Nieopowiedziana prawda o McDonald's

McDonald Obrazy Getty

Wszyscy znają McDonald's. Złote Łuki, Big Mac, Happy Meals… to materiał, który pozostawia miłe wspomnienia z dzieciństwa i poczucie winy w dorosłym życiu. Bo bądźmy szczerzy: czasami po prostu masz ochotę na Big Maca i trochę frytek, a nie ma absolutnie nic, co mogłoby go zaspokoić, poza prawdziwym. (Chociaż Przepis naśladujący Big Maca jest prawie lepszy niż prawdziwy than , i to Przepis na frytki McDonald's to słone sny .)


Założona w 1940 roku przez Richarda i Maurice'a McDonald's (znanych również jako Dick and Mac) wymagała od przedsiębiorcy imieniem Ray Kroc i mnóstwa dramatu, aby wynieść McDonald's do światowej sławy, którą mają dzisiaj. Według Oficjalna historia McDonalda' , Kroc wykupił braci w 1961 roku za fajne 2,7 miliona dolarów — skorygowane o inflacja , to około 23 miliony dolarów w dzisiejszych pieniądzach. To dużo pieniędzy, ale biorąc pod uwagę Statystyka mówi, że marka McDonald's była warta ponad 129 miliardów dolarów w 2020 roku, można śmiało powiedzieć, że była to dobra inwestycja.Więc wiemy, że McDonald's jest ogromny i wiemy, że byłeś tam dziesiątki razy. Ale... czego nie wiesz o McDonald's? Prawdopodobnie nie dziwi cię, że tak duża firma ma mnóstwo dziwnych historii, które starają się uciszyć, więc jest to nieopowiedziana prawda o McDonaldzie.
McDonald's przypomniał kiedyś milion McNuggets

McDonald Facebook

Chociaż klienci ze Stanów Zjednoczonych mogli o tym nie słyszeć, McDonald's Japan miał kilka poważnych problemów w 2014 i 2015 roku – problemy tak duże i tak poważne, że Matka Jones poinformował, że doprowadziły do ​​10-procentowego spadku sprzedaży.

Zaczęło się w lipcu 2014 roku, kiedy McDonald's wkroczył, by podjąć poważne działania przeciwko jednemu ze swoich dostawców kurczaków, Shanghai Husi Food Co. Plotka głosiła, że ​​fabryka mieszała przeterminowany produkt ze świeżymi, a następnie wysyłała go do McDonald's, Starbucks, i Burger King w Japonii i Chinach – a to po prostu obrzydliwe. Zaledwie miesiąc później klient z Osaki znalazł w swoich frytkach kawałek ludzkiego zęba i nie trzeba mówić, jak wielka jest sprawa że był.Następnie, na początku 2015 roku, pojawiło się kilka raportów o klientach, którzy znaleźli w nich kawałki plastiku i winylu and Kurczak McNuggets , co doprowadziło do wycofania miliona kawałków kurczaka wielkości kęsa. Ich dostawca, firma Cargill, przeprowadził dochodzenie i doszedł do wniosku, że do skażenia nie doszło w ich fabryce. Więc skąd to się wzięło? Może nigdy się nie dowiemy... ale to było.

Big Mac McDonald's nie jest znakiem towarowym w Europie

McDonald Obrazy Getty

Załóżmy, że otwierasz restaurację w Nowym Jorku i chcesz nazwać jednego ze swoich hamburgerów Big Mac . Jak myślisz, jak dobrze by to dla ciebie zadziałało? Teraz, gdybyś miał go otworzyć w Hiszpanii? Byłoby dobrze!To dlatego, że McDonald's faktycznie stracił znak towarowy na rzecz Big Maca w Unii Europejskiej po decyzji Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (poprzez Reuters ) i tak to się stało.

Opiekun mówi, że to w latach 60. Pat McDonagh otrzymał przydomek „Supermac” podczas meczu piłki nożnej w irlandzkim hrabstwie Westmeath. Później McDonagh otworzył bardzo popularną sieć burgerów i nazwał ją Supermac's. Kiedy próbował otwierać lokalizacje poza Irlandią, McDonald's twierdził, że „Supermac” jest zbyt blisko „Big Maca” i prowadzi do zamieszania w marce. Ale EUIPO orzekł na korzyść Supermaca i była to wielka sprawa – nie tylko oznaczało to, że irlandzka sieć może rozszerzyć się na inne kraje w UE, ale także, że znak towarowy „Big Mac” jest nieważny.

