Oto, co codzienne jedzenie bekonu wpływa na twoje ciało

Paski bekonu

Boczek to niezwykle popularny sposób na rozpoczęcie poranka w wielu kuchniach w całym kraju. Jednak większość ludzi zachowuje go na specjalne okazje. Czy liczy się weekend? Biorąc pod uwagę fakt, że bekon jest nieco kłopotliwy w przygotowaniu, wymaga sporego sprzątania, a ludzie są słusznie zaniepokojeni wpływem na zdrowie spożywania go zbyt dużo, cóż, mogą nie chcieć.


Z pewnością pojawiają się nagłówki z takich publikacji, jak: Opiekun głosząc ' Tak, boczek naprawdę nas zabija . Czy to zwróciło twoją uwagę? To, co skłoniło tę zaskakującą proklamację, to decyzja Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 r. o włączeniu przetworzonego mięsa, takiego jak bekon i hot dogi, do tej samej kategorii przyczyn raka, takich jak palenie i azbest – chociaż nie oznacza to, że są one tak niebezpieczne (poprzez NPR ).Więc co się stanie, jeśli codziennie jesz bekon? Jak można się domyślić, nie jest to szczególnie dobra wiadomość.
Możesz zwiększyć ryzyko zachorowania na raka

Talerz bekonu

Wspomniana decyzja WHO była wynikiem przeglądu ponad 400 badań przeprowadzonych przez 22 naukowców zajmujących się rakiem z 10 krajów. Ustalili, że przetworzone mięso jest udowodnionym czynnikiem rakotwórczym. W decyzji WHO zauważyli, że zaledwie 50 gramów — kilka kawałków bekonu — zwiększa ryzyko raka okrężnicy o 18 procent. Stawki te rosły, im więcej jesz.

Badania wykazały również, że około 34 000 zgonów z powodu raka na całym świecie przypisano spożyciu przetworzonego mięsa. Badanie z 2018 r., w którym wykorzystano dane od 262 195 kobiet, wykazało, że spożywanie tylko 9 gramów bekonu dziennie (mniej niż jednej sztuki) znacznie zwiększyłoby ryzyko zachorowania na raka piersi. Ryzyko zachorowania na raka wynika z włączenia dwóch konserwantów: azotanu potasu i azotanu sodu, które pomagają zachować różowawy kolor mięsa.Przyjmiesz prawie połowę zalecanego spożycia sodu podczas jednego posiedzenia

Boczek na desce

Nie powinno dziwić, że ponieważ boczek wytwarzany jest przez moczenie mięsa w roztworze soli, gotowy produkt zawiera dużo sodu (poprzez Linia zdrowia ). Zaledwie cztery kawałki bekonu rano stanowią 880 miligramów sodu lub 40 procent zalecanego dziennego przydziału sodu (przez Czas ). W krótkim okresie spowoduje to, że będziesz spragniony i możesz zauważyć, że jesteś wzdęty lub opuchnięty, biorąc pod uwagę fakt, że spożycie sodu powoduje zatrzymanie wody, aby spróbować zrekompensować wzrost sodu w organizmie (poprzez Linia zdrowia ).

W dłuższej perspektywie wysokie spożycie sodu odpowiada większemu ryzyku nadciśnienia tętniczego. Diety wysokosolne są również powiązane z wyższym ryzykiem zachorowania na raka żołądka. Jedno z badań wykazało, że spośród 268 000 uczestników, ci, którzy spożywali 3 gramy soli dziennie, mieli o 68% wyższe ryzyko zachorowania na raka żołądka niż uczestnicy, którzy spożywali mniej soli 1 gram dziennie. Oczywiście to ryzyko raka jest spotęgowane przez wspomniane wcześniej ryzyko zachorowania na raka okrężnicy z powodu azotanów w boczku.Będziesz jadł dużo tłuszczów nasyconych

Talerz śniadaniowy

Prawie 70 procent kalorii w boczku pochodzi z tłuszczu (poprzez Web MD ). Połowa tego tłuszczu jest nasycona. Nie pasuje to do wytycznych dietetycznych, które sugerują, że mniej niż 10% dziennego spożycia kalorii powinny stanowić tłuszcze nasycone (poprzez Medline Plus ).

Dzieje się tak dlatego, że wraz z tłuszczami trans, tłuszcze nasycone należą do kategorii „niezdrowych tłuszczów”. Spożywanie pokarmów zawierających dużo tłuszczów nasyconych może również powodować wzrost poziomu cholesterolu. To z kolei zwiększa ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, ponieważ cholesterol zaczyna gromadzić się w tętnicach, co utrudnia przepływ krwi. Kiedy krew nie może przepływać przez tętnice w sercu, prowadzi to do zawału serca (poprzez Klinika majonezu ).