Dlaczego wanilia jest tak droga?

Rozdrobniona fasola waniliowa

Ubiera prawie każdy deser, jaki znamy, od prostych ciastek po efektowne ciasta i od gotowych puddingów po skomplikowane suflety. Historycznie rzecz biorąc, mogła być pomocnikiem czekolady, ale od tego czasu wanilia stała się sama w sobie, do tego stopnia, że ​​Międzynarodowe Stowarzyszenie Lodów uznało wanilię za smak pierwszego wyboru dla 29 procent ludzi jedzących lody; czekolada wyniosła 8,9 procent; podczas gdy truskawka maślana wiązana pecan na poziomie 5,3 procent (przez National Geographic ).






Wanilia jest dziś drugą najdroższą przyprawą na świecie Szafran ponieważ można go znaleźć tylko w określonych częściach świata i można go zapylać tylko w określony sposób ręcznie — lub przez określone gatunki zwierząt i owadów. Wanilia, której wielu z nas używa w bardziej przystępnej, płynnej formie, pochodzi z moczenia cennych ziaren wanilii w wodzie i alkoholu (poprzez HuffPost ), podczas gdy rzeczywiste strąki wanilii mogą kosztować nawet 200 USD za funt (przez Pieniądze Inc ) .



Vanilla zaczęła jako pomocnik czekolady

wafelki czekoladowe i waniliowe

Wanilia nie znajdowała się na oryginalnej liście zakupów, jaką mieli europejscy kupcy, kiedy po raz pierwszy opuścili stary świat w poszukiwaniu przypraw w latach 600-1200. Szukali tylko przedmiotów takich jak gałka muszkatołowa, pieprz , goździki i kardamon, a te przyprawy były ważne, ponieważ były potrzebne, aby ukryć zarówno nieprzyjemne smaki, jak i zapachy złego jedzenia (poprzez Instytut Nauki McCormick ).








Wanilia, pierwotnie znaleziona w Ameryce Środkowej, dotarła do Europy przez Hiszpanów, którzy podbili Meksyk. Początkowo nie był ceniony za własne zalety, ale był spożywany jako dodatek do czekolady aż do początku XVII wieku, kiedy kucharz o imieniu Hugh Morgan, który pracował w kuchniach królowej Elżbiety I, stworzył całkowicie waniliowe smakołyki .

W XVIII wieku Francuzi używali wanilii w swoich lodach. Thomas Jefferson, który służył jako amerykański minister we Francji, tak bardzo polubił ten smakołyk, że postanowił przenieść przepis na lody waniliowe z powrotem do obu Ameryk, gdzie po raz pierwszy odkryto ten smak — a oryginalny przepis Jeffersona można znaleźć w Bibliotece Kongres dzisiaj.



Jak dziś uprawia się wanilię?

laski wanilii w koszyczkach

Wanilia należy do dość dużej rodziny storczyków, która obejmuje około 25 000 różnych gatunków. Orchidea waniliowa odziedziczyła po swoich kwiatowych kuzynach, które mają opinię trudnych w uprawie, a co za tym idzie, HuffPost mówi, że storczyki waniliowe można znaleźć tylko w bardzo wąsko określonym regionie – to jest 10 do 20 stopni na północ i południe od równika.

Większość dzisiejszej wanilii jest uprawiana na Madagaskarze, Reunion w Meksyku (gdzie została odkryta po raz pierwszy) oraz na wyspie Tahiti na Pacyfiku. Firma waniliowa mówi, że aromatyczny aromat jest również uprawiany w Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Ugandzie, Kenii, Indiach, Fidżi, Ameryce Środkowej, a nawet na Hawajach.



Wanilia jest zapylana ręcznie

Wanilia ręcznie zapylająca

Jeśli uprawa orchidei waniliowej jest trudna, trudniej jest ją zapylić, aby wytworzyła cenne strąki. Cykl uprawy wanilii rozpoczyna się wraz z narodzinami jasnych kwiatów wzdłuż pełzającej winorośli, które następnie kwitną tylko przez 24 godziny.

Aby utrudnić rolnikom życie, kwiaty wanilii mogą zapylać tylko przy pomocy konkretnej pszczoły lub kolibra. Jeśli nikogo nie ma w okolicy, te wybredne storczyki muszą być ręcznie zapylone kijem i pstryknięciem palca, aby kwiaty mogły nosić strąki wanilii, które ostatecznie zostaną wykorzystane do przyprawiania ulubionych deserów na świecie (poprzez Archiwalne wiadomości ).

Jeśli kwiaty nie są zapylane, National Geographic mówi, że więdną, umierają i padają na ziemię. Technika ręcznego zapylania, która była praktykowana przez niewolnika z Reunion imieniem Edmond w XIX wieku, jest nadal w dużej mierze stosowana do dziś.

Światowy popyt na wanilię zaspokaja syntetyczna wanilina

suszenie wanilii bourbon

Jeśli zapylanie się powiedzie, rolnicy muszą czekać dziewięć miesięcy na dojrzewanie strąków. A jeśli wszystko pójdzie dobrze, świat będzie mógł cieszyć się około 2000 ton naturalnej wanilii – co nie brzmi jak dużo, zwłaszcza że wanilia jest używana prawie do wszystkiego.

Aby nadrobić ten brak, producenci stosują wanilinę, która jest syntetyczną wanilią, która National Geographic mówi, że może być wytwarzany z produktów petrochemicznych, ligniny (która jest pozyskiwana z przemysłu celulozowo-papierniczego), a także składnika olejku goździkowego znanego jako eugenol. Wanilinę znacznie łatwiej pozyskać w dużych ilościach — każdego roku produkuje się i sprzedaje około 20 000 ton metrycznych, co kosztuje ułamek ceny.

najlepiej sprzedający się batonik



Kategorie Opinie Inne Restauracje