Prawda o czasie spędzonym przez Martę Stewart w więzieniu

Marta Stewart Cindy Ord/Getty Images

W 2004 roku ikona telewizji i legenda książki kucharskiej Marta Stewart został wysłany do więzienia. Została oskarżona i skazana za szereg przestępstw finansowych, a ostatecznie spędził pięć miesięcy w więzieniu w Alderson Federal Prison Camp w Zachodniej Wirginii. Została zwolniona w marcu 2005 roku i spędziła kolejne pięć miesięcy w areszcie domowym w swoim domu w Bedford w stanie Nowy Jork. Jednak w przeciwieństwie do większości celebrytów, którzy kończą w slammerze, Stewart wszedł na scenę niesamowity powrót – a dziś wygląda na to, że ta próba prawie nie nadszarpnęła jej reputacji.


To historia, którą wszyscy znają. Ale co z czasem Stewarta w środku? Jak radziła sobie w więzieniu? Kogo ona znała? A co najważniejsze... czy mogłaby gotować, kiedy tam była? Od dziwnych wzlotów do uciążliwych upadków; od dnia pierwszego do dnia 209 (i później), to jest prawda o czasie spędzonym przez Martę Stewart za kratkami.Oto, co sprawiło, że Martha Stewart trafiła do więzienia

Martha Stewart przed sądem Mario Tama / Getty Images

Martha Stewart od dziesięcioleci jest amerykańską ikoną; praktycznie każdy, kto ma kuchnię, zna jej imię. Więc dlaczego w ogóle skończyła w więzieniu?
Cóż, ma to związek z handel poufny . W 2001 roku firma biofarmaceutyczna ImClone znalazła się w gorącym punkcie, gdy nie udało jej się uzyskać zgody FDA na nowy eksperymentalny lek, który opracowywała. Jeden z założycieli firmy, dr Samuel Waksal, doradził przyjaciołom i rodzinie, aby sprzedali swoje udziały w firmie, wiedząc, że jej wartość spadnie, gdy wiadomość zostanie upubliczniona. Tak się złożyło, że Martha Stewart sprzedała 4000 udziałów w akcjach ImClone dzień przed ogłoszeniem przez FDA, że odrzuciła nowy lek firmy – i udało się oszczędzić sobie fajne 45 000 dolarów. Ale takie rzeczy nie pozostają niezauważone, a Stewart szybko został objęty dochodzeniem rządu USA.

Stewart została oskarżona o oszustwa związane z papierami wartościowymi, utrudnianie wymiaru sprawiedliwości i spisek, a sprawa trafiła do sądu na początku 2004 roku. Co zabawne, nie została faktycznie skazana za przestępstwa finansowe (chociaż musiała zapłacić 195 000 USD w kolejnym procesie cywilnym ). Nie, Stewart w rzeczywistości popadła w spisek, utrudnianie wymiaru sprawiedliwości i okłamywanie śledczych — upierała się, że ma umowę ze swoim maklerem giełdowym na sprzedaż akcji, jeśli spadną poniżej określonej ceny. Stewart został skazany na pięć miesięcy więzienia, pięć miesięcy aresztu domowego i dwa lata w zawieszeniu.Zamykanie szałasu z krabami Joe

Martha Stewart odsiedziała swój czas w Camp Cupcake

Martha Stewart odsiedziała swój czas w Camp Cupcake Joe Raedle/Getty Images

Chociaż Martha Stewart poprosiła o umieszczenie w więzieniu w Connecticut lub na Florydzie, żeby jej starsza matka mogła ją odwiedzić , została skazana na odbycie swojej kadencji za kratkami w FCP Alderson w Zachodniej Wirginii.

