Prawda o japońskim Katsu

Talerz tonkatsu

Japońskie katsu, smażony kotlet mięsny, jest uosobieniem japońskiego jedzenia typu comfort. Uwielbiana przez dzieci i dorosłych potrawa jest popularna we wszystkich dziedzinach życia w Japonii. Termin „katsu” obejmuje szeroką gamę kotletów, w tym kurczaka, wieprzowinę i wołowinę. Te trzy odmiany mają swoje własne nazwy w języku japońskim i często mają specjalne restauracje poświęcone każdej odmianie (via Favy JP ).


Jednak wieprzowe katsu, znane po japońsku jako tonkatsu , jest najpopularniejszą opcją i można ją znaleźć na praktycznie każdym rogu ulicy w Tokio w takiej czy innej formie (przez Gurunawi ). Ma to sens, ponieważ w Japonii każdego roku jada się więcej wieprzowiny niż wołowiny i kurczaka razem Czasy japońskie ). Wyspa Okinawa jest ceniona za wieprzowinę, podobnie jak kurobuta (czarna świnia), którą można znaleźć w południowej prefekturze Kagoshima. Spodziewaj się sporego grosza za tonkatsu zrobione z kurobuta, ponieważ jest to naprawdę najwyższej jakości mięso.Historia tonkatsu

Kawałek tonkatsu

Kotlety Katsu są zazwyczaj duszone w japońskiej bułce tartej, znanej jako panko i smażone (przez Cholernie pyszne ). Można je jeść samodzielnie, często z ryżem, posiekaną kapustą i japońską wersją sosu Worcestershire lub razem japońskie curry lub w kanapce z białym chlebem.
Tonkatsu zostało wynalezione w Japonii pod koniec XIX wieku (poprzez Produkty UPB ). Nazwa została zaadaptowana z transliteracji angielskiego słowa „kotlet” na japoński „katsuretsu”. Początkowo danie uważano za japońską wersję kuchni europejskiej (przypomina i trochę przypomina sznycel), ale być może ze względu na to, że często podaje się je z zupą miso i ryżem, stało się danie narodowe. Japończycy czasami jedzą katsu przed ważnym egzaminem lub meczem sportowym jako przesądny posiłek. W języku japońskim czasownik oznaczający „wygrać” lub „być zwycięzcą” brzmi dokładnie tak samo jak „katsu” (poprzez Idź Idź Nihon ).