Herbaty, które powinieneś pić i herbaty, których nie powinieneś

torebki herbaty

Dawno, dawno temu herbata była uważana za coś wyjątkowego. Tak wyjątkowy, że całe bloki dnia przeznaczono na delektowanie się ciepłym, kojącym napojem – zawsze przygotowywanym z dbałością i tylko z najlepszych składników. Czasy się jednak zmieniły. W dzisiejszych czasach prawie każdy napój zrobiony przez wrzucenie ziół do wody jest określany jako „herbata”. Możesz go kupić w każdej kawiarni, sklepie na rogu czy na stacji benzynowej... ale tylko dlatego, że ty mogą kup to niekoniecznie oznacza, że ​​ty powinien .


Jeśli wierzysz we wszystko, co mówisz, możesz być przekonany, że herbata jest magicznym eliksirem, oferującym zdrowie i witalność wszystkim, którzy ją spożywają. I kiedy z dobrze herbata, ta reputacja jest prawie całkowicie zasłużona, na pewno nie dotyczy niektórych pretendentów do tronu. Aby wyjaśnić zamieszanie, oto kilka herbat, które powinieneś pić i kilka, których nie powinieneś.Pij czarną herbatę

czarna herbata

ty powinien pić czarną herbatę. Nie tylko jest pyszny w wielu odmianach, ale oferuje wiele offers korzyści zdrowotne , od utraty wagi po walkę z chorobami, takimi jak rak, cukrzyca i wiele innych. Jednak, jak wiele rzeczy na tym świecie, diabeł tkwi w dawkowaniu. Problem z czarną herbatą tkwi w jej (niewielkiej) zawartości fluoru, która zwykle nie wystarczyłaby, aby wyrządzić ci krzywdę, nawet jeśli pijesz kilkanaście filiżanek dziennie.
zalety melasy blackstrap

Jeśli jednak pijesz tyle herbaty, ile jedna 47-letnia kobieta tak, możesz mieć kłopoty. Wypijała galon herbaty dziennie przez prawie dwie dekady, za każdym razem ważąc od 100 do 150 torebek herbaty. Szacuje się, że spożywała ponad 20 miligramów fluoru dziennie (sposób, droga powyżej zalecanej dawki), a po 17 latach jej kości były jak szkło. Trafiła do szpitala z silnym bólem spowodowanym łamliwymi kośćmi i musiała usunąć wszystkie zęby. Poza tym była prawdopodobnie super zdrowa.

Nie pij herbat detoksykujących

liście herbaty

ty nie powinien pić herbaty detoksykujące. Pomijając w zasadzie całą branżę „detoks” jedno wielkie oszustwo , w większości herbat detoksykujących znajduje się składnik, który należy zażywać tylko w określonych okolicznościach. Liść Senny wiadomo, że podrażnia wyściółkę jelit, co ma działanie przeczyszczające. Jest to w porządku, jeśli masz zaparcia lub chirurg chce operować układ trawienny i nie ma ochoty pracować przy wczorajszej kolacji. Jeśli jednak będziesz spożywać go regularnie w herbatach, nie będzie dobrze.Na krótką metę te herbaty w większości „odtruwają” jelita, co, co prawda, prawdopodobnie sprawi, że poczujesz się nieco mniej wzdęty. Niestety, to również odwodni cię i „oczyści” wiele ważnych rzeczy, takich jak elektrolity i zdrowe składniki odżywcze, które przynoszą więcej dobrego w tobie, zwłaszcza jeśli zamierzasz żyć przyjemnie, długo i bez bólu.

Pij herbatę oolong

liście herbaty

Pomiędzy herbatą czarną, która jest wytwarzana z całkowicie utlenionych liści herbaty, a herbatą zieloną lub białą, które są wytwarzane z nieutlenianych liści herbaty, mamy herbatę oolong. Herbata Oolong jest wytwarzana przez częściowe utlenianie liści herbaty na słońcu, a następnie skręcanie pasm liści herbaty, aby uzyskać charakterystyczny smak oolonga. Herbaty Oolong z różnych regionów świata mogą się znacznie różnić procentem utlenienia, co oznacza, że ​​niektóre herbaty oolong będą miały znacznie więcej kofeiny niż inne.Unikalna nie tylko w smaku, herbata oolong ma również wiele korzyści zdrowotnych zarówno czarnej, jak i zielonej herbaty. Mówi się, że herbata Oolong pomaga w kontroli poziomu cukru we krwi, zdrowiu serca, funkcjonowaniu mózgu i metabolizmie, a także chroni przed niektórymi formami raka. Herbata Oolong jest bogata w minerały, takie jak mangan, i zawiera wiele polifenoli herbacianych, które działają jako przeciwutleniacze. Oolong jest również okrzyknięty za zawartość aminokwasu teaniny, który działa jako reduktor stresu w organizmie.

