Nieopowiedziana prawda A.1. sos

Obraz A.1. sos Monica Schipper/Getty Images

A.1. Sos, znany również jako A.1. Sos do steków, znany również jako „sos do steków”, ponieważ podobnie jak Kleenex, Xerox i Band-Aid, A.1. marka stała się synonimem sosu stekowego. Jasne, jest sos z pieprzu, pikantne chimichurri lub sos z czerwonego wina, ale jeśli poprosisz o butelkę sosu do steków, dostaniesz A.1., czy ci się to podoba, czy nie.


Załóżmy, podobnie jak inne kultowe marki, A.1. zmienił swoje klasyczne kwadratowe butelki, może próbował urozmaicić grubą czcionkę lub hasło „oryginalny sos”, cóż, to po prostu nie wydaje się całkiem dobrze . To sos do steków, absolutna antyteza hipsterskiej kultury smakoszy. Wygląda jak kapsuła czasu, smakuje jak kapsuła czasu i jest po prostu w porządku, dziękuję bardzo. Ale dlaczego nazywa się to czymś, co brzmi jak rozmiar tacy na kopie? I czy rzeczywiście był, jak twierdzi wytwórnia, „założony w 1862 roku”? Poznajmy naszego przyjaciela, zawsze niezawodnego A.1., trochę lepiej, dobrze?A.1. Sos został wynaleziony przez Hendersona Williama Branda

A1 wynaleziony przez Hendersona Williama Branda

A.1. Sos został po raz pierwszy wymyślony przez Henderson William Brand , osobisty kucharz króla Jerzego IV w latach 1824-1831. Podobno król Jerzy skosztował sosu i wyraził swoją aprobatę wymawiając go „A1”. Henderson William Brand urodził się w Durham, mieście w północno-wschodniej Anglii, i był synem Thomasa Branda, karczmarza i piwowara. Chociaż nikt nie wie na pewno, czy młody William Henderson Brand pracował w kuchni swojego ojca, wydaje się to prawdopodobne, ponieważ w młodym wieku 12 lat pracował w kuchni księcia regenta jako „podgotowany”. Książę regent, znany jako gastronomia z zamiłowaniem do wykwintnej kuchni, został królem Jerzym IV w 1820 roku, a Henderson William Brand niedługo potem przeszedł z niedochcianego kucharza na „małpa ustnego”, stanowisko podobne do sous chefa.
Marka później opublikuje zaktualizowaną wersję Gotowanie Simpsona Cook , popularną wówczas książką kucharską, i założył sklep w Londynie w 1835 roku. Jego pierwsze dwa produkty to Essence of Chicken i Essence of Beef. Po ogłoszeniu upadłości, rebrandingu i handlu jako „H.W. Brand”, Brand został mianowany kucharzem i kierownikiem kuchni na Międzynarodowej Wystawie w Londynie w 1862 roku, gdzie zadebiutował „Brand's International Sauce”, gdzie, jak można się było spodziewać, znalazł się na A1.

A.1. Składniki sosu pomogły ukryć smak starej wołowiny

A.1. składniki sosu stekowego

Dla sosu, który istnieje w takiej czy innej formie od 1862 roku, A.1. ma dość zaskakującą listę składników, z kilkoma wyjątkami. Na uwagę zasługuje pasta z rodzynków, H.W. Geniusz marki, który od tego czasu jest używany w innych sosach i gotowych potrawach. Przeciwutleniacze w rodzynkach pomogły spowolnić rozkład wołowiny w dniach poprzedzających schłodzenie, ale także pomagał zamaskować smak gnijącej wołowiny. Najwyraźniej nawet królowie nie byli zbyt królewscy, by nie jeść jakiegoś ostrego steku w latach sześćdziesiątych XIX wieku.Ocet destylowany ma również pozasmakowe zastosowanie: najstarszy na świecie zmiękczacz do mięsa . W swoim najwcześniejszym początkach A.1. W sosie użyto droższego octu słodowego. W starszych wersjach sosu zamiast puree z pomarańczy stosowano również marmoladę pomarańczową. Przyprawy i zioła to oczywiście tajemnica handlowa. Można śmiało powiedzieć, że w H.W. W dzień marki nie było syropu kukurydzianego, karmelowego koloru ani guma ksantamowa . Jeśli pomysł zjedzenia nieco mniej przetworzonej, ustabilizowanej na półce wersji A.1. przemawia do ciebie, spróbuj to przepis na kopiowanie kota.

