Dlaczego nie widzisz już restauracji Chi-Chi w Ameryce

Kto kto Facebook

Och, Chi-Chi. Być może najbardziej tandetna sieć pseudo-meksykańskich restauracji w historii i nie mówimy tylko o ser . To sieć restauracji rozpoczęła się w Minnesocie, ze wszystkich miejsc i w połowie lat 70., ze wszystkich okresów, z których oba mają doskonały sens w kontekście jego niemal komicznie przesadzonej nieautentyczności. Założona przez dwóch facetów o imionach McDermott i McGee, Chi-Chi's została rzekomo nazwana na cześć pani McDermott — chociaż historia nie odnotowuje jej reakcji, gdy dowiaduje się, że słowo to jest również raczej niegrzeczne meksykański slang określenie na, ahem, hooters (a nazwa restauracji który nie był jeszcze używany w tym czasie).


Chociaż samo Chi-Chi już dawno zniknęło w Stanach Zjednoczonych, zniknęło w doskonałej burzy finansowego bałaganu i zatrucie pokarmowe , pozostawiła po sobie dość spuściznę. Nie tylko możemy nadal boleśnie oglądać wybór przestarzałe reklamy uzupełnij z najbardziej tandetny z mundurów i podróbka akcentów , ale jest nawet film Chi-Chi! Ok, nie do końca, ale film niezależny z 1999 roku 1999 Enchiladas , , , , , , , , , , , , , ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, ,, , został zainspirowany prawdziwym doświadczeniem komika Mitcha Hedberga praca w Chi-Chi's . Więc chodź, otwórz paczka chipsów (oczywiście Chi-Chi) i słoik salsy (jak wyżej) i przygotujcie się na świętowanie głupoty, jaką było Chi-Chi — i dowiedzcie się, dlaczego do cholery zniknęli.Chi-Chi nie było tak popularne poza Środkowym Zachodem

Kto kto Facebook

Biznesmeni, którzy wymyślone Chi-ChiChi na początku mieli całkiem solidny pomysł — byli w Minnesocie w latach 70., a meksykańskie opcje jedzenia prawie nie istniały. Parzysty Taco Bell w tym momencie nie rozprzestrzenił się po całym kraju. Ci przedsiębiorcy uznali, że nadszedł czas na meksykańską restaurację na Środkowym Zachodzie. Cóż, ich zyski znacznie przerosły ich oczekiwania — przy 2 milionach dolarów zrealizowali pięciokrotność przewidywanych przychodów w pierwszym roku działalności.
najlepszy sos Buffalo Wild Wings

Oczywiście taki sukces nie umknie oczom wielkich inwestorów. W ciągu kilku lat działalność franczyzowa została wykupiona, a kontrolę przejął jeden z grubawych z Kentucky Fried Chicken. Podczas gdy przeniósł siedzibę firmy z Minneapolis do Louisville, ekspansja sieci w latach 70. i wczesnych 80. pozostała skoncentrowana na Środkowym Zachodzie.

Restauracje ze Środkowego Zachodu odniosły spory sukces, głównie ze względu na fakt, że nie miały do ​​czynienia z konkurencją ani oczekiwaniami, jeśli chodzi o meksykańskie jedzenie. Kiedy Chi-Chi próbowała wejść na inne rynki, takie jak Nowy Jork czy Miami, miejsca, w których kubki smakowe ludzi były bardziej wyrafinowane, nie przyjęły się. Być może ich niepowodzenia w Teksasie, Kalifornii i Nowym Meksyku można było się spodziewać, ale kiedy Chi-Chi nie zdołały utrzymać się nawet w Nowej Anglii czy na dalekim Południu, wydawało się, że fiesta zaczyna się kończyć.Chi-Chi rosły zbyt szybko

Kto kto Facebook

Jak na ironię, sukces Chi-Chi był tym, co (no cóż, jednym z nich) przygotowało grunt pod jego późniejszą zagładę. We wczesnych latach 80-tych Chi-Chi była jednym z najgorętsze łańcuchy trwają , otwierając 45 nowych restauracji w ciągu dwóch lat między 1981 a 1983. Często te nowe restauracje osiągały zyski do 80 000 USD tygodniowo, co było dużym wydarzeniem na początku lat 80., podobnie jak roczny łączny zysk w wysokości ponad 9 USD milion. Do 1984 roku dochód netto Chi-Chi wynosił ponad 16 milionów dolarów, a do 1986 roku w całym kraju było ponad 200 restauracji Chi-Chi. I to było prawie tak dobre, jak było.

