Czego nie wiesz o słynnym whopperze Burger Kinga

Burger King Whopper Obrazy Getty

Ze wszystkich najbardziej kultowych dań fast foodów — wiesz; wiadro kurczaka, BMT, Frosty, tamto inne słynny burger z miejsca, o którym nie będziemy wspominać — Whopper może być po prostu oryginałem. Wprowadzona ponad 60 lat temu legendarna kanapka stała się podstawą świata burgerów i gwarantowanym sprzedawcą w sklepach Burger King na całym świecie.


Ale co tak naprawdę o tym wiesz? Cóż, to hamburger. To proste. Mówiąc dokładniej, składa się z grillowanego na ogniu kotleta wołowego, majonezu, sałaty, pomidora, pikli, ketchupu i pokrojonej cebuli, a wszystko to zawarte w bułce z sezamem. Poza tym jest całkiem spory. Nie jest to najzdrowsza rzecz na świecie — ale to też jest powszechna wiedza. Poza tym za Whopperem kryje się cała historia: historia przypadkowych kreacji, geekowych haseł, błędnych kampanii reklamowych, dumy LGBTQ+, a nawet koniny. Oto kilka rzeczy, których możesz nie wiedzieć o charakterystycznej kanapce Burger King.Narodziny Whoppera

Budowa Whoppera Obrazy Getty

W latach 50. współzałożyciel sieci restauracji Insta Burger King, Jim McLamore, przeprojektował proces gotowania burgerów w firmie. Jego metoda – wykorzystująca opatentowany przez niego przenośnik taśmowy do brojlerów – doprowadziła do lepszego smaku burgera, ale to jego kolejne dzieło w 1957 roku zrobiło prawdziwy rozgłos. Zrobił jednego z tych pieczonych na ogniu hamburgerów naprawdę duża. Według samego McLamore'a w swojej autobiografii (via Washington Post ), „Zasugerowałem, abyśmy nazwali nasz produkt Whopperem, wiedząc, że odda to wyobrażenie czegoś wielkiego”.
Whopper przez lata pozostawał niekwestionowany na rynku fast foodów. Big Mac został wprowadzony dopiero w 1968 roku, a prawdziwy konkurent z Whopperem — Quarter Pounder — pojawił się dopiero w 1972 roku. Whopper rozprzestrzenił się lotem błyskawicy w całej Ameryce i narodziła się legenda. McLamore przez ponad 20 lat był prezesem i prezesem Burger King. Kontynuował jako emerytowany przewodniczący, dopóki nie… zmarły w 1996 roku.

(Przypadkowe) narodziny Whoppera Jr.

Whopper Jr Instagram

Whopper Jr. to kolejna standardowa pozycja w każdym dobrym menu Burger King. Prawie dokładnie tak, jak brzmi: wszystkie te same składniki zwykłego Whoppera, tylko z nieco mniejszy kotlet i bułka. I chociaż jest to prawdopodobnie tak popularny przedmiot jak każdy inny w Burger Kingu, w ogóle istnieje tylko z powodu szczęśliwego błędu.W 1963 roku, zaledwie kilka lat po życiu zwykłego Whoppera, pracownik Burger King w Portoryko o nazwisku Luis Arenas Pérez otworzył swój sklep po raz pierwszy tylko po to, by stwierdzić, że formy potrzebne do wypieku chleba dla restauracji Whoppers nie zostały dostarczone na czas. Zamiast tego Pérez zdecydował się wykorzystać tradycyjne bułki do hamburgerów jako substytut. Nadał mu nazwę Whopper Jr., a restauracja przyjęła ten pomysł wkrótce potem. Pérez został przyjęty do Galerii Sław Burger Kinga za swoją pomysłowość, a następnie został prezesem i dyrektorem generalnym Caribbean Restaurants, firmy macierzystej Burger Kings w Puerto Rico, aż do swojego odejścia w 2006 roku. Zmarł w 2015 roku.

