Dlaczego Chick-Fil-A naprawdę zostaje zbanowany z miejsc

Laska-fil-a Facebook

Chick-fil-A ma mnóstwo fanów, a ci fani uwielbiają wszystko w tym miejscu. Ale restauracja szybkiej obsługi z kurczakiem jest również bardzo kontrowersyjna.


Łańcuch kurczaka został założony przez S. Truett Cathy, a on zbudował nie na fundamencie z betonu i kamienia, ale na głęboko religijnych przekonaniach. Te przekonania były tak silne, mówi Insider biznesowy , że są prawdopodobnie jednym z powodów, dla których Cathy powiedziała, że ​​nigdy nie chciał, aby firma została upubliczniona. W końcu część ich oświadczeń o misji mówi, że ich celem jest „Chwalenie Boga przez bycie wiernym szafarzem wszystkiego, co nam zostało powierzone”, a to nie jest coś, co łatwo utrzymałoby się w firmie publicznej.Pomimo ultra konserwatywnego charakteru firmy — i ze względu na bardzo, bardzo smacznego kurczaka — Zegarek rynku poinformował, że w 2018 roku Chick-fil-A był na skraju stania się trzecią co do wielkości marką fast foodów w kraju. Ale niektórzy powiedzieli: „Nie tak szybko” i nie pozwolili, aby kurczak założył sklep. Dlaczego? Przyjrzyjmy się dokładniej, dlaczego niektóre miejsca po prostu nie chcą Laska-fil-A na wyciągnięcie ręki.
Gdzie zostały zakazane?

Laska-fil-a Obrazy Getty

Rada Miejska San Antonio znalazła się na pierwszych stronach gazet w marcu 2019 r., kiedy głosowali nad nowymi restauracjami, które pojawią się na międzynarodowym lotnisku w San Antonio. NBC mówi, że podczas gdy witali Bossa Wood Fired Bagels i Coffee z otwartymi ramionami, dali Chick-fil-A bardzo, bardzo szybko kopniakiem za drzwi.

Zaledwie dwa tygodnie później dziwnie podobne nagłówki pojawiły się ponownie, gdy jeszcze inne miasto powiedziało „Nie!”. do proponowanego Chick-fil-A. Tym razem to Buffalo w stanie Nowy Jork nie chciał, aby otwierali się na międzynarodowym lotnisku Buffalo Niagara, a NBC poinformował, że prawodawcy stanu Nowy Jork dumnie głosili poparcie dla tej decyzji.Nie są jedynymi, którzy sprzeciwiają się Chick-fil-A. W marcu 2019 r. dziekan Rider University zrezygnował po tym, jak uczelnia usunęła Chick-fil-A z listy potencjalnych nowych restauracji dla kampusu (poprzez CNN ).

Trwają też inne protesty i bojkoty. Kiedy Pittsburgh Marathon ogłosił, że współpracuje z Chick-fil-A, aby sponsorować Pittsburgh Kids Marathon and the Kids of Steel w 2016 roku, TribLive poinformował, że rada Pittsburgh Public School głosowała jednogłośnie, aby sprzeciwić się partnerstwu. A także w 2016 roku, kiedy liceum w Kalifornii rozważało sprzedaż Chick-fil-A jako zbiórkę pieniędzy, został stanowczo odrzucony przez prezydenta piłki nożnej Val Wyatta, który powiedział, częściowo (poprzez Huffington Post ): „Nie chciałem ich na kampusie”.Istniejące lokalizacje zostały oprotestowane i złożono petycje

Laska-fil-a Obrazy Getty

Nawet istniejące lokalizacje Chick-fil-A odczuły presję ze strony miast goszczących i kampusów.

W 2012 roku Uniwersytet Elon w Karolinie Północnej udał się do sprzedawcy żywności i powiedział, że muszą zabrać Chick-fil-A z kampusu i znaleźć inną opcję dla studentów. Huffington Post . I nie byli pierwsi — Maryland's St. Mary's College zrobiło to samo rok wcześniej, a w 2016 roku Huffington Post poinformował, że Emory University w Georgii najpierw zdystansował się od ultrakonserwatywnych przekonań sieci, a następnie całkowicie usunął restaurację.

czy Bobby Flay jest nadal żonaty?

