Dlaczego wiśnie są tak drogie?

wiśnie

Wiśnie są pysznym i popularnym owocem, ale w przeciwieństwie do większości owoców, zwykle nie tanieją, gdy są w sezonie. Wiśnie są drogie przez cały rok, jeśli w ogóle można je znaleźć. Istnieje wiele powodów wysokiej ceny.


Jednym z powodów, dla których wiśnie są zawsze tak drogie, jest to, że są uprawą krótkosezonową. Czereśnie są uprawiane tylko w Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie, gdzie sezon trwa około trzech do czterech miesięcy. Stwarza to wyższy popyt, ponieważ ludzie wiedzą, że wiśnie nie będą w sezonie zbyt długo i chcą kupować świeże, sezonowe wiśnie, póki tylko mogą (przez Producent Nerd ).Połączenie tak krótkiego sezonu wegetacyjnego i ograniczeń geograficznych dotyczących miejsca uprawy wiśni (co prowadzi do wyższych kosztów produkcji, ponieważ muszą być transportowane na terenie całego kraju) pozwala hodowcom wiśni na pobieranie wyższej ceny (poprzez Producent Nerd ).
Kalifornia ma tę zaletę, że hodowcy mogą pobierać jeszcze więcej. Wiśnie kalifornijskie są pierwszymi na rynku, co oznacza, że ​​gdy sklepy spożywcze zaczynają sprzedawać wiśnie, ich zapasy są niższe niż w pozostałej części sezonu. Jedną z rzeczy, które robią, aby pomóc klientom z szokiem naklejek, jest zmiana rozmiaru torby. Standardowa torba wiśni to około dwa funty, ale kiedy wiśnie kalifornijskie po raz pierwszy pojawią się na rynku, często będą sprzedawane w torebkach o wadze 1,33 funta.

Duży popyt na wiśnie

wiśnie, deszcz

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę wiśni jest plon. Uprawy wiśni zmieniają się co roku, po prostu dlatego, że drzewa czereśni nie produkują jednakowej ilości. Niektóre lata przynoszą wysokie plony, aw latach, w których oczekuje się, że plony będą niższe, można liczyć na wyższą cenę.Różnorodność wiśni ma również wpływ na cenę. Większość sklepów spożywczych sprzedaje wiśnie Bing, ale Rainier są również popularne, choć zwykle są jeszcze droższe. Deszczowe wiśnie są delikatniejsze. Łatwiej się siniaczą i łatwiej ulegają uszkodzeniom przez deszcz i wiatr (przez Jedz jak nikt inny ).

Wiśnie Rainier powstały w Waszyngtonie w 1952 roku, chociaż pierwsze zbiory w każdym sezonie są dostępne w Kalifornii. Cena wiśni Rainier jest tak wysoka z prostego powodu podaży i popytu. Wiele osób chce je kupić i są one dostępne tylko przez krótki okres czasu, więc ludzie są gotowi zapłacić za nie więcej.Dla tych, którzy kochają wiśnie, ale nie kochają ich ceny, zazwyczaj mają najlepsze ceny sprzedaży około czwartego lipca, więc gdy zbliża się Dzień Niepodległości, należy zaplanować zaopatrzenie się w niektóre wiśnie.