A.1. Firma macierzysta Sauce produkuje popularny azjatycki suplement zdrowotny

Dodatek zdrowotny firmy macierzystej z sosem do steków A1 Facebook

Żywność Kraft jest właścicielem licencja na Nabisco , który obejmuje licencję na A.1. marką w Ameryce Północnej oraz firmą-matką dla Brand & Co, Cerebos, produkuje A1 w Wielkiej Brytanii . na eksport na rynki europejskie i azjatyckie. Sos do steków nie jest jednak najpopularniejszym produktem Brand & Co.Esencja z Kurczaka , suplement zdrowotny z kurczaka, jest bardzo popularny w Azji i jest często reklamowany jako „tonik mózgowy” które mogą pomóc w nauce i rozwoju poznawczym. Marka jako pierwsza opracowała przepis na schorowanego króla Jerzego IV. Pracując w królewskiej kuchni, Brand stworzył dla króla tonik zdrowotny na bazie kurczaka, który następnie sprzedał publicznie. Monarchia wydał królewski nakaz na produkt 1897 , zasadniczo promując Essence of Chicken, a produkt początkowo był eksportowany do Azji w latach dwudziestych XX wieku.

Esencja z kurczaka była tematem kilku Badania kliniczne i studia w celu zmierzenia wszelkich możliwych skutków dla funkcji poznawczych i faktycznie stwierdzono, że zapewnia wymierne korzyści. Jak w A.1. cóż, jego jedyną zaletą wydaje się być smak.

A.1. W 2014 roku sos zrzucił „stek” ze swojej nazwy

A.1. Sos spadł Facebook

Grupa Kraft Foods upuścił „stek” od nazwy kultowej marki sosów do steków w 2014 roku i przywrócił ją na antenę telewizyjną po pięcioletniej nieobecności, aby ogłosić podział. Dlaczego A.1. sos do steków już nie tylko na stek? Wśród białek zwierzęcych spożywanych w domu spada liczba wołowiny, natomiast rośnie liczba kurczaków. Od 2014 r. 65 procent A.1. sos został posmarowany na steku, a nie na innym źródle białka. Oczywiście potrzebna była zmiana, jeśli A.1 miał przeciwstawić się zmniejszającej się popularności wołowiny. Promowanie A.1. jako sos, do którego, jak mówi kampania reklamowa, pasuje „prawie wszystko”, był sposobem na umocnienie długoterminowego przetrwania marki w świecie zmieniających się nawyków i gustów konsumentów.

olej o wysokiej temperaturze dymienia

Zmiana nazwy była jednak w rzeczywistości powrotem do oryginalnego brandingu i nazwy A.1. A.1. stek dodał do swojej nazwy dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku, gdy nastąpiła kluczowa zmiana na wołowinę, ale tak było? pierwszy wprowadzony na rynek jako wysokiej jakości, uniwersalny „pikantny sos inny niż wszystkie inne, doceniany na walijskich kawałkach mięsa, pieczonych homarach i angielskich kotletach z baraniny”.

A.1. Popularność sosu spada

A.1. Popularność sosu spada

Ale czy branding A.1. może się zmienić z A.1. Sos do steków” do „A.1. W sosie mniej miej nadzieję, że peskatarianie wleją trochę A.1. o ich rybnych tacos i więcej o tym, że sos do steków ogólnie traci popularność ? Po pierwsze, jakość mięsa znacznie się poprawiła od szczytu popularności sosu do steków w latach 60. XX wieku, a potrzeba maskowania gorszej jakości wołowiny sosem zmalała. Firma Certified Angus Beef powstała w 1978 roku , a gusta konsumentów zmieniły się, ponieważ hodowcy spełniali coraz wyższe standardy. Czasy króla Jerzego maskującego smak lekko zjełczałej wołowiny sosem już dawno minęły.

Kolejny czynnik spadku A.1. Sosem jest to, że szefowie kuchni go nie lubią, a goście szanują szefów kuchni. Zwłaszcza w ekskluzywnej restauracji, gdzie szef kuchni komponuje całe danie — włącznie z każdy rodzaj sosu. Aby umieścić dużą kulę A.1. na dojrzałym na sucho żeberku unosiłby co najmniej kilka brwi w kuchni.

Chociaż A.1. Sos został wynaleziony w Wielkiej Brytanii, nie jest już tam sprzedawany

Zdjęcie reklamy sosu HP Zdjęcia Post/Getty Images

Mimo że A.1. Sos ma większość Niesamowita brytyjska historia pochodzenia, nie jest powszechnie dostępna w Wielkiej Brytanii, a zamiast tego produkowana jest tam tylko na eksport. A.1. był również znany jako „A1” bez dwóch kropek, które są używane przez amerykańską wytwórnię, i był wycofane z brytyjskich supermarketów w latach 70. . Chociaż A.1. jest prawdopodobnie jedyną amerykańską wersją gęstego, brązowego sosu do steków, rynek „brązowych sosów” w Wielkiej Brytanii jest dość konkurencyjny z opcjami takimi jak HP, Daddie's, Heinz Ideal i Fletcher's Tiger Sauce, które walczą o uwagę kupujących. HP Sauce — kiedyś produkowany w Wielkiej Brytanii, ale teraz produkowany w Holandii — odpowiada za 71 procent rynku brązowych sosów w Wielkiej Brytanii. A.1./A1 po prostu nie nadążał za konkurencją.