I to jest ogromne, zwłaszcza biorąc pod uwagę liczbę McLawsuits, które ma McDonald's poprzednio złożony i wygrał . Uniemożliwili nawet dentyście otwarcie gabinetu o nazwie „McDental”, a kawie z Singapuru uzyskanie znaku towarowego „MACCOFFEE”. Teraz ustanowiono inny precedens.

McDonald's był największym na świecie dystrybutorem zabawek

McDonald Obrazy Getty

McDonald's to nie tylko jedzenie, a jeśli masz miłe wspomnienia z otwierania swojego Szczęśliwy posiłek aby zobaczyć, jaką zabawkę masz, na pewno nie jesteś sam. Happy Meals zadebiutowały w 1979 roku (i kosztowały 1 dolara) i od tego czasu stały się popularnym produktem. W rzeczywistości tak popularny, że Motley głupiec mówi, że w 2004 roku odpowiadały one zazwyczaj za około 20 procent sprzedaży, co czyniło McDonald's największym w tamtym czasie dystrybutorem zabawek na świecie. A to jest niezwykle cenne: zdobywasz serca dzieci, a nie tylko zwracasz uwagę rodziców, ale masz klientów na całe życie.

Happy Meals też się zmieniają z biegiem czasu. W 2014r, Atlantycki poinformował, że ponieważ McDonald's UK prowadził promocję oferującą kody do e-booków zamiast zabawek, uczyniła z nich – przynajmniej tymczasowo – największego dystrybutora książek w Wielkiej Brytanii. Widzisz, mogą używać swoich mocy na dobre!

Oto zabawny fakt: tak, niektóre z tych zabawek McDonalda są warte przyzwoitej kwoty. Według Mentalna nić , jeśli masz McFurby z końca lat 90., którąkolwiek z wczesnych figurek Diener Keshi z późnych lat 70. i wczesnych 80., którąkolwiek z zabawek Monsters, Inc. lub pełnych zestawów zabawek Minionków lub 101 dalmatyńczyków, możesz zrobić trochę dodatkowej gotówki.

McDonald's nie jest największą siecią fast foodów w USA

McDonald Obrazy Getty

McDonald's jest ogromny i są wszędzie. Ale oto naprawdę zaskakująca rzecz: historycznie nie są to największa sieć fast foodów na świecie – nie na dłuższą metę.

Najpierw trochę zastrzeżenie: trudno podać dokładne liczby, ponieważ tak wiele lokalizacji cały czas się otwiera i zamyka. Porozmawiajmy więc o 2017 roku.

Według CNBC , McDonald's był dopiero drugą co do wielkości siecią na świecie, jeśli chodzi o fizyczne lokalizacje. Chociaż mieli 37 241 restauracji, zostali z łatwością pokonani przez Subway i ich 43 912 lokalizacji. Starbucks zajął zaskakująco odległą trzecią pozycję, mając 27 339 sklepów.

Ale to trochę zwodnicze. Jeśli chodzi o wzrost sprzedaży, Starbucks i McDonald's były daleko do przodu.

A teraz porozmawiajmy o 2018 roku i sklepach tylko w USA. Według Insider biznesowy , Metro nadal znajdował się na szczycie stosu z około 25 800 lokalizacjami w kraju. Ale Starbucks niedawno minął McDonald's, otwierając 14 300 sklepów w porównaniu z około 14 000 amerykańskich restauracji McDonald's.

W 2020, QSR zgłoszone McDonald's wciąż był na trzecim miejscu, po raz kolejny za Subwayem i Starbucksem.

McDonald's nie zarabia na sprzedaży jedzenia

McDonald Obrazy Getty

Na pierwszy rzut oka McDonald's produkuje i sprzedaje żywność. Więc to musi być sposób, w jaki zarabiają pieniądze, prawda? Niezupełnie, mówi Kwarc .

