Czy Fireball naprawdę zawiera środek przeciw zamarzaniu?

Małe butelki whisky Fireball

Każdy student college'u z 2010 roku może pamiętać, że Fireball, o smaku cynamonu whisky faworyzowany ze względu na jego taniość, był przedmiotem plotek, że jest zrobiony z płynu niezamarzającego. Plotki zaczęły się w 2014 roku, kiedy Finlandia, Norwegia i Szwecja przypomniały sobie dostawę Fireballa, ponieważ był on wykonany z amerykańskiej, a nie europejskiej receptury. Nie było to niczym niezwykłym, ponieważ w wielu produktach amerykański przepis w pełni wykorzystuje stosunkowo luźne podejście FDA do składników.


Jednak według HuffPost , powodem wycofania American Fireball było to, że zawierał on wyższy niż dozwolony glikol propylenowy, dodatek, który pojawia się zarówno w żywności, jak i w środkach przeciw zamarzaniu. 'Niestety firma Fireball wysłała swoją północnoamerykańską formułę do Europy i stwierdziła, że ​​jeden składnik jest niezgodny z europejskimi przepisami' - podała firma w oświadczeniu prasowym.W krążeniu w Internecie połączenie z płynem przeciw zamarzaniu stało się właściwym środkiem przeciw zamarzaniu. Jednak ten krok spowodował Snopy o wydanie weryfikacji faktów, która potwierdziła prawdziwość wycofania, ale była sprzeczna z zarzutami stosowania płynu niezamarzającego. Glikol propylenowy to środek smakowo-zapachowy o powszechnej obecności i ponad półwiecznej historii. Chociaż można być ostrożnym przed włączeniem do organizmu jeszcze większej ilości substancji smakowych, ogólnie rzecz biorąc, obawa przed spożyciem czegokolwiek bardziej trującego niż alkohol jest przesadzona.
Bardziej przyziemna prawda

Pojemniki na środki aromatyzujące Bloomberg/Getty Images

Dla większości glikol propylenowy prawdopodobnie nie brzmi o wiele lepiej niż zwykły płyn niezamarzający. Jednak jak Linia zdrowia Jak mówi, jest to dodatek stosowany zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej, które sprzeciwiały się jedynie zawartości glikolu propylenowego w Fireballu, a nie jego całkowitej obecności. Jest to syntetyczny dodatek, który jest podobny do alkoholu i może być stosowany w płynie niezamarzającym ze względu na niską temperaturę topnienia.

W tym momencie Healthline wprowadza bardzo istotny punkt. Glikol propylenowy różni się od glikolu etylenowego tym, że chociaż oba mogą być stosowane jako środek przeciw zamarzaniu, glikol propylenowy nie jest toksyczny dla ludzi. Glikol etylenowy jest jednak. Być może podobieństwo jest tym, co doprowadziło do pierwszych plotek o Fireball zawierającym toksyczny środek przeciw zamarzaniu na liście składników. Właściwie jedyny przypadek zatrucia glikolem propylenowym u człowieka był związany z wypiciem go z opakowania z lodem z innymi chemicznymi składnikami. Mimo to nie chcesz z tego mocno pić. To nie jest tak dobre dla ciebie. W końcu używają go w alkoholu.