Dlaczego śmietana staje się wodnista?

kwaśna śmietana

Od upieczenia na parze pieczonego ziemniaka po dodanie odrobiny posmaku do przepisu na wypiek, kwaśna śmietana jest właśnie tym, czego potrzebujesz, jeśli potrzebujesz odrobiny cierpkości w swoim jedzeniu. Może to być jednak trochę nieprzyjemne, gdy sięgniesz do lodówki po trochę kwaśnej śmietany, odciągniesz pokrywkę i zobaczysz trochę wody na powierzchni — i tak naprawdę, to nie jest nawet woda, ale wodnisty, mleczny płyn . Z pewnością nie było jej tam, kiedy po raz pierwszy otworzyłeś swoją śmietanę kilka dni temu, więc co ona tam teraz robi — i czy powinieneś się martwić?


Nie martw się, ten mleczny płyn unoszący się na Twojej śmietanie jest całkowicie normalny, ale jest kilka rzeczy, które powinieneś o nim wiedzieć.Co się dzieje z serwatką?

wodnista śmietana

Śmietana jest wytwarzana przez dodanie bakterii do pasteryzowanej śmietany i umożliwienie jej inkubacji, aż kwas mlekowy śmietany wytworzy pożądaną gęstość i kwaśny smak, z którego jest znana (poprzez Kalifornijska mleczarnia ). Bardzo podobny proces jest używany do robienia jogurtu, co oznacza, że ​​płyn może również pojawić się na tym produkcie mlecznym. Ten wodnisty płyn, choć wygląda dziwnie, jest w rzeczywistości znany w żargonie mleczarskim jako „serwatka”.
Serwatka nie ma się czego bać, a właściwie jest dla ciebie dobra, ponieważ jest bogata w wapń i białko (poprzez Dzisiaj ). Dzieje się tak, że serwatka jest naturalnie obecna w naturally mleko , ale kiedy mleko zamienia się w śmietanę lub jogurt, ta serwatka jest utrzymywana w zawiesinie w ściankach komórek mleka. Zwykłe zanurzenie chipsa lub łyżki w śmietanie rozbija ściany komórkowe, co umożliwia wyciek serwatki.

Rozwiązanie? Po prostu wmieszaj ją z powrotem do kwaśnej śmietany i możesz już iść — ale najpierw sprawdź, czy twoja kwaśna śmietana nie zaczęła się psuć.Sprawdź, czy twoja śmietana się zepsuła

pachnąca kwaśna śmietana

Więc trochę płynu na wierzchu twojej kwaśnej śmietany jest całkowicie normalne, ale nadal powinieneś sprawdzić, czy kwaśna śmietana tak naprawdę nie poszło źle . Zwrócić uwagę na termin ważności wydrukowane na pojemniku, ale użyj też nosa. Cierpki zapach jest tym, czego chcesz, ale ostry zapach przypominający kwaśne mleko nie jest dobrym znakiem (poprzez Liść ). Serwatka powinna również wyglądać na wodnistą, ale jeśli jest gruba, może to również oznaczać, że jest zsiadła i powinna zostać wyrzucona do śmieci.

orzechowe batony vs orzechowy kumpel

Śmietana powinna pozostać świeża do dwóch tygodni, ale najlepiej jest kierować się własnym osądem i zdecydować, czy pasuje do twojego jedzenia – czy lepiej wyrzucić do kosza.