Odkryli, że duża część ich zysków pochodzi nie z Big Maców i frytek, ale z nieruchomości. Część ich strategii franczyzowych obejmuje kupno gruntu, na którym będzie znajdować się restauracja, a następnie wydzierżawienie działki franczyzobiorcy – a około 85 procent lokalizacji McDonald's jest prowadzonych przez franczyzobiorców. Co więcej, często wynajmują nieruchomości po ogromnych marżach, co oznacza, że ​​chociaż przeciętny McDonald's zarabia około 2,7 miliona dolarów rocznie, średnia płaca właściciela franczyzy wynosi zaledwie 154 000 dolarów rocznie. Około 22 procent zysków brutto przeznacza się na czynsz, a liczby są oszałamiające.

W 2016 r. McDonald's posiadał nieruchomości o wartości około 30 miliardów dolarów, co dało im roczny zysk w wysokości 4,5 miliarda dolarów. Porozmawiaj o genialnym biznesplanie.

Koszt prowadzenia biznesu dla McDonald's jest szokujący

McDonald Obrazy Getty

Jeśli kiedykolwiek myślałeś, że prowadzenie franczyzy McDonald's może być dla Ciebie, oto kilka dość szokujących, zakulisowych liczb, które mogą sprawić, że zastanowisz się dwa razy — zaczynając od tego, że Insider biznesowy poinformował, że McDonald's wymaga, aby każdy ze swoich nowych franczyzobiorców dysponował aktywami płynnymi o wartości 750 000 USD, zanim w ogóle wezmą pod uwagę Ciebie.

Koszty początkowe mogą wahać się od 958 000 USD do 2,2 miliona USD i obejmują wszystko, od budowy po sprzęt kuchenny i oznakowanie. Franczyzobiorcy są odpowiedzialni za spłatę 40 procent tej kwoty niepożyczoną gotówką – chociaż pozwalają na pożyczenie reszty.

Następnie franczyzobiorcy płacą 45 000 USD opłaty franczyzowej, a także 4 procent sprzedaży brutto każdego miesiąca... wraz z czynszem. Są również odpowiedzialni za wszelkie ulepszenia, które należy wykonać w restauracji, aby zachować zgodność z innymi lokalizacjami McDonald's, a niektóre z tych opłat są dość szokujące. Kiosk „Stwórz swój smak” kosztuje 125 000 USD, ekspres do kawy McCafe to aż 13 000 USD, a modernizacja wnętrza może kosztować nawet 600 000 USD.

A jeśli zdecydują, że cała restauracja wymaga przebudowy, patrzysz na 2 miliony dolarów. Nadal jesteś zainteresowany?

McDonald's oparł kampanię reklamową wokół piosenki o mordercy

McDonald Obrazy Getty

Jeśli jesteś w pewnym wieku, być może pamiętasz kampanię McDonalda „Mac Tonight”. To ten z księżycem w super eleganckich okularach przeciwsłonecznych i śpiewający o tym, jak McD's był na kolację, a nie tylko na lunch. Ale oto dziwna rzecz: piosenka, którą wybrali do parodiowania, dotyczyła przestępcy i mordercy.

Piosenka była Mack Nóż , rozsławiona przez gwiazdę lat 50. Bobby'ego Darina. Jest chwytliwy, na pewno, ale to także piosenka oparta na niemieckiej piosence z Opery za trzy grosze. Pierwotnie była to dość graficzna, niesamowicie brutalna opowieść o człowieku o imieniu Macheath (który faktycznie pochodzi z 1728 roku, mówi Hala ). Podczas gdy „Moon Man” McDonalda śpiewał teksty takie jak „Kiedy zegar uderza/Half past 6, kochanie/Czas się ruszać/Golden Lights”, Darin śpiewał teksty takie jak „Wiesz, kiedy ten rekin gryzie/Zębami, kochanie/Szkarłatne kłęby/Zaczyna się rozprzestrzeniać”. Są też całe wersety o tym, że ktoś topi się na dnie rzeki w parze cementowych butów, a panie nocy ustawiają się w kolejce po Macka i, cóż, jest to tak dalekie od rzucania hamburgerów, jak tylko się da.

