Tyle naprawdę wart był Anthony Bourdain

ile naprawdę był wart Anthony Bourdain Robin Marchant/Getty Images

Anthony Bourdain jest najbardziej znany jako oryginalny bad boy telewizji kulinarnej, odciska piętno na kulturze kulinarnej swoim sarkastycznym dowcipem, liryczną prozą i brutalnie szczerym komentarzem. Osiągając idealną równowagę między zrzędzeniem i nostalgicznym sentymentalizmem, Bourdain był nie tylko wpływowym szefem kuchni i osobowością telewizyjną, ale także pisarzem, mówcą, adwokatem i osobowością domową, która określała sposób, w jaki gotujemy, jemy i podróżujemy.


W chwili śmierci w czerwcu 2018 roku Bourdain był wciąż u szczytu sławy, wciąż w trakcie kręcenia zdjęć Części nieznane . O jego bogactwie krążyło wiele szacunków, plotki sięgały nawet dziesiątek milionów. Jednak przez całe życie Bourdain często utrzymywał, że szacunki dotyczące jego bogactwa były znacznie przesadzone. „Raporty o mojej wartości netto są około dziesięciokrotnie zawyżone”, pisał dla Bogactwoproste . „Myślę, że ludzie, którzy to kalkulują, zakładają, że żyję dużo rozsądniej niż ja.Chociaż nie żył lekkomyślnie (przynajmniej nie w dalszej części swojego życia), nie skąpił pieniędzy. Bourdain oddawał się prostym przyjemnościom, kiedy chciał, odmawiał targowania się i wydawał własne pieniądze na cele, w które wierzył – niezależnie od zysków finansowych. Oczywiście wysiłki i talenty Bourdaina nie poszły na marne i chociaż jego finanse dramatycznie zmieniały się z długów na miliony, opowieść o tym, jak zarobił swoje pieniądze, jest równie inspirująca, co pyszna. Tyle naprawdę wart był Anthony Bourdain.
Anthony Bourdain przez lata borykał się z problemami finansowymi

Młody Anthony Bourdain borykał się z problemami finansowymi Facebook

Anthony Bourdain urodził się w rodzinie z klasy średniej. Jego ojciec porzucił Yale i za dnia pracował w drukarni, a nocą w sklepie muzycznym. Jego matka była redaktorką czasopism i gazet. Dorastając, Bourdain powiedział, że jego rodzice często wydawali więcej, niż mogli sobie pozwolić, na przykład wysyłając go do prywatnej szkoły, przeprowadzając remonty w domu lub kupując drogie samochody (poprzez Bogactwoproste ).

Sam Bourdain jako nastolatek pracował nominalnie jako gazeciarz, pomywacz i kucharz kuchenny, ale większość zarobionych pieniędzy wydawał na „luźne jointy” i filmy. Jego rodzicom udało się zapłacić za dwa lata Vassar, ale odetchnęli z ulgą, gdy zrezygnował, by pójść do Instytut Kulinarny Ameryki zamiast. Podczas nauki w szkole pracował w nowojorskich restauracjach za 40 dolarów za zmianę i zarabiał na boku, grając w karty i sprzedając narkotyki. Po ukończeniu studiów w 1978 roku zarabiał do 120 dolarów na zmianę, a następnie 800 dolarów tygodniowo w Les Halles jako szef kuchni, ale nadal wydawał lekkomyślnie.Jak donosi Zjadacz , „Bourdain wydał wszelkie wolne fundusze na zioło i okazjonalną wycieczkę na Karaiby”. Często rzucał pracę, by wziąć urlop, a po powrocie znaleźć nową pracę. W ciągu swojej 20-letniej kariery jako szef kuchni konsekwentnie był winien pieniądze szefom, IRS i American Express. Chociaż odniósł sukces w gotowaniu i pisaniu, jego styl życia sprawił, że był zrujnowany.

