Zaskakująca historia podróży Korean Fried Chicken do głównego nurtu

  Koreański smażony kurczak Joshua Resnick/Shutterstock Jennifer Mathews


W 1960 roku Amerykanie spożywali 133 funty wołowiny i wieprzowiny w porównaniu do 28 funtów kurczaka na mieszkańca, według Krajowa Rada Kurczaka . Szybko do 2022 r. Amerykanie spożywają 98 funtów kurczaka rocznie. Kierując się głównie obawami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa, Amerykanie spożywają chudsze mięso i obserwują spożycie cholesterolu i tłuszczu. Wyższe ceny wołowiny i większy nacisk na względy środowiskowe i etyczne również wpłynęły na wzrost spożycia kurczaków, per Washington Post .Kiedyś uważany za „ptaka Ewangelii” przez Afroamerykanów (via BBC ), smażony kurczak kojarzył się z chodzeniem do kościoła w niedziele i był spożywany tylko przy specjalnych okazjach aż do II wojny światowej. Teraz smażony kurczak jest spożywany w każdy dzień tygodnia, a sieci fast foodów konkurują o wyróżnienia „Najlepsza kanapka z kurczakiem smażonym”, zwłaszcza w Chinach, gdzie KFC jest najpopularniejszą siecią fast foodów. Chociaż południe w USA może być najbardziej kojarzone ze smażonym kurczakiem, inne kultury mają wersję obejmującą chrupiącego, wilgotnego, słonego smażonego ptaka.
Japończycy świętują Boże Narodzenie z tradycją delektowania się smażonym kurczakiem w stylu amerykańskim, pomimo ich pysznej wersji smażonej w głębokim tłuszczu z imbirem, soją i czosnkiem. W przeciwieństwie do amerykańskiego smażonego kurczaka, Koreański smażony kurczak , określany jako „KFC”, mniej dotyczy poobijanej piersi lub uda. Zamiast tego chodzi o sos. Podwójnie smażone kawałki kurczaka są podawane w lepkiej panierce, słodkiej z gochujang (pasta chili) dla odrobiny pikanterii — koreański smażony kurczak nie bez powodu nazywa się „Candy Chicken”.

KFC to jeden z wielu aspektów kultury koreańskiej przyjętych przez USA

Tatiana Volgutova/ShutterstockWedług Smithsonian Magazine , amerykańska obecność wojskowa podczas wojny koreańskiej wprowadziła smażonego kurczaka do Korei Południowej. Lata 80. przyniosły sieci fast foodów KFC i Popeye'a do Korei Południowej, gdzie coraz więcej osób skosztowało smażonego kurczaka w restauracjach i zaczęło dostarczać go do swoich mieszkań. Jednak dopiero w 1997 roku azjatycki kryzys finansowy zwolnił wielu, a koreański smażony kurczak zaczął się rozwijać.

Wielu Koreańczyków otwierało restauracje ze smażonym kurczakiem, aby nakarmić swoje rodziny i zarobić na życie. KFC pokryty mąką kukurydzianą i podwójnie smażony pozostaje chrupiący, mimo że jest pokryty słodkim sosem chili. W tym czasie rozwinął się koreański smażony kurczak. Jednak zajęłoby to dwie dekady, zanim dotarłby do Stanów Zjednoczonych. Wraz z K-Pop i K-Dramas, Amerykanie zaczęli bardziej koreańską kulturę ogarnąć około 2013 roku. „koreańska fala”, wprowadzająca Amerykanów do koreańskiego smażonego kurczaka w ich restauracji KoChix w Waszyngtonie (przez Washington Post ). KFC przeszło z niszy do głównego nurtu wraz z innymi koreańskimi potrawami, takimi jak bibimbap i bulgogi. Tak jak BTS stały się częścią współczesnej muzyki amerykańskiej, per Billboard , kucharze i wirtualne platformy lekcji gotowania, takie jak Kurs mistrzowski zademonstruj, jak zrobić koreańskiego smażonego kurczaka.Podawany z piklami po koreańsku lub Kimchi KFC to domowy posiłek, który jest udanym przykładem wymiany kulturalnej między dwoma krajami.