Dlaczego ludzie wariują na punkcie masła orzechowego i kanapek z majonezem?

PB&M

Kiedy po raz pierwszy ktoś słyszy o dziwnym trendzie kanapek z masłem orzechowym i majonezem, odpowiedź jest tylko jedna: Dlaczego?!


Zaskakującą odpowiedzią jest to, że są naprawdę dobre... i powinieneś ich spróbować!Tak przynajmniej wynika z dość nienaukowego badania przeprowadzonego na bardzo małej liczbie uczestników przez Na wynos . Spośród 41 współpracowników nikt nigdy nie jadł kanapki z masłem orzechowym i majonezem, a tylko 13 odważnych dusz zgłosiło się na ochotnika do spróbowania jednej. Wszyscy się zgodzili — było zaskakująco dobrze, ale też czegoś brakowało. Może tekstura? (To była zdecydowanie tekstura.)
Niezależny przeprowadzili ankietę wśród czytelników w tym samym roku i ich wyniki były podobne — ponad 60 procent respondentów stwierdziło, że nawet nie spróbowaliby kombinacji.

Te małe eksperymenty miały miejsce pod koniec 2018 roku, kiedy to w mediach społecznościowych pojawiła się wątpliwa rozkosz, jaką jest kanapka z masłem orzechowym i majonezem i mocno podzieliła internet. Zdarzyło się to już wcześniej, w 2014 roku, kiedy hodowca drobiu z Georgii zapytał o to na Twitterze.Twitterverse zareagował tak, jak tylko Twitterverse może i kiedy Ogród i broń przyjrzeli się jego twierdzeniom, że to rzeczywiście coś, okazało się, że tak było. Ludzie spoza Głębokiego Południa raczej nie pamiętali tego w XXI wieku, ale odkryli, że od dziesięcioleci była podstawą południowych obiadów.

Według Atlas Obscura , ta wysokokaloryczna, wysokotłuszczowa kanapka powstała w czasach, gdy tego właśnie szukali ludzie: taniej i sycącej kanapki. Po raz pierwszy stał się popularny podczas Wielkiego Kryzysu i był tak popularny, że kiedy złodziej włamał się do samochodu JD Hollanda w 1931 roku, zostawił drogie rzeczy i zabrał holenderskie masło orzechowe i majonez. Wiemy, bo Holland rozmawiał z Rekord i punkt orientacyjny w Statesville , i powiedział gazecie, że jest gotów zafundować sprawcy – który wyraźnie walczył – posiłkiem.Może nie jest to klasyczne masło orzechowe i galaretka, ale masło orzechowe i majonez miały dobrą passę. Wszyscy jedli je dobrze w latach sześćdziesiątych, a jednym z powodów ich trwałej popularności było to, że ówczesne masło orzechowe nie było takie samo jak dzisiejsze masło orzechowe. Był sztywny i suchy, a zmieszanie go z majonezem ułatwiało rozprowadzanie.

Kolumny z poradami pomogły zwiększyć popularność kanapek, doradzając czytelnikom, aby ich masło orzechowe było nieco smaczniejsze z dodatkiem majonezu. Sheri Castle, autorka artykułów kulinarnych z Północnej Karoliny, powiedziała: Huffington Post prawdopodobnie było w tym coś jeszcze. Rodziny radziły sobie z tym, co miały, a ta dziwna kombinacja mogła zostać stworzona z tego, co było dostępne. Stamtąd ta sprawa przetrwania zamieniła się w miłe wspomnienia rodzinne, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Brandon Chonko, rolnik, który rozpoczął cały chaos w 2014 roku, mówi, że pamięta, jak robiła to dla niego babcia. Jeśli chodzi o smak, opisał go jako coś w rodzaju kanapki z kwaśnym masłem orzechowym.

W latach sześćdziesiątych Hellmanowie zdali sobie sprawę, że prawdopodobnie powinni wziąć na pokład coś dobrego. Połączyli siły z masłem orzechowym Skippy, aby stworzyć serię reklam, które sugerowały pyszne sposoby ubierania zwykłej starej kanapki, a my używamy pysznego w najluźniejszym tego słowa znaczeniu. Wątpliwy? Niektóre z sugerowanych dodatków to pokrojone jabłka, bekon i ogórki kiszone, ananas w puszkach i jedna potworność, która piętrzyła się na cebuli, jajkach i salami.

Pyszne.

Gazety były kiedyś miejscem, do którego można było udać się po przepisy i porady, a artykuły z lat 30. i 60. zalecają używanie wystarczającej ilości majonezu, aby uzyskać konsystencję masła orzechowego, a dziwna kanapka nie zawsze była sama. W niektórych artykułach zalecano dodanie sera lub szynki diabelskiej. Sałata lodowa była często dodawana dla odrobiny tekstury i nie ma właściwej odpowiedzi, jeśli chodzi o kremowe lub chrupiące masło orzechowe. Inni pamiętają, jak ich dziadkowie dodawali takie rzeczy, jak pomidory z ogrodu, na wypadek, gdybyś nie pomyślał, że może być gorzej.

A oto sęk — to doskonały przykład tego, jak regionalne smaki ewoluują w czasie. Gdy Opiekun przyjrzeli się, dlaczego jeden region lub kultura może znaleźć coś niesamowitego, podczas gdy inny uważa to za obrzydliwe , odkryli, że w grę wchodzi cały szereg rzeczy. Sugerują, że sięga to nawet wstecz, gdy dzieci przyzwyczajają się do pokarmów, które je ich matka, gdy są jeszcze w łonie matki, i istnieją wskazania, że ​​w rzeczywistości istnieje składnik genetyczny tego, co lubimy, a czego nie.

To także – w pewnym sensie – pomaga wyjaśnić drastyczny podział między obozami „yay” i „nie” kanapek z masłem orzechowym i majonezem. Ale jest jeden konsensus. Jeśli chcesz zrobić to w najbardziej autentyczny sposób, to jest to Hellman's, Skippy i niesmażony biały chleb. W przeciwnym razie jesteś tylko poganinem.