Dlaczego powinieneś używać mąki z jeżówki w swoim chlebie

Ziarno Einkorn

Mąka Einkorn jest rodzajem ukrytego pożywienia, ponieważ nie zyskała jeszcze tego samego szumu, który otacza ogólnie starożytne ziarna. Według Świerk zjada samopsza jest najstarszym zbożem znanym rolnictwu. Najwyraźniej jest uprawiana od ponad 5000 lat – wiemy o tym, ponieważ Otzi Człowiek Lodu, najsłynniejsza mumia od czasów króla Tuta, na ostatnie śniadanie zjadł naleśnik z samopszy. Einkorn to niemieckie słowo, które tłumaczy się jako „jedno ziarno” (via Jowialne jedzenie ), co odnosi się do faktu, że do każdej łodygi przyczepione jest tylko jedno ziarno, w przeciwieństwie do czterech ziaren na łodydze charakterystycznych dla innych rodzajów pszenicy.


Nadiya piecze truskawkowe babeczki

Einkorn nie należy mylić z einhorn, co jest niemieckim słowem oznaczającym jednorożca (via Słownik Collinsa ). Mąka Einkorn nie sprawi, że Twój chleb będzie lśniący i tęczowy, ale zapewnia wartość odżywczą, a także nadaje mu swój niepowtarzalny orzechowy, tostowy smak.Zdrowotne właściwości mąki z samosówki

Mąka z jeżówki

Mąka Einkorn jest GMO -wolny i naładowany niezbędnymi składnikami odżywczymi: cynk, żelazo, potas, ryboflawina oraz witaminy B6 i A. Chleb z mąki samopszy jest również bogaty w przeciwutleniacze, w tym karotenoidy i luteinę oraz ma o 30 procent więcej białka i 30 procent mniej skrobi niż chleb wykonane ze standardowej mąki pszennej. Co więcej, jest również bogaty w błonnik.
Jedyną rzeczą, której nie ma mąka samopsza, jest bezglutenowa, ponieważ pszenica samopsza nadal jest pszenicą. Brakuje niektórych białek zawartych w nowoczesnej pszenicy, więc może być bezpieczna dla osób nadwrażliwych na gluten. Jeśli masz celiakię lub potrzebujesz diety całkowicie bezglutenowej, nadal musisz unikać mąki z samopszy.

Jak upiec chleb z mąki Einkorn

Chleb Einkorn

Einkorn.com stwierdza, że ​​mąka samopsza może być zastąpiona mąką uniwersalną lub pszenną w stosunku jeden do jednego w przepisach na szybkie pieczywo, a także w przepisach na naleśniki, gofry i babeczki. Jeśli jednak robisz chleb drożdżowy, musisz zmniejszyć ilość płynu w przepisie o 1/3. Dotyczy to tylko rzeczywistych płynów do nalewania, takich jak mleko lub woda — nie ma potrzeby wykonywania skomplikowanych obliczeń, próbując zmniejszyć objętość jaj lub stopionego masła.Jedną z rzeczy, której prawdopodobnie nie będziesz miał nic przeciwko zmniejszeniu, jest czas potrzebny na wyrabianie chleba z mąki samopszy. Ponieważ gluten, który zawiera, różni się od tego, który znajduje się w nowoczesnych mąkach, nie trzeba go ugniatać prawie tak długo. Einkorn.com sugeruje, że cztery minuty w mikserze na niskim poziomie powinny załatwić sprawę.

programy telewizyjne giada de laurentis