Anthony Bourdain zarabiał na pisaniu przed sławą

Anthony Bourdain zarobił pieniądze, pisząc „Kość w gardle” Facebook

Jako syn pisarza Bourdain również publikował, jeszcze pracując w kuchni, choć jego styl życia sprawił, że małe zarobki, które zarabiał na wczesnych książkach, szybko zniknęły. Jego pierwszą książką było Kość w gardle , opublikowany w 1995 roku. Był to dowcipny dramat kryminalny o kucharzu, którego kuchnia plącze się z narkotykami, FBI i mafią (poprzez książki Google ). Dostał zaliczkę w wysokości 10 000 dolarów, którą podzielił się ze swoim starym współlokatorem z college'u, który wprowadził go do publikowania książek. Książka została później zaadaptowana na film w 2015 roku pod kierunkiem samego Bourdaina (via IMDB ).Jego druga książka, Zniknął bambus , został opublikowany dwa lata później, w 1997 roku. Był to kolejny humorystyczny thriller z udziałem małżeństwa emigrantów mieszkających na Karaibach i pracujących jako wynajęci zabójcy (poprzez Dobre lektury ). Za to Bourdain zarobił około 8000 dolarów. Wciąż jednak unikał podatków i płatności kartą kredytową. Żadna z książek nie sprzedawała się w wielu egzemplarzach. Dopiero po opublikowaniu Nowojorczyk esej, że jego sytuacja finansowa zmieniła się dramatycznie.

Opublikowano 19 kwietnia 1999, Bourdain's Nowojorczyk artykuł ' Nie jedz przed przeczytaniem tego ”, stał się natychmiast popularny. Jak donosi Ulica , to „szybko umieściło go na mapie jako pisarza do oglądania”. Esej ujawnił poufne informacje na temat tego, co dzieje się w profesjonalnej kuchni i ustanowił charakterystyczny styl i głos Bourdaina, czarny humor, swobodny rytm i surową szczerość.

Poufne materiały kuchenne ugruntowały sławę i sukces Anthony'ego Bourdaina

Poufna sława i sukces w kuchni Anthony'ego Bourdaina Jerod Harris/Getty Images

Po Bourdain's Nowojorczyk artykuł został opublikowany, sprawy potoczyły się szybko. Wydawca zaoferował Bourdainowi 50 000 dolarów za rozwinięcie eseju w książkę i w ciągu roku opublikował Poufna kuchnia . Wcześniej wciąż zalegał z czynszem i mieszkał bez ubezpieczenia zdrowotnego. Jak esej, Poufna kuchnia był strzałem w dziesiątkę. Według Thriller książka została przetłumaczona na ponad 20 języków i spędziła 44 tygodnie na liście bestsellerów. To także ugruntowało sławę Bourdaina.

Był tak popularny, że powstał nawet krótkotrwały sitcom z 2005 roku oparty na książce. Według Hollywoodzki reporter , w serialu wystąpił nieznany wówczas then Bradley Cooper , który grał fabularyzowaną wersję Bourdaina o imieniu „Jack Bourdain”. Spektakl zakończył się po trzech odcinkach, a zarówno Cooper, jak i Bourdain odnieśli większe sukcesy.

Po sukcesie finansowym i kulturalnym książki Bourdain początkowo wahał się, czy opuścić kuchnię. Chciał jak najdłużej utrzymać pracę szefa kuchni, ale w końcu zdał sobie sprawę, że życie kieruje go w innym kierunku. „Był ten dziwny moment, w którym zauważyłem, że wszyscy w jadalni byli dziennikarzami czekającymi, aby ze mną porozmawiać” – napisał Bourdain dla Bogactwoproste . „Zdałem sobie sprawę, że stałem się takim kucharzem, jakim gardziłem, i ciągle musiałem wychodzić z kuchni, żeby zajmować się dziennikarzami. Nie chciałem być tym facetem. Więc wyszedłem.'

Anthony Bourdain uniknął długów i został pełnoetatowym pisarzem i osobowością telewizyjną

Anthony Bourdain uniknął długów Bryan Bedder/Getty Images

Po wyjściu z kuchni wszystko zmieniło się dla Bourdaina. Stał się bardzo ostrożny w podejmowanych decyzjach, finansowych lub innych. Po raz pierwszy w życiu udało mu się zacząć oszczędzać pieniądze. W końcu dostał ubezpieczenie zdrowotne i otworzył swoje pierwsze konto oszczędnościowe w wieku 44 lat (przez Idź do bankowości ). Szybko spłacił swoje długi w IRS i American Express i przysiągł, że nigdy więcej nie będzie winien pieniędzy. Poza kredytem hipotecznym, pozostanie to prawdą do końca jego życia.

Po sukcesie Poufna kuchnia , Bourdain opublikowany Wycieczka kucharska: globalne przygody w ekstremalnych kuchniach w 2001 roku. Książka została wydana wraz z programem telewizyjnym o tej samej nazwie. Program zadebiutował w 2002 roku i trwał przez dwa sezony (przez Biografia ). Wycieczka kucharza przedstawiał Bourdaina, który robił to, co robił najlepiej, podróżując po świecie z perspektywą szefa kuchni — ale co ważniejsze, z jego własną, charakterystyczną perspektywą Bourdaina. Był to początek nowego, inspirowanego Bourdainem gatunku telewizji. Wspólne jedzenie i podróże, podkreślające kultury i kuchnie, które tak często były pomijane przez media głównego nurtu.