Nawet kampusy uniwersyteckie w tradycyjnie konserwatywnych stanach widziały protesty i petycje, aby usunąć Chick-fil-A z terenu szkoły, mówi HuffPo . The Appalachian State University, University of Southern Mississippi, the Uniwersytet Północnej Florydy , a Uniwersytet Południowej Alabamy wszystkie zorganizowały ruchy studenckie przeciwko Chick-fil-A, obok bardziej tradycyjnie liberalnych szkół, takich jak New York University.

A w innych przypadkach niektóre uniwersytety usunęły Chick-fil-A trochę ciszej. Kiedy Duke University zaczął otrzymywać e-maile o obecności łańcucha kurczaków, zastępca wiceprezesa ds. Mieszkalnictwa uspokoił ich po prostu mówiąc, że ich umowa i tak wygasła pod koniec roku.

Sedno problemu

Laska-fil-a Obrazy Getty

Po tym, jak San Antonio zagłosowało za zablokowaniem otwarcia Chick-fil-A na ich lotnisku, radny Roberto Trevino miał to do powiedzenia (poprzez CNN ): „San Antonio to miasto pełne współczucia, a w naszych obiektach publicznych nie ma miejsca na biznes, który ma spuściznę anty-LGBTQ. Każdy ma tu swoje miejsce i każdy powinien czuć się mile widziany, przechodząc przez nasze lotnisko.

I to jest serce tego. Chick-fil-A odpowiedział na ich decyzję, wskazując, że już to zrobili 32 sklepy w San Antonio, a to demokratyczny członek zgromadzenia Sean Ryan z Buffalo wyjaśnił, dlaczego istnieje różnica między restauracjami ustawionymi na ulicy miasta a restauracjami zbudowanymi na lotnisku (przez NBC ): „Poglądy Chick-fil-A nie reprezentują naszego stanu ani społeczności zachodniej Nowego Jorku, a firmy wspierające dyskryminację nie mogą działać w obiektach publicznych finansowanych przez podatników”.

natychmiastowa polędwica z piersi indyka

Kiedy Rider University zablokował łańcuch kurczaków, nie wstydzili się też powiedzieć, dlaczego to zrobili. Zgodnie z ich oficjalnym oświadczeniem (via CNN ), „Wartości korporacyjne Chick-fil-A nie rozwinęły się wystarczająco, aby dostosować się do wartości Ridera”.

Więc oto rzecz. Wszyscy słyszeli historie o tym, jak konserwatywne Chick-fil-AA struktura korporacyjna jest, ale co tak naprawdę powiedziała rodzina Cathy?

Praktyki Truett Cathy

Prawda Cathy Obrazy Getty

Rodzina Cathy zrobiła wiele dobrego na świecie i nikt tego nie kwestionuje — nawet… Forbes artykuł zatytułowany „Kult Laska-fil-A” która zaczyna się od wywiadu z pracownikiem Chick-fil-A, który dorastał w grupie zastępczej, założyciela Chick-fil-A, założonego przez S. Truetta Cathy. Ale nie o to chodzi w zakazach.

Zakazy dotyczą innych wierzeń mocno wyznawanych przez Cathy, ewangelickiego baptystę z Południa, i jego rodzinę. Powiedział, że woli mieć pracowników, którzy są w związku małżeńskim, ponieważ są bardziej produktywni niż pracownicy niezamężni. A kiedy przyszło do rekrutacji nowych franczyzobiorców, Cathy rozmawiała nie tylko z potencjalnymi właścicielami, ale także z ich rodziną i dziećmi. A jeśli te wywiady ujawnią coś, co mu się nie podoba? Powiedział, że zwolni pracownika, który „był grzeszny”. Jeśli brzmi to jak niewygodna dokładna analiza życia osobistego pracowników, niektórzy z nich również to powiedzieli.

