Nieopowiedziana prawda o Domino

Obrazy Getty

Nie ma znaczenia, czy ich kochasz, czy nienawidzisz, zjadłeś ich pizzę. Jest dostarczany na imprezy biurowe i do kampusów uniwersyteckich w gigantycznych stosach, jest podstawą meczów piłkarskich, wypełnia dziurę i zaspokaja pragnienie pizzy. Zamówiłeś u nich... ale ile tak naprawdę o nich wiesz? Nie wszystko, co powinieneś. Naprawmy to.


Założyciel Domino był prawie księdzem

Obrazy Getty

Ojciec Toma Monaghana zmarł, gdy miał zaledwie 4 lata, a on miał 6 lat, gdy jego matka nie miała innego wyjścia, jak tylko oddać go i jego młodszego brata, Jamesa, pod opiekę sierocińca Sióstr Felicjanek. Według Równowaga , wstała na nogi i później mogła ponownie wziąć chłopców pod swoją opiekę, ale Monaghan już rozwinęła silne przekonania religijne — dzięki zakonnicy imieniem Siostra Berarda, powiedział Nowojorczyk — tak silny, że przez chwilę rozważał możliwość wstąpienia do seminarium i zostania księdzem. Zamiast tego spędził trzy lata w Marines, po czym wrócił do rodzinnego miasta Ann Arbor w stanie Michigan. Miał cele zostania architektem, a wraz z zapisaniem się na University of Michigan kupił z bratem pizzerię.Pierwotnie nazwana DomiNick's (od poprzednich właścicieli Dominica i Nicka), zmienili ją na Domino's Pizza. Kiedy otworzyli czwarty sklep, Monaghan kupił udziały swojego brata w biznesie. Cena? Volkswagen Garbus.
Wymyślili pudełko po pizzy, jakie znamy dzisiaj?

Instagram przez @dominos

Pizzerie Monaghan początkowo zawiodły, ale ukształtował biznes tak, aby zaspokoić potrzeby studentów college'u w mieście. Porzucił z menu wszystko oprócz pizzy (przez? Równowaga ), założył swoją usługę dostawy, a następnie zrewolucjonizował ją, wprowadzając coś, co dziś uważamy za oczywiste. Monaghan produkował pudełka do pizzy, które były wyjątkowo trwałe i izolowane. Oznaczało to, że mógł dostarczyć cały stos pizzy grupie dzieciaków z college'u bez zawalania się stosu i robienia soczystego, tandetnego bałaganu, a to oznaczało również, że te pizze nadal będą gorące, kiedy tam dotrą. To była zwycięska kombinacja, która bezpośrednio doprowadziła do jego 30-minutowej gwarancji w 1973 roku, a w ciągu 10 lat był wystarczająco bogaty, aby kupić Detroit Tigers.

Odszedł, by wyruszyć na moralną krucjatę

Obrazy Getty

Do 1985 roku Monaghan siedział na szczycie imperium, które obejmowało 2800 lokalizacji i osobistą fortunę, która pozwoliła mu zainwestować w takie rzeczy jak Tygrysy, 200-osobową kolekcję klasycznych samochodów i kurort na wyspie. Gdy Bloomberg przyjrzeli się imperium w 2017 roku, przyjrzeli się również sprzedaży firmy przez Monaghan. W 1998 roku sprzedał 93 procent — za 1 miliard dolarów — firmie Bain Capital LP, którą w tym czasie prowadził Mitt Romney.Według Nowojorczyk 's Wywiad z 2007 roku z ekscentrycznym miliarderem, naprawdę chciał pomóc poprowadzić ludzi na ścieżce do nieba i zrobić, co mógł, aby uratować ukochany Kościół katolicki z tego, co uważał za spiralę w dół. Kiedy dowiedział się o różnych wierzeniach rozwijających się w kościele, znalazł swoją osobistą krucjatę i zaczął angażować się we wspieranie Nikaragui Contras i ostatecznie ufundował katedrę o wartości 4,5 miliona dolarów. W 1989 roku zrezygnował z funkcji prezesa i dyrektora generalnego Domino, złożył to, co nazwał „ślubem ubóstwa milionera” i zaczął sprzedawać swoją posiadłość. Sprzedając firmę w 1998 roku, z deklaracją: „Chcę umrzeć spłukany”.

