Nigdy nie zamawiaj żeberek w chińskiej restauracji. Dlatego

Żeberka chińskie

Wszyscy mamy swoje ulubione pozycje w menu, jeśli chodzi o chińskie jedzenie, większość z nich trafia na nasze talerze polane lepkimi sosami lub zawijane w chrupiące, smażone panierki. Te rzeczy to luksusy, których normalnie nie przygotowałbyś w domu, i są pyszne. Co więcej, zamawianie w restauracji oznacza, że ​​pod koniec wieczoru nie będziesz obarczony zlewozmywakiem naczyń.


Jednak nie wszystkie pozycje w chińskiej restauracji są sobie równe. Niektóre nie są nawet autentycznie chiński, jak kurczak generała Tsoso , a niektóre, jak chińskie żeberka, są odżywczą czarną dziurą. Ciasteczko z wróżbą nie mogło nawet przewidzieć nadmiernej ilości tłuszczu i kalorii zapakowanych w to danie. Według Żyj silnie , jedna 8-uncjowa porcja chińskich żeberek to 949 kalorii. To prawie połowa dziennego zalecanego spożycia kalorii wielu ludzi (poprzez Zdrowie.gov ), a to tylko przystawka! Nie mówmy nawet o 74 gramach tłuszczu. Co więc sprawia, że ​​to danie jest tak przesadne? Wszystko tkwi w składnikach.Żeberka zawierają dużo naturalnego tłuszczu

surowe żeberka

Przyjrzyjmy się składnikom tego chińskiego klasyka restauracyjnego: smażone w głębokim tłuszczu żeberka wieprzowe i słodko-słony sos, który po prostu się nie kończy. Łatwo byłoby założyć, że za całą niezdrowość tego dania można winić sposób gotowania i że syropowaty sos. Jednak same żeberka są w rzeczywistości odpowiedzialne za dwie trzecie tłuszczu i kalorii, zgodnie z Król kalorii . 4-uncjowa porcja surowych żeberek zawiera 323 kalorie i 26 gramów tłuszczu. Podwój to, aby zrównać się z 8-uncjową porcją w tradycyjnej chińskiej restauracji, a patrzysz na niezłą przystawkę.
Żeberka pochodzą z podbrzusza świni i zawierają więcej tłuszczu niż mięsa, co wyjaśnia, dlaczego jesteśmy tak zachwyceni tym daniem. Wiemy, jak Król Węgli przypomina nam, że tłuszcz to smak. Te rzeczy są pyszne, jeszcze zanim trafią do frytkownicy. Na dodatek do soczystej, smażonej wieprzowiny dodaje się sos. Większość chińskich przepisów na sos żeberkowy, takich jak te znalezione na Jedzenie52 , zawierają kombinację sherry, sosu sojowego, octu i cukru. Te składniki same w sobie są dość nieszkodliwe, ale dodawane do bogatych, smacznych żeberek mogą naprawdę spakować cielę.

W chińskiej restauracji są zdrowsze opcje?

różne dania kuchni chińskiej

Tak więc żeberka mogą znajdować się na szczycie listy rzeczy, których należy unikać w chińskiej restauracji, jeśli pilnujesz diety. Tak jak Codzienny Posiłek Zwraca uwagę, że inne kaloryczne produkty, takie jak żądny klasyk, kurczak generała Tso i niebiańska, makaronowa lo mein, również mogą zostać wykreślone z twojej listy. (Jest kilka powodów, aby reasons przejść na lo mein , tak właściwie.)Nie jesteśmy jednak tutaj, aby machać kulą niszczącą twoje chińskie marzenia o jedzeniu, ani nie jest to jedyna zdrowa opcja na gotowane na parze warzywa i brązowy ryż. Krewetki z sosem homarowym, zupą wonton, wołowiną i brokułami to mądra alternatywa, mówi Kształt i na pewno są bardziej ekscytujące niż zwykłe warzywa i ryż.

Jeśli naprawdę masz ochotę na coś pikantnego i pobłażliwego (a masz ochotę na dania), rozważ zrobienie własnego chińskiego jedzenia w domu, gdzie możesz kontrolować składniki i wielkość porcji. A na te dni, kiedy wystarczy smażona w głębokim tłuszczu wieprzowina w szelaku w sosie, od czasu do czasu zasmakowanie chińskich żeberek prawdopodobnie cię nie zabije.