To dlatego kurczak Chick-Fil-A jest tak pyszny

chick-fil-kanapka z kurczakiem Facebook

Nie popełnij tego błędu, Chick-fil-A jest na ścieżce wojennej, aby zostać największy procarz kurczaka fast food w Stanach Zjednoczonych. Mimo kontrowersje które czasami zagrażały jego imperium, Chick-fil-A nadal przyciąga tłumy owinięte wokół bloku z powodu swojego kurczaka. Z siedzibą w Atlancie łańcuch od ponad 50 lat produkuje kanapki z kurczakiem i proces ponieważ robienie smażonego kurczaka nie zmieniło się aż tak bardzo od tego, jak robił to założyciel S. Truett Cathy w 1964 roku.


Z pozoru smażony i grillowany kurczak Chick-fil-A może nie wydawać się trudny do przygotowania. Jednak wymaga o wiele więcej przygotowań i skrupulatnego wykonania niż po prostu wrzucenie piersi kurczaka do frytkownicy lub na grilla. Jeśli kiedykolwiek byłeś ciekaw, dlaczego twój samochód wydaje się kierować na parking Chick-fil-A za każdym razem, gdy mijasz restaurację, to jest to kurczak — i dlatego smakuje tak cholernie dobrze.Są wybredni, jeśli chodzi o wybór kurczaków?

laska-fil-a Facebook

Nie trzeba badacza żywności, aby dowiedzieć się, że dobra kanapka z kurczakiem zaczyna się od dobrego kawałka kurczaka. Podczas gdy niektóre fast food olbrzymy przyszły pod ostrzałem dla kurczaka, którego używają, CFA twierdzi, że używa tylko najlepszego kurczaka podczas tworzenia swojego menu. Oznacza to nie tylko, że firma odmawia kiedykolwiek używania mięsa z kurczaka, które zostało zmielone lub oddzielone, ale zgodnie z strona internetowa firmy , jej kurczęta są hodowane bez klatek i są wolne od dodanych sterydów, hormonów i antybiotyki , dzięki czemu możesz mieć pewność, że otrzymujesz kurczaka najwyższej jakości.
Poza tym Chick-fil-A wybiera mniejsze kurczaki, ponieważ zapewniają one lepszy smak i sokowirówkę. „Branża przeszła do większego ptaka, ponieważ jeśli jesteś producentem kurczaków, hodowanie większego ptaka jest bardziej efektywne”, wiceprezes CFA ds. strategii i rozwoju menu David Farmer powiedział . — Ale my nie lubimy większych ptaków. Podoba nam się tekstura, która pochodzi od mniejszego ptaka. Chcemy delikatności tego mięsa. Masz to, większy nie zawsze znaczy lepszy — zwłaszcza jeśli chodzi o kurczaka.

Ogórki kiszone odgrywają kluczową rolę

pikle na kanapce Facebook

Klasyka Chick-fil-A i bardzo popularna, kanapka z kurczakiem jest rzeczą uproszczoną pięknością. Smażony kotlet z kurczaka z dwoma piklami pomiędzy dwiema bułeczkami posmarowanymi masłem. To wszystko, proste i proste, bez wymyślnego tajnego sosu. Jednak bardzo ważnym aspektem, który może wydawać się tylko dodatkowym dodatkiem, są te pikle. Kanapka z kurczakiem Chick-fil-A bez pikli naprawdę nie jest prawdziwą kanapką CFA.Ogórki są przygotowywane z ogórków, które są marynowane przez trzy dni, zanim w końcu trafiają do kanapki z kurczakiem i nadają jej idealną ilość słonego, słonego smaku. Przez lata w Internecie spekulowano, że Chick-fil-A faktycznie marynuje surowego kurczaka w soku z marynaty przed procesem panierowania, jednak CFA nigdy publicznie nie potwierdzone to (choć byli pracownicy powiedziałem dociekliwi Redditorowie, tak właśnie jest). Miałoby to jednak sens, ponieważ słony sok z marynaty spowodowałby rozpad białek kurczaka i wytworzyłby kawałek mięsa z sokowirówki.