Czasami można znaleźć importowany amerykański A.1. sos w większych supermarketach w Wielkiej Brytanii. A co do pytania, czy brązowy sos i sos do steków to to samo? Nikt nie ma konkretnej odpowiedzi, ale brązowy sos wydaje się sauce popularny ze śniadaniem , podczas gdy niewielu ludzi smaruje tost sosem do steków.

Puste butelki A.1. Sos ciągle pojawiał się w tajemniczych okolicznościach w bibliotece w Ohio

Sos A.1 w tajemnicy biblioteki Ohio Facebook

W 2017 roku w miejscowości Avon Lake w stanie Ohio zatrzymano niezidentyfikowaną osobę z tajemniczym motywem pozostawienie pustych butelek A.1. schowane w różnych miejscach biblioteki publicznej. Pracownicy znaleźli pierwszą butelkę w dziale prasowym, a potem aż do 40 więcej pojawił się ukryty za książkami i roślinami w bibliotece. Wszystkie były czyste, puste i miały usunięte etykiety. Nagranie wideo z monitoringu biblioteki nie ujawniło tajemniczego otwieracza butelek.

Pracownicy biblioteki wysunęli teorię, że butelki były używane do przemytu alkoholu, ale nie wytrzymało to testu zapachu. Butelki pachniały tylko pikantnym A.1. Sos, a nie alkohol. Personel biblioteki wykluczył nastoletniego winowajcę, ponieważ butelki wydawały się być pozostawione w pierwszej połowie dnia. Chociaż może to nie być najbardziej ekscytującą historią? Nierozwiązane tajemnice , przypadek tajemniczego A.1. butelki Biblioteki Publicznej Avon Lake pozostają otwarte.

Nicki Minaj popełnił faux pas, używając A.1. Sos w eleganckim steakhouse

Nicki Minaj użyła A.1. w stekach Dimitrios Kambouris/Getty Images

W 2013 raper Nicki Minaj zjadłem w Dobrze , wysokiej klasy steki w West Hollywood w Kalifornii. Ceny Boa za stek zaczynają się od 40 dolarów za mały filet, a dodanie sosu do steku na drogi stek może być postrzegane jako obraza dla szefa kuchni. Nicki Minaj ewidentnie maszeruje w rytm własnego bębna, bo kazała jej ktoś z jej świty zaopatrzyć ją w butelkę A.1. jak tylko usiadła (przez TMZ ). Kiedy rep dla A.1. sos widział TMZ paparazzi, powiedzieli w wywiadzie dla celebrytów: „Cieszymy się, że Nicki Minaj kocha nasz sos tak samo, jak my kochamy ją i jej muzykę. Aby upewnić się, że nigdy więcej nie będzie 'bez sosu', wysłaliśmy Nicki trochę naszego A.1. Oryginalny sos do steków.

Nicki Minaj nie jest jedyną celebrytką, która uwielbia A.1., nawet jeśli niektórzy smakosze uznają sos do steków za nieco niezdarny. Piosenkarz John Legend ujawnione listonoszom że jego słynna małżonka smakosza, Chrissy Teigen , uwielbia te rzeczy. Najwyraźniej Teigen przypadkowo złożył listonoszom zamówienie na 25 butelek A.1. zamiast pięciu. O miłości Teigen do A.1., Legend powiedział: „Chrissy upiera się, by mieć A1 do swojego steku, bez względu na to, jak bluźniercze jest to dla wszystkich steków”.

A.1. Sos zrobił świece o zapachu mięsa na Dzień Ojca

A.1. zrobione świece o zapachu mięsa Facebook

Zapachy domowe zwykle należą do rodziny kwiatowej lub ziołowej: przyprawa dyniowa , wanilia , jaśmin itp. W 2018 jednak A.1. Sauce postanowił wprowadzić nowy, wspaniały świat w domowych zapachach, wprowadzając linia świec o zapachu mięsa na Dzień Ojca. Świece zostały zrobione tak, że kochany stary tata nie musi „gotować całej rzeczy, aby uzyskać obfity zapach”. Świece były dostępne w trzech mięsnych smakach, a raczej zapachach: Original Meat, Backyard BBQ i Classic Hamburger. Choć były efekciarskie, świece okazały się dość popularne i wyprzedane w tydzień – do tej pory nie zostały uzupełnione. (Przepraszam tatusiowie, którzy przegapili.)

A.1. nie jest też pierwszą ani jedyną marką spożywczą, która zapuszcza się w branży produkcji świec. KFC wypuściło limitowaną edycję świeca o zapachu sosu w 2019 roku, a także bardzo limitowaną edycję SPF 30 krem z filtrem, który pachniał jak smażony kurczak w 2016 roku. Aby wesprzeć Autism Speaks, White Castle wydała Oryginalna świeca zapachowa Slider w 2014 roku oraz McDonald's zadebiutował swoją świecą o zapachu burgera w lutym 2020 roku. Taco Bell wydawało się, że bawił się tym pomysłem w 2011 roku, ale nic z tego nie wyszło.