Chrupanie liczb

łobuz Instagram

Whopper cieszy się długim i zróżnicowanym życiem w świecie reklamy. Jednym z oryginalnych haseł przypisywanych kanapce jest stwierdzenie, że „Istnieje 1024 sposobów na posiadanie Whoppera”. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niewiele więcej niż chełpliwym non-sequitur, ale prawda jest taka, że ​​za tym twierdzeniem kryje się dużo prawdziwej, prawdziwej matematyki.Pomyśl o tym w ten sposób: każdemu składnikowi w Whopperze można przypisać wartość 0 lub 1, w zależności od tego, czy składnik znajduje się w Twoim Whopperze, czy nie. Zwiększa się to do liczby możliwych składników, które można umieścić w samym Whopperze. Liczba, którą wymyślili, to 1024. Ponieważ istnieje teraz wiele, wiele więcej opcjonalnych składników, które możesz uwzględnić w swoim Whopperze, liczba — zgodnie z kampaniami reklamowymi Burger King — jest w rzeczywistości 221,184 . To wiele sposobów na spróbowanie burgera.

czy giada de laurentiis bierze rozwód?

Próbowali zrobić to na śniadanie?

Burger King Śniadanie Menu Instagram

W posunięciu, które mogło, ale nie musiało spowodować, że dietetycy i eksperci ds. zdrowia na całym świecie poddali się epizodom sercowym, Burger King zdecydował się w 2014 roku na eksperymentowanie z dodanie Whoppera do menu śniadaniowego . W programie, który nazwano Burgers at Breakfast wzięło udział około 5000 restauracji tej sieci, do przedpołudniowego menu dodano również odmiany Whopper, cheeseburgery, kanapki z kurczakiem i frytki.

Rywal Burger Kinga, McDonald's, zareagował, wprowadzając całodzienne menu śniadaniowe w 2015 r. — ruch, który, choć technicznie można go uznać za dokładne przeciwieństwo tego, co zrobił Burger King, miał jednak o wiele więcej sensu. Nie cytuj nas w tej sprawie, ale zaryzykujemy przypuszczenie, że dawanie ludziom babeczek na lunch zawsze będzie o wiele bardziej popularne niż zmuszanie ich do zjedzenia hamburgerów na śniadanie.

Z czego byś zrezygnował dla Whoppera?

Aplikacja Whopper Sacrifice Instagram

W 2009 roku Burger King wprowadził rewolucyjną i podżegającą kampanię reklamową dla Whoppera: Ofiara Whoppera . Miał postać aplikacji, dzięki której można było odebrać kupon na darmowego Whoppera pod warunkiem, że odprzyjaźnisz się z 10 znajomymi z Facebooka. Aplikacja wyśle ​​wiadomość do każdego z usuniętych znajomych, informując ich, dlaczego właśnie stracili przyjaciela – i że twoja przyjaźń z nimi była warta tylko jedną dziesiątą ceny Whoppera.

Aplikacja — która trochę może opisać jako zainspirowany do granic geniuszu — spotkał się z oporem ze strony Facebooka, który zażądał, aby Burger King usunął powiadomienie z aplikacji. W odpowiedzi Burger King zakończył całą kampanię. Dla wielu było jednak za późno: prawie 234 000 osób zostały odprzyjaźnione w zamian za Whoppera, zanim aplikacja została zamknięta.

Whopper zaatakował urządzenia Google

Whopper reklama Google youtube

Niezadowolony z tego, że Whopper Sacrifice zostanie zapamiętany jako jedyny wysiłek burgera w świecie internetowego trollingu, Burger King poszedł o krok dalej w 2017 roku wraz z wprowadzeniem ich niesławnej reklamy Google . Pomysł znowu był prosty, ale genialny: pracownik Burger King podnosi Whoppera i mówi do kamery: „Ok, Google, co to jest Whopper burger?”. Każde urządzenie Google Home, które usłyszy polecenie, odczytałoby listę składników Whoppera z Wikipedii. To była sprytna sztuczka, która, jak można było przewidzieć, rozzłościła wielu ludzi, ale mimo to sprawiła, że ​​ludzie zaczęli rozmawiać. A to praktycznie złoto dla kampanii marketingowej.

To, czego Burger King prawdopodobnie nie przewidział, to pomysłowość, jaką ludzie wykorzystali w swoich próbach sabotowania kampanii. Jeden użytkownik edytowałem artykuł w Wikipedii do przeczytania : „Whopper to burger, składający się z krowy grillowanej na ogniu, zrobionej z 10% wołowiny”. Inny użytkownik zmienił opis, aby przeczytać, że Whopper to najgorszy burger firmy. A inny zredagował artykuł tak, że podkreślał, że Whopper powoduje raka.

