Co naprawdę jest w twoim mleku?

mleko i ciasteczka

Jeśli uważasz, że alejka nabiałowa w twoim lokalnym sklepie spożywczym wygląda obecnie na trochę zatłoczoną, masz całkowitą rację. Dawno minęły czasy, kiedy trzeba było wybierać między po prostu mleko i… mleko. Obecnie większość z nas ma do czynienia z kilkoma rodzajami mleka zwierzęcego, wraz z nieskończonym wyborem mleka roślinnego, mleka smakowego i równie wielu produktów mlecznych.


Decydowanie o tym, co jest najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny, może wydawać się przytłaczające, więc przedstawiamy wady i zalety niektórych z najpopularniejszych opcji. Czy powinieneś dokonać zmiany, dodać inną opcję, czy pozostać przy wypróbowanych i prawdziwych wyborach? Wybór nie musi być trudny, wystarczy wiedzieć, czego potrzebuje Twoja rodzina i co jest dla Ciebie najważniejsze. Przyjrzyjmy się bliżej zawartości każdego rodzaju mleka, aby pomóc Ci podjąć lepszą, bardziej świadomą decyzję.Odżywianie w mleku krowim

krowa

Zaczniemy od podstaw, a to oznacza rozmowę o tym, który prawdopodobnie jest teraz w twojej lodówce. Jeśli masz pod ręką trochę krowiego mleka, jesteś w dobrym towarzystwie. Jest używany przez ludzi od co najmniej 7500 lat, a dzisiejsza społeczność naukowa poczyniła ogromne postępy w określaniu, co jest w nim dobre, co jest w nim złe i dlaczego go trzymamy. To stary element diety pozostaje dobrym źródłem wapnia (którego potrzebujemy do utrzymania zdrowia krwi i kości), a także zawiera dużą ilość choliny (która pomaga nam zarządzać naszym harmonogramem snu, wyostrza naszą pamięć i poprawia uczenie się). Trzecim ważnym składnikiem odżywczym mleka jest potas, którego nasz organizm wykorzystuje, aby zapobiegać udarom. Pomaga również w zarządzaniu naszym układem krążenia i jest kluczowym elementem utrzymania gęstości kości.
Spójrz na swoje mleko. Czy mleko jest wzmocnione? Mleko wzbogacone jest dodawane nieco więcej i jest doskonałym źródłem witaminy D. Pomaga to wspierać nasz układ odpornościowy i ponownie odgrywa rolę w utrzymaniu gęstości kości. Witamina D została również powiązana z produkcją serotonina , który pomaga regulować naszą energię i nastrój. Kto tego nie chce?

Mleko zostało również powiązane z inną częścią utrzymania mózgu. Badanie przeprowadzone przez University of Kansas wykazało związek między spożyciem mleka a obecnością przeciwutleniacza zwanego glutationem w mózgu, co jest kolejną nowo odkrytą korzyścią dla zwolenników mleka krowiego.Potencjalne zagrożenia związane z mlekiem krowim

mleko czekoladowe

Oczywiście, nawet coś o tak starożytnej historii nie przychodzi bez obaw, a być może ostatnio słyszałeś wiele o powodach, aby nie pić codziennej szklanki krowiego mleka. Jak błędne może być prawie osiem tysiącleci historii ludzkości? Nic nie jest doskonałe i są pewne uzasadnione powody do niepokoju. Ponieważ jest tak wysoko w potas i fosfor , picie mleka może być rzeczywiście niebezpieczne dla osoby z zaburzeniami czynności nerek. Jeśli nerki nie są w stanie usunąć dodatkowych składników odżywczych, zostaną one zrzucone z powrotem do krwioobiegu, a zbyt duża ilość potasu lub fosforu może w skrajnych przypadkach być śmiertelna. Zbyt dużo wapnia może również powodować problem i może prowadzić do niewydolności nerek lub rozwoju kamieni nerkowych. Znowu są to skrajne przypadki.

Jednym z głównych problemów, o których możesz dużo słyszeć, jest stosowanie bydlęcych hormonów wzrostu w przemyśle mleczarskim. Główny nazywa się somatotropina bydlęca i został pierwotnie opracowany w latach 30. XX wieku. Został wyprodukowany masowo dopiero w latach 80. XX wieku. Kiedy została oceniona i zatwierdzona przez FDA, została uznana za bezpieczną do spożycia przez ludzi, głównie dlatego, że istnieje jako białko, które, jeśli dostanie się do przewodu pokarmowego człowieka, jest rozkładane przez nasz układ pokarmowy. (I to także bezpieczne dla krów.)kiedy mcdonald przestał przeliczać?