skąd mcdonaldowie biorą swoje mięso?

Nie pij większości herbat ziołowych

ziołowe herbaty

Oprócz imbiru, hibiskusa i mięty pieprzowej – które mają klinicznie uznane korzyści zdrowotne dla konsumenta – unikaj w zasadzie wszelkich herbat ziołowych. Wszelkie pozytywne efekty odczuwane po wypiciu jakiegokolwiek innego naparu ziołowego mogą być w najlepszym wypadku efektem placebo (lub ewentualnie pozostałościami dobrych uczuć z herbatnika czekoladowego). Dopóki nie zostanie przeprowadzone więcej badań, jedyne informacje o większości herbat ziołowych pochodzą w dużej mierze z nienaukowych lub tradycyjnych źródeł medycznych. Chociaż na pewno możliwe zasługi w starożytnych remediach na bazie herbaty, bez badań potwierdzających, możesz równie dobrze polegać na tradycyjnej nowojorskiej recepcie na swoje problemy. Odnosimy się oczywiście do mrożonej herbaty Long Island – ponieważ po kilku z nich na pewno nie będziesz odczuwać zbytniego bólu.

Pij zieloną herbatę

Zielona herbata

Zielona herbata ma mnóstwo fanów. Tak wielu, że Authority Nutrition ogłosiło go „najzdrowszym napojem na świecie” – dość odważne stwierdzenie, prawdopodobnie ze względu na wysokie stężenie galusanu epigallokatechiny (EGCG) w zielonej herbacie, który jest obciążony wieloma właściwościami leczniczymi. Zielonej herbacie przypisuje się poprawę funkcji mózgu, poprawę utraty wagi oraz zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym i rakowi. Z czym jeszcze walczy zielona herbata? Najwyraźniej śmierć. Badanie starszych Japończyków wykazało, że ci, którzy regularnie pili gorącą zieloną libację, byli o 76 procent mniej narażeni na śmierć podczas 6-letniego badania. Ciesz się zieloną herbatą w torebce, przygotowaną z luźnych liści lub jako matcha — najwyższej jakości zielona herbata sproszkowana i uważana, że ​​zawiera największe korzyści zdrowotne ze wszystkich zielonych herbat.

Nie pij żywokostowej herbaty

żywokost

Dla tych z nas, którzy są podatni na kontuzje, filiżanka herbaty z żywokostu może wydawać się dobrym pomysłem. W końcu mówi się, że żywokost wspomaga gojenie się ran, siniaków, a nawet złamań kości. Twierdzi się również, że pomaga w problemach trawiennych, chociaż nie jest przyjacielem każdej części twojego ciała. Żywokost lekarski zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które metabolizowane i spożywane w wystarczających ilościach mogą powodować quantities poważne uszkodzenie wątroby . Ryzyko różni się w zależności od tego, kiedy roślina została zebrana i jaka część żywokostu została wykorzystana, ale ze względu na ryzyko, jego sprzedaż jest zabroniona w USA i w wielu innych krajach do zastosowań innych niż miejscowe (a nawet wtedy istnieje niebezpieczeństwo nagromadzenia).

Torebki suszonych liści są nadal dostępne w Internecie i chociaż powinny być używane tylko do tworzenia kremów i maści, całkowicie można je wrzucić do gorącej wody i przygotować filiżankę parującej niewydolności wątroby.

