Co to jest kasza gryczana i czy jest pożywna?

Łyżka kaszy gryczanej

Wiesz, że orzeszki ziemne nie są w rzeczywistości groszkiem ani orzechami, ale raczej rośliną strączkową? Tak też jest z kaszą gryczaną: to nie jest pszenica, a właściwie wcale nie jest zbożem. Według Zdrowy , kasza gryczana jest w rzeczywistości ziarnem — a przynajmniej część rośliny, którą spożywasz, jest w każdym razie ziarnem. Ogólnie rzecz biorąc, gryka jest tak zwana „pseudo-zbożem” lub „pseudo-ziarnem”, co oznacza artykuł spożywczy, w którym ziarno jest spożywane bardziej jak ziarno zbóż, mimo że nie rośnie na trawie. Możesz porównać kaszę gryczaną z kilkoma innymi pseudozbożami, takimi jak komosa ryżowa lub proso, z których oba są zwykle traktowane bardziej jak ziarno zbóż (najczęstsze przykłady to pszenica, ryż lub jęczmień), mimo że w rzeczywistości nie rosną w ten sam sposób.


Trzeba przyznać, że kategoria pseudozboża jest nieco zagmatwana, a użyte definicje są nieco niejednoznaczne. Ale nie ma nic dwuznacznego w korzyściach zdrowotnych gryki. Kasza gryczana jest niezwykle pożywną żywnością i jest nawet określana jako „super żywność” przez wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia i żywienia, według Wiadomości medyczne dzisiaj . Niektóre konkretne korzyści zdrowotne gryki omówimy później, ale na razie szerokie obrysy można podsumować w następujący sposób: Kasza gryczana jest dobra dla zdrowia serca, zdrowia układu trawiennego, regulowanego poziomu cukru we krwi i jest bogata w witaminy i minerały. A co więcej, według Linia zdrowia : „kasza gryczana nie ma żadnych znanych skutków ubocznych, jeśli jest spożywana z umiarem”.Korzyści zdrowotne gryki

Surowa kasza gryczana podawana na półmisku

Jak już wspomniano, kasza gryczana jest tak pożywna, że ​​często nazywana jest pożywieniem. Przyjrzyjmy się jednak bliżej niektórym specyficznym zdrowym właściwościom tego wyjątkowego pseudozboża. Według Linia zdrowia : „Wartość odżywcza gryki jest znacznie wyższa niż wielu innych zbóż”. Jedna 3,5-uncjowa porcja surowej kaszy gryczanej jest stosunkowo niskokaloryczna, z nieco ponad 340 kaloriami na tę porcję. Jest dość bogaty w białko, z nieco ponad 13 gramami tego ważnego składnika odżywczego w tej porcji. Możesz również cieszyć się 10 gramami błonnika, zaledwie 3,4 gramami tłuszczu i zero cukrów na 3,5-uncjową porcję surowej gryki.
Jeśli chodzi o minerały, kasza gryczana dostarcza żelazo, miedź, mangan, fosfor i więcej, a „w porównaniu z innymi ziarnami, minerały zawarte w gotowanej kaszy gryczanej są szczególnie dobrze przyswajalne” (za pośrednictwem Health Line). Kasza gryczana jest dobra dla regulacji poziomu cukru we krwi, zwłaszcza dla osób z cukrzycą, i jest dobra dla serca, w dużej mierze dzięki jej zdolności do obniżania niepożądanego cholesterolu LDL i zwiększania HDL, tak zwanego „dobrego cholesterolu”.

Ponieważ kasza gryczana jest bardzo bogata w błonnik, jest dobra dla zdrowia układu pokarmowego i jelita grubego, a nawet może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju raka skóry.7-funtowa kobieta-pionierka

Jak smakuje kasza gryczana?

Kasza gryczana z ciasteczkami i mlekiem

Sama kasza gryczana nie może pochwalić się obfitością smaku. Gdybyś po prostu ugotował, a następnie zjadł łyżkę kaszy gryczanej, prawie na pewno byłbyś rozczarowany. Smak przypomina pszeniczny, aczkolwiek z nieco większą goryczką i lekko orzechowym profilem. Pieczenie kaszy gryczanej otwiera nieco więcej smaku, z nutami podobnymi do chmielu, które znasz z niektórych piw, według Rozkwit kuchni . Tam, gdzie kasza gryczana błyszczy, jest wchłanianie innych smaków: jak quinoa, farro, kuskus i mnóstwo innych zbóż (oraz pseudo-ziarna i płatki zbożowe itp.), gryka może pięknie komponować się z różnego rodzaju potrawami.

