Dlaczego powinieneś pomyśleć dwa razy o przyprawianiu żeliwnej patelni oliwą z oliwek?

Żeliwna patelnia na piecu

Istnieje więcej niż jeden powód, dla którego ludzie mają obsesję na punkcie swoich żeliwnych naczyń kuchennych. Żeliwo przewodzi ciepło bardziej równomiernie niż inne rodzaje patelni , jest praktycznie niezniszczalny i można z niego zrobić prawie każdą potrawę, od Biszkopty do stek . Co więcej, żeliwne naczynia kuchenne mają również naturalne wykończenie zapobiegające przywieraniu, dzięki czemu nie musisz używać tak dużo oleju do gotowania (tj. jest zdrowsze), za Epickie .


Każdy, kto kiedykolwiek posiadał żeliwną patelnię, wie, że jest jedna ważna zasada, której należy przestrzegać: Zawsze regularnie sezonuj patelnię. proces sezonowania polega na pokryciu patelni cienką warstwą oleju, co zapobiega jej rdzewieniu i wydłuża jej żywotność. Chociaż możesz użyć prawie każdego rodzaju oleju, niektóre są lepsze od innych – a niektóre są gorsze. Brać Oliwa z oliwek , na przykład. Oto dlaczego prawdopodobnie nie powinieneś przyprawiać swoich żeliwnych naczyń oliwą z oliwek.Oliwa z oliwek zużywa żeliwo szybciej niż inne oleje

Gotowanie na patelni żeliwnej

Oliwa z oliwek może być dobrym wyborem do gotowania, ale nie jest tak dobra do przyprawiania żeliwnej patelni. Wynika to z niższego punktu wędzenia, który wynosi od 325 do 375 stopni Fahrenheita, według Świat Pans . To niewiele w porównaniu z innymi olejami, takimi jak na przykład olej z pestek winogron, który ma punkt dymienia 420 stopni (przez Wiadomości NBC ). Podczas gdy oliwa z oliwek najpierw przyprawi patelnię, gdy zaczniesz z nią gotować, jeśli podgrzejesz patelnię do temperatury wyższej niż temperatura dymienia, olej zacznie się rozkładać. Z biegiem czasu zużyje się szybciej niż inne rodzaje oleju, pozostawiając żeliwo bez ochrony i powodując przywieranie lub przypalanie żywności.
Więc jeśli nie powinno się używać oliwy z oliwek na żeliwie, to co powinien używasz? Popularna marka żeliwa Wigwam poleca olej roślinny, olej rzepakowy, a nawet stopiony tłuszcz piekarski. Wszystkie powyższe mają wyższe punkty dymienia, dzięki czemu Twoja patelnia będzie dłużej sezonowana.