Dlaczego kawior jest tak drogi?

Kawior

Kawior jest praktycznie synonimem bajecznego bogactwa i ekstrawagancji. Występuje w widocznym miejscu na imprezach rzucanych przez Rosyjscy baronowie naftowi , pojawił się na pizzy za 1000 $ , a nawet był używany do nawilżania skóry pierwszego syna Barron Trump . Tak, kawior to zdecydowanie coś z wyższej półki – ale dlaczego? Co podnosi skromne jaja rybne do tak wzniosłego statusu?


Cóż, na początek, to nie są zwykłe rybie jaja. Wszystkie jaja rybne są znane jako ikra, ale tylko jaja jesiotra są określane jako kawior. Co więcej, są tylko 27 odmian jesiotra , a 18 z nich znajduje się na liście zagrożonych gatunków, co czyni jesiotra najbardziej zagrożoną grupą gatunków na świecie. A im rzadszy staje się jesiotr i jego jaja, tym bardziej je cenimy, ponieważ niedobór wydaje się karmić popyt (tak jak w przypadku Popeyes i wyprzedane kanapki z kurczakiem? ).Kolejnym czynnikiem, który zwiększa koszt kawioru, jest fakt, że jaja te muszą być zbierane ręcznie, a każdy proces, którego nie można zautomatyzować, wiąże się z wyższymi kosztami pracy. I nie zapominajmy o „snobistycznym uroku” — kawior od dawna jest sprzedawany jako żywność odpowiednia dla arystokracji, więc naturalnie musi mieć metka z ceną, która pasuje do jej wizerunku .
Wysokiej klasy kawior jest coraz tańszy

Kawior Mamyrael/Getty Images

Chociaż kawior z najwyższej półki nadal kosztuje całkiem sporo, importer Kawior Gwiazda mówi nam, że cena zależy zarówno od dostępności danej odmiany, jak i nakładu pracy potrzebnej do jej wyprodukowania. O tak, a także czas potrzebny rybom na wyprodukowanie tych jaj. Tańszy kawior pochodzi z jesiotra, który może wyprodukować dużo jaj w dość krótkim czasie, ale jaja rzadkiego, wolno produkującego jesiotra mają znacznie wyższą cenę.

Dawno, dawno temu najlepszy kawior był złowiony na wolności, ale nadmierne połowy doprowadziły do ​​zagrożenia, które doprowadziły do ​​regulacji rządowych, które doprowadziły do… obecnie prawie żadnego kawioru z dzikiego jesiotra można kupić nigdzie na świecie dla miłości lub pieniędzy. Oznacza to, że prawie każde jajko jesiotra dostępne obecnie na rynku pochodzi z hodowli ryb. Podczas gdy niektóre jesiotry są nadal rzadsze niż inne, a ich jaja są przez to droższe, zwiększona ekonomiczność i wydajność akwakultury doprowadziła do spadku cen na całym świecie.Co więcej, chociaż cały kawior pochodzi z jesiotra, to nie tylko Beluga. Kawior zrobiony z twojego skromnego, mniej zagrożonego jesiotra rodzimego jesiotra wydaje się być tańszy, a nawet mający obsesję na punkcie kawioru szef kuchni Guy Meikle z chicagowskiej restauracji Heritage przyznaje (poprzez GQ ), że można kupić całkiem smaczny kawior za jedyne 10 dolarów za słoik — w rzeczywistości zdecydowanie zaleca kupowanie mniej kosztownych odmian w większych ilościach, zamiast rozwalać cały budżet tylko odrobiną najdroższego kawioru.

Ale co, jeśli jesteś multimiliarderem i umierasz, by się popisać? Jak możesz upewnić się, że twój kawior nadal krzyczy „szalony eksces!” kiedy jest zrobiony z jaj rybnych hodowanych w fabryce? Proste — wystarczy posypać 22-karatowym złotem, jak kawior Strottarga Bianco. Przy 113 600 USD za kilogram z pewnością wygrasz nagrodę wszech czasów rozpieszczonego podniebienia, z opuszczonymi płetwami.