Wycieczka kucharza po nim nastąpił Brak rezerwacji w 2005 roku, który następnie trwał przez dziewięć sezonów. Według CNN , Intymna narracja Bourdaina i niuanse rozumienia jedzenia i kultury zdobyły dwie nagrody Emmy i dziesiątki nominacji. W 2013 roku Bourdain powrócił do telewizji w Anthony Bourdain: Części nieznane z CNN, zdobywając cztery nagrody Emmy.

Telewizja zarobiła pieniądze Anthony'ego Bourdaina, ale nie jest jasne, ile

Telewizja zarobiła pieniądze z anthony bourdain Frazer Harrison/Getty Images

Oprócz swoich najbardziej znanych pokazów, Anthony Bourdain pojawił się również jako gość w wielu innych pokazach. Podczas jego strzelania Brak rezerwacji , stworzył odgałęzienie z Travel Channel o nazwie Postój , który zawierał krótkie, zaimprowizowane przygody, które Bourdain odbył pomiędzy oficjalnymi miejscami docelowymi.

Pojawił się również na Najlepszy szef kuchni , Miami atramentu , Far cry , a nawet Nickelodeon Ja gabba gabba!. Oprócz pracy jako scenarzysta i konsultant dla HBO Treme, Bourda dostarczył narrację dla PBS Umysł szefa kuchni — przekazanie przysłowiowej pochodni żywności nowemu pokoleniu telewizyjnych kucharzy (przez Biografia ). Jak donosi Newsweek jednym z jego ostatnich projektów był: Zmarnowany! Historia marnowania żywności , film dokumentalny o marnotrawieniu żywności w Stanach Zjednoczonych.

Jednak nie było jasne, ile Anthony Bourdain otrzymał za każdy ze swoich występów lub za różne kolaboracje na przestrzeni lat. Jedyne, co wiadomo na pewno, to to, że w chwili śmierci Bourdain miał łącznie 425 000 dolarów w gotówce i oszczędnościach (poprzez Miasteczko ) , znacznie niższy niż wcześniej szacowano. Zauważył również w swoim Bogactwoproste Historia, że ​​jakość zawsze była dla niego ważniejsza niż zapłata, mówiąca, że ​​ci, którzy pracowali nad jego programami telewizyjnymi, „mogliby dostać dużo więcej pieniędzy, robiąc mniej dobry program dla kogoś innego”. Zawsze wolał sztukę niż wypłatę.

Anthony Bourdain miał również własną wytwórnię wydawniczą

Bourdain Theo Wargo/Getty Images

Anthony Bourdain miał również własną część wydawniczą, część Ecco Press, i chociaż była to firma, działała bardziej jako projekt pasji. Bourdain napisał, że „prawie nie zarabia dla mnie, ale jest głęboko satysfakcjonujący” (via Bogactwoproste ). Wykorzystał to jako okazję do mistrzowskich głosów, w które wierzył.

Za własne książki, które oprócz wczesnej fikcji, Poufna kuchnia, i Wycieczka kucharza także Książka kucharska Les Halles Anthony'ego Bourdaina: strategie, przepisy i techniki gotowania w klasycznym bistro , który ukazał się w 2006 roku. Po nim nastąpił Wstrętne kawałki w 2010 roku. Następnie w 2010 roku przyszedł Medium Raw: Krwawa walentynka dla świata jedzenia i ludzi, którzy gotują. Apetyty , oda do ojcostwa, ukazała się w 2016 roku. Bawił się także powieściami graficznymi z Zdobądź Jiro! w 2013 roku i Głodne Duchy w 2018 roku (przez Pyszne ). Chociaż późniejsze książki Bourdaina odniosły sukces komercyjny, nie były one bezpośrednią przyczyną jego bogactwa.

„Moje książki radzą sobie bardzo dobrze, ale to chyba najmniej dochodowa rzecz, jaką robię” – mówi Bourdain. 'Lubię pisać. Ale pisanie sobie drogi do bogactwa nie jest rozsądnym planem na życie. Wyjaśnia, że ​​to właśnie wycieczki książkowe przyniosły mu pieniądze. Kiedy zaczynali w księgarniach, wkrótce przerosli przestrzeń sali. Chociaż różniło się to w zależności od miejsca, rozmowa o książce Bourdaina może kosztować nawet 100 000 USD (poprzez Mów Ink ).