Stamtąd wszystko się pogorszyło. Wkrótce kampania reklamowa Burger Kinga spowodowała, że ​​urządzenia na całym świecie odczytały, że Whopper zawierał 100 procent szczurów, w tym cyjanek, był zrobiony z dzieci i był znacznie gorszy od Big Maca. Zaledwie trzy godziny po rozpoczęciu kampanii Google wyciągnął polecenie głosowe Whopper ze swoich urządzeń.

Pomogło to Ellen zacząć

Ellen DeGeneres Obrazy Getty

Wpływ Whoppera na ludzkość jest wystarczająco znaczący, gdy weźmie się pod uwagę takie rzeczy, jak wszyscy ci przyjaciele, którzy stracili tę aplikację i nieunikniony wzrost poziomu cholesterolu na całej planecie, ale kto by pomyślał, że to się zaczęło. kariera Ellen DeGeneres , także?

Według samej Ellen (via HuffPost ), pojawiła się na zbiórce uzbrojona tylko w Whoppera, frytki i shake'a. Powiedziała: „Wyszłam na scenę i powiedziałam: „To jest mój pierwszy raz na scenie i muszę przyznać, że jestem trochę zdenerwowana. Nie wiedziałem, co powiem, i zdałem sobie sprawę, że nie jadłem cały dzień, więc mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko – po drodze zatrzymałem się i złapałem coś do jedzenia. Potem mówiłem: „Ale chciałem porozmawiać o…” i odgryzałem kęs. Kiedy żułem, podnosiłem palec i po prostu mówiłem: „Och, to dobrze. Tak jest lepiej. A potem zacząłbym to zdanie od nowa. Zjadłem cały posiłek i nie dokończyłem zdania.

Po tym czasie jej występy zaczęły się poprawiać i wkrótce stała się Ellen, którą znamy i kochamy dzisiaj.

Zostały zrobione z koniną

Koń Instagram

Pod ludowym pochodzeniem Whoppera, dowcipnymi kampaniami reklamowymi i inteligentnymi sloganami kryje się jednak mroczna i niepokojąca tajemnica. Przynajmniej w pewnym sensie.

W 2013, Burger King został zmuszony do ujawnienia że niektóre z jej hamburgerów – w tym te używane w Whopperze – zostały skażone podczas paniki, która ogarnęła Wielką Brytanię na początku tego roku. Za skażenie obwiniano dostawcę z Irlandii (które miało trwałe skutki w całym brytyjskim przemyśle spożywczym), a Burger King przeniósł produkcję do Niemiec i Włoch jako środek ostrożności. Niezależne wyniki badań DNA przeprowadzone przez Burger King na ich mięsie u źródła w Irlandii ujawniły obecność śladowych ilości końskiego DNA. Silvercrest, fabryka hamburgerów będąca źródłem skażenia, została zamknięta w celu dokładnego oczyszczenia i przeszła zmianę zarządu w wyniku skandalu. Po prostu o czym należy pamiętać następnym razem, gdy sieć fast foodów powie ci, że ich hamburgery są wykonane w 100% z wołowiny, prawda?

Rodzina Whopperów

Czarny burger Obrazy Getty

Wszystko, co przetrwało ponad 60 lat, od czasu do czasu będzie wstrząsane i nie inaczej jest w przypadku Whoppera. W ciągu życia burgera sieć wprowadziła wiele różnych warianty receptury Whopper . Standardowe alternatywy obejmują Double i Triple Whoppers, a także Becon and Cheese Whopper, Veggie Whopper i prawie nadmiarowy Double Whopper Junior.

Ale to nie wszystko. Wcześniejsze warianty obejmują Angry Whopper (z serem pepper jack, jalapenos i „Angry Sauce”), California Fresh Whopper (z dressingiem z kwaśnej śmietany i cebuli i ogórkami), Pinata Whopper (z jalapenos, chipsami tortilla i ostrym sosem), Windows 7 Whopper (który wykorzystuje siedem ćwierćfuntowych pasztecików), a nawet Whopper z jajkiem. A lista jest długa. Większość z nich była dostępna tylko przez krótki czas i niestety w niektórych krajach, więc nie spodziewaj się w najbliższym czasie przeżuwania Whoppera z siedmioma kawałkami mięsa z jajkiem, ogórkiem i sosem Angry Sauce.