Nawet gdy byli u szczytu, ich zyski zaczęły spadać. Wygląda na to, że większe restauracje (10 000-12 000 stóp kwadratowych), które otwierali podczas szalonego wzrostu na początku lat 80., były po prostu zbyt duże, aby działać z zyskiem. Zbyt szybki wzrost przyczynił się również do licznych problemów na poziomie korporacyjnym, z szalenie wysokim 80-procentowym wskaźnikiem rotacji kadry zarządzającej, prowadzącym do niespójności w zakresie żywności i usług, które nie przysłużyły się sieci.Sukces Chi-Chi zrodził rywalizację

Pogoń Facebook

Chociaż Chi-Chi mogła wprowadzić meksykańską żywność na niektóre rynki, przynajmniej na Środkowym Zachodzie, otworzyła również drzwi dla innych Meksykańskie sieci restauracji takich jak El Torito, Casa Gallardo i Na granicy , z których wszystkie wkrótce rozszerzą się, aby konkurować z Chi-Chi w całych Stanach Zjednoczonych.

Co więcej, meksykańskie fast foody również stały się czymś, co wraz ze wzrostem popularności Taco Bell , który przedstawiałby się jako poważny Konkurent Chi-Chi w latach 90. wraz z zakupem sieci casual dining Chevy's Fresh Mex. Parzysty McDonald's dostanie się do meksykańskiej gry kulinarnej, dodając śniadaniowe burrito i (przez ograniczony czas) kurczaka fajitas do ich menu. Potem nadeszło nowe tysiąclecie, a wraz z nim powstanie szybko na co dzień , z restauracjami takimi jak Baja Fresh, Qdoba i Big Dog Chipotle stworzenie rynku na burrito budżetowe.

Niemeksykańskie restauracje typu casual dining również będą? pociąć na grupę docelową Chi-Chi , ponieważ klienci pragnący dobrej zabawy, ale niezbyt fantazyjnego wieczornego wyjścia mogli w latach 90. wybierać spośród innych opcji, w tym Ogród Oliwny , grill makaronowy, i Chili . Ta ostatnia nazwa oferowała nawet menu w stylu południowo-zachodnim i mogła pochwalić się teksańskimi (w przeciwieństwie do Minnesota) korzeniami.

Chi-Chi nie było autentycznym meksykańskim jedzeniem?

Kto kto Facebook

Ponieważ populacja imigranci meksykańscy nadal rosła i rozwijała się przez cały czasStany Zjednoczonew drugiej połowie XX wieku ci nowi imigranci przynieśli ze sobą swoje tradycje żywieniowe. Oznaczało to, szczególnie dla tych z nas, którzy nie mieszkają w jednym z południowo-zachodnich stanów granicznych, że w końcu byliśmy w stanie posmakować meksykańskiego jedzenia tak, jak miało być. I okazało się, ku naszemu zdziwieniu, że tak było w ogóle nic jak jedzenie, które przyrządzała Chi-Chi.

Z prawdziwe meksykańskie jedzenie? , ser jest cotija, a nie cheddarem ani (horror!) przetworzonym. Fasola jest świeża, nie z puszki. Śmietana nie dławi wszystkiego. Nie każdy rodzaj żywności może lub powinien być smażony w głębokim tłuszczu (nie, nawet lody). Chimichangas nie są nawet rzeczą . A kto w ogóle wie co? Chajita jest poza byłym pracownikiem Chi-Chi z bardzo długą pamięcią? Gdy wymagający klienci poznali kuchnię meksykańską w całej jej wspaniałej różnorodności, od wyśmienitych restauracji po winiarki, carnicerias, a nawet ciężarówki taco, dni Wielki Osioł zbliżały się do końca.