Mają niekonwencjonalną siedzibę

Obrazy Getty

Domino's ma swoją siedzibę w rozległym, 270-hektarowym kompleksie w Ann Arbor w stanie Michigan. Według Bloomberg , około 800 osób pracuje w trzech budynkach inspirowanych twórczością Franka Lloyda Wrighta, z których każdy rozciąga się na około pół mili przez preriowo-duszpasterski pas ziemi. Dzielisz się także ziemią? Stado wolno żyjących bawołów i zwierzęta z Petting Farm w Domino's Farms.To może nie być tak idylliczne, jak się wydaje, a kiedy reporter dla Niezależny udał się tam w 1998 roku, aby porozmawiać o wielkiej sprzedaży Domino, dostał zimne ramię. David Usborne zadzwonił z lotniska i kazano mu odejść, ale tego nie zrobił. Kiedy poprosił o pakiet prasowy dotyczący sprzedaży Domino, niechętnie się zgodzili. W kwaterze głównej spotkała go córka Monaghan, Maggie – ta sama osoba, która kazała mu wracać do domu – oraz ochroniarz, który powiedział mu, że nikt nie chce, żeby „węszył”. Jego wizyta trwała tylko kilka minut, ale odszedł z jedną obserwacją: kobiety były ograniczone tylko do sukienki i spódnicy.

Nie chcieli publikować informacji o wartościach odżywczych

Instagram przez @dominos

Brak przejrzystości Domino dotyczył również ich pizzy. W 2012 roku prowadzili walkę z nowymi przepisami rządowymi, które zobowiązywałyby restauracje do umieszczania informacji żywieniowych. Codzienne wiadomości z Bangor mówi, że Domino's nie była jedyną pizzerią, która protestowała przeciwko temu wymaganiu — dołączyli do nich Papa Johns , Pizza Hut i Little Caesars — ale oni prowadzili szarżę. Opierało się to na założeniu, że to po prostu niewykonalne, a sama liczba możliwych kombinacji składników, które klient mógł zamówić do swojej pizzy, oznaczała, że ​​nie było możliwości uzyskania wiarygodnej, dokładnej liczby kalorii.

Walka trwała latami, według Insider biznesowy , a Domino był najgłośniejszym głosem. Do 2015 r. FDA wymagała jedynie od pizzerii wykazywania zakresów kalorii dla każdego możliwego składnika, który można zamówić, ale wiceprezes ds. komunikacji w firmie Domino, Lynn Liddle, odpowiedziała: „To, czego nie chcę robić, to podawać zakresy, których konsumenci nie zrozumieją i sprawić, by moja mała firma za to zapłaciła.

Jeden człowiek codziennie jadł Domino, aby udowodnić swoją rację

Instagram przez @brian.northrup

Wszyscy wiemy, że nie jest dobrze jeść codziennie całą pizzę, pomimo Domino's Pizza Planner, który pokazuje klientom, jak odpowiedzialnie cieszyć się kilkoma kawałkami Domino's. Jedna absolutna legenda zdecydowała, że ​​nie będzie mu mówić, co ma robić, i wybrała Domino, aby udowodnić, że zdrowe odżywianie i ćwiczenia. Brian Northrup codziennie przez 367 dni jadł całą pizzę Domino's (oprócz innych produktów spożywczych). Pod koniec stracił 5,9 funta, co dowodzi, że postanowił osiągnąć cel. Nie musisz stresować się wszystkim, co jesz, nie musisz czuć się, jakbyś oblała dietę z powodu kilku kawałków pizzy i możesz absolutnie ćwiczyć złą dietę… chociaż wyjaśnił do Jedzenie Bestia że tego nie polecił. Dzięki, Brian, i dzięki Domino!