Pij białą herbatę

Biała herbata

Jak większość herbaty, którą pijemy, Biała herbata również pochodzi z Camellia sinensis liść. Ma przyjemnie łagodny smak z naturalną słodyczą, co sprawia, że ​​jest preferowana przez osoby, które nie potrafią przezwyciężyć goryczy zielonej herbaty. Różnica w białej herbacie polega na tym, jak traktuje się liść, a raczej nie traktuje. Biała herbata pochodzi z najmłodszych pąków rośliny, które są pokryte drobnymi srebrnymi włoskami nadając pąkom biały, rozmyty wygląd. Pąki są zrywane i gotowane na parze, aby zapobiec utlenianiu, dzięki czemu powstaje herbata bogata w przyjazne dla organizmu katechiny, które, jak się uważa, pomagają zwalczać raka, cukrzycę, infekcje bakteryjne, a nawet starzenie się . Więc możesz czuć się cholernie dobrze, wypijając kilka kubków dziennie. Jeśli naprawdę działa na froncie starzenia, upewnij się, że łapiesz swój identyfikator, zanim uderzysz w poprzeczkę.

Nie pij herbaty zbyt długo parzonej

herbata

Jeśli regularnie pijesz herbatę, bez wątpienia przygotowałeś i wypiłeś swoją filiżankę herbaty w sposób, w jaki robi to wiele osób — nalewając gorącą wodę na torebkę z herbatą do kubka i pozwalając, by torebka była tam przez cały czas moczenie lubisz swoją herbatę. Być może nawet myślisz, że ta metoda pozwala wodzie wydobyć jeszcze więcej tej herbacianej dobroci z torebki herbaty. Niestety jest to przeciwieństwo tego, co należy robić przygotowując herbatę.

Dr Gerry Scharfenberg z Uniwersytetu Alberta mówi, że powinniśmy utrzymać czas parzenia herbat poniżej trzech minut , zwłaszcza jeśli herbata pochodzi z regionu znanego z wysokiego poziomu ołowiu i aluminium, takiego jak Chiny. Krótszy czas parzenia nie tylko zmniejszy wypłukiwanie metali ciężkich do kubka, ale także zmniejszy ilość fluoru, którą możesz spożywać, ciesząc się swoim naparem. Schwarfenberg zaleca również picie herbaty ze szklanego kubka zamiast porcelany, która może zawierać ołów w swojej glazurze.

Pij herbatę imbirową

herbata imbirowa

Imbir od dawna jest stosowany w medycynie tradycyjnej w leczeniu nudności i innych problemów trawiennych, co sprawia, że świetny wybór do stosowania w herbatach. Jest szczególnie przydatny dla kobiet w ciąży cierpiących na poranne mdłości, ponieważ jest bezpieczny podczas ciąży i pomaga w bólu menstruacyjnym.

Osoby ćwiczące mogą również odnieść korzyści z filiżanki herbaty imbirowej, ponieważ badania wykazały, że może ona zmniejszyć ból mięśni związany z wysiłkiem, a także stan zapalny. Zdarza się również, że smakuje całkiem nieźle, co jest więcej niż można powiedzieć o niektórych „herbatach”, prawdziwych lub innych.

Nie pij herbaty o smaku cytrynowym

herbata o smaku cytrynowym

Nie, nie musisz unikać ściskania świeża cytryna w twojej herbacie, ale powinieneś uważać na te torebki herbaty, które są oznaczone jako „o smaku cytrynowym”. Liście herbaty używane w tych preparatach są zwykle niskiej jakości i zawierają „większe ilości szkodliwego metalu niż napary z całych liści”. według dr Magdaleny Jeszka-Skowron z Politechniki Poznańskiej.

aldi vs trader Joe's

Podejrzane są również produkty z mrożonej herbaty w proszku i w płynie, z badaniami wskazującymi na podwyższoną zawartość fluoru i kwasu. Jeszka-Skowron zaleca dodawanie świeżej cytryny do lepszej jakości herbat z całych liści. Nawet wtedy radzi, aby przed dodaniem cytryny poczekać, aż usuniesz torebkę herbaty lub liście z naparu, co może zmienić pH i wydobyć metale ciężkie z liści herbaty.

Pij herbatę pu-erh

herbata pu-erh

Prawdziwa herbata pu-erh pochodzi z chińskiej prowincji Yunnan i ma wielu oddanych pijących. Aby zrobić herbatę oolong, liście herbaty są tylko częściowo utleniane, a następnie pozostawiane wraz z drobnoustrojami, które z czasem fermentują herbatę. Pu-erh może dojrzewać przez zaledwie kilka lat, aby uzyskać „młody surowy” pu-erh lub fermentować przez wiele dziesięcioleci, aby wyprodukować cenione „starzone surowe” herbaty pu-erh, które mogą osiągać na rynku tysiące dolarów i więcej .

