Tradycyjny islandzki chleb wypiekany z gorącą ziemią

  Nóż krojący islandzki chleb pieczony na ziemi GPritchettPhoto/Shutterstock Colina McCandlessa


Islandia jest nazywana „krainą ognia i lodu” i jest to odpowiednia nazwa dla tego pięknego wyspiarskiego kraju położonego na północnym Atlantyku, między Grenlandią a Europą Północną. Krajobraz kraju usiany jest lodowcami i ponad 200 wulkanami (ok Arktyczne przygody ). Kilka z nich wybuchło w ciągu ostatnich kilkunastu lat, a jeden nawet wyzwolił swoją furię w 2022 r. Narodowe Muzeum Historii Naturalnej .Ta geologiczna kraina cudów naturalnie przyciągnęła uwagę wulkanologów, którzy przybyli, aby zbadać niektóre z tych aktywnych cudów. Podczas gdy ich głównym celem jest prowadzenie badań, niektórzy naukowcy odkryli również, że ciepło emitowane przez wulkany można wygodnie wykorzystać jako źródło gotowania do podgrzania przeciętnego hot doga podczas pracy w terenie (poprzez IFLScience ).
czy Marcella wyszła z kuchni?

Ale naukowcy nie są jedynymi, którzy wykorzystują energię ziemi do przygotowywania posiłków. Miejscowi przedsiębiorcy i mieszkańcy od dawna wykorzystują obfite zasoby geotermalne Islandii do przygotowywania posiłków. Jedna restauracja w islandzkim mieście Hverageroi wykorzystała parę z lokalnych gorących źródeł do przyrządzenia przystawek (ok. Globus i Poczta ). Następnie jest tradycyjny islandzki chleb pieczone w gorącej ziemi, wyjątkowa uczta pokoleniowa, która trwa do dziś (przez Islandia zorza polarna ).

Używanie ziemi jako pieca

  Hverabraud z mięsem i pstrągiem Fotografia Briana Logana/ShutterstockPo co piec coś w piekarniku, skoro naturalne źródło ciepła jest dostępne na zewnątrz? Taka jest historia kryjąca się za hverabraud, tłumaczonym jako „chleb z gorącej wiosny” (przez Mroczny Atlas ). Tradycyjne islandzkie danie, które jest gotowane pod ziemią przy użyciu ciepła pary gorących źródeł geotermalnych. Jest również żartobliwie nazywany „chlebem grzmotu” ze względu na wysoką zawartość błonnika i to, co może zrobić z twoim ciałem po zjedzeniu. Czy ktoś gazuje siarką?

Proces gotowania polega na wykopaniu dołu w pobliżu źródła wulkanicznego, włożeniu ciasta na chleb do pudełka lub przykryciu go natłuszczoną patelnią lub garnek i pozwalając, by ciepła ziemia powoli działała swoją magią. Czasy gotowania mogą się różnić. Jeden Youtube wideo przedstawiało gorące źródło używane do pieczenia zakopanego chleba przez 24 godziny, podczas gdy podejście podzielane przez Sól + Kręgosłup trwa 13 godzin. Hverabraud, produkt końcowy, jest rodzajem chleba żytniego to ciemne i ciężkie o słodkim smaku, który został opisany jako przypominający piernik (per Winorośl z Reykjaviku ).soda oczyszczona w chili

Niektóre rodziny od pokoleń stosują technikę gotowania podziemnego do przyrządzania hverabraud. Uważa się, że pochodzi sprzed 100 lub więcej lat, zanim piekarniki elektryczne stały się powszechnie dostępne (przez thriller ). Zwykle łączy się go z masłem i wędzonymi mięsami lub rybami, takimi jak śledź lub pstrąg. Chociaż islandzki chleb żytni jest obecnie często przygotowywany w konwencjonalnym piecu zasilanym energią geotermalną, nadal cieszy się popularnością (na Norweski Amerykanin ).