Nigdy nie powinieneś pić butelkowanej wody, która leżała na słońcu. Dlatego

Plastikowe butelki Matthew Horwood/Getty Images

Kiedy w latach 70. wprowadzono plastikowe butelki, służyły jako tańsza alternatywa dla butelek szklanych (poprzez National Geographic ). Biorąc pod uwagę fakt, że plastikowa butelka wody potrzebuje 450 lat, aby całkowicie się rozłożyć, a na środku Oceanu Spokojnego znajduje się ogromna łata śmieci zrobiona głównie z plastikowych śmieci (przez National Geographic ) rozwija się świadomość, że ludzkość musi się oddalić kupowanie i używanie plastikowych butelek na wodę .


Mimo to mogą służyć ważnemu celowi. Na przykład tam, gdzie woda z kranu jest niezdatna do picia, plastikowe butelki z oczyszczoną wodą są jedynym źródłem wody pitnej. Można je również mieć pod ręką na wycieczce lub w domu w nagłych wypadkach. Ale jeśli masz gdzieś zapas wody butelkowanej, jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia jest trzymanie jej z dala od słońca.Jak wysokie temperatury wpływają na plastikowe butelki

Plastikowe butelki na wodę Jack Taylor/Getty Images

Badanie przeprowadzone przez University of Florida wykazało, że jeśli plastikowa butelka na wodę jest wystawiona na długotrwałe działanie ciepła, może uwalniać do wody bisfenol A (powszechnie w skrócie BPA) i antymon (poprzez Wice ). Naukowcy zasugerowali, że BPA zmienia poziom hormonów, prowadzi do problemów sercowo-naczyniowych, a nawet zwiększa ryzyko niektórych nowotworów. Wprowadzenie antymonu do systemu może prowadzić do szeregu problemów żołądkowo-jelitowych, w tym biegunki, wymiotów i wrzodów żołądka.
W badaniu zmierzono poziomy w butelkach przechowywanych w temperaturze do 158 stopni Fahrenheita i stwierdzono, że im wyższa temperatura, tym wyższy poziom BPA i antymonu w wodzie. Oznacza to, że nie musi być bezpośrednio wystawiony na działanie światła słonecznego, ale to powiązana temperatura powoduje, że plastik wypłukuje zanieczyszczenia do wody.

Jeśli trzymasz się okresu przydatności do spożycia sugerowanego dla wody butelkowanej (zazwyczaj rok) i nie przechowujesz jej w niepotrzebnie gorącym otoczeniu, wszystko powinno być w porządku.