Znany jako „Camp Cupcake”, FCP Alderson mówi się, że jest „najprzytulniejszym więzieniem Ameryki”. Jest to obóz więzienny o powierzchni 159 akrów o minimalnym bezpieczeństwie, położony w pobliżu Alderson w Zachodniej Wirginii, nad brzegiem rzeki Greenbrier. FCP Alderson zostało zbudowane w 1928 roku jako pierwsze federalne więzienie dla kobiet i stosuje „reformatorski” model sprawiedliwości, w którym nie używa się drutu kolczastego, a więźniowie są umieszczani w tak zwanych „domkach”, w których może przebywać do 60 innych kobiet. .Wewnątrz osadzeni mają dostęp do poczty elektronicznej, sali telewizyjnej, biblioteki, szpitala, kaplicy, budynku edukacyjnego i wspólnego obszaru. Więźniowie spędzają większość czasu pracując, ale mogą również brać udział w programach praktyk zawodowych dla asystentów nauczycieli, kucharzy, elektryków i innych podobnych zawodów. Kiedy nie pracują, mogą przychodzić i wychodzić, jak im się podoba — o ile się wylogują i wyjaśnią, dokąd idą, więźniowie mogą opuścić swoje domki i chodzić po terenie w dowolnym momencie po porannym liczeniu i przed 16.00 4

Nie brzmi tak źle, prawda?

Więzienie, w którym przebywała Martha Stewart, mogło mieć ciemną stronę

więzienie martha stewarts Getty Images/Getty Images

Według artykułu opublikowanego przez Rozmawiaj o ubóstwie w 2015 r. , FPC Alderson to wcale nie Camp Cupcake. Napisany przez Evie Litwok, byłą więźniarkę w więzieniu, rzuca inne światło na więzienie, w którym przebywała Martha Stewart. Relacja Litwok o FPC Alderson to jedna z źle dopasowanych mundurów, ciężkiej pracy i więzień, którym często odmawia się możliwości relaksu lub spotkań towarzyskich. Ale to nie było nawet najgorsze – nie na dłuższą metę.

„Moją pierwszą pracą w kuchni Aldersona było czyszczenie podłóg po lunchu i kolacji. Chociaż pracowałem siedem lub osiem godzin dziennie, zarabiałem tylko 5,25 USD w pierwszym miesiącu , ' ona pisze . ' A po skończonej pracy nie wolno nam było wracać na oddział między obiadem a kolacją. Nie wolno nam było czytać, rozwiązywać krzyżówek, robić na drutach, grać w karty ani spać”.

Litwok rzucił nawet trochę światła na czas Stewarta w FPC Alderson, sugerując, że osobowość telewizyjna została wyróżniona i upokorzona przez personel więzienny. „W Alderson wszyscy musieli pracować w kuchni przez pierwsze 90 dni”, wyjaśnia Litwok. – To znaczy wszyscy oprócz Marthy Stewart, która poprosiła, ale odmówiono jej obowiązków kuchennych. Podejrzewam, że odmówiono jej, ponieważ ten obowiązek mógł dać jej poczucie przyjemności w żałosnym środowisku więziennym. Zamiast tego przydzielono ją do upokarzającego zadania wycierania podłóg i czyszczenia toalet naczelnika i innych przełożonych.

Martha Stewart przekazała świąteczną wiadomość z więzienia

Martha Stewart i fani Mario Tama / Getty Images

22 grudnia 2004 r. Martha Stewart opublikowała notatkę na swojej stronie internetowej, oferując fanom aktualne informacje na temat jej czasu za kratkami.

Stewart upierał się, że w więzieniu radzi sobie „dobrze”. „Nie mogę się doczekać powrotu do domu” Ona napisała , „powrót do mojej wartościowej pracy, do tworzenia, gotowania i robienia telewizji. miałem czas na myślenie, czas na pisanie, czas na ćwiczenia, czas na… nie jedz złego jedzenia? i czas na spacer i kontemplację przyszłości.

Wyjawiła również, że jej oficjalna praca w więzieniu polegała na sprzątaniu. — Ale jak wszyscy tutaj — powiedział Stewart — wolałbym robić to wszystko we własnym domu, a nie tutaj — z dala od rodziny i przyjaciół. Wtedy, Ludzie zauważyć (przez ( CNN ), że gospodyni celebrytka usiadła na uroczystym obiedzie ze skazanym dilerem kokainy.