Możesz jeść surową kaszę gryczaną bez wpływu na zdrowie wewnętrzne, ale twarda kasza zrobi wiele na twoich zębach. Aby zjeść go „na surowo” i cieszyć się składnikami odżywczymi tego pożywienia w minimalnie zmienionej formie, najlepiej potraktować go tak jak surowe, całe płatki owsiane i moczyć kaszę gryczaną w zimnej wodzie przez kilka godzin. Użyj dowolnego przepisu na owsiankę na noc jako przewodnika (przez Odżywianie Kay ).Wiele form gryki i jak ich używać

Japoński makaron soba

Jak wspomniano, w całej swojej postaci kasza gryczana może być stosowana jako zamiennik owsa poprzez moczenie lub gotowanie. Może być spożywany jak ryż lub jęczmień, gotowany do miękkości i spożywany jako główna skrobia, lub dodawany do sałatki lub wrapa, aby zwiększyć wyrazistość i satysfakcjonującą konsystencję. Kasę gryczaną można również upiec lub usmażyć na patelni (smażyć na sucho), aby dodać chrupkości do sałatki lub posypać pieczeń (przez Dobre jedzenie BBC ).

jak pokroić zieloną cebulę

Mąka gryczana jest doskonałym substytutem mąki pszennej (lub innych mąk, takich jak mąka migdałowa) w wielu przepisach i jest również często używana w połączeniu z mąką pszenną lub innym rodzajem mąki do wypieku chleba, ciastek lub innych potraw o bogatym smaku i składniki odżywcze. Czysta mąka gryczana ma zwykle około 100 kalorii na porcję ćwiartki kubka i nie zawiera tłuszczów ani sodu. Może być stosowany zamiennie z mąką pszenną w wielu przepisach.

Kasza gryczana jest również bardzo powszechnie używana do wyrobu makaronów, a zwłaszcza makaronu soba, który jest powszechny w kuchni japońskiej. W tej formie makaron gryczany świetnie nadaje się do podawania na ciepło w zupach lub daniach stir-fry lub na zimno. Makaron gryczany szybko się gotuje i zachowuje wartość odżywczą, za którą słynie pseudozboże.

Gdzie kupić grykę

produkty zbożowe i makaronowe

Możesz kupić kaszę gryczaną w niemal każdym dużym, renomowanym sklepie spożywczym, w którym prawdopodobnie będziesz się zaglądać, a co więcej, możesz zamówić produkty online w niezliczonych formach. Na przykład wł. Amazonka , w sieci można znaleźć dwufuntową torbę gryki za mniej niż 15 dolarów, i to w całej, nieprzetworzonej formie. Możesz również zamówić makaron gryczany soba, japoński makaron hime z kaszy gryczanej, gryczany ramen i nie tylko. Oczywiście mąkę gryczaną można również łatwo znaleźć w Internecie, a także w większości sklepów spożywczych.

Należy wziąć pod uwagę inne produkty sąsiadujące z gryką, takie jak miód gryczany, który jest wytwarzany przez pszczoły żywiące się wyłącznie nektarem z mąki gryczanej. Za Linia zdrowia , uzyskany miód jest bardziej brązowy niż miód standardowy i jest mocny i pozbawiony mdłej słodyczy. Możesz także dostać makaron gryczany, naleśniki gryczane i mieszankę na gofry, krakersy gryczane i na liście jest.

Czy kasza gryczana jest bezglutenowa?

Dłoń trzymająca grykę

Według badań kasza gryczana jest całkowicie bezglutenowa Linia zdrowia , więc osoby, u których zdiagnozowano celiakię lub te, które po prostu starają się unikać glutenu z jakiegokolwiek innego powodu, mogą w pełni cieszyć się tym pseudozbożem superfood. Fakt, że kasza gryczana nie zawiera glutenu, jest jednym z głównych powodów, dla których jest tak popularnym substytutem pszenicy w tak wielu produktach spożywczych i przepisach.

To powiedziawszy, należy pamiętać, że w niektórych rzadkich przypadkach ludzie będą mieli alergię na samą grykę. Jeśli jesteś uczulony na lateks lub ryż, bądź szczególnie ostrożny, próbując gryki lub produktów spożywczych ją zawierających, i uważaj na objawy, takie jak wysypka, dolegliwości trawienne, obrzęk, a nawet wstrząs anafilaktyczny w niektórych skrajnych (i na szczęście niezwykle rzadkich) przypadkach (za Żyj silnie ). Alergie na grykę często ujawnia się dopiero wtedy, gdy żywność jest spożywana w dużych ilościach i często, a objawy są zwykle łagodne i rzadko niebezpieczne.

Jak i gdzie rośnie kasza gryczana?

Kwiaty gryki w przyrodzie

Naukowo znany jako Fagopyrum esculentum (przez J-Stage ), kasza gryczana zawdzięcza swoją nazwę kształtowi kaszy przypominającej nasiona buka, który w języku niderlandzkim nazywa się „drzewem boec”, oraz fakt, że jest gotowana i spożywana podobnie jak pszenica.

Według Centrum Zasobów Marketingu Rolnego (AgMRC), uprawa gryki prawdopodobnie powstała w starożytnych Chinach około 6000 lat temu. Dziś Chiny i Rosja są największymi producentami pseudozboża na świecie, choć rośnie on również w wielu innych miejscach. Gryka jest uprawiana komercyjnie w kilkunastu stanach Ameryki i jest uważana za komercyjną uprawę.

„Gryka to stosunkowo mało nakładowa uprawa, która daje stosunkowo wysokie plony nawet w marginalnej glebie” (za pośrednictwem AgMRC). Rośnie do dojrzałości po około miesiącu i często jest gotowa do zbioru już po dwóch miesiącach. Zwykle jest dobry w zwalczaniu chwastów i innych roślin i jest znany z tego, że zapewnia glebie dobre składniki odżywcze.

Papieżom kończy się kurczak

Kasza gryczana musi być zasiana każdego roku, z kaszą — która jest przecież nasionami — z jednego rocznego zbioru, który można wykorzystać do posadzenia obfitości gryki w następnym sezonie wegetacyjnym.