Komentarze Dana Cathy

i Cathy Obrazy Getty

W 2012 roku syn Truett Cathy, Dan, rozmawiał z Rejestrator biblijny — i to właśnie rozpaliło cały ogień i siarkę. Po rozmowie o tym, w jaki sposób opierały się one na „zasadach biblijnych, prosząc Boga i błagając Boga, aby dał nam mądrość w podejmowanych przez nas decyzjach dotyczących ludzi, programów i partnerstwa, które mamy”, Cathy została zapytana o jej stanowisko wobec tradycyjnego małżeństwa i czy lub nie wszystkie plotki były prawdziwe. Cathy niczego nie zaprzeczyła. Zamiast tego powiedział:

„No cóż, winni jak oskarżeni... Bardzo wspieramy rodzinę — biblijna definicja jednostki rodzinnej. Jesteśmy firmą rodzinną, firmą rodzinną i jesteśmy małżeństwem z naszymi pierwszymi żonami. Dziękujemy za to Bogu.

Czym dokładnie był? ponowne potwierdzenie ? Krótko przed tym wywiadem Cathy wystąpiła w audycji radiowej i wygłosiła następujący komentarz (przez: Washington Post ):

„Myślę, że zapraszamy na sąd Boży nad naszym narodem, kiedy wymachujemy mu pięścią i mówimy […], że wiemy lepiej niż ty, co stanowi małżeństwo. I modlę się o Boże miłosierdzie dla naszego pokolenia, które ma tak pyszną, arogancką postawę, by myśleć, że mielibyśmy czelność na nowo zdefiniować, czym jest małżeństwo”.

Darowizny na cele charytatywne

Laska-fil-a Obrazy Getty

Wiele firm ma oddziały i odgałęzienia zorganizowane na cele charytatywne. Spójrz na Wendy: ma Fundacja Dave'a Thomasa ds. Adopcji , który finansuje krajowe programy usług i dotacje dla systemu pieczy zastępczej i adopcji. Chick-fil-A ma Fundacja WinShape — założona przez Truett Cathy.

Ich misja mówi, że organizacja „zapewnia znaczące doświadczenia… które… ujawniają nadzieję i prawdę zmieniającą życie”. To dość niejasne, a w marcu 2019 r. Myśl o postępie wypuścili to, co znaleźli po tym, jak zagłębili się dokładnie w to, gdzie trafiały darowizny Chick-fil-A, z których większość była przekazywana przez WinShape.

chick-fil-a polinezyjski sos

W 2017 roku trzy grupy otrzymały ponad 1,8 miliona dolarów od Chick-fil-A i ich darowizn na cele charytatywne. Największym odbiorcą był Fellowship of Christian Athletes, organizacja sportowa, która zawiera to w swoim „Oświadczeniu o czystości seksualnej”: „Biblia jasno naucza o grzechu seksualnym, w tym o seksie pozamałżeńskim i aktach homoseksualnych. Ani […] nie stanowią alternatywnego stylu życia, który Bóg akceptuje”. Inni odbiorcy to Dom Młodzieży Paula Andersona (który naucza, że ​​małżeństwa osób tej samej płci bezpośrednio sprzeciwiają się życzeniom Boga i Jezusa) oraz Armia Zbawienia, która ma swój udział w doktrynie anty-LGBTQ.

Nie są to jedyne organizacje, którym Chick-fil-A przekazał darowizny w przeszłości. Lista Vox zgromadzone obejmowały Georgia Family Council, Marriage & Family Foundation oraz Exodus International. Ten ostatni? Zamknęli swoje drzwi w 2013 roku po wielu badaniach i dziesięcioleciach promowania terapii konwersyjnej, aby pomóc gejom stać się hetero (poprzez: CNN ).

Mówili, że przestaną

Laska-fil-a Obrazy Getty

Według Vox , Chick-fil-A obiecał, że przestanie uczestniczyć w debacie o małżeństwach osób tej samej płci, a niektóre grupy powiedziały nawet, że restauracja przestań finansować grupy anty-LGBTQ po skutkach komentarzy Cathy w 2012 roku. Ale oczywiście tego nie zrobiły i nie ma nic, co jest jednoznaczne w kwestii darowizn charytatywnych Chick-fil-A. Organizacje wspierane przez WinShape powiedziały (przez CNN ), że są po prostu organizacjami skupiającymi się na młodzieży i rodzinie i nie ma w nich nic nienawistnego.

