Tragiczna, prawdziwa historia braci McDonald

założyciel filmu bracia mcdonald Obrazy Getty

Gdyby zapytać przeciętnego klienta McDonalda, który założył imperium fast foodów, jest szansa, że ​​odgadłby, że to ktoś o imieniu „McDonald”. Jest też bardzo prawdopodobne, że odpowiedzą „Ray Kroc”. Podczas gdy Kroc mógł wynieść McDonald's na tak wielką skalę, że prawie zapomniano o jego skromnych początkach, to bracia Richard i Maurice McDonaldowie naprawdę byli założycielami restauracji fast food – mimo że to nie oni mają swoje podobizny wyryte na tabliczkach. ściany restauracji.


mnich handlarza Joe

Podczas gdy życie braci McDonald było pełne sukcesów, które ostatecznie pozwoliłyby im na luksusy, takie jak niestandardowe Cadillaki , ich życie było również pełne frustracji i porażek. Bracia stracili fortunę i mieli swoje dziedzictwo prawie wymazane przez dziesięciolecia z powodu wejścia w biznes z Rayem Kroc. „Pamiętam, jak kiedyś, kiedy byłem nastolatkiem, powiedział: „Ten facet naprawdę mnie dopadł” odwołany Wnuk Richarda McDonalda, Jason French.Oto tragiczna historia braci McDonald i ich fenomenu fast foodów.
Widzieli, jak ich ojciec walczył

zmęczony staruszek

Stare powiedzenie, że wielkość rodzi się z przeciwności losu, z pewnością może być prawdziwe w przypadku Richarda „Dicka” i Maurice'a McDonalda. Bracia byli urodzony w biedna rodzina irlandzkich imigrantów w wiejskim New Hampshire na początku XX wieku i widziała, jak ich ojciec walczył w późniejszym życiu.

Ich ojciec Patrick McDonald pracował jako kierownik zmiany w 20 000 pracowników GP Kraft fabryka obuwia w Manchesterze, kiedy został zwolniony po 42 latach. Starszemu McDonaldowi powiedziano, że po prostu… za stary aby wykonywać tę pracę dłużej, a bracia widzieli, jak ich ojciec po dekadach ciężkiej pracy zmaga się z bezrobociem.Dowiedzenie się, że ich ojciec został zwolniony bez emerytury, niewątpliwie wywarło wpływ na braci i wiedzieli, że pozostanie w ich społeczności w New Hampshire nie doprowadzi do bogatszego życia. „Podjęliśmy decyzję, że w ten czy inny sposób będziemy niezależni finansowo, Dick McDonald kiedyś odwołany .

Tragiczna sytuacja w pracy, z którą Dick i Maurice widzieli, z jaką borykali się ich ojciec, była jednak naciskiem, którego potrzebowali na zachód, mając tylko parę matur i ambicję, by sięgnąć po coś wyższego. Według Towarzystwo Historyczne Nowej Anglii przysięgli, że zostaną milionerami w wieku 50 lat – dokładnie odwrotnie niż ich tata był w tym wieku.Ich kino upadło

projektor

Bracia McDonald nie wyruszyli do Kalifornii z wizjami hamburgerów i frytek w oczach. Według wszystkich relacji, biznes burgerów powstał dopiero po tym, jak ich przedsięwzięcie w biznesie rozrywkowym zakończyło się fiaskiem. Bracia mieli marzenia o reżyserowaniu i produkcji filmów i wylądowali koncerty w Columbia Movie Studios wykonując gruntowne prace na planie niemych filmów za wypłatę zaledwie 25 dolarów tygodniowo. Nie były to pieniądze, które uczyniłyby z nich milionerów, a bez bardziej efektownych ról za kamerą na horyzoncie zaoszczędzili tyle, ile mogli i otworzyli kino.

