Co naprawdę jest we francuskich frytkach McDonald's

mcdonald

Nie oszukujmy się tutaj: McDonald's to wspaniała przyjemność. To danie z wyboru młodych, zmęczonych i ekstrawaganckich pod względem odżywczym. Nikt nie wchodzi do jednej z ich lokalizacji, oczekując niczego poza tym, co dostanie – pysznego, wygodnego, ostatecznie niezdrowego posiłku. Oczywiście wszyscy mamy tendencję do skupiania się bardziej na „pysznych” i „wygodnych” aspektach niż na tych ostatnich.


facet fieri molestowanie seksualne

Mimo to, dla wszystkich tłustych burgerów McDonalds, wątpliwe McNuggets , i zaskakująco kaloryczne sałatki , na pewno możemy przynajmniej znaleźć pocieszenie w frytki . Jak bardzo mogą być niezdrowe? Dostajesz ziemniaki, dostajesz sól, dodajesz je razem i smażysz na głębokim tłuszczu. Proste, prawda? Więc nie. Źle. Zaskakujące dla niektórych i nie zaskakujące dla wielu, frytki dołączone do większości posiłków McDonald's mogą okazać się najbardziej szokująco niezdrowymi rzeczami, jakie u nich zamówisz. Dlatego.Statystyki żywieniowe

mcdonald

Pierwszą rzeczą, na którą patrzy wiele osób, kupując nową żywność, są informacje o wartościach odżywczych. Przyjrzyj się uważnie, a prawdopodobnie przekonasz się, że wartości odżywcze ich frytek są po prostu przerażające. Średnia porcja frytek zawiera 340 kalorii, 16 gramów tłuszczu i 44 gramy węglowodanów .
Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to takie złe — dopóki nie zdasz sobie sprawy, że to tylko dodatek i jest bardziej niż prawdopodobne, że zostanie dodany do czegoś innego, co produkuje restauracja. Jako porównanie , śniadanie składające się z jajecznicy, bekonu, tostów i kawy sprawi, że będziesz musiał zapłacić mniej więcej tyle samo, co cały obiad rybny. A to tylko strona.

Składniki

ziemniaki

Być może jedną z najbardziej szokujących rzeczy dotyczących frytek w McDonald's jest to, jak wiele w nie wchodzi. Jeśli gotujesz frytki w domu, prawdopodobnie możesz spodziewać się, że wejdzie do nich bardzo mała garść rzeczy — ziemniaki, olej i sól. Powinno więc być szokiem, gdy okazało się, że frytki McDonald's mają 19 składników w całości. Tak, znajdziesz ziemniaki, olej i sól, które będą pasować do wszystkich frytek, ale natkniesz się również na szeroki wybór chemikaliów, tłuszczów i kwasów.Niektóre z tych składników są dodawane dla smaku, inne wspomagają proces gotowania, a inne pomagają zachować gotowy produkt, ale prosty fakt jest taki, że wiele z nich jest niepotrzebnych, a większość z nich jest niesamowicie niezdrowa.

Aromat wołowiny

wołowina

Jeden z wielu składników, które są wrzucane do każdej partii Frytki McDonald's to naturalny smak wołowiny. Zostało to wprowadzone po restauracji położyć kres gotowaniu frytek w prawdziwym tłuszczu wołowym . Sam aromat wołowy — którego dokładne składniki nie muszą być ujawniane przez firmy, które to robią — nie kwalifikuje się technicznie jako składnik, według FDA. Możesz być jednak pewien, że zawierają całą masę rzeczy, z których żadna nie ma gwarancji, że pochodzi z wołowiny. Spodziewaj się drożdży, białek i bulionu wołowego, ale nie oczekuj prawdziwej wołowiny.I nie, jeśli się zastanawiasz, sztuczność aromatu wołowiny McDonald's nie czyni go odpowiednim dla wegetarian. W 2001, firma została pozwana za próbę insynuacji, że tak właśnie było.

wódka kirkland to szara gęś

Glukoza

cukier

Według samych McDonalda , dekstroza, forma cukru, jest dodawana do ich frytek, ponieważ sposób, w jaki ich ziemniaki są wstępnie ugotowane, usuwa wszelkie naturalne cukry, co wymaga włączenia roztworu dekstrozy, aby „pomóc naszym frytom osiągnąć jednolity złoty wygląd, z którego są znane po ugotowaniu . Więc tak, to prawie koloruje frytki.

Na frytki spryskuje się dekstrozę przed gotowaniem, aby wyglądały na złociste. Cukier dekstrozowy jest powszechnie stosowany w wypiekach i stanowi jeden ze składników frytek McDonald's, który pozostaje jednolity na całym świecie, nawet w krajach które wykorzystują znacznie mniej wątpliwych składników które są wykorzystywane w USA.

TBHQ

frytki Obrazy Getty

TBHQ, inaczej znany jako trzeciorzędowy butylohydrochinon, jest chemicznym konserwantem który służy do przedłużenia okresu przechowywania wielu produktów spożywczych. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że znajdziesz go w większości przetworzonej żywności, jest to jeden z wielu składników frytek McDonald's. Chociaż konsumpcja TBHQ może nie być zewnętrznie toksyczna dla ludzi, skutki zdrowotne TBHQ mogą być znaczące — może prowadzić do zaburzenia widzenia i inne w dużej mierze niepożądane skutki uboczne. Na szczęście dla miłośników frytek większość skutków ubocznych pojawia się wraz z dawkami o wiele wyżej niż znajdziesz w swojej ulubionej skrobiowej stronie. FDA silnie reguluje ilości TBHQ, które można dodawać do żywności, co oznacza, że ​​te smaczne frytki mieszczą się w bezpiecznych granicach.