Kampania zniknęła nagle, a to głównie dlatego, że jedyny syn Darina pozwał McDonald's o 10 milionów dolarów. Internet jednak nigdy nie zapomina, a Moon Man zaczął prowadzić kampanię reklamową jako rasistowski mem stworzony przez YTMND, grupę spinoffową Something Awful/4chan.

McDonald's nie jest mile widziany w wielu krajach

McDonald Obrazy Getty

Na całym świecie jest mnóstwo restauracji McDonald's, ale co zaskakujące, istnieje wiele miast i krajów, które nie mają jednej lokalizacji. Weź Florencję: w 2016 r., Telegraf relacjonowała sprawę sądową, którą McDonald's wniósł przeciwko miastu po tym, jak odmówili Golden Arches otwarcia sklepu na Piazza del Duomo.

W jakich innych obszarach nie można naprawić McDonald's? Kiedy wojsko USA zamknęło swoją bazę na Bermudach w 1995 roku, zamknięto również McDonald's – i nie otworzyli się ponownie z powodu ustawy o zakazanych restauracjach z 1977 roku. Iran wyrzucił ich w 1979 roku, a zamiast tego są domem dla sieci o nazwie Zacieruj Donalda. Macedonia i McDonald's pokłóciły się, a McDonald's postanowił wycofać się z Boliwii po tym, jak ogólnokrajowa pogarda dla sieci spowodowała słabą sprzedaż.

Barbados – który tradycyjnie nie je dużo wołowiny – był kolejnym nieudanym eksperymentem, a ich McDonald's trwał tylko rok. Krąży wiele plotek, dlaczego McDonald's nigdy nie został otwarty w Czarnogórze, i oczywiście nie ma ich w Korei Północnej.

Ale najbardziej fascynująca jest Islandia, która pożegnała się z McDonaldem w 2008 roku Wycieczka kulturalna , miłość do islandzkiej sieci hamburgerów o nazwie Hamborgarabulla była tak silna, że ​​ludzie zbojkotowali McDonald's. Odwiedzający nadal mogą zatrzymać się i zobaczyć ostatniego burgera McDonald's, jaki kiedykolwiek serwowano, ponieważ znajduje się on w hostelu Reykjavik Bus i wygląda prawie tak samo jak lata temu.

McDonald's wykonał ogromny ruch, aby zakazać słomek

McDonald Obrazy Getty

Gdyby wszyscy zrobili tylko jedną rzecz, aby pomóc środowisku, zrobiłoby to ogromną różnicę. W 2018 r. tworzywa jednorazowego użytku — w szczególności słomki do picia — pojawiły się na pierwszych stronach gazet, gdy ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo są szkodliwe dla środowiska. Według Ocean Collectiv (przez CNBC ), są jednym z przedmiotów najczęściej spotykanych podczas sprzątania plaży, a problem z pozbyciem się ich polega na tym, że alternatywy są znacznie droższe.

Ale McDonald's nadal obiecał zrezygnować ze słomek, zaczynając od swoich restauracji w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Według Niezależny , wszystkie 1361 lokacji obiecało zastąpić plastikowe słomki papierowymi, znacznie większym kosztem dla Złotych Łuków. Zarówno urzędnicy państwowi, jak i klienci chwalili tę decyzję – ale nie na długo. Do 2019 r. ujawniono, że nowe papierowe słomki używane w lokalizacjach w Wielkiej Brytanii nie nadają się do recyklingu w większym stopniu niż ich plastikowe odpowiedniki, ze względu na problemy z lokalnymi procedurami recyklingu.

Trzeba jednak przyznać, że McDonald's wciąż próbuje. Na ich stronie internetowej obiecują pozyskać 100 procent swoich opakowań ze źródeł odnawialnych, pochodzących z recyklingu lub certyfikowanych do 2025 r. Do tego czasu planują również oferować opcje recyklingu we wszystkich swoich lokalizacjach.