Bracia kupili mieszczący 750 miejsc kino Mission 20 mil od Los Angeles, umieścili bar z przekąskami i przemianowali go na Beacon. Otwarcie teatru w 1930 roku nie mogło nastąpić w gorszym okresie, a bracia w czasie Wielkiego Kryzysu stale mieli zaległości w rachunkach. Ciężkie czasy były tak rozpaczliwe, że zakopali nawet trochę srebra na swoim podwórku, na wypadek gdyby bank przejął dostęp do Beacon. Po siedmiu latach bracia McDonald zrezygnowali i sprzedali swoje kino, zanim zdecydowali się spróbować szczęścia w branży spożywczej.

Ich odświeżona koncepcja restauracji była na początku poważną porażką?

mcdonald youtube

McDonald's początkowo nie był po prostu McDonald's — to było Grill McDonalda . Stoisko z jedzeniem, które bracia otworzyli w San Bernardino, wzorowało się na innych lokalach gastronomicznych tamtej epoki, obsługując kierowców w swoich samochodach. Bracia byli nawet w stanie ponownie używać mundurów z ich nieudanego kina dla warsztatów samochodowych. Zdając sobie sprawę, że hamburgery są najlepiej sprzedającym się produktem, bracia zmienili formułę pracy, tymczasowo zamknęli drzwi i dokonali drastycznych zmian po ponownym otwarciu.

Nowy McDonald's z 1948 r. porzucił wszystko, co nie było popularne w starym menu składającym się z 25 pozycji (w tym grilla) i zlikwidował 20 żeńskich carhopów. Klienci mieli teraz wysiąść z samochodów i podejść do lady, aby złożyć zamówienie. Ludzie nie byli zadowoleni ze zmian i niegdyś tętniący życiem biznes ustał. Klienci podjeżdżali i wyjeżdżali, gdy tylko zdawali sobie sprawę, że samochód nie przyjedzie po ich zamówienie. Nawet próby zainscenizowania ruchliwego przedsiębiorstwa poprzez parkowanie pracowników z przodu nie przyniosły wielu korzyści.

są dobre do jedzenia?

Gdyby taksówkarze i pracownicy budowlani nie zaczęli powoli napływać po kilku miesiącach, bracia McDonald znów byliby porażkami.

Nie zdobyli dużego uznania za samodzielną ekspansję

bracia mcdonald i znak restauracji Świergot

Czas bawi się fakty z historii i to nie może być bardziej prawdziwe, jeśli chodzi o Maurice i Dick McDonald. Zarówno film Założyciel i powszechne nieporozumienie społeczne na temat Ray Kroc namaluj pomysł, że był tym, który miał dalekowzroczność, aby rozwinąć McDonald's z jego pierwotnej lokalizacji w San Bernardino.

Według Smithsonian Magazine , niedługo po odnowieniu działalności ich stoiska z hamburgerami i opracowaniu metody szybkiej obsługi, która uczyniłaby ich sławnymi, bracia osiągali zyski 100 tys. dolarów rocznie. W 1953 r drugi McDonald's otwarty w Phoenix. Potem kolejny pojawił się w Downey w Kalifornii. Według New York Times , zanim Kroc przybył do braci w 1954 roku, aby przekształcić swój burger w maszynę globalną, jaką jest dzisiaj, bracia mieli już ponad 20 lokalizacji. (Inne szacunki określają to na sześć lokalizacji .) Na nieszczęście dla spuścizny braci McDonald, prawda, że ​​już odnieśli sukces, pozostaje w większości ignorowana, a nawet przemilczana przez McDonald's dzisiaj.

Ray Kroc porzucił oryginalny projekt łuku braci

mcdonald youtube

Logo złotego łuku McDonald's jest dziś rozpoznawanym na całym świecie symbolem, który zachęca ludzi do przyjścia na gorące frytki lub taniego cheeseburgera. Podwójne złote łuki nie były oryginalnym projektem, jaki Dick McDonald miał dla swojej restauracji i zostały włączone dopiero po tym, jak bracia podpisali kontrolę nad firmą Kroc w 1961 roku.

W tamtych czasach jadłodajnie i przydrożne restauracje robiły wszystko, co w ich mocy, aby wyróżnić się wśród tłumu i wykorzystać marketing billboardów przy autostradach. Dick wynajął architekta Stanley Meston zaprojektować złote łuki z neonowymi wykończeniami, które wznosiłyby się z boków samego stojaka na hamburgery. W połączeniu z maskotką szefa kuchni Speedee, McDonald's miał przyciągający wzrok projekt, który działał... do góry do 1962 .

