Fałszywe fakty dotyczące komosy ryżowej, o których zawsze myślałeś, że są prawdziwe

Jeśli ostatnio przeglądałeś swój kanał na Pintereście, prawdopodobnie znasz komosę ryżową. To maleńkie nasionko jest pełne składników odżywczych i zainspirowało blogerów zajmujących się zdrowiem i jedzeniem do szaleństwa z przepisami na sałatkę z komosy ryżowej, ciasto na pizzę, a nawet desery.


Nasza obsesja na punkcie komosy ryżowej jest wciąż stosunkowo nowa. W rzeczywistości w ostatniej dekadzie cena komosy ryżowej potroił się ze względu na duże zapotrzebowanie. Chociaż uwielbiamy przyrządzać pyszne dania z komosy ryżowej, większość z nas niewiele o tym wie. Quinoa widziała sporo plotek i nieporozumień, więc zanurkujmy i zbadajmy niektóre z tych fałszywych faktów.Mit: Quinoa to ziarno

Ponieważ tak wielu z nas używa komosy ryżowej zamiast węglowodanów, zakładamy, że komosa ryżowa to ziarno, ale tak nie jest. „Nazywamy komosę ryżową pełnoziarnistym, ale w rzeczywistości jest to ziarno”, trener żywienia i gotowania Libby Mills , stwardnienie rozsiane, RD powiedział mi. „Ze względu na jego właściwości skrobiowe, jest klasyfikowany z innymi produktami zawierającymi skrobię… takimi jak fasola, soczewica, suszony groszek, ziemniaki i płatki owsiane”.
Nasiona komosy ryżowej pochodzą z rośliny podobnej do szpinaku. „Pochodzi z rośliny liściastej pochodzącej z andyjskiego regionu Ameryki Południowej. Roślina jest blisko spokrewniona ze szpinakiem i amarantusem, a nasiona można gotować w taki sam sposób jak ryż” – powiedział mi prezes i współzałożyciel I Heart Keenwah Ravi Jolly. „Adoptorzy bezzbożowego i paleo stylu życia mogą jeść komosę ryżową w ramach zrównoważonej diety”.

Mit: Quinoa zawiera gluten

Jeśli masz celiakię lub nadwrażliwość na gluten, najprawdopodobniej przeprowadziłeś badania i zrezygnowałeś z wielu rodzajów skrobi, takich jak pieczywo i makarony. Jednak komosa ryżowa nie musi znajdować się na twojej liście zakazanych. Chociaż nadal jest skrobią, komosa ryżowa jest bezpieczna dla tych, którzy nie mogą jeść glutenu.„Ponieważ komosa ryżowa zawiera skrobię, ludzie często myślą, że podobnie jak wiele innych produktów pełnoziarnistych, komosa ryżowa zawiera gluten” – powiedział mi Mills. „Ale komosa ryżowa jest naturalnie bezglutenowa i jest dobrze tolerowana przez osoby z nadwrażliwością na gluten i celiakią”.

menu dzwonków taco z lat 80

Mit: Gotowanie komosy ryżowej zajmuje dużo czasu

Jedną z wołowiny, którą wiele osób ma z komosą ryżową, jest to, że gotowanie trwa zbyt długo. Wielu z nas wolałoby wrzucić trochę białego ryżu na piec i zjeść obiad w ciągu kilku minut. Jednak komosa ryżowa nie trwa dłużej, a korzyści z pewnością są tego warte.„Przygotowanie komosy ryżowej nie trwa długo”, dietetyk kliniczny Becky Kerkenbush , stwardnienie rozsiane powiedziało mi. „Może być ugotowany w mniej niż 15 minut, podczas gdy brązowy ryż może zająć 30 minut”.

Mit: Quinoa występuje w trzech kolorach

Szukając komosy ryżowej w sklepie spożywczym, zwykle natrafiam na odmiany białe, czarne i czerwone. Jednak istnieje ogromny zakres. — Komosa ryżowa jest nie tylko biała — powiedział Kerkenbush. „Istnieje ponad 100 rodzajów komosy ryżowej, w tym czerwone, białe, czarne, różowe, szare, fioletowe, zielone i pomarańczowe”.