Podsumowując swoją notatkę, Stewart wyraziła potrzebę, aby Ameryka zmierzała w kierunku sprawiedliwości rehabilitacyjnej. Ona napisała:

— Błagam was wszystkich, abyście pomyśleli o tych kobietach — aby zachęcić Amerykanów do proszenia o reformy, zarówno w zakresie wytycznych dotyczących wyroków, jak i długości odosobnienia dla niestosujących przemocy przestępców po raz pierwszy, a także dla tych, którzy biorą udział w zażywaniu narkotyków. O wiele lepiej by im służyło w prawdziwym ośrodku rehabilitacyjnym niż w więzieniu, gdzie nie ma prawdziwej pomocy, nie ma prawdziwych programów rehabilitacji, nie ma programów edukowania, nie ma sposobu na przygotowanie się do życia „tam”, gdzie każda osoba ostatecznie znajdzie się , wielu bez umiejętności i bez przygotowania do życia.

Martha Stewart trochę gotowała w więzieniu

Martha Stewart trochę gotowała w więzieniu Joe Raedle/Getty Images

Chociaż Martha Stewart mogła zostać pozbawiona szansy na przejęcie obowiązków kuchennych jako regularnej pracy, przynajmniej mogła spędzić trochę czasu na gotowaniu w więzieniu. W październiku 2004 r. Prawnik Stewarta powiedział mediom, że Ponieważ mikrofalówka była właściwie jedynym narzędziem do gotowania regularnie dostępnym dla więźniów, eksperymentowała z przygotowywaniem własnych posiłków mikrofalowych. (Tak się składa, że ​​Stewart czasami publikuje listy przepisów na mikrofale na jej stronie , choć trudno powiedzieć, ilu z nich inspirowała jej czas spędzony w slammerze.)

W tym samym czasie prawnik Stewarta ujawnił również, że zbierała kraby na terenie więzienia. I oczywiście, Poczta w Nowym Jorku kawałek ( przez CNN ) poinformowała, że ​​użyła tych samych jabłek do ugotowania słodkiej, ale technicznie nielegalnej galaretki. „Normalna osoba zostałaby za to ukarana”, powiedział jeden z więźniów, „ale strażnicy więzienni zdołali jej nie widzieć”.

Rzeczniczka więzienia powiedziała: Poczta że jest „mało prawdopodobne, aby więzień wpadł w poważne kłopoty z powodu takiej działalności. To 105-hektarowy teren z mnóstwem różnych drzew, a wśród nich są kraby.

Martha Stewart utrzymywała formę w więzieniu

Marta Stewart Sara D. Davis/Getty Images

Wydaje się całkiem jasne, że wyrok więzienia dla Marthy Stewart miał sprawiedliwy udział wzlotów i upadków, ale jednym z aspektów, który był często zgłaszany pod koniec 2004 roku, było to, że najwyraźniej zdziałał cuda dla jej zdrowia fizycznego.

Według Ludzie , celebrytka straciła 10 funtów do grudnia – zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu swojej kariery. Jeden z gości powiedział w gazecie: „To po prostu dzikie. Wygląda lepiej niż kiedykolwiek. Krewny innego więźnia, który prawdopodobnie również zauważył Stewarta podczas wizyty, powiedział: „Ta kobieta jest teraz chuda w porównaniu z jej zdjęciami”.

„Wielką ulgą było dla nas wszystkich zobaczyć Martę tak zdrową, dobrze przystosowaną i lubianą” – powiedziała Laura Plimpton, młodsza siostra Stewarta. „Wygląda na zrelaksowaną i czuje, że czas szybko mija”. Plimpton zauważyła, że ​​jej rodzeństwo zrezygnowało ze standardowej w więzieniu kolacji z indyka na Święto Dziękczynienia i zamiast tego zdecydowało się ugotować makaron z oliwą z oliwek dla niej i jej współwięźnianki, Lisy Guarino (wspomnianej wcześniej dilerki kokainy).

Ale to nie tylko dieta sprawiła, że ​​Stewart zrzucił kilogramy. Najwyraźniej była częstym gościem w więziennych obiektach treningowych i często brała udział w ćwiczeniach brzucha i jodze. I to nie mówi nic o treningu, który zrobiła podczas sprzątania. „Sprzątanie to coś, co ona wie, jak robić i bardzo, bardzo dobrze wie, jak to zrobić” – powiedział przyjaciel Ludzie . „Ona się nad tym nie zastanawia, po prostu to robi”.