Kiedy bracia sprzedali się Krocowi, jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia był szef kuchni Speedee, a potem nastąpiła przebudowa ukochanego złotego łuku Dicka. Konsultant projektowy Louis Chekin został zatrudniony do sformatuj obraz każdej restauracji i wierząc, że można je wykorzystać do wygenerowania „freudowskiego przyciągania klientów”, zostały podwojone do kształtu „M”, który wszyscy znamy dzisiaj.

Być może jeszcze bardziej tragiczne dla oryginalnego projektu złotego łuku Dicka, Cheskin upierał się, że nowe logo oznacza „piersi matki McDonalda”. Jesteśmy prawie pewni, że bracia nie zamierzali tego — w ogóle.

Ray Kroc nazwał siebie założycielem

ray kroc kredyt Świergot

Nie ma wątpliwości, że Ray Kroc miał ogromny wpływ na to, że McDonald's stał się fenomenem fast foodów, jakim się stał. Jednak w jego oczach bracia McDonald wydawali się w dużej mierze nieistotni dla historii McDonald's. Prawdopodobnie najbardziej godnym uwagi przykładem próby Kroca napisania braci McDonald z własnej historii byłaby jego autobiografia z lat 70.: Grinding it Out: The Making of McDonald's . W tej książce, zgodnie z Dziennik Słońca , Kroc nazwał siebie założycielem, twierdząc narodziny McDonald's datuje się na pierwszą restaurację pod jego nazwiskiem w Des Plaines w stanie Illinois.

„Nagle, gdy się sprzedaliśmy, mój łobuz wyrósł na założyciela” Dick McDonald powiedział . Wcześniej Kroc był jedynie partnerem biznesowym. Aż do czasu, kiedy sprzedaliśmy, nie było żadnej wzmianki o tym, że Kroc jest założycielem, powiedział McDonald podczas wywiadu z 1991 r. Dziennik Wall Street (przez New York Times ). Gdybyśmy o tym słyszeli, wróciłby do sprzedaży maszyn do koktajli mlecznych.

logo masła ziemi o jeziorach

„To wszystko było ego. Z jakiego innego powodu umieszczałbyś swoje popiersie w każdym sklepie? Dlaczego miałbyś umieszczać swoje nazwisko na podkładkach? mówi Ronald McDonald, bratanek braci. „Wymień mi jeszcze jedną amerykańską korporację, której pracownik został założycielem”.

Ray Kroc wykluczył ostatnią restaurację braci McDonald's z biznesu

poza biznesową restauracją? Facebook

Umowa braci McDonald z 1961 roku dotycząca sprzedaży praw do ich rozwijającej się firmy Rayowi Krocowi nie była pozbawiona czkawek. Kroc chciał być właścicielem całej sieci McDonald's i pożyczył gotówkę z kilku różnych źródeł, aby spełnić cenę wywoławczą brata w wysokości 2,7 miliona dolarów. „Potrzebowałem nazwy McDonald i tych złotych łuków” – powiedział w wywiadzie z 1973 roku CZAS (przez CNN ). - Co zamierzasz zrobić z nazwiskiem takim jak Kroc?

Kroc nie był jednak zadowolony, że kontrakt wykluczył oryginalną restaurację brata San Bernardino i był wściekły, że został wycięty z kultowej i bardzo dochodowej lokalizacji. „Byłem tak wściekły, że chciałem wyrzucić wazon przez okno” on przypomniał . – Nienawidziłem ich wnętrzności.

Ponieważ bracia nie mieli już własnego nazwiska, zmienili stoisko z hamburgerami na „Big M”. Nawet po zmianie nazwy Kroc wciąż był obolały z powodu umowy i zemścił się otwierając nowy McDonald's przecznicę dalej. W ciągu sześciu lat The Big M wyłączył grille, a bracia sprzedali budynek. „Wyrzuciłem ich z interesu” – mówił z dumą Kroc po latach.

