Wynalazca masła orzechowego nie jest tym, o czym myślisz

szklany słoik masła orzechowego na blacie stołu

Jeśli kochasz masło orzechowe tak samo jak wiele osób, to prawdopodobnie jest to podstawa spiżarni, którą zawsze masz pod ręką. Masło orzechowe po prostu pasuje do tak wielu potraw, w tym kultowych kanapka z masłem orzechowym i galaretką i mogą być używane na wiele różnych sposobów. I chociaż możesz wierzyć, że George Washington Carver jest wynalazcą tego nadającego się do rozsmarowywania źródła białka, mylisz się. Carver był odpowiedzialny za popularyzację tej rośliny strączkowej w Stanach Zjednoczonych do tego stopnia, że ​​orzeszki ziemne stały się podstawą. Nie wymyślił jednak naszego ukochanego masła orzechowego. Był jednak za ponad 300 innymi wynalazkami na bazie orzeszków ziemnych, w tym między innymi szamponem, klejem i sosem chili (poprzez Krajowa Rada Orzechowa ).


Chociaż masło orzechowe można prześledzić już w czasach Azteków i Inków, we współczesnej historii weszło znacznie później. Pierwszą iteracją produktu, który znamy i kochamy, była w rzeczywistości pasta z masła orzechowego. Kanadyjczyk Marcellus Gilmore Edson był tym, który opatentował pastę z prażonych orzeszków ziemnych w 1884 roku. Nieco ponad dekadę później za procesem, w którym powstało masło orzechowe prosto z surowych orzeszków ziemnych, stała dobrze znana nazwa, jak dr John Harvey Kellogg opatentował masło orzechowe w 1895 roku.Kellogg nie jest jedynym, który stoi za masłem orzechowym

słoiki masła orzechowego Skippy Justin Sullivan/Getty Images

Tak, człowiek stojący za tak wieloma naszymi ulubionymi płatkami zbożowymi i tonami innych przekąsek i przetworzonych produktów był w rzeczywistości tym, który stoi za masłem orzechowym. Chociaż dzisiaj uwielbiamy słodkie i słone kombinacje, takie jak czekolada i masło orzechowe, masło orzechowe i galaretka, a nawet precle wypełnione masłem orzechowym, pierwotne zastosowanie masła orzechowego nie miało tego dokładnie na myśli. Kellogg naprawdę stworzył produkt i sprzedawał go osobom bez zębów jako substytut białka (poprzez HuffPost ).
Później, w 1903 roku, dr Ambrose Straub wynalazł i opatentował maszynę do produkcji masła orzechowego. W 1922 r. chemik Joseph Rosefield udoskonalił proces, aby łatwiej nadać masło orzechowe gładkość i zapobiec oddzielaniu się oleju. To wtedy po raz pierwszy do masła orzechowego wprowadzono częściowo uwodorniony olej. W 1928 roku Rosenfield udzielił licencji na swój wkład w ten proces firmie produkującej masło orzechowe Peter Pan. Wreszcie w 1932 roku sam Rosenfield zaczął produkować masło orzechowe o nazwie Skippy.

Masło orzechowe przeszło długą drogę od czasów Azteków, George'a Washingtona Carvera i Kellogga, a my mamy mnóstwo innych osób do przemyślenia, aby udoskonalić nadające się do smarowania masło orzechowe.