Ich międzynarodowe sklepy mają w menu trochę dzikich rzeczy

Instagram przez @dominosportugal

Jeśli zatrzymasz się w którejś z międzynarodowych lokalizacji Domino na szybką przekąskę, myśląc, że zasmakujesz w domu, bardzo się pomylisz. Menu Domino poza Stanami Zjednoczonymi wygląda niezwykle inaczej i zaspokaja regionalne gusta.

Jedź do Japonii, mówi Powiedzenie , a dostaniesz takie rzeczy jak krab śnieżny, gulasz wołowy, zapiekanka z krewetek i wieprzowina Mangalitsa z sosem Bordeaux. Jeśli chcesz wydać około 50 USD, możesz nawet dostać pizzę Domino z bardzo kontrowersyjnym foie gras.

Co jeszcze znajdziesz? Irlandia Domino mówi, że ich najpopularniejszy dodatek to znajomy pepperoni, ale dodają, że można dostać grillowaną jagnięcinę w Holandii, jagnięcinę i marynowany imbir w Indiach, sos z czarnej fasoli w Gwatemali, kalmary i krewetki na Tajwanie, ziemniaki w Korei i paprykę w Australii , bo oczywiście możesz, to Australia!

Wpływy z założenia katolickiego uniwersytetu i miasta

W ramach planu Monaghan, aby skierować ludzi na drogę do Nieba i „umrzeć złamaną”, Nowojorczyk mówi, że wziął 250 milionów dolarów ze sprzedaży Domino's i włożył je w coś, co nazwał Fundacją Ave Maria. Zaczynał od finansowania szkół podstawowych, ale jego wizja wyrosła na stworzenie wspólnoty i uniwersytetu, które działałyby zgodnie z wytycznymi wiary katolickiej. Uczelnia Monaghan, pierwotnie przeznaczona dla Ann Arbor, spotkała się z poważną lokalną reakcją, a on w końcu nawiązał współpracę z firmą deweloperską z Florydy, która zgodziła się dać mu grunt pod jego uniwersytet, jeśli mogliby rozwijać wokół niego społeczność. Kolegium przekształciło się w Uniwersytet Ave Maria, a miasto to Ave Maria Town.

Pojawiło się wiele problemów, w tym kontrowersje dotyczące planu Monaghan, aby ograniczyć takie rzeczy jak środki antykoncepcyjne i rodzaj rozrywki dostępnej dla mieszkańców jego miasta. Otworzył także szkołę prawniczą w Ann Arbor i podjął decyzję o przeprowadzce na Florydę bez konsultacji ze swoimi studentami i profesorami, którym nie podobał się pomysł spakowania się i przeprowadzki. Według Insider biznesowy , wzrost był powolny i pomimo nalegań Monaghan, miasto było przyjazne dla wszystkich wyznań, są tylko katolickie budynki i obrazy.

Domino's nie zajęło stanowiska w sprawie aborcji, ale założycielka…

Obrazy Getty

Jedną z pierwszych — i najważniejszych — zasad prowadzenia biznesu jest nie zrażanie potencjalnych klientów. Domino i Monaghan nie otrzymali noty, aw 2013 r. wywołali ogromne poruszenie, kiedy udał się do sądu, aby zmierzyć się z niektórymi przepisami wprowadzonymi przez administrację Obamy. Według Wiadomości z życia Monaghan uważał, że „poważnie niemoralne” jest wymaganie od głęboko religijnych właścicieli firm płacenia za leki antykoncepcyjne swoich pracowników lub leki, które mogą powodować aborcje. Skarżył się, że to naruszenie jego praw i ważne jest, aby pamiętać, że występował w imieniu Domino's Farms, a nie Domino's Pizza.

To rozróżnienie, którego nie chciałoby się robić wielu osobom, i Snopy mówi, że związek między kontrowersyjnymi przekonaniami Domino i Monaghan jest skomplikowany. Oficjalne oświadczenie Domino jest takie, że nie mają oficjalnego stanowiska i nie wspierają grup po żadnej ze stron debaty na temat aborcji – to po prostu dobry interes. Ale, Snopy mówi również, że sprzedaż Domino wypełniła kieszenie Monaghan, a następnie trafiła do kasy organizacji pro-life. Więc jest to.