Ważne jest również, aby przeczytać etykietę na każdym rodzaju mleka, które kupujesz. Przemysł mleczarski jest ogromny i istnieje równie duża liczba sposobów, w jakie mleko jest zmieniane z jego surowej postaci, zanim trafi na półki. Typy niskotłuszczowe mogą być zdrowszą opcją dla Twojej rodziny, ale niektóre (zwłaszcza mleko smakowe i te przeznaczone dla dzieci) mogą zawierać mnóstwo dodanych cukrów i słodzików.

najlepiej sprzedające się batoniki

Czy powinieneś to kupić?

zakupy na mleko

Nie martw się, nie powiemy ci, że musisz wyrzucić krowie mleko. Ogólnie rzecz biorąc, sprawa generalnie przemawia za trzymaniem tego galonu na swoim miejscu w lodówce. Obawy o kalorie i zawartość tłuszczu w pełnym mleku można ominąć, wybierając niektóre inne opcje mleka, a jeśli to zrobisz, nie będzie żadnych strat białka, wapnia i innych dobrych rzeczy. Wyjątkiem od tej reguły są oczywiście osoby nietolerujące laktozy. Postępy w nauce i przygotowywaniu mleka mogą jednak doprowadzić do poważnych zmian w tej dziedzinie, ponieważ niektóre firmy już wprowadzają na rynek m.in bez laktozy wersja mleka krowiego.

Krowie mleko ma jeszcze jedną zaletę w porównaniu z innymi rodzajami mleka, a jest to kwestia ekologiczna. Ci, którzy martwią się wpływem ich nawyków żywieniowych i wydatków na środowisko, mogą docenić fakt, że wiele obszarów może pozyskiwać mleko krowie lokalnie, aby obniżyć koszty transportu i wpływ na środowisko. Źródła alternatywnego mleka mogą mieć mniej ekologiczny wpływ na planetę, a wiele supermarketów utrzymuje działalność lokalnych producentów mleka.

Odżywianie w mleku sojowym

jestem mlekiem

Mleko sojowe pozostaje jedną z głównych opcji dla tych, którzy szukają alternatywy dla mleka zwierzęcego i jest to prawdopodobnie jedna z pierwszych alternatyw, które pojawiły się na półkach. jestem mlekiem jest wykonany przez mielenie soi które zostały namoczone w wodzie, a następnie odcedzić pozostałe ciała stałe. Otrzymane mleko jest niewiarygodnie bogate w białko i potas, a także ma niewiele tłuszczu, który niepokoi wiele osób w przypadku mleka krowiego.

Podobnie jak mleko krowie, mleko sojowe można również wzmocnić, aby zwiększyć jego naturalne korzyści. Jeśli martwisz się o zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na wapń, wzbogacone mleko sojowe często zawiera cały wapń, którego możesz potrzebować, bez żadnej laktozy, która może powodować złą reakcję niektórych na inne rodzaje mleka. Jeśli chodzi o zawartość kalorii, mleko sojowe jest na ogół prawie nawet z chudym mlekiem krowim. Część popularności mleka sojowego wynika również z faktu, że nie zawiera ono cholesterolu, a pilnowanie cholesterolu jest dla wielu osób nieustanną troską.

Potencjalne zagrożenia związane z mlekiem sojowym

dziecko pijące mleko

Badania wykazały, że mleko sojowe może być czymś w rodzaju miecza obosiecznego, a jeśli podejmujesz decyzje z myślą o rodzinie, warto pomyśleć dwa razy o zmianie. Jedno badanie wykonane przez Uniwersytet Harwardzki , znaleźli związek między spożyciem mleka sojowego a niższą koncentracją plemników. Badania szukały również związku między spożyciem soi a rak piersi , ale ustalenia w tej sprawie są bardzo niejednoznaczne.

Kolejny potencjał upadek do mleka sojowego jest to, że soja ma tendencję do blokowania niektórych zdolności organizmu do wchłaniania składników odżywczych, co może zniwelować niektóre korzyści, które wydaje ci się, że czerpiesz z jej picia. Według American Nutrition Association mleko sojowe może również powodować poważne problemy, gdy jest podawane małym dzieciom. Ponieważ dzieci potrzebują pewnej ilości cholesterolu do zdrowego rozwoju ich układu nerwowego, zastąpienie go mlekiem sojowym może spowodować poważne uszkodzenia rosnącego organizmu dziecka.

Stwierdzono również, że dzieci spożywające mleko sojowe cierpiały na zaburzenia równowagi hormonalnej, a wysoki poziom estrogenu wykryty u tych dzieci sprawił, że naukowcy zastanawiali się, czy może to być związane z rozwojem niektórych nowotworów u dorosłych. (Ponownie, werdykt wciąż jest w tej sprawie nierozstrzygnięty.) Możliwe jest również rozwinięcie alergii na soję, zwłaszcza gdy jest się na nią narażona w młodym wieku. Zbyt dużo soi, nawet w diecie osoby dorosłej, oznacza zwiększone ryzyko rozwoju alergii i wiadomo, że powoduje wzdęcia i dyskomfort u niektórych osób. Jeśli próbujesz pozbyć się laktozy z diety, soja może nie być dobrym wyborem na dłuższą metę.

