Źle używałeś ekspresu do kawy

ekspres do kawy

Jeśli nie możesz zacząć bez porannej filiżanki Kawa , nie jesteś sam. Według Międzynarodowej Organizacji Kawy (przez Telegraf ), jeśli chodzi o ilość, prym wiodą kraje skandynawskie. Przeciętny Fin wypija aż 26 funtów kawy rocznie, a podczas gdy Stany Zjednoczone osiągają znacznie niższe wyniki – pod numerem 26 – nasza średnia 8 funtów rocznie to wciąż dużo kawy do przelewania przez twój ekspres do kawy.


To prowadzi nas do ważnego pytania: Czy w pełni wykorzystujesz swój ekspres do kawy i te wszystkie kilogramy kawy, które pijesz każdego roku? Istnieje mnóstwo różnych sposobów na zrobienie porannej, popołudniowej lub wieczornej filiżanki joe, ale są szanse, że Twój standardowy ekspres do kawy na blacie nadal jest ulubionym. W końcu możesz ustawić minutnik i przygotować go rano, gdy wstajesz, a wygoda jest nie do pobicia. Porozmawiajmy o niektórych rzeczach, które robisz źle i o tym, jak możesz to naprawić, aby ostatecznie uzyskać lepszą filiżankę kawy.Twój młynek jest paskudny

młynek do kawy

Ekspres do kawy zrobi tylko filiżankę, która jest tak dobra, jak to, co w niej włożysz, więc zacznijmy od samej kawy. Jeśli zdecydujesz się na całe ziarna, bez wątpienia masz młynek stojący tuż obok ekspresu do kawy. Kiedy ostatnio go czyściłeś? Bądź szczery, bo to robi różnicę.
pizza w torbie

W młynku mogą gromadzić się oleje, resztki i kawałki fasoli, a jeśli nie jest regularnie czyszczone, mielenie będzie nierówne i gruboziarniste. Wlej to do swojego ekspresu do kawy, a to, co trafi do twojej filiżanki, będzie poniżej normy. Na szczęście utrzymanie młynka w dobrym stanie jest bardzo łatwe. Dallis Bros. Barista kawy i inżynier młynka Philip Search (przez Poważne jedzenie ) mówi, że zawsze należy wydmuchać wszystkie zanieczyszczenia powietrzem z puszki lub odkurzaczem. Będziesz także musiał rozebrać młynek, aby usunąć tłuste pozostałości, a częstotliwość, z jaką będziesz to robić, zależy od tego, ile go używasz. Na koniec spójrz na swoje zadziory. Będą się zużywać i być może będziesz musiał je wymienić, jeśli chcesz naprawdę równego grindowania (i znowu, jak często zależy od użytkowania).

Używasz złego grindu

kawa mielona

Jeśli po prostu grindujesz i idziesz, możesz sabotować poranną filiżankę od samego początku, a oto dlaczego. Różne rozmiary zmielenia działają inaczej w Twoim ekspresie do kawy, a idealny rozmiar zmielenia zależy od rodzaju systemu filtrującego, jaki posiada Twój ekspres do kawy. Wszystko zależy od tego, jak szybko filtr przepuszcza wodę, a niewłaściwa kombinacja może sprawić, że kawa będzie zbyt słaba lub zbyt gorzka.Istnieje mnóstwo ekspresów do kawy, które mają filtry w kształcie stożka i Lifehacker mówi, że idealne ustawienie mielenia dla tych filtrów to takie, które zamienia ziarna w fusy o konsystencji cukru granulowanego lub trochę drobniejsze. Jeśli Twój ekspres do kawy ma filtr stały lub z płaskim dnem, będziesz potrzebować średniego zmielenia. Jeśli nadal masz wątpliwości, zaparz kilka garnków z różnymi rodzajami fusów i po prostu zobacz, jak wielką różnicę to naprawdę robi. Jeśli twoja kawa smakuje zbyt gorzko, grubsze mielenie prawdopodobnie pomoże.