Leworęczny dostał trochę miłości Whoppera

Reklama Whopper dla leworęcznych Instagram

Zamówiłeś kiedyś Whoppera w Burger Kingu, usiadłeś, żeby go zjeść i okazało się, że po prostu nie jesteś w stanie włożyć go do ust? Jeśli tak, możesz być leworęczny. To mało znany fakt, że dzięki unikalnemu i złożonemu projektowi burgera południowe łapy nie są w stanie właściwie zjeść całego Whoppera. Na szczęście Burger King wprowadził Leworęcznego Whoppera po raz pierwszy w 1998 roku, specjalnie zaprojektowany do spożycia przez tych z nas, którzy wolą żyć lewą ręką. Łańcuch wyjął reklamę w USA dziś ogłaszając swoją nową pozycję w menu, wyjaśniając, że każda przyprawa zostanie obrócona o 180 stopni, aby lepiej pasowała do 1,4 miliona leworęcznych klientów. Oczywiście lewicowcy w całej Ameryce cieszyli się – w końcu ktoś odpowiedział na ich modlitwy.

Oczywiście cała ta sprawa była właściwie tylko żartem primaaprilisowym. Ale już to rozgryzłeś, prawda?

burger king kanapka z dużą rybą?

Są głośni i dumni

Duma Burger King Instagram

W 2014 r. Burger King — w zależności od tego, kogo zapytasz — albo okazał swoje poparcie dla społeczności LGBTQ+, albo wskoczył na korporacyjną modę, przez debiutujący ich Proud Whopper . W oddziale w San Francisco, podczas obchodów dumy miasta, menu przybrało tęczowy kolor, a goście, którzy poprosili o Dumnego Whoppera, otrzymywali hamburgery zapakowane w tęczowe opakowanie z napisem „We Are All the Same Inside” wnętrze. Kiedy zapytano kasjerów, co dokładnie w Proud Whopper różni się od normalnej wersji, odpowiedzieli: „Nie wiem”.

W przeciwnym razie reakcja publiczna na Dumnego Whoppera była przewidywalna – w niektórych przypadkach ponuro. Kilkoro gapiów uśmiechnęło się, niektórzy płakali z radości lub w inny sposób wyrażali swoją solidarność, podczas gdy inni wpadali w złość lub ogłaszali zamiar nigdy więcej nie jeść w Burger King. Jeden z przechodniów zapytał, czy geje w ogóle jedzą fast foody.

„Naprawdę chcemy być kimś więcej niż hamburgerami, frytkami i koktajlami i zajmować przestrzeń, która ma większe znaczenie dla ludzi” – powiedział Fernando Machado, starszy wiceprezes ds. globalnej marki BK. CZAS .

Wątpliwy test smaku Whoppera

Test smaku Whopper Burger King

Biorąc pod uwagę, jak kultowy stał się Whopper od czasu jego premiery ponad pół wieku temu, trudno sobie wyobrazić, że mógłby istnieć ktoś, kto nie wie, kim jest — nie mówiąc już o kimś, kto nie wie, czym jest Hamburger jest. Ale ci ludzie byli przedmiotem kontrowersyjnej kampanii reklamowej w 2008 roku. Whopper Virgin Challenge składało się z ekip filmowych BK podróżujących do odległych zakątków świata, aby znaleźć ludzi (takich jak tajlandzcy wieśniacy, Eskimosi na Grenlandii i rolnicy w Transylwanii), którzy nigdy w życiu nie jedli burgera — a potem zaproponowali im test smaku między Big Macem a Whopperem.

Kampania spotkała się jednak z krytyką, m.in komentatorzy i aktywiści krytykujący Burger King za brak wrażliwości na głód na świecie i ignorancki, kolonialny charakter kampanii. Post na blogu dla Inkwizytor powiedział, że „Trudno umiejscowić dokładnie, gdzie to się zaczyna na poziomie nieprawidłowości”.