Pu-erh jest bardzo reklamowany jako środek na odchudzanie w Azji i istnieją pewne badania naukowe, które potwierdzają te twierdzenia. Chociaż większość badań dotyczy zwierząt, badanie 36 dorosłych osób z otyłością przed otyłością w Japonii wykazali, że herbata pu-erh przyczyniła się do znacznej utraty tłuszczu trzewnego i zmniejszenia obwodu talii u badanych osób. Pu-erh to także przydatne w leczeniu wysokiego cholesterolu, ze względu na naturalnie występującą substancję chemiczną, lowastatynę, która jest tą samą substancją chemiczną, która znajduje się w lekach na cholesterol.

Nie pij kava kava

kawa kawa

Ta ceremonialna herbata z południowego Pacyfiku ma mnóstwo potencjalne nadużycia . Znany środek przeciwlękowy, kava kava, ma właściwości uspokajające, które mogą powodować pijackie otępienie u użytkowników, którzy przesadzają. Został całkowicie zakazany w krajach takich jak Australia i Polska, a jego stosowanie wiąże się z przypadkami choroby wątroby, chociaż jakość kava kava stosowana w tych przypadkach jest prawdopodobnie winowajcą. Chociaż nadal jest to legalne w USA, powinieneś być ostrzeżony: może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, gdy zostanie zmieszany z alkoholem lub lekami na receptę. Jeśli to nie wystarczy, zdobądź to — nadużywanie kava kava może powodować łuszczącą się wysypkę skórną, która znika dopiero po przestaniu spożywania. Nie brzmi to dla mnie zbyt relaksująco!

Pij herbatę z hibiskusa

herbata z hibiskusa

W wielu krajach picie herbaty jest rytuałem (czasami obejmującym smaczne herbatniki), po którym zazwyczaj czujesz się dość zrelaksowany. Jeśli jednak twoje problemy ze stresem są poważniejsze, odejście od tradycyjnego naparu z wysokiej herbaty może przynieść większe korzyści dla twojego zdrowia. Weźmy na przykład herbatę z hibiskusa. Chociaż nie jest wytwarzany z liści rośliny Camellia sinensis, ostatnie badania wykazały, że regularne spożywanie herbaty hibiskusowej było związane z zauważalnym spadek ciśnienia krwi , w grupie pacjentów cierpiących na podwyższone napięcia i stresy. W badaniu nie brano pod uwagę wpływu spożywania smacznych przekąsek z herbatą, ale ponieważ ciastko czekoladowe nigdy nie powodowało, że nikt nie czuł się gorzej, prawdopodobnie został on wywnioskowany.

kiedy wynaleziono bicz cudów?

A teraz herbatki nie-nie...

Nie pij taniej herbaty?

tania herbata

Niezależnie od preferowanego wyboru herbaty, jakość ma znaczenie . Chociaż jest to jeden z najzdrowszych napojów, niektóre herbaty wiążą się z dużym ryzykiem dla zdrowia. Dziennik Toksykologii odkryli w 2013 r., że ponad 70 procent z 30 testowanych herbat zawierało potencjalnie niebezpieczne poziomy ołowiu, a 20 procent zawierało niebezpieczne poziomy aluminium. Inne badanie wykazało również, że 36 z 44 testowanych herbat miało niedopuszczalny poziom alkaloidów pirolizydynowych (toksyny, która rośnie na roślinach i jest związana z uszkodzeniem wątroby, która łatwo przenosi się z matki na płód lub dziecko karmiące piersią). Inne badanie wykazało podwyższoną zawartość fluoru w niektórych herbatach. Podczas gdy fluor jest dobre dla Twoich zębów w małych dawkach , jak te w programach fluoryzacji wody. Ale ilość znaleziona w tych herbatach była bardzo skoncentrowana i mogła być szkodliwa dla zębów, kości i stawów. Eksperci zalecają unikanie herbat uprawianych w Chinach, Sri Lance i Indiach, o których wiadomo, że mają bardziej skażoną glebę.