Co dzieje się z Twoim ciałem, gdy jesz gorący sos?

Pikantne potrawy to jedna z tych rzeczy, które albo kochasz, albo nienawidzisz. Często nie ma „pomiędzy” (ale przypuszczam, że tam mógłby być). Chociaż istnieje wiele składników, które mogą podnieść poziom ciepła w naczyniu, jednym z najprostszych sposobów jest dodanie dobrego wstrząsu ostrego sosu podczas gotowania lub dokończenia potrawy przed rozpoczęciem Twój posiłek. Jak wiele rzeczy, które jesz, ostry sos może mieć duży wpływ na Twoje ciało i zdrowie, zarówno natychmiast po ugryzieniu, jak i na dłuższą metę. Pomiędzy efektami trawiennymi, zwiększeniem energii i zwiększoną długością życia, istnieje wiele rzeczy, które mogą przydarzyć się Twojemu ciału, gdy jesz ostry sos.


Receptory bólu na języku przechodzą w nadbieg

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się ugryźć bardzo pikantną papryczkę chili — lub dodać odrobinę za dużo ostrego sosu do obiadu — wiesz, że Twój język może znieść silny, tymczasowy ból. Według BBC , jednak to pikantne jedzenie w rzeczywistości nie spowoduje poważnych uszkodzeń tkanek miękkich w jamie ustnej, co oznacza, że ​​nie musisz się martwić o to oparzenie, gdy zastanawiasz się, czy powinieneś zjeść kolejną porcję. To charakterystyczne oparzenie ostrego sosu pochodzi z kapsaicyny, która jest cząsteczką wywołującą przyprawy naturalnie występującą w papryczkach chili i tym podobnych. Kapsaicyna wiąże się z receptorami na języku, które wykrywają temperaturę i wskazują ból. To dlatego twoje usta robią się gorące i czujesz, jakbyś odczuwał wielki ból, gdy ugryziesz zbyt zalany ostrym sosem – nawet jeśli naprawdę nic ci nie jest.Twoja temperatura ciała wzrasta

Za każdym razem, gdy bierzesz kęs czegoś ostrego, takiego jak ostry sos, twoje ciało przechodzi termogenezę, czyli proces, w którym wzrasta temperatura wewnętrzna, według Thriller . To sprawia, że ​​się pocisz, cieknie z nosa, a twoja twarz (a czasami także inne części ciała) staje się czerwona, ponieważ najmniejsze naczynia krwionośne w twoim ciele – zwane naczyniami włosowatymi – rozszerzają się, gdy krew krąży wokół. To łagodne, nie martw się.
Twój nastrój się poprawia

Wkrótce po tym, jak język zaczyna odczuwać pieczenie, układ nerwowy, odpowiadając na wołanie o pomoc dochodzące z reszty ciała, uwalnia endorfiny, które jak zwykle Legalna blondynka obserwator wie, uszczęśliwia. Według NPR Sól , te endorfiny, uwalniane, aby pomóc ci radzić sobie z bólem, robią to właśnie poprzez to, że nerwy na twoim języku są bardziej tolerancyjne na ból. Jedz pikantne jedzenie, poczuj ból, potem szczęście. To wszystko ma sens.

Twoje tętno wzrośnie

Jeśli kiedykolwiek zjadłeś kawałek ostrego sosu i poczułeś, że twoje serce bije trochę szybciej niż wcześniej, nie tylko sobie to wyobrażałeś. Według Thriller , ponieważ ostry sos zwiększa ilość krwi płynącej do żołądka po zjedzeniu, powoduje również przyspieszenie tętna, co przyspiesza krążenie krwi w całym ciele. To wszystko w odpowiedzi na ciepło, które właśnie spożyłeś.Twoje usta będą łzawić

Twoje usta (i nos) często stają się trochę śluzowe po zjedzeniu ostrego sosu. Chociaż prawdopodobnie walczyłeś z katarem podczas lub bezpośrednio po zjedzeniu ostrego sosu, możesz nie być tak zaznajomiony z wodnistymi ustami, które mogą temu towarzyszyć. Według Łupek , dzieje się tak, że gruczoły ślinowe zaczynają pracować nadmiernie, aby wyprodukować wystarczającą ilość śliny, aby usunąć resztki kapsaicyny, które nadal znajdują się w jamie ustnej. Upewnij się, że masz pod ręką serwetkę.

