Dlaczego powinieneś pomyśleć dwa razy o piciu soku z koncentratu

Sok pomarańczowy w szklance

Jeśli dorastałeś w latach 70. lub 80., prawdopodobnie zbyt dobrze znasz koncentraty soków. W rzeczywistości twoja mama mogła nawet zlecić ci wyciągnięcie puszki z zamrażarki, aby zrobić poranne O.J. Koncentraty soków zazwyczaj można znaleźć w dziale mrożonek w sklepie spożywczym, co oznacza, że ​​mogą trwać dłużej niż świeży sok i są dostarczane w małych kartonowych cylindrach. Koncentrat powstaje poprzez usunięcie wody z owoców lub warzyw. Ten proces odwadniania odbywa się poprzez ekstrakcję i odparowanie i pozostawia gęsty syrop. Ten syrop jest koncentratem i można do niego dodać inne składniki, aby go osłodzić lub rozjaśnić kolor. Koncentrat należy zrekonstytuować mieszając go z wodą (poprzez Linia zdrowia ).


char siu vs chashu

Jeśli należysz do tych, którzy rano sięgają po szklankę soku, aby ugasić pragnienie, lub po treningu, aby uzupełnić utracone elektrolity, warto pomyśleć dwa razy, czy sok pochodzi z koncentratu. Dlaczego? Powodów jest kilka, zaczynając od tego, jak proces zmienia korzyści żywieniowe, które uzyskasz, jedząc owoc lub warzywo w pierwotnej postaci. Według Czasy Indii , produkcja koncentratu wymaga przejścia przez proces podgrzewania, który może znacznie wpłynąć na bogactwo witamin w owocach.Koncentraty mają dodatek cukru i mało błonnika

Szklanki soku owocowego

Chociaż prawdopodobnie możesz wziąć witaminę, aby zastąpić witaminy, których może brakować w twoim koncentracie, nie możesz wiele zrobić z wszystkimi dodanymi cukrami. Koncentraty zazwyczaj dodają cukier, czasami w postaci wysokofruktozowego syropu kukurydzianego. W rzeczywistości, według Wydawnictwo Harvard Health , zagęszczony sok jabłkowy zawiera 65 procent fruktozy. Jeśli brzmi to jak dużo, to dlatego, że tak jest. Prosty kieliszek O.J. z koncentratu zawiera 24 gramy cukru (przez Zjedz to dużo ). Weź pod uwagę, że dla kobiet zaleca się nie przekraczać 25 gramów cukru dziennie; dla mężczyzn liczba ta wynosi 37,5 grama (przez Linia zdrowia ). Badania wykazały również, że codzienne spożywanie napojów bogatych w cukier może prowadzić do cukrzycy i chorób serca.
z czego zrobiony jest crisco

Jednak dodatek cukru to nie jedyny problem w przypadku zagęszczonych soków. Całe owoce są bogate w błonnik, ale niestety tego samego nie można powiedzieć o ich skoncentrowanych kuzynach. Chociaż niewiele osób lubi o tym mówić, błonnik jest potrzebny do zdrowych ruchów jelit, a także pomaga zmniejszyć ryzyko cukrzycy, chorób serca i raka (poprzez Klinika majonezu ). Więc pomiń koncentrat.