Dlaczego twórca Fritos nie zjadł własnego produktu

Smażone frytki Justin Sullivan/Getty Images

Smażona założyciel Charles Elmer Doolin użył własnej hybrydowej kukurydzy do stworzenia uzależniających chipsów. Nigdy nie przestał eksperymentować. Opowiedziała o tym jego córka, mąż Kalety Doolin NPR „Miał wiele ukrytych kuchni. Miał kuchnię z boku swojego biura. W domu miał kuchnię. Miał fabryki, a na blacie linię palników Bunsena z małymi trójnogami z metalowymi tacami na wierzchu… zawsze eksperymentował, mieszając nowe smaki. Doolin miał „obsesję” na punkcie Fritosa, powiedział, że jego córka Kaleta NPR ). Ale chociaż Fritos stał się tak ważną częścią dzieciństwa Kalety, prawie nigdy ich nie jadła.


„Nigdy nie przyprowadzałam Fritosa do szkoły”, wspominała córka Doolina. Zamiast tego przyniosła zdrowe przekąski, takie jak jogurt i figi. Wygląda na to, że Charles Elmer Doolin nie jadł zwykle Frito ani nie przywoził ich do domu. „Kiedy mieliśmy [mieliśmy je w domu], tata ściągał je z przenośnika bez soli” – wspomina Kaleta Doolin. Skąd niechęć do jego wynalazku? Założyciel Fritos był wegetarianinem i wychował swoją rodzinę na diecie wegetariańskiej. Jego przekonania żywieniowe sięgały jednak znacznie dalej niż tylko bezmięsne. Był zagorzałym wyznawcą guru zdrowej żywności, dr Herberta M. Sheltona. Shelton był założycielem Ruchu Naturalnej Higieny Zdrowia (poprzez Nauka o zdrowiu ) i niezachwianym zwolennikiem diety roślinnej. Sól i mąka kukurydziana? Według Sheltona oba były złym odżywianiem.Dlaczego Herbert Shelton odrzucił przetworzoną kukurydzę i sól

Frito wychodzące z bg

„Czy sól jest koniecznością życia?” – pytał Herbert M. Shelton System higieniczny . Tak, jeśli nas o to poprosisz. Sól to podstawa frytek, pałeczki mozzarelli , krążki cebulowe i smażone krewetki, które są absolutną koniecznością życia. Shelton stanowczo by się nie zgodził. 'Twierdzimy, że jedynymi solami, które są przydatne dla organizmu, są sole zawarte w żywności, ale także, że przyjmowanie soli w jakiejkolwiek innej postaci jest rzeczywiście szkodliwe' - podsumował.
Ocena Sheltona dotycząca przetworzonej kukurydzy była równie zjadliwa. Odkiełkowana mąka kukurydziana, jak powiedział w swojej książce, wraz z „całą długą listą przetworzonej, rafinowanej i przegotowanej żywności… są ​​pozbawione witamin, ponieważ mają niedobór minerałów”. Shelton argumentował dalej, że „zwierzęta żywione… syropem kukurydzianym, kaszą kukurydzianą… skrobią kukurydzianą, płatkami kukurydzianymi i innymi podobnymi pokarmami o wysokiej wartości energetycznej chorują i umierają”. Można śmiało powiedzieć, że Fritos, które są zarówno mocno solone, jak i zrobione z mąki kukurydzianej smażonej w głębokim tłuszczu, nie znalazłyby się na liście produktów spożywczych Herberta M. Sheltona. Więc Charles Elmer Doolin po prostu wykonywał polecenia lekarza.