Używasz minutnika

ekspres do kawy

Wiemy i rozumiemy: minutnik w ekspresie do kawy pozwala wyskoczyć z łóżka i prosto do kawy, i to jest uzasadnione. Ale jeśli bardziej zależy ci na uzyskaniu najlepszej możliwej filiżanki kawy, nie powinieneś używać minutnika — przynajmniej nie, jeśli poświęcasz czas na kupowanie całych ziaren i zmielenie własnej.Świeżość ma ogromny wpływ na smak Twojej kawy i według CNET , to tak wielka sprawa, że ​​powinieneś starać się używać swojej kawy gdzieś od trzech dni do tygodnia po jej paleniu. Gdy otworzysz torebkę z kawą – a zwłaszcza gdy zmielisz te ziarna – trafiają w nie tlen. Rozpoczyna to proces zwany utlenianiem, który sprawia, że ​​kawa staje się nieświeża.

Tak więc, jeśli mielisz ziarna w nocy, wkładasz je do ekspresu do kawy i ustawiasz minutnik, poświęcasz kawie te wszystkie godziny na utlenianie. Oznacza to filiżankę mniej świeżą, a to przekreśla sens używania całej fasoli na początku.

Nie doceniasz znaczenia wody

Kawa

Jeśli twój ekspres do kawy produkuje przeciętną kawę, która jest wystarczająco dobra, abyś sobie z nią poradził, może to nie być wina twojego ekspresu do kawy. Może działać tylko z tym, co włożysz, i możliwe, że sabotujesz to od samego początku, używając słabej wody.

Woda to 98 procent filiżanki kawy, a Instytut Baristy mówi, że słaba woda może dodać gorzkiego, płaskiego lub przypominającego ocet posmaku Twojej javie. Mówią również, że tylko dlatego, że woda z kranu nadaje się do picia, nie oznacza to, że zrobi się z niej świetna kawa, ponieważ niektóre substancje – takie jak te używane podczas procesów uzdatniania wody – będą źle reagować na kawę.

To może być bardzo naukowe, ale podstawa jest taka: Twardość wody jest miarą zawartości węglanów w wodzie. Zbyt wysoka, a twoja kawa będzie ciężka. Za nisko i będzie kwaśny i płaski. Więc czego powinieneś używać? Według chemika z MIT Christophera H. Hendona (poprzez Insider biznesowy ), to zależy od tego, gdzie mieszkasz. Zaleca, aby dowiedzieć się, jak twarda jest Twoja woda, a następnie kupić ziarna kawy specjalnie stworzone z myślą o Twoim rodzaju wody.

Używasz niewłaściwej temperatury wody

kran

Kiedy napełniasz zbiornik na wodę, jaką temperaturę ma woda, którą wlewasz? Powinno być zimno, a oto dlaczego. Według Zrób dobrą kawę Co. , większość ekspresów do kawy zakłada, że ​​używasz zimnej wody. Są zaprogramowane, aby podgrzać wodę do odpowiedniej temperatury, zanim trafi ona na fusy kawy, i wtedy ma miejsce proces zwany ekstrakcją. Nadmiernie wyekstrahuj swoją kawę, a zmieni się w szlam. Niedostateczny ekstrakt, a skończysz z słabym, bezsmakowym naparem.

Na ekstrakcję wpływa czas potrzebny na przepłynięcie wody przez fusy oraz temperatura tej wody, dlatego ekspresy do kawy są zaprogramowane tak, aby zakładać, że wszyscy zaczynają od zimnej wody. Większość z nich będzie za każdym razem uruchamiać ten sam cykl ogrzewania, a jeśli zaczniesz od gorącej wody, zepsujesz równowagę i skończysz z okropną kawą – a nikt tego nie chce. A jeśli się zastanawiasz, jest to kolejny powód, aby nie używać funkcji timera w ekspresie do kawy — będziesz parzyć wodą o temperaturze pokojowej.