Czy powinieneś to kupić?

mleko

Wszystko sprowadza się do wyborów dotyczących stylu życia i czytania etykiet. Soja może być z umiarem zdrowym wyborem dla serca, ale kluczowe znaczenie ma czytanie etykiet i upewnianie się, że spożywasz zdrowe tłuszcze i wapń gdzie indziej. Trzeba też uważać na produkty z dodatkiem cukrów, które mogą sprawić, że ta opcja będzie zdecydowanie niezdrowa. Zgodnie z oświadczeniem z Centrum Diety i Fitness Uniwersytetu Duke’a , każdy, kto chce dodać mleko sojowe do swojej diety, powinien pamiętać o kilku kluczowych rzeczach. Aby uzyskać korzyści z obniżenia poziomu cholesterolu bez narażania się na dodatkowe ryzyko, dzienna zalecana ilość soi to 25 gramów. Umiar jest kluczowy (nie można tego wystarczająco podkreślić), a najlepszym sposobem użycia mleka sojowego jest połączenie z rodzajem mleka mlecznego.

Odżywianie w mleku migdałowym

mleko migdałowe

Poważnie. Kto nie kocha migdałów? Są zdrowe, smaczne, są świetną przekąską i mają smak, który pasuje do wszystkiego, co możesz sobie wyobrazić na śniadanie, od naleśników po koktajle mleczne. Więc chyba nie jest zaskakujące, że mleko migdałowe to jedno z najpopularniejszych, niezwierzęcych mlek, jakie można dostać. To w zasadzie migdały, które zostały sproszkowane do postaci prawie płynnej, a następnie odcedzone, aby usunąć wszelkie resztki i zmieszane z wodą. Otrzymane mleko zdecydowanie ma swoje wartości odżywcze.

Mleko migdałowe może być cennym zamiennikiem mleka zwierzęcego, zwłaszcza dla osób, które starają się schudnąć lub obserwują poziom cholesterolu. Jest bardzo niskokaloryczny, a każda porcja to średnio tylko około połowy kalorii znajdujących się w mleku krowim. Jest również całkowicie wolny od cholesterolu, co oznacza, że ​​ma na to wpływ kilka ważnych czynników. Choroby serca to duży problem zdrowotny w dzisiejszym świecie, a ponieważ niezliczone osoby próbują obniżyć poziom cholesterolu, mleko migdałowe może być kolejną bronią w arsenale. Mleko migdałowe zyskało również popularność ze względu na coś innego, czego mu brakuje: laktozę. Podczas gdy mleko krowie może oznaczać dla niektórych świat bólu i dyskomfortu, mleko migdałowe jest całkowicie bezpieczne dla osób nietolerujących laktozy.

pisklę fil grillowaną marynatę z kurczaka

Potencjalne niebezpieczeństwa mleka migdałowego

cukier

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed wykonaniem przejść na mleko migdałowe . Mleko migdałowe zawiera dużo, dużo mniej białka niż mleko krowie, a ponieważ pojedyncza porcja zawiera tylko około 1 grama białka (w porównaniu do 8 gramów na porcję, które znajduje się w twoim wiernym galonie mleka krowiego), to nie wystarcza dobre źródło.

Jeśli masz nadzieję, że szklanka do śniadania przyniesie Ci wszystkie korzyści odżywcze, jakie przyniesie ci garść migdałów, prawdopodobnie tak się nie stanie. Niektóre witaminy są usuwane po zmieleniu migdałów, ale podobnie jak inne rodzaje mleka, wzbogacone wersje mogą zastąpić niektóre brakujące składniki odżywcze. Wzmocnione mleko migdałowe ma zwykle wysoki poziom wapnia, a także wysoki poziom witamin A, D, E i B-12. Ale to się różni i naprawdę musisz czytać etykiety, aby zobaczyć, co naprawdę dostajesz.

Patrząc na te etykiety, uważaj na słowa takie jak „słodzony”. Podniesienie pojemnika z tymi rzeczami oznacza, że ​​pijesz dużo cukru, co przeciwdziała wszelkim korzyściom zdrowotnym, jakie możesz uzyskać po zmianie. Sprawdź panel żywieniowy i sprawdź, czy ten aromat waniliowy zawiera tonę cukru.