Możesz mieć zgagę

Według Zdrowie na co dzień , jeśli masz skłonność do zgagi, jedną z rzeczy, których powinieneś unikać, są pikantne potrawy (takie jak ostry sos), ponieważ składniki pikantnych potraw mogą wywołać zgagę. Łupek odnotowany że początkowym uczuciem (i bardziej prawdopodobną rzeczą, której doświadczysz) nie jest w rzeczywistości zgaga, ale raczej kapsaicyna wiążąca się z receptorami w przełyku, co powoduje pieczenie przypominające zgagę. Czasami, choć nie tak często, można uzyskać prawdziwą zgagę po zjedzeniu pikantnych potraw, gdy kapsaicyna (ponownie) powoduje, że zastawka mięśniowa w górnej części żołądka pozostaje otwarta przez zbyt długi czas, pozwalając kwasowi na powrót do przełyku. Tak czy inaczej, możesz chcieć mieć pod ręką środki zobojętniające sok żołądkowy, które pomogą Ci opanować wszelkie pieczenie przełyku, wiesz, dla własnego komfortu.Twój żołądek może się skurczyć

Chociaż nie zdarza się to każdemu, niektórzy ludzie mają tendencję do bólu brzucha i skurczów po zjedzeniu ostrego sosu. Według Łupek , istnieją receptory bólu wyściełające jelito cienkie, które po uderzeniu w nie kapsaicyną mogą powodować uwolnienie neuroprzekaźnika wywołującego skurcze żołądka (znane również jako skurcze). Jeśli regularnie cierpisz na skurcze żołądka po zjedzeniu pikantnych potraw, takich jak ostry sos, możesz unikać spożywania go zbyt dużo, aby uniknąć potencjalnych problemów trawiennych, takich jak bolesne skurcze, a nawet biegunka.

Twoje sezonowe alergie ustąpią

W ciągu wywiad z HuffPost Dr Clifford W. Bassett, dyrektor medyczny Allergy and Asthma Care w Nowym Jorku, powiedział, że kapsaicyna w pieprzu cayenne i chili pomoże usunąć zatory. Zjedz trochę ostrego sosu następnym razem, gdy twoje sezonowe alergie zaczną się zaostrzać, aby sprawdzić, czy to pomoże ci zdusić je w zarodku. Sezonowe alergie mogą być uciążliwe, ale jeśli odrobina ostrego sosu może pomóc, to kolejny powód, aby rano skropić jajka Sriracha.

Twoja dieta będzie bardziej skuteczna

Jeśli próbujesz zrzucić kilka kilogramów, możesz zwiększyć spożycie gorącego sosu. Według Dziennik Nauki , ponieważ kapsaicyna podnosi temperaturę ciała, może pomóc przyspieszyć metabolizm i spalać więcej tłuszczu, dzięki czemu wysiłki związane z odchudzaniem będą bardziej skuteczne, niż gdybyś nie włączał do swojej diety produktów zawierających kapsaicynę. Dodanie większej ilości ostrego sosu do jedzenia może być stosunkowo łatwe, więc równie dobrze możesz zjeść.

Twoje ciśnienie krwi może spaść

Chociaż nie stanie się to natychmiast po zjedzeniu dania z ostrym sosem, jeśli konsekwentnie jesz ostry sos przez lata, może to pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Dziennik Nauki . Jeśli regularnie spożywasz pokarmy zawierające kapsaicynę, z biegiem czasu cząsteczka ta pomoże naczyniom krwionośnym w organizmie rozluźnić się, obniżając ogólne ciśnienie krwi. Niech ktoś mija Tabasco, proszę.

Rak prostaty można stłumić

Chociaż oczywiście ten efekt zdrowotny ostrego sosu nie pojawia się natychmiast po zjedzeniu go, może to być poważną korzyścią zdrowotną, która zachęci cię do zwiększenia spożycia pikantnych potraw, jeśli masz prostatę. Według badań opublikowanych w czasopiśmie z 2010 r. Przyszła onkologia , kapsaicyna może dobrze działać w hamowaniu wzrostu guzów raka prostaty. Dodaj trochę więcej ostrego sosu do swojej rotacji obiadowej. W końcu to dla twojego zdrowia.

Możesz żyć dłużej

Zgadza się, jedzenie większej ilości ostrego sosu może pomóc ci żyć dłużej. Według badania opublikowane w BMJ w 2015 r., po uwzględnieniu innych znanych czynników ryzyka, spożywanie dużej ilości pikantnych potraw (takich jak ulubiony ostry sos) korelowało z większą długowiecznością zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Spożywanie pikantnych potraw przez większość dni w tygodniu doprowadziło do 14-procentowego względnego zmniejszenia ryzyka dla osób biorących udział w badaniu. Słyszałeś, że pikantne jedzenie jest dla ciebie dobre, ale teraz wiesz, że spożywanie ostrego sosu może w rzeczywistości pomóc ci żyć dłużej.