pisklę fil zamknięte w niedzielę

Jeśli chodzi o pikle na kanapce, pracownicy są proszeni o umieszczenie ich obok siebie, a nie jeden na drugim. Ma to sens, ponieważ bardziej równomiernie rozprowadzałoby to marynowane dobro. „Umawiają się na randki, nie łączą się w pary” – żartobliwie Alexa Griffith, która pracuje w korporacyjnym sektorze kulinarnym CFA powiedziany .Mają swój specjalny rodzaj grilla

grillowana kanapka z cfa? Instagram

Można by pomyśleć, że każdy stary grill nadałby się do stworzenia grillowanej kanapki z kurczakiem Chick-fil-A, ale tak nie jest. Laska-fil-A chcieli, aby ich kanapka z kurczakiem smakowała tak, jakby właśnie wyszła z grilla na podwórku, a po prostu nie było na rynku grilla komercyjnego, który mógłby zapewnić dokładnie taki smak z ich kurczakiem. Aby to nadrobić, CFA przelano 50 milionów dolarów do opracowania własnego specjalnego grilla.

Nawet dla firmy, która obraca się wokół kurczaka, tego rodzaju inwestycja może wydawać się trochę przesadą, ale firma chciała się upewnić, że ponowne wprowadzenie ich kanapki z kurczakiem z grilla w 2014 roku było w swojej własnej lidze. Ten grill o wartości 50 milionów dolarów jest opatentowany przez firmę i wykorzystuje system hydrauliczny do delikatnego zamykania i podnoszenia pokrywy, która przykrywa kurczaka. Gwarantuje to, że podczas gotowania nie wyciska się wszystkich soków z piersi. W przeciwieństwie do typowego grilla na podwórku, grill CFA gotuje obie strony kurczaka jednocześnie, pozostawiając jednocześnie apetyczne ślady grilla, które, miejmy nadzieję, sprawiają, że smakuje jak naprawdę dobry kawałek kurczaka z grilla na podwórku (uwaga na spoiler: jest lepiej).

Ich przyprawa została skrupulatnie przetestowana

kurczak z grilla chick-fil-a

Częścią kulinarnej magii, która kryje się w kurczaku Chick-fil-A, jest przyprawa, która pomaga nadać mięsu dodatkowego smaku. To nie jest coś tak prostego jak odrobina soli i pieprzu, a udoskonalenie zajęło firmie wiele lat.

Kiedy przyszło do opracowania przyprawy, która pomogłaby grillowanemu kurczakowi CFA naprawdę pop i stać na równi ze smażonym kurczakiem, kulinarni naukowcy firmy przeprowadzili szeroko zakrojone testy. „Nasz poprzedni grillowany kurczak był dobry, ale nie świetny”, wiceprezes CFA ds. strategii i rozwoju menu David Farmer powiedziany . „Musieliśmy stworzyć coś lepszego”. Oznaczało to skrupulatne eksperymentowanie z około 1200 różnymi kombinacjami przypraw, aby uzyskać idealną mieszankę przypraw do grillowanego kurczaka.

Chick-fil-A oczywiście nie zdradzi dokładnego przepisu na jego przyprawę, ale powiedział, że jest to mieszanka soli morskiej, cytryny, czosnku i różnych pikantnych ziół. Efektem końcowym jest przyprawa, którą można odtworzyć na każdej kanapce z kurczakiem, aby naprawdę wydobyć smak dymu z grilla.

Kurczak nie jest mrożony po ugotowaniu

samorodki Instagram

Niewiele jest potraw, które smakują lepiej, gdy są zamrożone podczas procesu gotowania, a klienci Chick-fil-A mogą być pewni, że ich kurczak nigdy nie zostanie zamrożony, gdy trafi do frytkownicy lub grilla.

