Nigdy nie powinieneś jeść surowej soczewicy. Dlatego

gotowana i surowa soczewica

soczewica są pełne białka, bogate w błonnik i mogą być dość łatwe i proste w przygotowaniu. Jeśli jednak nie jesteś osobą, która planuje posiłki i przygotowuje się z wyprzedzeniem, gotowanie soczewicy może wydawać się uciążliwe i możesz znaleźć się w Internecie, aby sprawdzić, czy wrzucenie garści soczewicy do sałatki i zjedzenie jej na surowo może latać . Jednak według Światło do gotowania , jedzenie surowej soczewicy może nie być najlepszym pomysłem.


Podczas gdy soczewica jest pełna korzyści zdrowotnych, surowa soczewica zawiera lektynę. lektyna jest rodzajem białka, które wiąże się ze ścianą jelita, co bardzo utrudnia trawienie organizmowi ludzkiemu (zgodnie z Linia zdrowia ). Lektyna spożywana w dużych ilościach może w rzeczywistości uszkodzić ścianę jelita i wywołać objawy, takie jak wymioty i biegunka.Ale jest dobra wiadomość! W przeciwieństwie do fasoli, soczewica zawiera znacznie niższy poziom lektyny i istnieje wiele sposobów na prawidłowe jej zneutralizowanie, aby soczewica była bezpieczna do spożycia.
Jak gotować soczewicę

Gotowana soczewica

FDA sugeruje, że podczas gdy rośliny strączkowe lubią fasola zwyczajna zawierają od 20 000 do 70 000 hau (hau jest jednostką miary toksyczności), surowa soczewica ma znacznie mniejszą ilość lektyny, która wynosi od 513 do 617 hau. Lektyna jest również wrażliwa na ciepło, więc odpowiednio ugotowana lektyna w surowej soczewicy może być łatwo rozłożona i strawna.

W przeciwieństwie do fasoli, która wymaga całonocnego moczenia, aby prawidłowo rozłożyć lektyny, w przypadku surowej soczewicy możesz od razu postawić garnek na kuchence z odrobiną wody. Światło do gotowania sugeruje dokładne wypłukanie soczewicy i ustawienie stosunku wody do soczewicy w stosunku 3:1 (na przykład 3 szklanki wody na 1 szklankę soczewicy), a następnie gotowanie na wolnym ogniu do miękkości.Aby być po bezpiecznej stronie, moczenie najpierw surowej soczewicy nie zaszkodzi. Jeśli masz czas na rękach, moczenie ich przez chwilę może ułatwić ich trawienie. Jako bonus moczenie soczewicy skróci również czas gotowania! Ale bez względu na to, czy moczysz się, czy nie, następnym razem, gdy masz ochotę rozważyć zjedzenie surowej soczewicy, po prostu je najpierw ugotuj.
Kategorie telewizja Nazwy porady