Anthony Bourdain dokonał małych inwestycji

Małe inwestycje Anthony'ego Bourdaina Mike Coppola/Getty Images

Oprócz swoich umiarkowanych oszczędności w wysokości 425 000 $ Bourdain dokonał również kilku inwestycji. Według Brawo , w chwili śmierci Bourdain miał około 35 000 dolarów w pieniądzach maklerskich. To nie brzmi jak wiele według standardów większości celebrytów, ale jest to w dużej mierze odzwierciedlenie jego filozofii wobec pieniędzy w ogóle. „Pieniądze mnie specjalnie nie ekscytują ani nie ekscytują” – powiedział Bourdain. „Dla mnie pieniądze to wolność od niepewności, wolność poruszania się, czas, jeśli zdecydujesz się wykorzystać czas. Mój doradca inwestycyjny rozumie, że nie chcę osiągać wysokich wyników na giełdzie lub obligacjach. Nie rozumiem tego i zero zainteresowania” ( Bogactwoproste ).

lewy twix prawy twix

Jeśli zajęto się jego dzieckiem i jej matką, tylko o to naprawdę chodziło Bourdainowi. Jeśli chodzi o siebie, tak długo, jak miał środki, by poruszać się i działać swobodnie, był szczęśliwy. Nie był zainteresowany gromadzeniem bogactwa tak bardzo, jak pozostawaniem bez długów i cieszeniem się życiem na jego warunkach oraz pracą z ludźmi i projektami, które lubił i w które wierzył.

Biorąc to pod uwagę, dokonał pewnych inwestycji, które uważał za zgodne z jego filozofią. Według Inc , zainwestował w pisanie, takie jak Drogi i królestwa, magazyn z długimi opowieściami o jedzeniu i podróżach. Zainwestował także w swój wydawnictwo. Podobnie jak jego filozofia wydawnicza, jego inwestycje polegały bardziej na wspieraniu jego zainteresowań niż na zarabianiu jak największych pieniędzy.

Anthony Bourdain był właścicielem nieruchomości, ale jej nie kochał?

Własność Anthony’ego Bourdaina Mike Coppola/Getty Images

Jedną z najważniejszych filozofii finansowych Anthony'ego Bourdaina było to, by nigdy więcej nie być winnym pieniędzy nikomu, czy to osobie, firmie obsługującej karty kredytowe, czy rządowi. Nic więc dziwnego, że był niezadowolony z kredytu hipotecznego, który miał na mieszkanie, które kupił dla swojej byłej żony Ottavii Busii-Bourdain i ich córki Ariane. „Mam kredyt hipoteczny, ale gardzę tym pomysłem”, powiedział Bourdain, „To był mój największy sprzeciw wobec kupna nieruchomości, chociaż nie byłem w stanie zapłacić gotówką” (poprzez Bogactwoproste ).

Według Wtajemniczony , dom był wart 3,35 miliona dolarów w momencie zakupu w 2014 roku i chociaż nie został uwzględniony w testamencie, istniało zobowiązanie hipoteczne w wysokości 1 miliona dolarów, które prawdopodobnie się do niego odnosi. Dom jest odpowiedni dla szefa kuchni, w tym lodówka Sub-zero i sześciopalnikowa, dwa piekarniki.

Ale Bourdain był niezadowolony z tego, że jest zadłużonym właścicielem domu i ostatecznie żałował zakupu, mówiąc, że zdecydowanie wolał wynająć. Przeprowadzka zapewniła jednak, że jego córka i żona zostaną pod opieką po jego śmierci, w co Bourdain mocno wierzył. Jak podano w USA dziś , w chwili jego śmierci Bourdain był wart łącznie 250 000 dolarów w majątku osobistym. To więcej niż miał w inwestycjach, ale mniej niż w swoich osobistych oszczędnościach. Po jego śmierci mieszkanie Upper East Side zostało wystawione na rynek za 3,7 miliona dolarów (poprzez: CNBC ).

Anthony Bourdain większość swoich pieniędzy zarobił na tantiemach

Anthony Bourdain zarabiał na tantiemach Jamie McCarthy/Getty Images

To prowadzi nas do tego, jak Anthony Bourdain naprawdę zarobił większość swoich pieniędzy. Jeśli nie pochodził z programów telewizyjnych, książek, nieruchomości lub inwestycji, co stanowiło większość jego bogactwa? W pewnym sensie to nie była jedna rzecz, ale wszystko te rzeczy w połączeniu. Większość bogactwa Bourdaina pochodziła z tantiem. Opłaty licencyjne są zwykle kojarzone z muzykami i odnoszą się do płatności za dalsze korzystanie z zasobu kreatywnego. W przypadku Anthony'ego Bourdaina dotyczyło to zarówno jego występów telewizyjnych, jak i książek. W chwili śmierci Anthony Bourdain był wart 500 000 $ w „niematerialnych, takich jak tantiemy i pozostałości z jego pracy telewizyjnej i książek” (poprzez USA dziś ).