Polidimetylosiloksan

mcdonald

Polidimetylosiloksan (tak trudny do wpisania, jak i do czytania, zaufaj nam) jest formą silikonu, która jest stosowana w wielu gałęziach przemysłu, w tym w produkcji produkty do pielęgnacji skóry i plastelina . McDonald's używa go jako środka przeciwpieniącego, ponieważ dodaje się go do procesu gotowania, aby zapobiec pluciu i bulgotaniu oleju.

Prawnie, nie ma nic przeciwnego o dodawaniu polidimetylosiloksanu do żywności, z aprobatą FDA jako dopuszczalnym dodatkiem, a trudno byłoby znaleźć główną sieć fast foodów w USA, która go nie używa. Jest nawet stosunkowo przyjazny dla środowiska, mimo że nie ulega biodegradacji, i może być degradowany różnymi glinkami lub w stacjach uzdatniania wody. Prawdopodobnie przestalibyśmy jednak nazywać to złem koniecznym — to z pewnością ciekawe, że międzynarodowe oddziały McDonald's nie używaj samych polidimetylosiloksanuox .

Wszystko inne

pszenica

Kwas cytrynowy jest prawdopodobnie jednym z mniej skromnych składników frytek McDonald's, biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie spotkałeś się z nim w więcej niż kilku rodzajach owoców. Cóż, to nie do końca sam kwas cytrynowy jest dodawany do frytek — raczej to przeciwutleniacz na bazie cytryny służy to do wydłużenia okresu przydatności do spożycia różnych smażonych potraw.

Potem masz hydrolizowaną pszenicę i mleko, z których pierwsze to stosowany w produktach do włosów a ten ostatni to używany w mleku dla niemowląt . Są one używane w połączeniu z aromatem wołowiny, aby nadać frytom ich smak i, co nie dziwi, sprawiają, że frytki McDonald's nie są odpowiednie dla osób nietolerujących pszenicy lub nabiału .

Jak są zrobione

mcdonald Obrazy Getty

proces gotowania bo frytki McDonald's są takie. Po pierwsze, ziemniaki (niemodyfikowane genetycznie) są obierane i krojone w charakterystyczny, podobny do patyczka kształt. Naturalne cukry są usuwane w procesie znanym jako „blanszowanie”, zanim zostaną oblane niektórymi z wymienionych chemikaliów, w tym dekstrozą i pirofosforanem sodu. Tutaj frytki nabierają koloru. Następnie są częściowo smażone na oleju (więcej o tym później) i dodaje się smak wołowiny oraz hydrolizowaną pszenicę i mleko.

łuska sosu z dzikich skrzydeł bawołów

Następnie frytki są zamrażane i wysyłane do restauracji, gdzie są smażone w większej ilości olejów – i tutaj również dodaje się TBHQ. Po ugotowaniu dodaje się sól, a frytki są podawane klientowi.

Tłuszcze trans

tłuszcze trans Obrazy Getty

Jednym z najmniej zdrowych aspektów tych frytek jest uwodorniony olej sojowy, w którym są smażone. Olej ten ułatwia włączenie tłuszczów trans do procesu gotowania. Tłuszcze trans są oczywiście dokładnie tak złe, jak sugeruje ich reputacja, a dieta bogata w tłuszcze trans może prowadzić do problemy z cholesterolem, choroby serca i udary .

McDonald's został szczegółowo zbadany nieco ponad 10 lat temu , kiedy okazało się, że zawartość tłuszczu we frytkach była znacznie większa niż wcześniej sądzono. Obecnie do smażenia nadal używa się uwodornionych olejów, więc te tłuszcze trans nigdzie się nie znikają i dopóki są zawarte w przepisie, możesz być pewien, że jedząc je, nie robisz sobie żadnej przysługi.

Wariacje międzynarodowe

mcdonald Obrazy Getty

Być może najbardziej potępiającym oskarżeniem przeciwko frytom McDonalda i ekstrawaganckiej bezsensowności wielu ich składników jest prosty fakt, że większość rzeczy, które w nich znajdziesz, nie jest nawet używana w większości branż poza USA. Według McDonalda, ich oddziały w Indiach Do smażenia używaj tylko ziemniaków, soli, wegetariańskiego oleju oleinowego palmowego i niewielkiej ilości dekstrozy. Tak samo jest w Wielkiej Brytanii, gdzie McDonald's zwraca uwagę, że W procesie gotowania wykorzystywane są oleje nieuwodornione . W oddziałach na całym świecie w tym Australia, Dania i Izrael , McDonald's używa oleju rzepakowego do robienia frytek, ponownie minimalizując potrzebę włączenia tłuszczów trans. Korporacja może nalegać na potrzebę użycia składników, które robi, ale wiele mówi, że prawie każdy inny kraj odmawia tego samego.

Czy powinieneś je jeść?

mcdonald Obrazy Getty

Podobnie jak w przypadku wielu innych luksusów, zwłaszcza jeśli chodzi o dietę, odpowiedź brzmi „czasami”. Umiar jest tutaj kluczowy — wyjście teraz i dostanie frytek do posiłku nie zabije cię. Wszystkie składniki chemiczne są zatwierdzone przez FDA i nawet najgorsze w nich (tłuszcze trans) nie są całkowicie niebezpieczne.

Układanie frytek — lub cokolwiek innego McDonald's jedzenie, jeśli o to chodzi – w znacznym nadmiarze jest oczywiście znacznie bardziej prawdopodobne, że cię zabije. Długofalowe działanie wielu z tych składników jest w najlepszym razie ryzykowne, a wartość odżywcza frytek jest w zasadzie zerowa. I to nie mówi nic o tym, co tłuszcze trans mogą z tobą zrobić. Spożywaj ostrożnie.