Martha Stewart zaprzyjaźniła się w więzieniu

Martha Stewart zaprzyjaźniła się w więzieniu Joe Raedle/Getty Images

Więzienia są znane z tego, że są dość trudnymi miejscami - zwłaszcza te bardziej hardkorowe. Na szczęście jednak FPC Alderson nie jest po brzegi wypełniony gangami rasowymi i mafią, więc więźniowie mają o wiele więcej okazji do nawiązania przyjaźni, niż można znaleźć w niektórych bezpieczniejszych obiektach w Ameryce.

I tak się składa, że ​​sama Martha Stewart miała w więzieniu znacznie więcej przyjaciół niż tylko Lisa Guarino. W rzeczywistości Stewart nawiązała kontakt z wieloma kumplami, w tym jedną grupą przyjaciół, z którymi nadal utrzymywała kontakt co najmniej trzy lata po jej uwolnieniu. „Niektóre kobiety, które zaprzyjaźniły się ze mną, kiedy byłem w więzieniu, odwiedziły mnie” – powiedział Stewart Fortuna czasopismo (przez Egzaminator irlandzki ) . „Jest tam kilka bardzo interesujących kobiet o wielkiej wartości dla społeczeństwa i utrzymuję z nimi kontakt. Mamy w tym kraju kilka zepsutych systemów — jednym z nich jest system więziennictwa.

Przyjaciele i rodzina odwiedzili Martę Stewart w więzieniu

Przyjaciele i rodzina odwiedzili Martę Stewart w więzieniu Jeff Gentner/Getty Images

W październiku 2004 roku córka Marthy Stewart, Alexis, pojawił się w CNN Larry King na żywo i rzucić więcej światła na czas matki za kratkami. Według Alexis, zdecydowanie najgorszą rzeczą w FPC Alderson jest jedzenie. – To straszne – powiedziała. „Jestem pewien, że mogłaby im dać sporo wskazówek, ale myślę, że budżet jest tak ograniczony, że [...] nie jestem pewien, ile zmian byliby skłonni dokonać”.

Alexis wyjaśniła również, że Stewart wstała przed innymi więźniami i zawsze jadła z nimi – a także ujawniła, że ​​ponieważ z jakiegokolwiek powodu nie miała dostępu do więziennego systemu poczty elektronicznej, używała do pisania maszyny do pisania. do rodziny i przyjaciół. Alexis powiedziała, że ​​prawie z każdym innym więźniem kontaktowali się dziennikarze, próbując wykopać brud na celebrycie kucharza.

Sama Alexis kilkakrotnie pokonywała ośmiogodzinną podróż z Manhattanu, by odwiedzić matkę. „Bardzo dobrze się bawiła grając w Scrabble, dopóki nie zaczęłam jej bić” – powiedziała. – Teraz zdecydowała, że ​​nie chce grać. Ale Alexis wyjaśniła również, że, jak się obawiano, matka Stewarta nie była w stanie przybyć z wizytą.

Wreszcie Alexis upierał się, że personel więzienny jest przyjazny i uprzejmy, ale odmówił szczególnego traktowania Stewarta – przynajmniej w pozytywnym sensie.

Martha Stewart również doświadczyła zamknięcia w domu

Marta Stewart w domu Michael Nagle/Getty Images

4 marca 2005 r. Martha Stewart została zwolniona z więzienia . Tłum fanów zgromadził się przed FPC Alderson, aby dopingować gwiazdę, gdy opuściła obiekt (miejmy nadzieję) po raz ostatni.

Ale jej wyrok jeszcze się nie skończył. Stewart musiał również przejść przez kolejne pięć miesięcy odosobnienia w domu – i według raportu ABC News ze stycznia 2006 r. , faktycznie uważała areszt domowy za gorszy niż więzienie. Dzień dobry Ameryko dziennikarz Matt Tyrnauer spędził trochę czasu ze Stewart w jej domu podczas tego okresu aresztu domowego. Mówi, że mieszkała głównie w swojej kuchni, ponieważ większość reszty jej domu była nieumeblowana. Twierdziła również, że jej elektroniczna bransoletka monitorująca jest niewygodna, a nawet przyznała, że ​​badała, jak ją usunąć w Internecie. Co gorsza, Stewart mogła wychodzić z domu tylko na 48 godzin tygodniowo, co oznacza, że ​​nie mogła poświęcić czasu na swój rozwijający się wtedy reality show, Uczeń: Martha Stewart .

