Dlaczego warto pomyśleć dwa razy o jedzeniu sera Gruyere

Ser Gruyere na papierze woskowanym

Nie da się ukryć, że Gruyere świetnie smakuje. Pochodzący ze Szwajcarii ser jest lekko słodki, lekko słony i sprawdza się w wielu pysznych, komfortowych potrawach. Jak jeden HuffPost podano artykuł , jeśli potrzebujesz jedzenia na pocieszenie, potrzebujesz przepisu na Gruyere (a artykuł nie jest zły, czego dowodem jest lista naprawdę kuszących i pysznych przepisów na przytulne dania, takie jak fondue Gruyere, zapiekanka Gruyere i galettes Gruyere).


Jednak pomimo tego, że jest mniam, Gruyere, podobnie jak wiele komfortowych potraw, zawiera kilka niefortunnych faktów. Na uncja Gruyere , czyli około plasterka, zawiera około 117 kalorii i 9 gramów tłuszczu. Ponieważ większość przepisów wymaga znacznie więcej niż jednego kawałka sera, za każdym razem, gdy dodajesz Gruyere do swojego dania, dodajesz dużo kalorii i dużo tłuszczu. W rzeczywistości, tylko jedna kromka Gruyere to ponad dziesięć procent dziennego spożycia tłuszczów i około 25 procent dziennego przydziału tłuszczów nasyconych.Kiedy patrzysz na inne sery dostępne dla Ciebie , możesz zdecydować się na wiele innych serów z mniej kalorii na uncję , w tym szwajcarski, niebieski, brie, ser Mozzarella i feta. Jeśli patrzysz na zawartość tłuszczu , możesz również lepiej trzymać się mozzarelli, fety lub koziego sera.
Zamiana gruyere na coś bardziej zdrowego dla serca

Kanapka z gruyerem i parmezanem

Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć unikać Gruyere na następnym talerzu serów. Nie tylko nie jest tak zdrowe dla serca, ale może być również drogie i niełatwo dostępne w każdym dużym sklepie spożywczym. Jeśli jednak chcesz wymienić swój Gruyere na inny podobny ser do użycia w przepisie, będziesz chciał lekko stąpać. Nie każdy ser jest odpowiednim zamiennikiem, zwłaszcza gdy masz do czynienia z profilem smakowym tak wyraźnym jak Gruyere.

Popularne Gruyere części zamienne to Emmental, Jarlsberg i Beaufort, ale one też nie zawsze są łatwo dostępne. Emmentalski ma mniej kalorii i tłuszczu na plasterek niż Gruyere, podobnie jak Jarlsberg i Beaufort , choć ledwo.Jeśli szukasz bardziej zdrowego dla serca, tańszego i łatwiej dostępnego zamiennika Gruyere, wypróbuj prosty zamerykanizowany szwajcarski ser. Mając mniej kalorii na uncję, możesz zamienić szwajcarską na gruyere w większości przepisów, zwłaszcza jeśli kupujesz odmianę z dużą ilością wilgoci, która łatwo się topi.