Czy sok Jamba jest rzeczywiście zdrowy?

sok jamba, smoothie Instagram

Jamba Juice sprzedaje koktajle owocowe zmieszane z prawdziwymi owocami, które teoretycznie powinny sprawić, że będą zdrowe — prawda? W końcu pijesz wiele porcji owoców. Niestety to nie wystarczy. Metoda używana do przygotowania owoców ma wpływ na ilość cukru przetwarzanego przez organizm, a mieszanie owoców w koktajl faktycznie znacznie zwiększa poziom cukru.


Błonnik jest kluczowym składnikiem świeżych owoców, ale smoothie zawiera mniej błonnika niż same owoce. Bez rzeczywistego owocu pijesz cukier, tak samo jak pijesz napoje gazowane. Koktajle zawierają więcej błonnika niż soki owocowe, ale nie w znacznej ilości, a co gorsza, nie wszystkie koktajle są nawet zrobione z całych owoców (poprzez Dobre gospodarowanie ).Przykładem tego jest smoothie z arbuza, które Sok Jamby wymienia jako główny składnik „mieszankę soku z arbuza”. Oznacza to, że koktajle z arbuza zawierają sok, a nie owoce, jako główny składnik. W rezultacie pijesz więcej cukru i mniej błonnika niż po zjedzeniu prawdziwych kawałków arbuza.
Aby to zobrazować, dwie filiżanki arbuza zawierają 18 gramów cukru, podczas gdy dwie filiżanki koktajlu Jamba Juice Watermelon Breeze, co odpowiada ich małym rozmiarom, zawierają 58 gramów cukru.

Czy sok Jamba jest dla ciebie zły?

Sok Jamba, koktajle, sok zielony Instagram

Popularna sieć smoothie faktycznie stanęła przed procesem sądowym z powodu swoich oświadczeń zdrowotnych. Pozew zbiorowy w 2018 r. twierdził, że Jamba Juice oszukuje konsumentów, reklamując koktajle „z całych owoców i warzyw”, mimo że często używają oni mieszanek soków z koncentratów soków (poprzez Centrum Nauki w Interesie Publicznym ).Nie musi to oznaczać, że sok Jamba jest dla ciebie zły. Koktajle przyrządzane są z całych owoców i nie zawierają dużo dodatku cukru. Zamiast tego koncentrują naturalny cukier w owocach, jednocześnie usuwając inne części (zdrowe części), takie jak błonnik oraz witaminy i minerały. Pozostała część służy do słodzenia smoothie. Zasadniczo, sok Jamba usuwa wartość odżywczą z owoców. W koktajlu nie ma nic, co byłoby dla ciebie bardzo złe, ale to nie to samo, co bycie zdrowym.

Innym obszarem, w którym sok Jamba może być mylący, jest zielony sok. Wiele osób po prostu zakłada, że ​​zawiera zielone warzywa liściaste, więc musi być zdrowe. Jednak do wielu zielonych soków dodaje się inne owoce (takie jak jabłka lub truskawki), aby je osłodzić i uczynić je smaczniejszymi. Oznacza to, że zielony sok często ma ten sam problem, co koktajl owocowy — zawiera duże ilości cukru.Sok Jamba dobrze smakuje i powinien być spożywany raz na jakiś czas. Jednak prawdopodobnie nie powinna być spożywana codziennie jako zdrowa żywność.