Tyrnauer zwróciła również uwagę, że gdyby miała czas, byłaby zainteresowana prowadzeniem kampanii na rzecz reformy systemu więziennictwa dla kobiet. Jednak chociaż od czasu zwolnienia z więzienia podjęła wiele różnych projektów, nie wygląda na to, by Stewart kiedykolwiek trzymał się tego szczególnego zainteresowania.

Życie Marthy Stewart jako wolnej kobiety

Marta Stewart Rich Fury/vf20/Getty Images

Kiedy Martha Stewart została po raz pierwszy skazana na więzienie, wielu pytało, czy jej marka został splamiony na zawsze. A kto mógłby ich winić? Wiele celebrytów ich kariery zostały zniszczone przez zbrodnie, które popełnili; nawet przestępstwa bez użycia przemocy, takie jak wykorzystywanie informacji poufnych. Z pewnością to samo mogło się stać z Martą Stewart?

Cóż, wiele lat później można śmiało powiedzieć, że tak się nie stało. Odkąd przyznano jej wolność, Stewart skończyła grę i zagrała w Uczeń: Martha Stewart , napisała kilka książek, stworzyła niezwykle udany program w Martha Stewart Living, stworzyła własne marki wina i mrożonej żywności, a nawet została nieprawdopodobni przyjaciele ze Snoop Doggiem .

Tymczasem, chociaż była although zakaz pełnienia funkcji dyrektora dla swojej firmy, Martha Stewart Living Omnimedia, przez pięć lat po tym, jak ustąpiła po procesie, nadal kontrolowała 50 procent akcji firmy i 90 procent jej akcji z prawem głosu. W rzeczywistości, podczas jej pobytu w więzieniu, wartość jej akcji podwoiła się , a do 2006 roku ponownie została miliarderką. Dziś jej pobyt w więzieniu określa jako „okropny problem prawny”.

Patrząc wstecz na czas spędzony przez Martę Stewart w więzieniu

Marta Stewart w 2004 roku Stephen Chernin/Getty Images

W październiku 2017 r. usiadła Martha Stewart aby porozmawiać z DZISIAJ kotwica Katie Couric w podcastie tego ostatniego. Opowiedziała między innymi o swoim czasie spędzonym w więzieniu — io tym, jak się nad tym zastanawiała przez ostatnie lata. I nie ma wiele dobrego do powiedzenia.

— To było przerażające — wyjaśnił Stewart — i nikt — nikt — nie powinien przechodzić przez tego rodzaju upokorzenie, naprawdę, z wyjątkiem morderców, a jest jeszcze kilka innych kategorii. Ale nikt nie powinien przez to przechodzić. To bardzo, bardzo straszna rzecz.

Couric zapytał, czy Stewart przynajmniej uznał więzienie za „doświadczenie rozwoju” i (w przeciwieństwie do niektórych raportów, które pojawiły się w tym czasie) gwiazda odpowiedziała, że ​​nic dobrego nie wyszło z jej pięciu miesięcy w FPC Alderson. — Że z lemoniady można zrobić cytryny? wyjaśniła. „Co cię boli, czyni cię silniejszym? Nie. Żadne z tych powiedzeń w ogóle nie pasuje. To okropne doświadczenie. Nic w tym nie jest dobre, nic.

Stewart ponadto ujawniła, że ​​szczególnie nie lubiła być oddzielona od rodziny i „czując się oczerniana [...], zwłaszcza gdy ktoś czuje, że nie zasługuje na coś takiego. To znaczy, nie byłem złym człowiekiem.

Przede wszystkim, powiedział Stewart, nie pozwoliła, by pobyt w więzieniu mógł ją zdefiniować. „Na początku byłam silną osobą”, powiedziała, „i dzięki Bogu byłam. A ja wciąż mogę trzymać głowę wysoko i wiedzieć, że nic mi nie jest.