Daje to całkowitą wartość netto Bourdaina do 1,2 miliona dolarów: 500 000 dolarów w tantiemach, 250 000 w nieruchomościach, 35 000 w inwestycjach i 425 000 w oszczędnościach. Jednak zanim ujawniono jego wolę, wstępne oszacowanie z Wartość netto celebrytów znacznie zwiększył swoją wartość netto, 16 milionów dolarów. Ściągawka z Showbiz twierdzi, że rozbieżność wynika z trustu utworzonego przez Bourdaina w 2016 roku, który ich zdaniem posiada większość jego majątku. Ponieważ wartość tego zaufania jest nieznana, nie ma sposobu, aby potwierdzić bogactwo Bourdaina powyżej 1,2 miliona dolarów. Wartość netto celebrytów bronili również swoich wstępnych szacunków, mówiąc, że bogaci ludzie często tworzą trusty w celu uzyskania ulg podatkowych i ochrony prywatności swoich bliskich.

Fundusz powierniczy jest dla córki Anthony'ego Bourdaina, Ariane

Córka Anthony'ego Bourdaina, fundusz powierniczy Ariane Larry Busacca/Getty Images

Zaufanie pozostawione przez Anthony'ego Bourdaina trafi do jego córki, Ariane Busia-Bourdain, która ma obecnie 13 lat. Jest głównym beneficjentem. Treść trustu jest poufna, ale uważa się, że obejmuje jeszcze więcej tantiem, w tym prawa do wizerunku i przyszłe dochody. Jednak nie otrzyma tych aktywów, dopóki nie skończy 25 lat, a następnie ponownie w wieku 30 lat. W wieku 35 lat uzyska pełny dostęp (poprzez USA dziś ). Jak donosi Różnorodność , ponieważ Ariane jest nadal niepełnoletnia, sąd nakaże opiekunowi przechowywanie jej majątku do czasu, gdy osiągnie pełnoletność. W testamencie stwierdzono również, że w przypadku, gdy Bourdain przeżył Ariane, spadek przeszedłby na jej nianię, Myrę Quizon.

Była żona Bourdaina, Ottavia Busia-Bourdain, została wykonawcą jego majątku i otrzymywała jego rzeczy osobiste oraz częste loty (przez Wiadomości CBS ). Wiele z tych przedmiotów zostało wystawionych na aukcję, aby zebrać pieniądze na stypendium Anthony Bourdain Legacy Institute of America. Jedzenie i wino zgłoszone że aukcja zebrała 1 846 575 USD. Najwyższe stawki dotyczyły noża szefa kuchni Boba Kramera, który sprzedano za 231 250 USD, oraz osobistej marynarki marynarki wojennej Bourdaina za 171 150 USD.

Anthony Bourdain nie może być mierzony w dolarach

Anthony Bourdain nie może być mierzony w dolarach Frederick M. Brown/Getty Images

Według naszych szacunków koszt jego domu (po odjęciu kredytu hipotecznego) wyniósłby około 2,7 miliona dolarów. W połączeniu z aktywami w jego testamencie wynoszącymi 1,2 miliona dolarów i 1,8 miliona jego dobytku, daje to około 5,7 miliona dolarów. Jednak prawdziwa wartość netto Bourdaina jest prawdopodobnie znacznie wyższa ze względu na zawartość zaufania Ariane, prawdopodobnie tak wysoką, a nawet większą niż wcześniej szacowane 16 milionów dolarów. Jednak to, ile naprawdę był wart Anthony Bourdain, trudno zmierzyć w dolarach.

Jak pisała w Nowojorczyk Helen Rosner, przyjaciółka Anthony'ego Bourdaina i osobistość kulinarna, uważała, że ​​„był najbardziej znaną gwiazdą w Ameryce”. Był z pewnością jednym z najbardziej lubianych przez szefów kuchni, kucharzy, smakoszy, pisarzy, czytelników i fanów telewizji. Jego intymne podejście do jedzenia i kultury zbliżyło nas do siebie, mimo że byliśmy w odległych zakątkach świata. Jak pisze Rosner: „Bourdain czuł się jak twój brat, twój radowy wujek, twój niemożliwie fajny tata — twój najprawdziwszy, najmądrzejszy przyjaciel…”. Kimkolwiek był dla nas, czuliśmy się z nim blisko, w sposób, w jaki tylko prawdziwy pisarz może Stwórz. To więcej niż miliony.