Podczas gdy konkurenci nugget z kurczaka lubią McDonald's podawaj kurczaka, który był? wstępnie ugotowane, a następnie zamrożone i ponownie smażony, CFA stosuje odwrotne podejście i zapewnia, że ​​rozmrożony kurczak trafia bezpośrednio do klienta po ugotowaniu. Teraz, aby wyjaśnić, kurczak jest mrożony po dostarczeniu do każdej restauracji Chick-fil-A, ale jest całkowicie rozmrożony przed rozpoczęciem procesu gotowania (i nigdy nie jest wstępnie panierowany). W rzeczywistości każdy kawałek kurczaka jest przenoszony z zamrażarki do lodówki i pozostawiany na chwilę do rozmrożenia pełne 24 godziny przed uderzeniem we frytownicę lub grill. Chociaż mrożonego kurczaka można bezpiecznie gotować, zwykle trwa to dłużej i może skutkować mniej równomiernie ugotowane kawałek mięsa, który po prostu nie smakuje tak dobrze.

Chodzi o technikę panierowania

proces panierowania youtube

Jak więc Chick-fil-A zapewnia, że ​​każda kanapka z kurczakiem ma idealną ilość panierki, która nie zsuwa się z mięsa po jednym kęsie? Cóż, jak prawie wszystko inne w procesie gotowania kurczaka, o to chodzi w jaki sposób ten proces jest zakończony. Po każdym kawałku kurczak jest sprawdzany, aby upewnić się, że nie ma żadnych łez ani rażących niedoskonałości, zanurza się go w mieszance do mycia mleka i jajek, z większym końcem piersi kurczaka wprowadzanym jako pierwszy. Kurczak jest następnie umieszczany w koszu z mąką i całkowicie zakopywany. Teraz można by pomyśleć, że to wystarczy i proces panierowania kurczaka jest zakończony. Nie, nadchodzi najtrudniejsza część.

Pracownicy CFA są zachęcony aby stanąć na palcach i używając ciężaru ciała mocno zagnieść panierkę do mięsa. „Aby właściwie wypiekać pierś z kurczaka, należy przechylić całe ciało do przodu nad pojemnikiem na mąkę, podnosząc pięty i dociskając pierś z siłą sportowca, aby zapewnić jak najgęstsze i spójne rozprowadzanie mąki” – Alexa Griffith z CFA kuchnia korporacyjna powiedziany . Robienie tego po obu stronach piersi z kurczaka może być męczące, ale sprawia, że ​​kawałek panierowanego kurczaka jest bardziej równomiernie pokryty, co pomaga stworzyć chrupiący smażony kotlet z kurczaka, którego nie można pokonać.

Muszę mieć olej arachidowy

smażenie kurczaka youtube

Nie tylko mniejsze piersi z kurczaka i pikle sprawiają, że kurczak Chick-fil-A jest tak smaczny — olej, w którym gotuje się kurczaka, jest również częścią sekretnego przepisu. Chick-fil-A gotuje wszystko? smażony kurczak w 100 procentach rafinowany olej z orzechów . (Nie martw się, generalnie nie jest uważany za alergizujący przez FDA .) Z tego powodu firma kupuje więcej oleju arachidowego niż jakakolwiek inna firma w Stanach Zjednoczonych. Możesz gotować kurczaka we wszystkim, od oliwy z oliwek przez olej kukurydziany po olej kokosowy, ale jest dobry powód, dla którego założyciel CFA S. Truett Cathy wybrał olej arachidowy do swojego kurczaka.

Pomimo tego, że olej arachidowy ma orzechowy i łagodny słodki smak, nie przekazuje tych smaków potrawom, które są w nim gotowane, jak mogą to robić oleje o mocniejszym aromacie. Tak więc ugotowany w nim kurczak smakuje jak kurczak. Gwarantuje to, że smaki soku z ogórków (być może) i panierki na kurczaku nie zostaną skażone olejem spożywczym, a wszystkie ważne smaki będą swobodnie prześwitywać.