Czy powinieneś to kupić?

zakupy

Jeśli próbujesz zastąpić zwykle obfite śniadanie czymś bardziej prozdrowotnym, mleko migdałowe może być substytutem takich rzeczy jak koktajle, kawa, płatki zbożowe lub płatki owsiane. (Lub koktajle mleczne, jeśli naprawdę dobrze robisz śniadanie.) W niektórych przypadkach orzechowy smak może nadać zupełnie nowy smak starym ulubionym potrawom, a jeśli lubisz smak migdałów, możesz uznać go za całkowitą wygraną. Ogólnie rzecz biorąc, pomoże ci to ograniczyć niektóre tłuszcze i cholesterol, od których starasz się trzymać z daleka, ale nadal jest to przypadek kupujących, strzeż się.

Mleko migdałowe nie jest zalecane jako kompletny zamiennik mleka dla dzieci poniżej 1 roku życia. Przy braku rzeczywistej zawartości białka u niemowląt, którym podaje się tylko mleko migdałowe, mogą wystąpić niedobory składników odżywczych, które mogą powodować więcej problemów. Jednak dla dorosłych może być doskonałym substytutem mleka bez mleka (o ile nie masz alergii) i o ile uważnie czytasz etykiety i unikasz wersji z dużą ilością cukru, które zawierają większość smaków mleczka migdałowe oraz odmiany słodzone.

Co się dzieje z mlekiem skondensowanym i mlekiem skondensowanym?

mleko skondensowane

Niektóre przepisy wymagają mleka skondensowanego, a inne mleka skondensowanego i łatwo się pomylić. (Wszyscy tam byliśmy. Wszyscy staliśmy w sklepie i zapomnieliśmy, czego szukaliśmy. Wszyscy źle wybraliśmy.) Wyglądają niemal identyczny i są w rzeczywistości całkiem blisko tego. Oba rodzaje to mleko, z którego usunięto około 60 procent wody, a różnica polega na słodyczy.

Mleko skondensowane, niezależnie od tego, czy w puszce jest słodzone, czy nie, zawiera co najmniej 40 procent cukru. Cukier dodaje się do mleka po usunięciu wody. Jeśli nie dodaje się cukru, to mleko skondensowane. Najłatwiejszym sposobem na określenie, którego przepisu wymaga, jest zapamiętanie, że mleko skondensowane jest przeznaczone na słodycze, a mleko skondensowane na słone. Nie są wymienne, a dodanie niewłaściwego może zepsuć całe danie.

sams club food court

Czy powinieneś je kupować? Pewnie . Ponieważ oba zostały puszkowane i przetworzone, dobrze jest kupić kilka dodatkowych puszek i trzymać je przez jakiś czas w szafce. Skondensowane mleko jest przydatne do przygotowania własnego sosu karmelowego, a ponieważ dodaje trochę słodyczy do herbaty lub kawy, może uratować życie, jeśli zabraknie Ci normalnego mleka lub śmietanki.

Mleko skondensowane jest również przydatne, aby mieć je pod ręką. Jeśli masz oko na spożycie kalorii i tłuszczu, mleko skondensowane może być używane jako substytut ciężkiej śmietany i sprawi, że kremowe zupy i zapiekanki nie poczują się tak samo winne. W szczyptę może być również używany jako zamiennik mleka.

A co z wszystkimi innymi modnymi nowymi mleczkami?

mleko kokosowe

Więc co się dzieje z tymi wszystkimi nowymi graczami w grze mlecznej?

Niektóre z nich są w rzeczywistości bardzo starzy gracze . Coraz częściej na półkach pojawia się kozie mleko, zarówno w formie mlecznej, jak i serowej. Wartość odżywcza jest zbliżona do mleka krowiego. Mleko bawole jest niezwykle bogate w tłuszcz i kazeinę, dzięki czemu idealnie nadaje się do produkcji sera. Mleko wielbłądzie jest zasadniczo lekko słoną wersją mleka krowiego, które jest znacznie bogatsze w witaminę C, co czyni go doskonałym zamiennikiem dla każdego, kto nie ma dostępu do (lub nie lubi) owoców i warzyw. Mleko owcze jest bogate w tłuszcz i białko, a jego skład sprawia, że ​​idealnie nadaje się do jogurtu i sera.

Istnieją również inne rodzaje bezmlecznych, niezwierzęcych mleka, które trafiają na półki. Mleko kokosowe nie zawiera laktozy i zawiera dużą ilość witamin, takich jak C, E i B. Jest również bogaty w błonnik, ale ponieważ zawiera również znaczną ilość tłuszczu, prawdopodobnie należy go unikać, jeśli martwisz się o zdrowie serca . Mleko ryżowe to kolejna alternatywa, a oprócz tego, że często jest wzmocniona, aby zawierała wszystkie dobre składniki, których potrzebujesz z mleka, może być realną opcją dla osób z nietolerancją laktozy, alergią na laktozę lub alergią na orzechy.