Dlaczego wołowina wagyu jest tak droga?

wołowina wagyu

Gdyby istniała wołowina z Mount Rushmore, Wagyu zająłby dwa miejsca. Nie oczekuj, że znajdziesz tę wołowinę w swoim lokalnym? fast food z burgerem? , ponieważ zwykle znajduje się w menu japońskich steków. Mięsożercy z apetytem na aromatyczną wołowinę często też płacą za to całkiem niezły pens. Na przykład osiem steków Wagyu ze steków Omaha zwróci ci 425 dolarów. To jest jeden kawałek wołowiny, w którym naprawdę chcesz się upewnić prawidłowo ugotuj stek .


Niezależnie od tego, czy kupujesz wołowinę Wagyu od rzeźnika, czy zamawiasz ją z menu, to jest to zawsze będzie drogie. A dlaczego cena tej krowy może sprawić, że powiesz „Święta krowa!” prostą odpowiedzią jest oczywiście to, że smakuje tak dobrze. Oczywiście jest to trochę bardziej skomplikowane.Marmurek opowiada historię i ustala cenę

surowa wołowina wagyu

Gdybyś miał wziąć surowy kawałek wołowiny Wagyu i umieścić go obok kawałka wybranej wołowiny – klasyfikacja według USDA — zauważyłbyś znacznie więcej marmurkowania. Marmurek odnosi się do tych tłustych białych smug, które znajdują się w całej wołowinie. Pomyśl o nich jako o mięsistych kryształach smakowych, które wpływają zarówno na ich kruchość, jak i ogólny smak (poprzez Krowa tłumu ). Kawałek wołowiny Wagyu będzie miał znacznie więcej marmurkowatości niż jakikolwiek inny amerykański kawałek wołowiny i będzie smakował fantastycznie.
Ale oto jest rzecz — ta marmurkowatość nie dzieje się po prostu przez przypadek. Jest dużo pracy, aby doprowadzić wołowinę Wagyu do punktu, w którym krowa może sprzedać za setki, a nawet tysiące (poprzez Insider biznesowy ). Japońscy rolnicy zaczynają ręcznie karmić młode cielęta butelkami mleka do około 10 miesiąca życia. W tym momencie są sprzedawane innemu rolnikowi, który ma za zadanie tuczyć je specjalną paszą z siana, pszenicy i ryżu. Nawet nie myśl o karmieniu tych krów kukurydzą — jest po prostu zbyt bogata w cukier i sprzyja szybszemu wzrostowi (poprzez Samotna Góra Wagyu ).

Młode krowy chrupią to trzy razy dziennie, wkładając przy tym jak najmniej energii. Chodzi o to, aby rozpieszczać krowy w bezstresowym środowisku, ponieważ szczęśliwa krowa to lepiej smakująca krowa.Wołowina Wagyu pochodzi ze specjalnego gatunku krowy

krowa w japonii Biuro Martina/Getty Images

To nie tylko w jaki sposób krowa jest hodowana, która produkuje steki Wagyu, ale sama krowa. Istnieje wiele rodzajów krów, a niektóre są bardziej cenione niż inne, jeśli chodzi o to, co kończy się w menu ze stekami. Wagyu w rzeczywistości odnosi się do konkretnej rasy bydła i wszystkie znajdują się w Japonii. Oczywiście kraj, który ma prawie całkowitą kontrolę nad zasobem, będzie żądał wysokiej ceny, gdy inne kraje zapukają, i tak właśnie jest w przypadku japońskich krów rasy wagyu.

Według Reader's Digest , Japanese Black, Japanese Brown i Japanese Shorthorn składają się na trzy główne kategorie Wagyu – chociaż mogą istnieć setki odmian odgałęzień. Pierwsze bydło rasy wagyu przybyło do Stanów Zjednoczonych w latach 70. XX wieku, a nawet dzisiaj w USA jest tylko około 5000 pełnokrwistych wagyu. To zaledwie ułamek procenta 94,8 miliona sztuk bydła na amerykańskich ranczach.Większość Wagyu w Stanach Zjednoczonych należy do japońskiej odmiany czarnej, a Japonia nawet nie pomyśli o eksporcie swoich najlepszych linii krwi Wagyu. W rzeczywistości całkowicie zabronili eksportu Wagyu do Stanów Zjednoczonych – czyniąc go jeszcze droższym niż dotychczas (poprzez Biblioteka Kongresu ).

piwo z ryżem

Wołowina Wagyu może być naprawdę, naprawdę droga

aukcja żywego inwentarza Buddhika Weerasinghe/Getty Images

Poszukaj kilku Amerykańskie strony z hodowlą zwierząt i dowiesz się, że możesz kupić młodą czarną krowę Angus za około 1250 dolarów. Według Insider biznesowy, to poważna okazja w porównaniu z kosztem krowy Wagyu, który może wynosić nawet 30 000 USD — na najniższym poziomie. Na aukcji cielęta rasy wagyu kosztują około 40 razy więcej niż amerykańskie bydło, a ceny niektórych odmian mogą być wręcz absurdalne.

Weź cenną Matsusaka Wagyu z prefektury Mie, części japońskiego regionu Kansai. Wszystkie zabite krowy to dziewice, co zdaniem niektórych sprawia, że ​​mięso jest delikatniejsze, ale niezależnie od tego, czy to prawda, krowy sprzedano za aż 400 000 dolarów.

Przygotuj się na duże pieniądze, jeśli chcesz spróbować Wagyu

burger wagyu Instagram

Ze względu na jego rzadkość i atrakcyjność dla smakoszy, restauracje sprzedające Wagyu zawsze żądają za niego wysokiej ceny – nawet jeśli jest podróbką. W 2016 roku restauracja w Toronto została złapana za sprzedaż fałszywego Wagyu (przez Codzienny Posiłek ). Prawdziwe Wagyu można znaleźć w restauracjach w Ameryce Północnej – jednak jedzenie hamburgera Wagyu nie jest dla osób z lekkim portfelem.

Na przykład japońska restauracja SakaMai w Nowym Jorku sprzedaje suwaki wołowe Wagyu po 85 dolarów za sztukę. „Ponieważ Wagyu jest tak trudny do znalezienia w Stanach Zjednoczonych, tak, mamy wielu klientów, którzy przychodzą do nas tylko po to, aby spróbować Wagyu” – powiedział przedstawiciel SakaMai. Insider biznesowy .