Prawdziwa różnica między olejem roślinnym a olejem rzepakowym

Smażenie kurczaka w oleju na patelni żeliwnej

Olej roślinny i olej rzepakowy są powszechnymi składnikami wielu przepisów i (zgodnie z Południowe życie ) te dwie rzeczy są w rzeczywistości całkowicie wymienne . Jeśli jesteś smażenie partii suma lub kurczaka , obie opcje załatwią sprawę. Pieczenie ciasto czekoladowe ? Południowe życie mówi, że olej roślinny i olej rzepakowy są neutralne w smaku i nadają wypiekom tę samą wilgotną konsystencję. Skoro więc te olejki można zamienić bez zauważalnych różnic, to po co wybierać jeden z nich?


Chociaż istnieje wiele podobieństw między tymi dwoma olejami, istnieją również istotne różnice – mianowicie w dziale tłuszczowym. Według Allrecipes olej rzepakowy pochodzi z rośliny rzepaku, krzyżówki rośliny rzepaku. Olej rzepakowy ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i jest dobrym źródłem tłuszczów jednonienasyconych. Ale olej roślinny musi być zdrowszy, skoro zawiera słowo „warzywny”, prawda? Okazuje się, że olej roślinny to tylko termin, którego można używać w odniesieniu do dowolnego oleju roślinnego, w tym rzepaku. Olej roślinny oznaczony w sklepie jako „olej roślinny” jest zwykle wytwarzany z kukurydzy lub soja .prawda o wodzie z Fidżi

Jak wybrać między olejem roślinnym a olejem rzepakowym?

Olej lejący się z butelki

Największą różnicą między olejem rzepakowym a olejem roślinnym jest różnica w tłuszczach. Porównując etykiety obok siebie, od razu zauważysz różnicę. Jako przykład przyjrzeliśmy się marce olejowej Crisco. Według strona produktu , jedna łyżka czystego oleju rzepakowego Crisco zawiera 14 gramów tłuszczu, z czego 1 gram to tłuszcze nasycone, 4 to tłuszcze wielonienasycone, a 9 to tłuszcze jednonienasycone.
Kiedy patrzymy na Informacje o produkcie w przypadku czystego oleju roślinnego (sojowego) Crisco widzimy, że jedna łyżka ma takie same 14 gramów tłuszczu, ale tłuszcz składa się z 2 gramów tłuszczów nasyconych, 8 gramów tłuszczów wielonienasyconych i 3 gramów tłuszczów jednonienasyconych. Dobra wiadomość jest taka, Zdrowie Harvarda mówi, że tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone są zdrowe. Jeśli jednak starasz się unikać tłuszczów nasyconych, możesz przeciąć go na pół, wybierając olej rzepakowy zamiast warzywny następnym razem, gdy będziesz smażenie kurczaka lub pieczenie ciasteczek .

jak przestać jeść chipsyKategorie Opinie porady Telewizja