Co to jest guma ksantanowa i dlaczego jest we wszystkim?

człowiek

Wielu z nas nauczono myśleć dwa razy, gdy widzimy produkt, który zawiera listę składnik o dziwnym imieniu. Ale co, jeśli ten składnik pojawi się w większości kupowanych przez nas produktów? Widzimy gumę ksantanową wymienioną na etykietach wszystkiego, od jogurtu po sos barbecue, szampon, żywność bezglutenową, a nawet środek do czyszczenia muszli klozetowych (przez Linia zdrowia ). Czym więc na świecie jest guma ksantanowa i czy powinniśmy ją jeść?


Guma ksantanowa to cukier, który jest fermentowany przez bakterie, zgodnie z Linia zdrowia . Rezultatem jest proszek, który dodaje się do dowolnej liczby płynów (jadalnych lub innych) w celu ich zagęszczenia lub stabilizacji. Guma ksantanowa znajduje się na liście tak wielu produktów, ponieważ gdyby nie działała magicznie zagęszczająca, większość rzeczy byłaby wodnistym bałaganem lub nie łączyłaby się ze sobą. Na przykład guma ksantanowa zastępuje gluten w bezglutenowych wypiekach. Bez tego zostałbyś z kupką okruchów (poprzez Świerk zjada ).Czy wiesz, że kobieta odkryła gumę ksantanową?

naukowiec

Nie dość często kobiety-naukowcy klepie się po plecach za swoje odkrycia. Według UNESCO , tylko 30 procent naukowców na świecie to kobiety. Jednak w latach pięćdziesiątych chemik Allene Rosaline Jeanes wyrobił sobie nazwisko w Narodowym Centrum Badań nad Użytkowaniem Rolnictwa, zgodnie z USDA .
Oprócz rozwoju gumy ksantanowej Jeanes stworzył sposób na masową produkcję dekstranu, polimeru, który może być używany do zwiększania objętości krwi w przypadku poważnych urazów. Jej praca nad dekstranem pomogła uratować niezliczone życia podczas wojny koreańskiej i przyniosła jej wiele wyróżnień, według USDA. Nazwa Jeanes została wymieniona jako główny wynalazca w oficjalnym patencie na gumę ksantanową w 1961 roku, a komercyjne wykorzystanie rozpoczęło się w latach 60., zgodnie z IP Watchdog .

Czy guma ksantanowa jest bezpieczna do spożycia?

żołądek

Choć pochodzenie gumy ksantanowej może być imponujące, my je rozumiemy. Jest dużo dodatki do żywności do śledzenia i trudno jest zapamiętać, które z nich są dobre, a które złe. Na szczęście guma ksantanowa jest dość nieszkodliwa, a nawet może przynosić pewne korzyści zdrowotne Linia zdrowia . Na przykład badania pokazują, że guma ksantanowa może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi, ponieważ jest rozpuszczalnym błonnikiem. Może również zwiększyć uczucie pełności, a przy wyższych dawkach obniżyć poziom cholesterolu.Z drugiej strony spożywanie dużych dawek gumy ksantanowej może powodować, że niektórzy ludzie zgłaszają problemy z trawieniem. Według Własny haker Objawy te obejmują działanie przeczyszczające, wzdęcia i wzdęcia. Ponadto osoby z alergią na kukurydzę mogą potrzebować unikać gumy ksantanowej, zgodnie z Świerk zjada . Ogólnie rzecz biorąc, guma ksantanowa spożywana w produktach wydaje się bezpieczna. O ile nie jesteś uczulony lub w inny sposób unikasz składnika gumy ksantanowej, która jest zwykle wytwarzana z kukurydzy, soi lub pszenicy, zgodnie z ŻycieSavvy , nie ma powodu, aby go szukać lub unikać.

jak Costco gotuje swoje hot dogi?

Czy są korzyści zdrowotne związane ze spożywaniem gumy ksantanowej?

lekarz

Głównym celem gumy ksantanowej jest zagęszczanie płynów, takich jak sos sałatkowy, pasta do zębów i jogurt. Kiedy zaczynamy myśleć o korzyściach zdrowotnych, pamiętajmy o zagęszczającym aspekcie składnika. Według Fakt Dr , główną zaletą gumy ksantanowej jest obniżenie skoków cukru we krwi. Ze względu na swoje lepkie właściwości guma ksantanowa może spowolnić przepływ cukru do krwiobiegu.Badania wykazały również, że guma ksantanowa pomaga pacjentom po udarze łatwiej przełykać, a guzy nowotworowe spowalniają ich wzrost, według Fakt Dr . Jest również stosowany jako substytut śliny oraz w celu poprawy regularności jelit. Jednak te efekty zdrowotne raczej nie wynikają z niewielkiej ilości zawartej w produktach codziennego użytku. Wspomniane powyżej badania przeprowadzono na grupach próbnych lub na myszach w przypadku badania raka i obejmowały one wyższe dawki gumy ksantanowej (poprzez Dobrze+dobrze ).

Czy istnieją alternatywy dla gumy ksantanowej?

guma ksantanowa

Niezależnie od tego, czy doświadczasz negatywnych skutków gumy ksantanowej, czy po prostu nie masz jej w domu, ale masz przepis, który tego wymaga, istnieją substytuty o właściwościach zagęszczających podobnych do gumy ksantanowej. Linia zdrowia . Możesz spróbować łuski babki płesznik, nasion chia (z wodą), zmielonych nasion lnu (z wodą), żelatyny niesmakowanej, agaru agarowego, gumy guar, proszku konjac, białek jaj lub mąki kukurydzianej.

Pamiętaj, że w zależności od indywidualnych wymagań żywieniowych, niektóre z tych substytutów mogą nie działać dla Ciebie – na przykład jajka nie są odpowiednie, jeśli stosujesz dietę wegańską. Wsłuchaj się w swoje ciało i wykorzystaj składniki, które najlepiej dla Ciebie działają.