Straciła klientela Chi-Chi, gdy zmieniły się przepisy dotyczące picia

Kto kto Facebook

Jedną z rzeczy, z których Chi-Chi słynęła w tamtych czasach, było być może coś, czego woleliby nie publikować. Według anegdotyczne dowody odkopane w internecie (możesz biegać, ale nie możesz się ukryć, starożytne anegdoty !), niektóre Chi-Chi były popularne wśród pijących nastolatków. Nie jest to aż tak zaskakujące, gdy się nad tym zastanowić, ponieważ tani dzban truskawkowej margarity z pewnością spodoba się licealistom bardziej niż, powiedzmy, wybór szkockiej whisky single malt. Należy jednak pamiętać, że we wcześniejszych latach Chi-Chi pewna ilość picia wśród nastolatków była w rzeczywistości legalna. Tak, wierzcie lub nie, ludzie z boomu i wczesnej generacji X mogli legalnie pić w wieku 18 lat, aż do 1984 roku, kiedy Krajowa ustawa o minimalnym wieku picia podniósł wiek picia do 21 lat.

Przypadkowo (lub nie) zyski Chi-Chi zabrały upadek po tym roku. Wyższy wiek picia wykluczył grupę 18-20 lat, przynajmniej tych, którzy nie posiadali przekonujących fałszywych dowodów tożsamości. Nie trzeba dodawać, że wyeliminowało to nie tylko licealistów, ale także sporą część tłum studentów . Nie wspominając o epoce Reagana 'Po prostu powiedz nie' filozofia zaczęła ogólnie wpływać na nawyki związane z piciem, z: sztywniejsze prawa stanowe uchwalone w celu ograniczenia jazdy po pijanemu i kontroli happy hours w barze. Wynikający z tego spadek spożycia alkoholu w miejscach publicznych w całym kraju wpłynął na całą branżę restauracyjną, a zyski restauracji Chi-Chi zdecydowanie odczuwały kac .

Chi-Chi zbankrutowały, a następnie zostały wykupione przez Outback

Opuszczone Chi-Chi Facebook

Po zmaganiach Chi-Chi w latach 80. byli they wykupione przez Foodmaker, Inc., konglomerat fast foodów, który był właścicielem Jack-in-the-Box . Sprawy znów zaczęły się poprawiać, jeśli chodzi o zysk, ale menu z pewnością nie uległo poprawie — wszelkie oryginalne pozycje menu, nawet choć trochę przypominające kuchnię meksykańską, zostały zastąpione przez teksańsko-meksykańskie i „zmeksykanizowane” amerykańskie pozycje, takie jak pizza, makaron i zamieszanie -smażyć. Sprzedaż wkrótce znów zaczęła spadać, a restauracje wciąż się zamykały. Z rekordowego poziomu 200 restauracji w 1986 r. Chi-Chi spadła do 150 i nadal spadała pod koniec lat 90-tych. W 2002 r. zadłużona spółka dominująca Chi-Chi, Prandium, ogłosiła upadłość na podstawie Rozdziału 11

najlepsze oferty w klubie Sama

Podczas gdy w przyszłym roku Prandium wyjdzie nienaruszone z własnego postępowania upadłościowego, sami Chi-Chi sami plik Rozdział 11 w 2003 r. i dla nich nie byłoby ożywienia. Do 2004 roku Outback Steakhouse zakup 76 pozostałych restauracji Chi-Chi, wraz ze wszystkimi meblami i wyposażeniem, z deklarowanym zamiarem przekształcenia przynajmniej niektórych nieruchomości we własną markę restauracji. Niektóre z tych zamkniętych Chi-Chi nie zostały jednak przerobione na Outbacki. Wiele z nich było ostatecznie sprzedany do rozbiórki lub wykorzystania na inne przedsiębiorstwa. Jeszcze inne stare Chi-Chi , przerażająco , są nadal nawiedzający krajobraz , dawno opuszczone, ale być może wciąż wypełnione duchami biesiadników w sombrero i pijących margaritę z minionych czasów.