Różne rodzaje komosy ryżowej również mogą nieco różnić się smakiem. „Z technicznego punktu widzenia istnieją setki odmian komosy ryżowej, a eksporterzy podzielili te odmiany na trzy główne rodziny kolorystyczne: białą, czerwoną i czarną” – wyjaśnił Jolly. „Na przykład w rodzinie białej komosy ryżowej istnieje kilka różnych odmian bieli o dziwacznych nazwach, takich jak Toledo i żółty . Najstarsze i najstarsze odmiany komosy ryżowej pochodzą z Boliwii. Komosa boliwijska znana jest również jako Royal Quinoa, ceniona za większy rozmiar nasion i unikalny profil smakowy, podczas gdy inne rodzaje to zwykła komosa ryżowa”.

Mit: Quinoa ma gorzki smak

Jako zapalony czytelnik blogów o jedzeniu, niezliczoną ilość razy czytałem, że komosa ryżowa ma gorzki smak. Jednak sama komosa ryżowa nie jest gorzka. Właściwie może być trochę zgorzkniały przez całą złą prasę o jej smaku. Komosa ryżowa często ma na nasionach nalot, który dla niektórych może być gorzki.

„Właściwie przygotowana komosa ryżowa powinna smakować jak prażone nasiona sezamu, a nawet orzeszki ziemne. Jeśli twoja komosa ryżowa smakuje gorzko, prawdopodobnie wymaga umycia, aby usunąć gorzki nalot saponinowy. Ziemisty lub trawiasty tak smakuje quinoa w stanie surowym, ale quinoa powinna być tak naprawdę prażona, zanim się ugotuje” – powiedziała mi Natalie Slater, dyrektor ds. marketingu I Heart Keenwah. „Pomyśl o różnicy między surowym a prażonym orzeszkiem ziemnym – lepiej smakuje, prawda? Suchą komosę ryżową należy prażyć, aż pachnie jak prażone nasiona sezamu, a następnie umyć i ugotować. Podczas gdy prażenie dodaje dodatkowy krok, może naprawdę podkręcić naturalnie obfity smak.

Mit: Komosa ryżowa to nowe pożywienie

Chociaż wydaje się, że komosa ryżowa pojawiła się znikąd w ciągu ostatnich kilku lat, nie ma w tym nic nowego. Quinoa to właściwie starożytne nasienie że ludzie jedzą od wieków. Zwykle dobrze rośnie na ubogiej glebie o suchym klimacie. „Quinoa nie jest nowym pożywieniem ani modą” – wyjaśnił Kerkenbush. „Ludzie jedzą komosę ryżową od ponad 4000 lat”.

Tak więc pomimo Twojego pięknego wpisu na Instagramie miseczek smoothie z komosy ryżowej, boliwijscy rolnicy byli na drodze przed nami.

najlepsze drinki na zamówienie w barze?

Mit: Rolników komosy ryżowej nie stać na jej zjedzenie

Ponieważ popularność komosy ryżowej gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniej dekady, zaczęły krążyć plotki o tym, co to żądanie robi z biednymi rolnikami. Zaczęliśmy słyszeć, że z powodu dużego popytu ceny komosy ryżowej wzrosły tak bardzo, że samych hodowców komosy ryżowej nie było już stać na jedzenie nasion. Jednak to było fałszywe. Rosnące ceny komosy ryżowej faktycznie oznaczały? więcej zysków dla drobnych rolników.

„Boom na komosę ryżową w 2013 r. (w wyniku ogłoszenia przez ONZ kampanii Międzynarodowego Roku Komosy ryżowej) spowodował gwałtowny wzrost cen komosy ryżowej. Jednak duża część boomu przyniosła korzyści mieszkańcom regionów uprawy komosy ryżowej w Boliwii i Peru” – powiedział mi Jolly. „Rolnicy byli w stanie inwestować nadwyżki zysków w infrastrukturę i sprzęt rolniczy. Natomiast mieszkańcy miast byli mniej dotknięci wzrostem cen komosy ryżowej, biorąc pod uwagę ich skłonność do spożywania bardziej zglobalizowanej żywności, takiej jak ryż i makaron zamiast komosy ryżowej”.

