Jak przygotować steki ze zmumifikowanego żubra, jeśli byliście ciekawi?

 Żubr wędrujący po polu Tim Malek/Shutterstock Sam Watanuki


W 1984 roku ośmioosobowa grupa obiadowa miała szczęście spróbować czegoś nieco niezwykłego — mięsa z 50-tysięcznego zmumifikowanego żubra odkrytego w okolicach Alaski (na Mroczny Atlas ).Żubr, nazywany „Blue Babe”, został znaleziony osadzony w wiecznej zmarzlinie na Alasce przez górników złota, którzy stopili część lodu wokół niego podczas ekspedycji. Po tym, jak górnicy poinformowali Uniwersytet Alaski o swoim odkryciu, Dale Guthrie, który był wówczas paleontologiem na uniwersytecie, zareagował szybko. Odcinał, co mógł, z żubra, aby zachować mięso z tuszy, zanim się zepsuje. Następnie wypuścił głowę i szyję. Naukowcy odkryli, że mięso było nadal nienaruszone, o konsystencji podobnej do suszonej wołowiny.
Po zabawie z pomysłem zespół postanowił spróbować zjeść mięso żubra — ale jakie danie najlepiej podawać z 50-tysięcznym żubrem?

Starożytna sztuka duszenia steków z żubra

 Zmumifikowane żubry na wystawie Patricia FisherJak się okazuje, przyrządzanie gulaszu to najlepszy sposób na wykorzystanie starodawnego mięsa z szyi żubra. Guthrie zorganizował kolację dla małej grupy ludzi z gulaszem z żubrów w menu. Składał się z „hojnej ilości czosnku i cebuli, wraz z marchewką i ziemniakami [oraz] dojrzałym mięsem”, które, jak Guthrie opisał za pośrednictwem Mroczny Atlas „wydawał niepowtarzalny aromat wołowiny, nieprzyjemnie zmieszany ze słabym zapachem ziemi, w której została znaleziona, z odrobiną grzyba”. Gulasz został połączony z winem... et voilà! Kompletny kurs podkreślający bardzo stare białko.

Kiedy wszystko zostało powiedziane i zrobione, produkt końcowy wyglądał i pachniał podobnie do współczesnej, bardziej dziczyzny wersji gulaszu wołowego. Według tych, którzy byli na tyle odważni, by spróbować, smakował całkiem nieźle – choć z lekką nutą błota.„Smakowało trochę tak, jak się spodziewałem, z odrobiną błota” – powiedział Guthrie (via Atlas Obscura). – Ale nie było tak źle. Nie tak źle, że nie mogliśmy mieć miski.

Zmumifikowane mięso żubra może nie być łatwo dostępne u lokalnego rzeźnika, ale jeśli kiedykolwiek będziesz miał szczęście, aby je zdobyć, przynajmniej teraz wiesz, jak je przygotować. Jeśli nie, zawsze możesz spróbować żubr chili używając mięsa żubrów, które jest znacznie mniej starzone.