Bracia ostatecznie stracili miliony

kupa gotówki? Obrazy Getty

Sprzedaż stoiska z hamburgerami za 2,7 miliona dolarów w 1961 roku była całkiem zabójcza. Z wyjątkiem tego, co wszyscy wiedzą, McDonald's nie jest typowym stoiskiem z hamburgerami. Raya Kroca wstępna umowa franczyzowa z braćmi McDonald's wyglądało tak: franczyza w wysokości 950 dolarów z 1,9 procent opłaty serwisowej szacowanej na sprzedaż żywności, 0,5 procent wypłacane braciom McDonald jako tantiemy, a pozostałe 1,4 procent idzie do Kroc.

W 1960 roku Kroc miał franczyzowe 228 McDonald's, które zarabiały 56 milionów dolarów rocznie. Bracia McDonald i Kroc stali się bogaci, ale Kroc stał się obrzydliwie bogaty, kiedy wykupił ich w 1961 roku za 2,7 miliona dolarów. Bracia obliczyli, że po opodatkowaniu każdy z nich będzie miał milion dolarów. Choć z pewnością nie byłaby to drobna zmiana, gdyby nigdy nie sprzedali firmy, pod koniec lat 70. ich 0,5 procent udziałów płaciłoby im 15 milionów dolarów rocznie .

Jeszcze bardziej tragiczne – zwłaszcza dla spadkobierców braci McDonald – są tantiemy według dzisiejszych standardów. Gdyby nigdy nie doszło do wykupu w 1961 r., Szacunek na rok 2012 okazało się, że przy sprzedaży McDonald's 61 miliardów dolarów opłata licencyjna dla braci McDonald wyniesie 305 milionów dolarów!

costco 4 lipca

Już zrezygnowali z kontroli, kiedy ich rodzinne miasto dostało swojego pierwszego McDonalda

stary McDonald Obrazy Getty

Bracia McDonald mieli wielkie marzenia, kiedy opuścili New Hampshire i wyruszyli do Kalifornii w latach dwudziestych. Nie planowali wskoczyć do biznesu restauracyjnego, ale mieli wzniosłe cele . Sukces, który bracia McDonald odnieśli na Zachodnim Wybrzeżu, w końcu powrócił do Nowej Anglii, ale niestety nie był pod ich kierownictwem.

Kiedy Ray Kroc został mianowany głównym wodzem otwierającym nowe franczyzy, McDonald's rozprzestrzenił się po całym kraju jak pożar. Kroca 1956 spółka zależna od nieruchomości , Franchise Realty Corporation, była benzyną w ogniu, która spowodowała szybki wzrost. FRC była właścicielem budynku, ale wydzierżawiła grunt i pobierała czynsz od obu.

FRC udostępniła prawie 600 lokalizacji, aw 1964 r. numer 594 McDonald's został otwarty w Manchesterze w stanie New Hampshire — trzy lata po tym, jak Maurice i Dick sprzedali firmę Krocowi. Prawdziwy kopniak w zęby polega na tym, że się otworzył na South Willow Street , zaledwie jedną przecznicę od domu dzieciństwa braci McDonald. Kiedy Dick odwiedził restaurację po powrocie do New Hampshire, nie tylko musiał stać w kolejce – musiał też zapłacić za posiłek. To musiało boleć.

Obchody Founder's Day nie były dla nich

fiut mcdonald

Bracia McDonald mogli rozpocząć działalność, która doprowadziła do Big Mac i niezliczone inne fast foody, ale zajęło im lata, aby uzyskać jakikolwiek prawdziwy kredyt. Jasne, wspominano o nich od czasu do czasu artykuł informacyjny , ale w centrali McDonald's rzadko uważano ich za założycieli.

Na artykuł o Dicku przez Powiązana prasa donosił, że były restaurator „przygotowywał się” co roku, kiedy toczyły się doroczne obchody Dnia Założyciela, mające na celu uhonorowanie Kroca. Dopiero siedem lat po odejściu Kroca w 1984 roku korporacja McDonald's w końcu ponownie przeanalizowała swoją historię i dała Maurice'owi i Dickowi pewne uznanie.