Jedna część tej plotki była jednak prawdziwa. Rolnicy z komosy ryżowej zaczęli jeść mniej, ale nie dlatego, że nie było ich na to stać. Ograniczyli się, bo wreszcie mogli sobie pozwolić na zakup innego rodzaju żywności. „To był czas, kiedy mniejsi producenci radzili sobie całkiem dobrze i mieli dużą przewagę” – badaczka i pisarka Tanya Kerssen powiedział Czas . „Kwestia, że ​​komosa ryżowa jest zbyt droga do spożycia przez rolników, nie jest trafna. To naprawdę irytuje ludzi tutaj.

Mit: zapotrzebowanie na komosę ryżową jest dobre dla drobnych rolników

Chociaż w ostatnich latach zapotrzebowanie na komosę ryżową oznaczało wielki biznes dla drobnych rolników, to niestety się zmienia. Ponieważ duże firmy powoli przejmują rynek, są w stanie przecenić mniejszych rolników. „Komosa ryżowa stała się towarem globalnym i chociaż niektórzy rolnicy i firmy odnieśli zyski, spowodowała również wiele problemów dla ludzi w terenie, dla wielu boliwijskich rolników” – Kerssen powiedział Czas . „Nie dotyczy to tylko komosy ryżowej; dlatego drobni rolnicy ekologiczni na całym świecie zmagają się z problemami”.

Mit: Komosa ryżowa dostarcza całe potrzebne białko

Quinoa stała się znana jako pożywienie ze względu na bogaty zestaw składników odżywczych i pełny status białka. 'Ludzie wiedzą, że komosa ryżowa jest dobrym źródłem białka z ośmioma gramami na filiżankę, ale nie zdają sobie sprawy, że jest to białko kompletne, co oznacza, że ​​zawiera wszystkie niezbędne elementy budulcowe aminokwasów, których potrzebujemy' - wyjaśnia Mills. 'To niezwykłe, ponieważ w większości produktów pełnoziarnistych brakuje niezbędnego aminokwasu lizyny.'

Mimo że jest to pełnowartościowe białko, komosa ryżowa nadal nie może dostarczyć całego białka, którego potrzebujesz w ciągu dnia. „Chociaż komosa ryżowa zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów (jednostek, które składają się na idealne białko), to sprawia, że ​​komosa ryżowa jest pożywieniem bogatym w składniki odżywcze, niekoniecznie bogatym w białko. Przy ośmiu gramach białka na filiżankę, komosa ryżowa prawie nie ma sobie równych w porównaniu z najcięższymi białkami świata żywności, takimi jak chudy kurczak (45 gramów na filiżankę), tuńczyk (40 gramów) lub jajka (30 gramów)”. Holistyka klonowa Hayley Ellis mi powiedziała. 'Quinoa jest zdecydowanie bogata w składniki odżywcze i może stanowić dobry element zdrowej diety, ale nie oczekuj, że pomoże ci napakować mięśnie lub uzupełnić dzienne spożycie białka'.

chleb panera najpopularniejsze produkty

Mit: Quinoa to wyłącznie substytut ryżu

Chociaż quinoa gotuje się szybko jak ryż, może być używana do różnych potraw. „Quinoa jest niezwykle wszechstronnym i bogatym w składniki odżywcze pożywieniem. Chociaż można go ugotować w taki sam sposób jak ryż, można go również stosować w przepisach na wypieki, gorących płatkach zbożowych, napojach, muesli i przekąskach” – powiedział Jolly.

Następnym razem, gdy będziesz w sklepie spożywczym, przejrzyj przejścia i sprawdź mąkę z komosy ryżowej, płatki, mleko i nie tylko. To małe orzechowe nasionko robi to wszystko.