Prawdziwy powód, dla którego nigdy nie należy spuszczać makaronu do zlewu

Spaghetti

Co robisz, gdy Twój makaron w końcu osiągnie perfekcję al dente? Jeśli twoją odpowiedzią jest opróżnienie go – w zlewie – popełniłeś poważny błąd. Ta mętna, skrobiowa woda, zwana też 'płynne złoto' przez wielu kucharzy, wciąż ma zadanie do wykonania. Wylewanie go do zlewu oznacza, że ​​tracisz złoty okazja.


Jak prawdopodobnie wiesz, makaron jest pokarmem bogatym w skrobię. Okazuje się, że po ugotowaniu część skrobi przedostaje się do wody — dlatego jest tak mętna, zanim makaron się ugotuje. Ta skrobiowa, słona woda jest idealna emulgator i zagęszczacz do przygotowania efektownego, jedwabistego sosu. Zaufaj nam — nawet jeśli uważasz, że Twój niesamowity sos nie wymaga dodatku emulgatora, prawdopodobnie się mylisz.Ile razy zdarzyło Ci się nałożyć na talerz piękną porcję makaronu tylko po to, by na zewnątrz Twojego talerza pojawił się czerwony, wodnisty basen? To nie jest zbyt apetyczne, prawda? To również rujnuje wszelkie godne Insta zdjęcia talerzy, na które liczyłeś, gdy serwowany jest obiad. Ten wodnisty bałagan powstaje, gdy woda w makaronie oddziela się od oleju w sosie, a emulgator zapobiega temu. Pomaga to połączyć i trzymać razem, zagęszczając sos do gładkiej, godnej restauracji pyszności.
Jak więc usunąć ugotowany makaron z wody, nie marnując ani jednej kropli? To prostsze niż myślisz — żadne ruchy kuchennego ninja nie są wymagane. Na początek do gotowania makaronu używaj mniej wody niż prawdopodobnie. Być może powiedziano Ci, że potrzebujesz ton wody prawidłowo ugotować makaron, ale cała ta woda to niepotrzebne , a na końcu rozcieńcza pozostałą skrobię, co czyni ją znacznie mniej użyteczną. Po prostu użyj wystarczającej ilości wody, aby przykryć makaron i pamiętaj, aby często go mieszać podczas gotowania, aby się nie sklejał.

Jeśli gotujesz sos jednocześnie gotując makaron (a nie oszukujmy się, prawdopodobnie tak), łatwo jest nabrać kilka łyżek na raz wody zawierającej skrobię i wymieszać ją z sosem. Na początku będzie się chudnąć, ale nie panikuj — to będzie zagęścić kopię zapasową jak magia, gdy skrobia jest wchłaniana do twojego sosu. Ale ten idealny garnek sosu nie oznacza, że ​​powinieneś wyrzucić resztę płynnego złota do kanalizacji! Ugotuj makaron w garnku z wbudowanym sitkiem lub wyjmij makaron z wody za pomocą szczypiec lub widelca do makaronu. Jeśli po prostu musisz użyć durszlaka, umieść go najpierw na dużym garnku, w ten sposób woda z makaronu uniknie odpływu.Po uratowaniu całej wody zawierającej skrobię i pozostawieniu jej do ostygnięcia, zachowaj ją i zamroź w małych partiach przy użyciu tacki na kostki lodu. Możesz dodać go do sosu, zupy , gulasze, przyszłe sosy i wszystko, co wymaga nieco więcej emulgacji.

I jeszcze jedna wskazówka dotycząca perfekcji makaronowej nocy: Nie spłukuj Twój makaron po wyjęciu go z wody! Skrobia na powierzchni makaronu działa w taki sam sposób, jak skrobia dodana do sosu — pomaga sosowi przykleić się do makaronu. Jeśli spłukujesz makaron, spłukujesz tę pomocną skrobię – i wymazujesz cały wysiłek, który właśnie włożyłeś, aby zharmonizować swój talerz.