Nie rozgrzewasz tego

ekspres do kawy

Według Krajowe Stowarzyszenie Kawy , idealny ekspres do kawy będzie się parzyć, gdy woda będzie miała temperaturę od 195 do 205 stopni Fahrenheita. To jest jednak idealny świat, a jeśli masz mniej niż wysokiej klasy lub starszy ekspres do kawy, może nie osiągać odpowiedniej temperatury, zanim zacznie parzyć ten magiczny płyn. Jeśli tak się nie stanie, Twoja kawa będzie trochę gorzka.

migdałowe babeczki z makiem costco przepis

Lifehacker ma rozwiązanie tego problemu: uruchom ekspres do kawy raz na cykl z samą wodą, zanim faktycznie zaparzysz kawę. Spowoduje to podgrzanie wszystkich elementów wnętrza do odpowiedniej temperatury, co ostatecznie da w efekcie lepszą filiżankę. Również tutaj ta funkcja timera może się przydać. Zaprogramuj swój ekspres do kawy tak, aby uruchamiał cykl rozgrzewania na zegarze, a zanim wejdziesz do kuchni, będzie gotowy, czeka i rozgrzeje się, aby przygotować prawdziwą filiżankę kawy.

Robisz różne ilości kawy

dzbanek do kawy

Czasami możesz zrobić całą doniczkę, czasami połowę... ale możesz to przemyśleć. Jednym z kluczowych czynników przy robieniu filiżanki kawy jest to, jak długo woda ma kontakt z fusami. Krajowe Stowarzyszenie Kawy mówi, że magiczny czas to pięć minut dla ekspresu do kawy, a twój ekspres zajmuje więcej czasu, prawda? To dlatego, że większość ekspresów do kawy nie jest tak sprytna i zwykle działa przez pięć minut na cztery filiżanki, dziesięć minut na osiem filiżanek... i tak dalej. Uwzględnij dalsze zamieszanie spowodowane przez „kubki”, które tak naprawdę nie oznaczają kubków, i cóż, po prostu przejdźmy do tego, co Średni mówi, że musisz zrobić.

Napełnij zbiornik, pomiń kawę i filtr i włącz ekspres do kawy. Kiedy zacznie kapać, uruchom minutnik i odczekaj pięć minut. Następnie wyłącz wszystko, pozwól rzeczom ostygnąć przez około godzinę i wróć. Wylej wodę ze zbiornika, a następnie zrób to samo z wodą w karafce — ale najpierw zanotuj sobie w pamięci, jaka była pełna. To idealna ilość (zimnej!) wody, której powinieneś używać za każdym razem, aby uzyskać te pięć minut.

Nie kwitniesz fusami z kawy

na kawę

Pokusa polega na tym, aby po prostu wrzucić fusy, zamknąć wszystko i poczekać na kawę. Brzmi to prawie zbyt prosto, a jeśli chcesz naprawdę dobrej kawy, to właśnie jest. Zanim naciśniesz przycisk start, powinieneś zakwitnąć fusami z kawy.

Kwitnienie oznacza po prostu rozpoczęcie procesu parzenia kawy poprzez zalanie fusów gorącą wodą, aby zaczęły uwalniać bąbelki dwutlenku węgla. To z kolei uwalnia do kawy węglany, co sprawia, że ​​gęsto upakowane fusy powiększają swoją powierzchnię. Według Instytut Baristy , istnieje podstawowa zasada. Odmierz fusy z kawy, a następnie użyj trzykrotnie większej ilości wody, aby zakwitnąć. Możesz to zrobić bezpośrednio w ekspresie do kawy, zanim go włączysz, aby upewnić się, że fusy z kawy równomiernie się rozsypują. Zanim skończysz, rozpoczniesz proces ekstrakcji i upewnisz się, że do filiżanki trafi więcej dobrego smaku kawy.

