Nieopowiedziana prawda o założycielu Chick-Fil-A S. Truett Cathy

Założyciel Chick-fil-A S. Truett Cathy Mike Zarrilli/Getty Images

Znany z kultowej kanapki z kurczakiem i kilku innych ofert, Laska-fil-A ma intrygującą historię. Jej założyciel, przedsiębiorca S.Truett Cathy, wkroczył na scenę kulinarną już w 1946 roku, według Strona internetowa Chick-fil-A . Biznesmen wraz z bratem założył restaurację w Atlancie i nazwał ją The Dwarf Grill, którą później zmieniono na The Dwarf House. Duet odniósł sukces, który zainspirował Cathy do dalszego rozwoju i otwarcia pierwszej w historii lokalizacji Chick-fil-A w centrum handlowym Greenbriar w Atlancie. Od tego czasu marka gwałtownie się rozrosła i twierdzi, że jest największą restauracją szybkiej obsługi kurczaków w kraju.


Cathy wcale nie miała łatwego startu w życiu. Jak wyjaśniono przez Inc ., jego rodzina borykała się z trudnościami finansowymi, a jego mama kładła jedzenie na stół. Kiedy Cathy była jeszcze dzieckiem, prowadziła pensjonat i zarabiała dolara dziennie od każdego klienta. W międzyczasie młoda Cathy pomagała w pracach domowych i obieraniu warzywa , zmyć naczynia i nakryć stół do posiłków. Pomimo przeszkód, które napotkał, wcześnie nauczył się dawać społeczeństwu i zainspirował go pastor, który nauczył go, że bardziej opłaca się dawać niż brać.Był ambitny i głęboko religijny

Założyciel Chick-fil-A S. Truett Cathy Cindy Ord/Getty Images

Decyzja S.Truett Cathy o wymyśleniu Chick-fil-A została podjęta przez interakcję z dystrybutorem drobiu, za CNN . Ten ostatni nie mógł nie zastanawiać się, czy można wykorzystać resztki kurczaka z posiłków lotniczych. Cathy postanowiła sprawdzić, co może zrobić z kanapką z kurczakiem i eksperymentowała z nią, oferując posiłek swoim klientom w Dwarf Grill. Wystarczy powiedzieć, że koncepcja wystartowała. Pomimo wielu sukcesów osiągniętych przez Chick-fil-A, Cathy postanowiła utrzymać firmę w rodzinie przez lata.
Jedyną rzeczą, która naprawdę wyróżniała się w sposobie, w jaki Cathy zdecydowała się prowadzić interesy, jest to, że był przejrzysty w swoich przekonaniach religijnych. W rzeczywistości postanowił zachować restauracje Chick-fil-A zamknięte w niedziele aby umożliwić swoim pracownikom uczestnictwo w niedzielnym nabożeństwie, zasada, której marka przestrzega nawet dzisiaj (poprzez Forbes ). Cathy była oddaną baptystką, a także służyła jako nauczycielka w szkółce niedzielnej.

Warto zauważyć, że stanowcze przekonania religijne Cathy wywołały kontrowersje. Na przykład w 2012 r. Cathy wskazał, że jego zdaniem małżeństwo powinno być zawierane tylko między mężczyznami i kobietami, co wywołało narodowe poruszenie, per Vox . Chick-fil-A ma również historię przekazywania darowizn grupom anty-LGBT; jednak w 2019 roku ogłosił, że nie będzie udzielał wsparcia finansowego organizacjom, które przyjęły poglądy anty-LGBTQ w 2020 roku.Pozostawił po sobie solidną spuściznę

Założyciel Chick-fil-A S. Truett Cathy Al Messerschmidt/Getty Images

Przedsiębiorca zmarł w 2014 roku wraz z rodziną u boku. Miał 93 lata. Jak wyjaśnił Forbes Cathy opuściła stanowisko prezesa firmy w 2013 roku, przekazując pałeczkę swojemu synowi Donowi. Warto dodać, że pionier był aktywny przez tyle lat, z pasją poświęcając swój czas biznes . Ten samodzielny przedsiębiorca był człowiekiem rodzinnym i pozostawił spuściznę w rękach żony, trójki dzieci, 18 wnuków i 19 prawnuków. Kilka wnuków Cathy prowadziło franczyzy Chick-fil-A w chwili jego śmierci.

Cathy napisała również wiele książek w swoim życiu, w tym 2007's Jak to zrobiłeś, Truett? to dotyczyło tego, jak osiągnął sukces, stąpając ostrożnie, unikając wpadnięcia w pułapkę zadłużenia i upewniając się, że wie, jakie są jego priorytety. „Tak naprawdę nie ma sekretu sukcesu” – powiedział (poprzez USA dziś ). „Mam nadzieję, że otworzy ludziom oczy. Nie muszą stosować się do mojego przepisu, ale na mnie to działa”.