Zostali oskarżeni o poważną kradzież zarobków

Obrazy Getty

W 2016 r. Domino został uderzony poważnym pozwem, który według according Naród , ma potencjał do zrewolucjonizowania miejsca pracy dla ludzi w całym kraju. Pozew został wniesiony przez biuro prokuratora generalnego stanu Nowy Jork w imieniu pracowników Domino i twierdził, że zarówno właściciele korporacyjni, jak i właściciele franczyzy Domino nie przestrzegali litery prawa, jeśli chodzi o udzielanie uczciwych napiwków i wynagrodzenia za nadgodziny. To również nie był przypadek, ponieważ wyniki wieloletniego śledztwa wykazały, że oprogramowanie używane przez Domino do śledzenia listy płac – zwane PULSE – zostało zaprogramowane tak, aby ograniczać wynagrodzenia pracowników.

Były też inne problemy, a pozew stwierdził, że oprogramowanie pozwala korporacji na mikrozarządzanie tym, co dzieje się w lokalizacjach franczyzowych. Oprogramowanie wysyłało nawet powiadomienia do menedżerów, jeśli nadszedł czas na dyscyplinowanie lub zwolnienie pracownika, a taki rodzaj zarządzania oznacza, że ​​wszyscy są odpowiedzialni za oskarżenia o kradzież płac. To nie tylko drobna zmiana — 78 procent sklepów ostatecznie płaciło mniej niż płaca minimalna. Domino's broniło swoich praktyk, ale proces sądowy może być jednym z katalizatorów uzwiązkowienia pracowników branży spożywczej.

Zrezygnowali z 30-minutowej gwarancji dostawy

Obrazy Getty

30-minutowa gwarancja dostawy Domino jest uznawana za jeden z powodów, dla których firma odniosła taki sukces, ale nie ma już żadnej gwarancji. Co się stało?

Krąży mnóstwo plotek, w tym taka, że ​​kierowca potrącił i zabił dziecko, ścigając się po dostawę pizzy. Snopy mówi, że to nieprawda, przynajmniej nie w 100 procentach. Monaghan ogłosił koniec 30-minutowej gwarancji w 1993 roku, a oficjalnym powodem było to, że chciał pozbyć się „publicznego postrzegania lekkomyślnej jazdy i nieodpowiedzialności”.

I kiedy to było urzędnik powód, że postrzeganie pochodziło z jakichś tragicznych wypadków. W 1989 r. 49-letnia kobieta została potrącona przez kierowcę domina i doznała poważnych obrażeń głowy i kręgosłupa (doniesiono LA Times ). A w 1990 roku 41-letnia kobieta zginęła w zderzeniu z furgonetką dostawczą Domino, w wypadku, w którym raniono jej trzech synów i przyjaciela. Tak więc Domino nigdy nie podało, że śmierć i obrażenia były powodem rezygnacji z gwarancji, a zamiast tego powiedział, że było to spowodowane publicznym odbiorem. Małe detale.

laska wypłaciła pensję franczyzową

Wciąż zdarzały się tragiczne wypadki z udziałem kierowców Domino

Obrazy Getty

Domino zrezygnowało z gwarancji czasu i zastąpiło ją taką, która polegała na jakości, ale nie powstrzymało to wypadków z udziałem ich kierowców. W 2013, Forbes poinformował, że rodzina z Teksasu otrzymała ugodę w wysokości 32 milionów dolarów po tym, jak kierowca dostawczy brał udział w wypadku, który spowodował śmierć 65-letniej kobiety i pozostawił jej męża z trwałym uszkodzeniem mózgu. W 2016 roku Strażnik Orlando poinformował o kolejnej tragedii Domino. Yvonne Wiederhold otrzymała 9 milionów dolarów po śmierci męża. Richard Wiederhold brał udział w kolizji z kierowcą Domino, w wypadku, w którym komendant powiatowej straży pożarnej został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół z obrażeniami, które doprowadziły do ​​jego śmierci 15 miesięcy później. Domino's powiedział, że zamierza odwołać się od decyzji, ponieważ kierowca był pracownikiem niezależnego właściciela franczyzy.