Nie sprawdzasz swoich fusów w połowie naparu

ziarna kawy

Czy kiedykolwiek otwierałeś kosz z filtrem w połowie naparu, aby upewnić się, że wszystko w nim dobrze wygląda? Warto, bo nie wszystkie ekspresy do kawy są sobie równe, jeśli chodzi o polewanie tych fusów wodą. Jest to podwójnie ważne, jeśli twój model ma głowicę natryskową, która nie jest wyśrodkowana, ponieważ jest całkowicie możliwe, że większość wody zwilża te same grunty przez cały cykl i ledwo dotyka innych.

Możesz stwierdzić, jak dobrze radzi sobie Twój ekspres do kawy, patrząc na fusy po zakończeniu parzenia. Powierzchnia powinna być równa; jeśli nie, jest pewien problem . Głowica spryskująca może być źle ustawiona, kształt filtra może kierować CO2 w określony sposób, a niektóre fusy mogą nawet nie być mokre. Na szczęście istnieje bardzo łatwy sposób, aby to naprawić, a to po prostu otworzyć maszynę w połowie naparu i zamieszać fusy, aby zachęcić do bardziej równomiernego rozprowadzania, a nawet parzenia.

Pijesz za dużo (lub za mało) kawy

Kawa

Każdy lubi swoją kawę trochę inaczej, niezależnie od tego, czy jest palona jasno czy ciemno, mocna czy łagodna. Ilość użytych fusów ma ogromny wpływ na końcowy produkt, ale zgodnie z Krajowe Stowarzyszenie Kawy , jest coś, co nazywa się złotym podziałem. To idealna ilość fusów, która mieści się w przedziale od jednej do dwóch łyżek mielonej kawy na pięć uncji wody.

kto gra lil sweet dr pepper

Tutaj sprawy mogą się nieco skomplikować. Według Średni , większość kubków do kawy, które możesz wyciągnąć z szafki, ma osiem uncji. Logicznie rzecz biorąc, jeśli robisz dzbanek kawy na 12 filiżanek, powinno to być 96 uncji wody… prawda? Nie do końca. Większość ekspresów do kawy uważa, że ​​„filiżanka” ma tylko 5 uncji, więc tak naprawdę mówisz tylko o 60 uncjach. To robi dużą różnicę w ilości fusów, których używasz, a to całkowicie zmieni to, co trafia do Twojej filiżanki. Dowiedz się dokładnie, ile uncji wody zaparzasz, i wykonaj obliczenia matematyczne, aby dowiedzieć się, ile faktycznie potrzebujesz mielonej kawy. I tylko wskazówka — matematyka jest zwykle trudniejsza rano (wiesz, zanim wypiłeś kawę), więc jest to dobre równanie do zrobienia przed czasem.

Zostawiasz to na cieplejsze

ekspres do kawy

Zdecydowana większość ekspresów do kawy jest ustawiona tak, aby karafka znajdowała się na płycie grzejnej — dzięki temu możesz zaparzyć i zapomnieć o tym, dopóki nie będziesz potrzebować gorącego wkładu. Taka jest przynajmniej teoria, a jeśli to zrobisz, możesz zauważyć, że twoja kawa staje się gęstsza i bardziej zamulona, ​​gdy ranek trwa. To dlatego, że w twoim dzbanku do kawy dzieje się trochę nauki, a to nie jest dobra nauka.

Ta płyta grzewcza stale podgrzewa kawę, aby utrzymać ją w cieple. Średni mówi, że z czasem odgrywa dużą rolę w nadawaniu gorzkiej kawie, ponieważ to dodatkowe ciepło faktycznie rozkłada związki chemiczne w naparze. Dlatego nie powinieneś zostawiać go tam, aby się ogrzać przez dłuższy czas. Jeśli chcesz utrzymać ciepło przez cały dzień, wybierz karafkę termiczną (lub zdecyduj się na ekspres do kawy dołączony do niej) lub wytrzymały termos.