Przypadkowo zaprojektowane Złote Łuki McDonald's nie zawsze są złote

McDonald Obrazy Getty

Dziś Złote Łuki McDonald's są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych logo na świecie, ale powstały całkiem przypadkowo. Według BBC bracia McDonald spotkali się z architektem z Los Angeles Stanleyem Clarkiem Mestonem, aby opracować charakterystyczny projekt dla swoich budynków. Na szczycie narysowanego przez nich budynku z płaskim dachem Richard McDonald dodał dwa olbrzymie półkola, które miały przyciągnąć wzrok przechodniów — wszystkich potencjalnych klientów. Te złote półkola wraz z innowacyjnym projektem budynku Mestona i naszkicować autorstwa inżyniera Jima Schindlera, ostatecznie przekształci się w „M”, które wszyscy znamy i kochamy dzisiaj. Pierwsze z nich zostały zainstalowane wraz z pierwszą franczyzową restauracją, otwartą w Phoenix w Arizonie w 1953 roku.

Logo McDonald's przeszło jeszcze kilka poprawek i oto dziwna rzecz: nie wszystkie są złote.

Kiedy McDonald's otworzył swoją lokalizację w Sedona, Arizona , musieli dostosować się do lokalnych przepisów, które służyły ochronie wyglądu i charakteru krajobrazu, więc ich „M” jest turkusowe. Podobne przepisy obowiązują w innych obszarach, co oznacza, że ​​„M” w Monterey w Kalifornii jest czarne, a te w Brugii i na Polach Elizejskich w Paryżu są białe.

A oto dziwny, zabawny fakt, którego nigdy nie będziesz w stanie odgadnąć: psychologowie Freuda zasugerowali, że jest to tak popularne logo, ponieważ przypomina pierwotne źródło pożywienia ludzkości — piersi.

McDonald's miał długą sprawę sądową w historii Anglii

stalowe morris przeciwko McDonald Obrazy Getty

McDonald's jest jedną ze stron zaangażowanych w najdłużej toczącą się sprawę prawną w historii Anglii i jest to tak wielka saga, jak można by się spodziewać.

sód w koksie zero

W skrócie: w 1986 r. londyński Greenpeace wydał broszurę zatytułowaną „Co jest nie tak z McDonaldem — wszystko, o czym nie chcą, żebyś wiedział”. Było w nim wiele oskarżeń, od złego traktowania zwierząt po zachęcanie do śmiecenia. W 1990 roku McDonald's wytoczył pozew o zniesławienie pięciu osobom. Trzy osoby przeprosiły, ale Helen Steel, pracownik baru w niepełnym wymiarze godzin, i David Morris, bezrobotny pracownik poczty (obaj na zdjęciach), udali się do sądu.

Para prawie nie otrzymała pomocy, a kiedy zwrócili się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o pomoc prawną przeciwko milionom McDonald's, które rzucał na nich, zasadniczo powiedziano im, że radzą sobie wystarczająco dobrze na własną rękę. BBC mówi, że dopiero w 1994 r. wszczęto pełny proces i zrodził około 60 000 stron dokumentów.

Dopiero 19 czerwca 1997 roku sędzia wydał swój 762-stronicowy werdykt i nakazał Steel and Morris zapłacić 60 000 funtów odszkodowania, uznając McDonald's za niewinnego wielu z ich oskarżeń. Para odmówiła zapłaty, McDonald's powiedział, że nie ma interesu w zbieraniu pieniędzy, a sprawa przeszła do historii.

Twój McDonald's Chicken McNuggets mógł umrzeć z powodu niewydolności serca

McDonald Obrazy Getty

Nie wszyscy kochają McDonald's , zwłaszcza działacze na rzecz praw zwierząt. Łańcuch oficjalne stanowisko mówi : „Wierzymy, że traktowanie zwierząt z troską i szacunkiem jest integralną częścią naszego zobowiązania do serwowania klientom McDonald's bezpiecznej żywności” i to jest godne podziwu. Ale organizacje zajmujące się prawami zwierząt twierdzą, że nie wywiązują się ze swoich zobowiązań.

W 2018 roku Animal Equality nawiązało współpracę z innymi organizacjami, aby zademonstrować w lokalizacjach McDonald's i wyemitować iAnimal, doświadczenie VR, które zabierało ludzi „do” ferm fabrycznych, aby zobaczyć cierpienie kurczaków, które ostatecznie znalazły się w menu McDonald's. Zadzwonili do McDonalda nie tylko ze względu na ich politykę (poprzez Wiadomości PR ), ale za to, że nie są liderami w dziedzinie dobrostanu zwierząt, uważali, że powinni być.