Ale można by zapytać, co z Radą Badań nad Rodziną? Należeli do grup, które regularnie otrzymywały darowizny, a także zostali sklasyfikowani jako „Wyznaczona Grupa Nienawiści” przez Południowe Centrum Prawa Ubóstwa . Przynajmniej nie dostają już funduszy Chick-fil-A, jak twierdzi organizacja LGBT Duma kampusu Chick-fil-A usunęła „najbardziej dzielące grupy anty-LGBT” ze swojej listy odbiorców darowizn.

Przewiń trochę do przodu i Rzecznik donosił, że Chick-fil-A znalazł pewną lukę, jeśli chodzi o to, kto otrzymuje darowizny. To Dan Cathy dokonywał darowizn i zbierania funduszy, a nie – technicznie rzecz biorąc – Fundacja WinShape, tym razem na rzecz Fundacji Małżeństwa i Rodziny. I ta organizacja została również założona przez rodzinę Cathy i skupiła się na zmniejszeniu liczby rozwodów i ochronie instytutu małżeństwa przed upadkiem.

Czy w ogóle legalne jest blokowanie Chick-fil-A na podstawie ich przekonań?

Laska-fil-a Obrazy Getty

Według Petera Kirsanowa z amerykańskiej Komisji Praw Obywatelskich (via Wiadomości z pustyni ), istnieje ogromny problem z miejscami, które zakazują Chick-fil-A ze względu na ich antygejowskie stanowisko. W liście, który napisał do Niagara Frontier Transportation Authority w sprawie decyzji Buffalo, by pójść za przykładem San Antonio, powiedział, że jest to po prostu dyskryminacja z jednego ważnego powodu: stwierdził, że brak jest dowodów na to, że Chick-fil-A kiedykolwiek rzeczywiście dyskryminowani ze względu na ich orientację seksualną, po prostu powiedzieli, że jest to sprzeczne z ich tradycyjnymi chrześcijańskimi przekonaniami. Kirsanow powiedział dalej, że akcja prawdopodobnie zakończy się pozwem i nie jest jedynym, który tak powiedział.

Według CNN , prokurator generalny Teksasu, Ken Paxton, potępił zakaz San Antonio dotyczący Chick-fil-A, mówiąc, że jest „dyskryminujący”. Wezwał do zbadania, czy decyzja rady o uniemożliwieniu otwarcia Chick-fil-A była w ogóle legalna i skontaktował się również z Departamentem Transportu USA. USA dziś Dodaje, że inne grupy — takie jak First Liberty Institute, firma prawnicza zajmująca się wolnością religijną — również potępiły tę akcję jako dyskryminację religijną.

Oficjalne stanowisko Chick-fil-AA

Prawda Cathy Facebook

Pomijając rodzinę Cathy, jakie jest oficjalne stanowisko Chick-fil-A? Po tym, jak zostały zepchnięte z uwagi na Rider University, firma wydała to oświadczenie: Wiadomości CBS : „Chick-fil-A to firma restauracyjna skupiająca się na jedzeniu, usługach i gościnności, a nasze restauracje i licencjonowane lokalizacje na kampusach uniwersyteckich są mile widziane. Nie mamy polityki dyskryminacyjnej wobec żadnej grupy, nie mamy też programu politycznego ani społecznego”.

Według Insider biznesowy , sieć przeszła długą, długą drogę, przezwyciężając kontrowersje, jakie wywołały komentarze ich założycielskiej rodziny. Z powodzeniem otworzyli działalność w liberalnych miastach, takich jak Nowy Jork, Portland i Seattle, sprzedaż rośnie, a zrobili to – po części – ostrzegając swoich franczyzobiorców, by nie mówili o żadnych wierzeniach na temat tradycyjnego małżeństwa, jakie mogą mieć. Jako korporacja starają się promować bardziej inkluzywny wizerunek, chociaż oznacza to nadal bardzo ostrożny wybór, jeśli chodzi o grupy kościelne i działalność społeczną, w którą się angażują. inne firmy to robią.

San Jose znalazł inną opcję

lgbt pisklę-fil-a Obrazy Getty

Podczas gdy San Antonio i Buffalo jasno powiedzieli, że Chick-fil-A nie będzie mile widziany na ich lotniskach, San Jose miało inne rozwiązanie.