Nie sprzątasz wystarczająco często

ekspres do kawy

To, jak często należy czyścić ekspres do kawy, zależy częściowo od tego, jak często go używasz. Ale Dobre gospodarowanie mówi, że istnieją pewne ogólne wytyczne, według których należy się upewnić, że pleśń, bakterie i pozostałości nie gromadzą się w ekspresie do kawy, ponieważ mogą one zrujnować nie tylko kawę, ale cały dzień.

Według Carolyn Forte, dyrektor Laboratorium Czyszczącego Good Housekeeping Institute, należy myć wszelkie wyjmowane części za każdym razem, gdy go używasz. Są to oczywiście takie rzeczy jak karafka i koszyk na filtry i prawdopodobnie to robisz. Ale czy wymazujesz zbiornik wody, aby nie narastał funk? Tak myślałem!

Forte mówi również, że powinieneś odkamieniać swoją maszynę przynajmniej raz w miesiącu, nawet jeśli niekoniecznie masz problemy z twardą wodą. W końcu uncja prewencji jest warta funta leczenia!

Nie czyścisz tego dobrze

ekspres do kawy

Poświęć trochę czasu na demontaż ekspresu do kawy i zajrzyj naprawdę dobrze do środka, a zobaczysz, dlaczego musisz robić coś więcej niż tylko codzienne płukanie karafki.

Najpierw zacznijmy od odwapniania. Carolyn Forte, dyrektor Laboratorium Sprzątające Instytutu Dobrego Sprzątania , mówi, że jest to tak proste, jak przepuszczenie przez urządzenie roztworu w połowie wody, w połowie białego octu. W połowie cyklu parzenia wyłącz ekspres do kawy i pozostaw. Zakończ cykl, a następnie wypłucz całość kolejnym cyklem parzenia samej wody. Otóż ​​to!

Jest jeszcze kilka innych prostych kroków Kawa HiLine zaleca, aby w pełni wykorzystać możliwości ekspresu do kawy. Dokładnie wyczyść zbiornik na wodę (wodą z mydłem lub zgodnie z instrukcjami producenta) przynajmniej raz w tygodniu, a unikniesz śliskiego nagromadzenia. Upewnij się, że twój system filtracji węglowej jest wymieniany, kiedy mówi, że musi być, albo zacznie zbierać bakterie. I upewnij się, że nie zaniedbujesz także koszyka z filtrem. Wyjmij to, spłucz i namocz, jeśli tego potrzebuje. Nieźle, prawda?

To nie jest najlepsze, aby uzyskać to, czego chcesz

ekspres do kawy

Przy tak wielu różnych rodzajach kawy i sposobach zaparzania jest całkiem możliwe, że nie uzyskasz idealnego naparu, ponieważ ekspres do kawy po prostu nie jest w stanie go zaparzyć. Instytut Baristy przyjrzeliśmy się różnym rodzajom kawy i jakie metody parzenia najlepiej sprawdzają się w przypadku każdego rodzaju.

Mówią, że tradycyjny dzbanek do kawy najlepiej nadaje się do kawy o mocnej treści, która jest dość lekka w złożoności smaku. Na drugim końcu skali znajduje się Chemex, sprytne urządzenie przelewowe, używane od dziesięcioleci do parzenia lekkich, gładkich kaw o dużym smaku. Nawet dokładnie ten sam rodzaj kawy z takim samym zmieleniem i tą samą wodą może smakować zupełnie inaczej, jeśli jest przygotowywany różnymi metodami, a kawa jest czymś więcej niż tylko poranny odbiór , zdecydowanie warto rozgałęziać się i wypróbowywać różne metody parzenia, aby dowiedzieć się, która z nich zapewni to, czego naprawdę szukasz. Ale zachowaj ten ekspres do kawy: nigdy nie wiesz, kiedy będziesz go potrzebować.
Kategorie telewizja jak Komiksy