Największa epidemia zapalenia wątroby typu A, jaka kiedykolwiek uderzyła w USA, miała miejsce w Chi-Chi's

Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A Facebook

Podczas gdy wiele firm nie tylko przetrwało, ale również prosperuje po ogłoszeniu upadłości, Chi-Chi otrzymał śmiertelny cios (dosłownie dla kilku klientów, a także dla firmy) przez coś zupełnie nieoczekiwanego – ogromny epidemia zapalenia wątroby . Badania wydziału zdrowia Health wyśledził źródło tej epidemii w październiku 2003 r. w Chi-Chi w centrum handlowym Beaver Valley w Monaca w Pensylwanii. Chociaż początkowo podejrzewali niebezpieczne praktyki w zakresie obchodzenia się z żywnością ostatecznie ustalono, że źródłem była zielona cebula używana jako składnik potraw, w tym salsy.

Do czasu wybuchu epidemii zachorowało 660 osób, w tym 13 pracowników restauracji. Co gorsza, zginęły cztery osoby. Ponad 9000 osób narażonych na zapalenie wątroby wymagało zaszczepienia przeciwko chorobie. Mimo że Chi-Chi ogłosiło upadłość przed wybuchem zapalenia wątroby, sąd upadłościowy zmodyfikował jednak nakaz, aby umożliwić ofiarom zapalenia wątroby wszczęcie postępowania sądowego przeciwko sieci. Wśród wypłat dokonanych następnie przez Chi-Chi były 800.000 dolarów ugody zbiorowej wypłaconej tym, którzy musieli zostać zaszczepieni po ekspozycji na zapalenie wątroby i Ugoda w wysokości 6,25 mln USD do mężczyzny, którego zapalenie wątroby spowodowało, że potrzebował przeszczepu wątroby. Zanim Chi-Chi spasował, musieli przynajmniej odłożyć 40 milionów dolarów w rozliczeniach związanych z wirusowym zapaleniem wątroby. Oni z kolei pozwał dostawcę zielonej cebuli , ale nie powiodło się. W tym momencie i tak było już za późno, ponieważ Chi-Chi już dawno powiedziała hasta la vista, kochanie.

Restauracje Chi-Chi nadal istnieją za granicą

Kto kto Facebook

Chociaż restauracje Chi-Chi są całkowicie nieobecne w Ameryce, nadal istnieją w kilku lokalizacjach za granicą. Wydaje się jednak, że lokalizacje Chi-Chi w Azji i Afryce Północnej poszły już drogą swoich odpowiedników na półkuli zachodniej. Oboje Indonezja i Kuwejt lokalizacje od dawna milczą w mediach społecznościowych (nigdy nie jest to dobry znak), podczas gdy Abu Zabi Chi-Chi , który został zlokalizowany w Hotel Le Meridien , teraz wydaje się, że zostały zastąpione przez różne lokale gastronomiczne.

Artykuł opublikowany w 2014 roku na globalnym portalu biznesowym DetalSzczegóły wspomina o restauracjach Chi-Chi w Niemcy i Chiny , a te wydawały się nadal działać od 2016 r. Chi-Chi nadal mają mocną pozycję w obszar Beneluksu, gdzie wydaje się, że nadal działa kilka restauracji. Istnieje również co najmniej jedna austriacka Chi-Chi, zlokalizowana w Wiedeń . I dobra wiadomość! Wygląda jak resztki smażonych lodów w menu , wraz z truskawkowymi margaritami (nie wspominając, że większość Europy ma dużo niższy wiek picia ). Jeśli nadal masz ochotę na Chi-Chi, nie potrzebujesz wehikułu czasu, tylko biletu lotniczego.

giada de laurentiis seks

Chi-Chi wróciło do produktów marketingu biznesowego

Kto kto Facebook

Jeśli logo Chi-Chi wygląda ci znajomo, mimo że nigdy nie jadłeś w żadnej z ich restauracji, to dlatego, że Chi-Chi wciąż jest w pobliżu, tylko w inny sposób. Oni nawet nadal serwują chipsy, salsę i margarity. Nie, nie przy stole, musisz tam zaopatrzyć się we własne. Również własne miski, szklanki, sól i lód do margarit oraz prawie wszystko inne, jeśli chodzi o wyposażenie i atmosferę. Dzisiejszy Chi-Chi jest ściśle związany z produktami, i to w ograniczonej liczbie. Rebranding jako producent detalicznych artykułów spożywczych, ich obecna linia obejmuje kilkanaście różnych sosy , dip queso, sześć różnych odmian chipsy tortilla, różnej wielkości mąki i kukurydzy tortille , kilka rodzajów przyprawa , mieszanka do ciasta kukurydzianego i posiekane zielone papryczki chili.