Z okazji obchodów Dnia Założyciela w 1991 roku pojawiły się reklamy telewizyjne, w których Maurice i Dick zostali założycielami McDonald's – choć honorowali również Kroca.

Pomimo upływu 30 lat, aby właściwie rozpoznać braci McDonald, ówczesny starszy prezes McDonald's, Fred Turner powiedział, że firma nigdy nie próbowała ich ignorować i zrzuciła winę na media za przypisanie Krocowi całej zasługi. „Ten biznes założycielski stał się problemem” – powiedział Turner. „To zawstydzające…” Niestety Maurice zmarł, zanim pojawiło się uznanie korporacji.

Wiedli skromne życie

Maurice Mcdonald youtube

Po tym, jak ich restauracja The Big M została wycofana z biznesu przez konkurencyjny McDonald's, bracia McDonald nazwali ją rezygnacją z działalności restauracyjnej. Nie było powodu, by zostać dłużej w Kalifornii i Dick McDonald w końcu przeniósł się z powrotem do swojego rodzinnego stanu New Hampshire. Nigdy nie lubiłem Kalifornii” wyznał w 1985 roku. „Nigdy nie lubiłem słońca. Byłby pochmurny dzień, byłbym szczęśliwy.

Podczas gdy Dick w końcu zaakceptował to, jak potoczyły się sprawy z Rayem Kroc i McDonaldem, Maurice zmarł w 1971 roku z powodu niewydolności serca. Siostrzeniec braci Ronald McDonald powiedział związek opad z Krocem po prostu znudził Maurice'a.

„Mac w końcu zniósł to naprawdę ciężko”, powiedział Ronald, zanim dodał, że jego wujek Dick powiedział mu kiedyś, że „obserwował, jak Mac jest rozdzierany, aż do momentu, w którym umarł, i nie chcę tego dla siebie”.

jak powstają nuggetsy z kurczaka McDonald's?

Obie bracia w końcu ożenili się i zostali ojcami pasierbów, ale żaden z nich nie miał własnych biologicznych dzieci. pozostała część lat Dicka McDonalda w New Hampshire byli dość spokojni, mieszkał w skromnym domu z trzema sypialniami – nie takim, jakiego można by się spodziewać po burgerowym baronie – i zostawił posiadłość o wartości 1,8 miliona dolarów w chwili śmierci w 1998 roku. Oczywiście to nic kichać na… ale to też dość marne w porównaniu do fortuny ponad 1 miliarda dolarów, które Kroc zostawił swojej żonie.

Dick McDonald nie był zgorzkniały wobec Raya Kroca

richard mcdonald w mcdonalds Świergot

Jeśli weźmiesz pod uwagę, że Dick McDonald i jego brat wchodząc w interesy z Rayem Krocem, doprowadzili do tego, że stracili miliony – wśród innych afrontów – byłoby zrozumiałe, że był zgorzkniały. Co dziwne, Dick McDonald nie był urażony tym, jak potoczyły się sprawy z jego fast foodem i powiedział, że „ nigdy żałował, że stracił fortunę, którą zgromadził Kroc.

Wylądowałbym gdzieś w jakimś wieżowcu z czterema wrzodami i ośmioma prawnikami podatkowymi, którzy próbowali wymyślić, jak zapłacić cały mój podatek dochodowy, McDonald powiedział . Jego profil z 1985 roku, który ukazał się w Chicago Tribune opisał go jako „przyjaznego i słodkiego” człowieka, który nie chciał mówić źle o swoim byłym partnerze biznesowym – nawet wtedy, gdy w pobliżu wisiała tabliczka głosząca Raya Kroca jako założyciela.

To, co szczególnie mówi o postaci Dicka McDonalda, to wzmianka w Trybuna utwór, który po trzech godzinach spędzonych razem pisarz nie usłyszał ani słowa McDonaldautter skarga . W rzeczywistości, kiedy wymieniono imię Kroca, było to tylko miłymi słowami.