Według Wiadomości o Merkurym , San Jose pierwotnie zatwierdziło obecność Chick-fil-A na ich lotnisku w marcu 2018 r. – coś, co radna Magdalena Carrasco powiedziała „…w pewnym sensie wślizgnęło się pod radar”. Zanim ludzie zaczęli protestować w związku z wieściami napływającymi z Buffalo i San Antonio, ich nowy Chick-fil-A był tylko za miesiąc od otwarcia. Co ma zrobić rada miasta?

Były nadzorca hrabstwa Ken Yeager — który jest obecnie przewodniczącym Miejskiego Komitetu Wyborczego Bay Area i jest pierwszym otwarcie gejowskim wybranym urzędnikiem w mieście — powiedział, że zamiast sprzeciwiać się Chick-fil-A, wolałby widzieć transseksualistów i tęczę. flagi rozwieszone wokół niego „jako kontrasygnał dla dyskryminacji wspieranej przez Chick-fil-A”.

Inni członkowie rady również weszli na pokład, popierając swoje poparcie dla dodania flag na lotnisku i odmawiając przedłużenia umowy z 2026 na 2028 (powołując się na ich niedzielne zamknięcia jako powód). Ale członkowie rady również bardzo, bardzo jasno określili, do czego zmierzają, dodając, że zamierzają promować zatrudnianie pracowników LGBT i uczynić z niej „najbardziej gejowską Chick-fil-A w kraju”.

Niebezpieczeństwo w zakazach

Laska-fil-a Facebook

Dawno temu w 2012 roku, Psychologia dzisiaj przyjrzeli się, czy dobrym pomysłem dla jakiegokolwiek miejsca lub organizacji jest całkowite zakazanie Chick-fil-A na podstawie ich przekonań. To ciekawa myśl i jest szczególnie istotna w związku z nowymi zakazami wprowadzonymi przez całe miasta i szkoły.

to przetworzone mięso z rostbefu arby

Według dr Marty Klein, nawet jeśli czuje się niekomfortowo z ich polityką, nie podoba mu się również pomysł, że korporacji można uniemożliwić prowadzenie interesów na podstawie ich przekonań na temat orientacji seksualnej. Miał to do powiedzenia w tej sprawie: „Wykluczanie, zamykanie w gettach i niszczenie firm o orientacji seksualnej jest jedną z ostatnich form dyskryminacji, w jakie mogą legalnie zaangażować się gminy. To całkowicie niesprawiedliwe. Więc nie chcę, żeby Chick-fil-A została wykluczona przez tę samą mentalność czujności.

Więc co według Klein powinno być zrobione? Po prostu zabierz swoją firmę gdzie indziej, jeśli nie zgadzasz się z ich polityką i przekonaniami. Nie rzucaj kamieniami fizycznymi, ale i tak uderzaj tam, gdzie boli: w ich portfel.

To jest warte zanotowania…

Laska-fil-a Facebook

Warto również zauważyć, że gdy naciska się na to, niektóre restauracje Chick-fil-A złamały zasady korporacyjne, aby wyciągnąć pomocną dłoń tam, gdzie było to najbardziej potrzebne… nawet jeśli to społeczność LGBTQ potrzebowała pomocy.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech firmy jest to, że zawsze zamykają się w niedzielę, a to tylko jedna z tych nienaruszalnych zasad. Ale w 2016 roku w Orlando otwarto w niedzielę Chick-fil-A, aby rozdawać darmowe jedzenie ratownikom, dawcom krwi i organom ścigania pracującym przy strzelaninie w nocnym klubie Pulse.

Oficjalny rzecznik firmy powiedział, że tak, zdarzają się okazje, kiedy otwierają się w niedzielę, aby zapewnić pomoc społeczną, i mimo że Huffington Post powiedział, że ten gest był szczególnie zaskakujący, biorąc pod uwagę ich historię zdecydowanego sprzeciwu wobec równości małżeństw, Chick-fil-A powiedział po części: „Nie sądzimy, aby wymagało to uznania. To najmniej, co możemy zrobić w tej społeczności, którą kochamy”.

W przeciwieństwie, Vox poinformował, że kiedy Super Bowl Sunday rozpoczynał się na stadionie Mercedes-Benz w Atlancie w 2019 roku, stadion Chick-fil-A pozostanie zamknięty.
Kategorie telewizja Nazwy jeść