Wstępnie zmiksowane koktajle Chi-Chi są własnością innego przedsiębiorstwa, the Firma Sazerac. Te napoje są dostępne w uchwytach 1,75 litra (tutaj jest twój dzban) i nie ograniczają się do samych margarit. Margarity występują w sześciu różnych rodzajach: oryginalne, truskawkowe, brzoskwiniowe, rubinowe, złote i chude. Jest też Mojito marki Chi-Chi, mrożona herbata Long Island (zwykła i chuda), pina colada, a nawet napoje deserowe: Mexican Mudslide, White Russian, pomarańczowy krem ​​i czekoladowy słód. Weź kilka z nich, trochę chipsów Chi-Chi i salsy, może trochę queso, i gotowe, happy hour DIY. Po prostu dodaj tandetne sombrero i jesteś gotowy do rozpoczęcia fiesty.

Tajne przepisy Chi-Chi zostały podobno skradzione przez byłego pracownika

Naśladowca Chi-Chi youtube

Jeśli szukasz jedzenia Chi-Chi, które wykracza poza frytki i salsę lub ciastka kukurydziane, a nie stać Cię na bilet lotniczy do Europy, zawsze możesz wypróbować w Google stare przepisy. Istnieje mnóstwo naśladujących kreacji Chi-Chi, w tym podróbka duże nachos , chimichangas i salsa verde kebab z kurczaka . Nowa strona Chi-Chi ma nawet kilka przepisy kulinarne własnych, chociaż wydaje się, że wszystkie one zostały stworzone, aby wykorzystać ich produkty, a nie odtwarzać potrawy z czasów świetności jako restauracja. Ale kto odmówiłby taco lub burgera nacho? PBJ i quesadilla z bananem wyglądają jednak trochę podejrzanie, chyba że jesteś oddany Elvis odtwórca.

Być może uda Ci się zdobyć kilka prawdziwych przepisów Chi-Chi, jeśli jedna z miejskich legend okaże się sednem prawdy. Jak głosi historia, niezadowolony były pracownik Chi-Chi ukradł niektóre z ściśle tajnych przepisów, gdy wychodził. Te rzekomo tajne dokumenty zostały opublikowane w 2010 roku w kilku lokalnych gazetach, w tym w Springfield w stanie Illinois Rejestr Stanowy-Dziennikarski i Fall River, Massachusetts Aktualności . Wśród nich były przepisy na chili con queso, łagodną salsę i nachosy z owoców morza. Jeśli chodzi o przepis (prawdziwy, fałszywy lub inny) na tajemnicze Chajita , jednak twoje przypuszczenia są równie dobre jak nasze.

Chi-Chi zniknęło, ale na pewno nie zostało zapomniane

Kto kto Facebook

Chi-Chi's jest zamknięte od półtorej dekady w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale niektórzy ludzie nadal nie chcą tego odpuścić. Ulubiona sieć restauracji ma aktywnego Facebooka grupa hołdowa , a także kilka grupy poświęcony proszeniu wszechświata w ogóle o ' Przynieś Chi-Chi ! Jest też kilka różnych grupy i strony dla pracownika restauracji Chi-Chi absolwenci . Różnorodny strony internetowe , Posty na blogu i zaskakująca liczba filmy poświęcili się dokumentowaniu lub próbowaniu miejski spelunk pozostałe opuszczone Chi-Chi Budynki. Możesz nawet wejść na eBay i kupować produkty vintage Przedmioty kolekcjonerskie Chi-Chi .

Jedyną rzeczą, która wydaje się jeszcze nie nadejść, jest grupa wycieczkowa zorganizowana w celu odwiedzenia wszystkich pozostałych restauracji Chi-Chi w Europie. Czy ktoś jest zainteresowany podjęciem tego projektu organizacyjnego? Zgadujemy, że będzie jakieś zainteresowanie.