Stworzyli pierwszy specjalnie skonstruowany samochód dostawczy pizzy

W 2015 roku Domino's zaprezentowało wyniki swojego najnowszego projektu, który ma pokazać, jak bardzo byli zaangażowani w dostarczanie produktów. DXP był przeprojektowanym Chevroletem Sparkiem z 2015 roku, wyposażonym we wszystkie gadżety i gadżety potrzebne do zapewnienia szalenie wydajnej dostawy pizzy. Obejmowały one takie rzeczy, jak piec do pizzy, który utrzymywałby wszystko w odpowiedniej temperaturze, schowki na takie rzeczy, jak napoje gazowane i sos do maczania oraz miejsce na imponujące 80 pizz.

Według CNet , około 100 pojazdów dostawczych DXP miało zostać dostarczonych w ciągu 3 miesięcy od premiery, a także dodali, że Domino's skontaktował się z dealerami Chevroleta, aby upewnić się, że rzeczywiście istnieją dealerzy, którzy mogą serwisować samochody i ogromną ilość specjalnych technologii, którą byli naładowani.

Rozpoczynają program, aby śledzić Cię, gdy jesteś w drodze do ich sklepu

Obrazy Getty

Nie wiadomo, gdzie bylibyśmy bez postępu technologicznego, który ukształtował nasz świat, ale nawet najwięksi zwolennicy technologii będą musieli przyznać, że nowe plany Domino dotyczące śledzenia swoich klientów są po prostu trochę zbyt Big Brother. Według ZDNet Firma Domino's ogłosiła w 2016 r., że dostosuje technologię, z której już korzystają, aby śledzić ruchy swoich kierowców, aby zacząć korzystać z niej u swoich australijskich klientów.

Klienci zamawiali pizzę, a jeśli szli do sklepu, aby ją odebrać, ich GPS tworzył „Strefę Gotowania”. Kiedy lokalizator wskaże, że klient znajduje się w tej Strefie Cooka, Domino będzie wiedział, że nadszedł czas, aby rozpocząć ich pizzę, aby była gotowa — ale wciąż gorąca — kiedy wejdą do drzwi. Nazywają to gotowaniem na czas i… przerażającym, czy nie przerażającym?

Zbudowali całą kampanię reklamową wokół tego, jak kiepska jest ich pizza

Po latach sukcesów, Domino's w 2009 roku napotkało ogromną przeszkodę. Pojedynczy film na YouTube pokazujący pracowników robiących rzeczy z pizzą, o których nawet nie chcesz myśleć o jedzeniu, był prawie ostatnim gwoździem do trumny firmy, która traci popularność. Domino's miał kryzys marki i większość ludzi podwoiłaby swoje wysiłki, aby pokazać ludziom, dlaczego muszą zrobić Domino's swoją pizzerię. Ale Inc. mówi, że zrobili coś ryzykownego – zbudowali całą kampanię reklamową wokół tego, jak kiepska była ich pizza, a potem obiecali, że ją ulepszą.

I zadziałało. Reakcja na ich kampanię, w której uznali swoją kartonową pizzę, okazała się takim sukcesem, że zrobili inne reklamy w tym samym duchu, w tym jedną, w której wszystkie zdjęcia zostały zrobione przez rzeczywistych pracowników, a nie profesjonalistów. Taka była idea ich Instagram też, mówi Co. Design , który jest wypełniony lekko mrużącymi żołądek zdjęciami pizzy, co gwarantuje, że będziesz się zastanawiać, po co zamawiać że .

Ta bezstronna kampania mogła odbić się wspaniale, ale tak bardzo spodobała się Domino's nowemu pokoleniu miłośników pizzy, że zmienili sytuację.