Według Niezależny , jednym z głównych problemów były nienaturalne praktyki hodowlane, w wyniku których kurczęta zbyt szybko urosły i cierpiały na różnego rodzaju problemy zdrowotne i niewydolność serca. Wszystko to pojawiło się tuż po ogłoszeniu McDonalda (poprzez Reuters ), że zamierzają podnieść standard opieki nad swoimi kurczakami... do 2024 roku. Czy to wystarczy?

Nie powinieneś przejeżdżać przez przejazd konno w McDonald's

konie w McDonaldzie Obrazy Getty

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy mógłbyś przejść przez drive-thru i zaspokoić swoje pragnienie McFlurry, gdy, powiedzmy, jeździsz konno? Jeśli nie zastanawiałeś się... czy naprawdę żyłeś?

Jest zaskakująca liczba osób, które nie tylko próbowały, ale również trafiły na nagłówki gazet. W marcu 2018 r. BBC poinformował, że mężczyzna z Suffolk w Anglii podjechał do drive-thru i próbował zamówić latte McCafe, zanim powiedziano mu, że drive-thru w rzeczywistości nie jest dla koni. (Wszedł do środka po kawę.) Zaledwie kilka miesięcy później zdarzyło się to ponownie, w Worcestershire. Klient chciał Big Maca, a konia? Nazywał się Oliver, Wyrazić zgłoszone. Nie byli obsługiwani przez McDonald's, ale dostali przekąskę z pobliskiej Cafe Nero.

Isaiah Rhones z Karoliny Południowej miał więcej szczęścia, kiedy AJC uchwycił go przed kamerą, jak przejeżdżał przez drive-thru po słodką herbatę i szarlotki (i tak, jego wierny wierzchowiec też był odbiorcą smakołyku o smaku jabłkowym).

Ale McDonald's w Nowej Zelandii nic z tego nie miał, kiedy odprawili dwie kobiety na koniach. Według Szeroko Otwarte Zwierzęta , sieć przytaczała powody związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, które przemawiały za odrzucaniem rowerzystów.

McDonald's to już nie McLovin' Ronald McDonald

ronald mcdonald z McDonald John Sciulli / Getty Images

Przez dekady, Ronald McDonald był twarzą McDonalda, ale w ostatnich latach… nie tak bardzo, i tookazuje się, że ludzie od dawna domagają się jego głowy.

Według Ulica , w 2011 r. doszło do poważnego odejścia, aby przejść na emeryturę. Dlaczego? Ponieważ, jak mówią petycje, był przyzwyczajony do sprzedawania dzieciom niezdrowych fast foodów, a to nie było dobre. Wtedy, CBR mówi, że był już na dobrej drodze: McDonald's skierował swój marketing bardziej w stronę dorosłych i pozbył się już większości innych postaci z McDonalda. Mimo to Ronald był coraz częściej wrzucany do jednego worka z maskotkami, takimi jak Joe Camel, który reprezentował firmę skazaną teraz za próbę sprawienia, by papierosy przemawiały do ​​młodzieży.

I nigdzie nie było to bardziej widoczne niż ich niefortunna próba udostępnienia Ronaldowi własnego konta na Twitterze. Forbes mówi, że kiedy sieć zdecydowała się na tweetowanie maskotki z #RonaldMcDonald w 2014 roku, poszło tak dobrze, jak oczekiwano. Było więcej nienawiści niż miłości, a jego los został ostatecznie przypieczętowany w 2016 roku. Oficjalnie przeszedł na emeryturę, gdy świat zaczął widzieć ludzi przebranych za przerażających, zagrażających klaunom na całym świecie i wtedy McDonald zdecydował, że wystarczy.

Dziś pojawia się tylko okazjonalnie — jak na paradzie w Święto Dziękczynienia (poprzez Poczta w Nowym Jorku ) i oczywiście na Fundacja Ronalda McDonalda .