Właściwe umieszczenie we frytownicy jest niezbędne

układanie kotletów z kurczaka youtube

Tak naprawdę nie ma części procesu gotowania kurczaka Chick-fil-A, w którym pracownikom mówi się, aby po prostu je uskrzydlili i robili to, co uważają za najlepsze. Nawet sposób, w jaki kotlety z kurczaka są umieszczane we frytownicy, jest zgodny z protokołem firmy, aby zapewnić jak najlepszy smak produktu. Zamiast losowo wrzucać każdy kotlet do kosza do frytowania, filety z kurczaka są umieszczone we frytownicach tylko tak .

Aby uzyskać pyszny kawałek kurczaka od końca do końca, należy uzyskać równomierne ugotowanie całego kawałka mięsa. Aby tak się stało, pracownicy CFA umieszczają kotlety z kurczaka w koszu z końcem ogona skierowanym do środka. Dzieje się tak, ponieważ najgorętsza część oleju arachidowego znajduje się w cewkach otaczających kosz do smażenia. Dzięki umieszczeniu najgrubszej części kotletu z kurczaka na zewnątrz kosza, uzyskuje się dodatkowe ciepło potrzebne do ugotowania przez cały czas i dostarcza równomiernie złotobrązowy smażony filet z kurczaka w ciągu czterech minut na płasko.

Zasada 20 minut

cfa drive-thru Tom Pennington/Getty Images

Po wyjęciu smażonych kotletów z kurczaka z frytownicy pracownik delikatnie napiwki do koszyka odcedzić nadmiar oleju. Wtedy zaczyna tykać zegar. Załóżmy, że decydujesz się uderzyć Chick-fil-A podczas przerwy w akcji (czy to się w ogóle zdarza?). Możesz się obawiać, że smażony kurczak na kanapce będzie trochę za późno. Ale możesz być pewien, że tak nie jest. Dzieje się tak, ponieważ Chick-fil-A nie podaje panierowanych filetów dłużej niż 20 minut po wyjęciu ich z frytownicy.

To nie tylko pomaga zapobiegać przygotowywaniu większej ilości filetów z kurczaka w każdej restauracji, niż jest zamawiane, ale co ważniejsze, gwarantuje, że dostaniesz świeży kawałek kurczaka. W końcu świeży kawałek kurczaka na twojej kanapce zawsze będzie smakował lepiej niż ten, który leżał przez godzinę w podgrzewanej szufladzie.

ile hot dogów sprzedaje costco?

Odpowiednia bułka robi różnicę

bułeczki cfa Facebook

Dobra bułka może naprawdę podnieść jakość już dobrze przyrządzonej kanapki z kurczakiem, podczas gdy zła bułka może sprawić, że goście całkowicie wyrzucą chleb i sięgną po nóż i widelec. Chick-fil-A nie kręci się, jeśli chodzi o bułki i jak wszystko inne, firma ma szczególny sposób składania swoich kanapek.

Małe, metalowe urządzenie trzymające topione masło z wałkiem służy do posmarowania masłem każdej bułki, zanim trafi ona do tostera. Bułki są przesuwane po wałku, a następnie wrzucane do wstępnie ustawionego tostera, aby uzyskać lekki tost po stronie posmarowanej masłem. (Firma ma nawet dobre bezglutenowe dla tych, którzy mogą nie chcieć oryginalnego stylu kok.)

Ponieważ bułka jest wstępnie posmarowana masłem, zanim trafi do tostera, pomaga w tworzeniu pyszny smak umami w chlebie, który dobrze komponuje się z piklami i kurczakiem. Gdy bułki zostaną posmarowane masłem i podpieczone, a następnie doda się pikle, na bułce umieszcza się kotlet z kurczaka tak, aby trzy rogi fileta tworzyły trójkąt nad bokami bułki. W końcu nikt nie chce krzywej kanapki z kurczakiem.

Nic nie jest tak dobre jak prawdziwe

kanapka z kurczakiem cfa Instagram

Czasami po prostu nie ma porównania z prawdziwą ofertą. Od nuggetsów po kanapki z kurczakiem, ludzie mają obsesję na punkcie odtworzenia procesu, w wyniku którego powstaje kawałek kurczaka Chick-fil-A. Kiedy się nad tym zastanowisz, odtworzenie kanapki składającej się tylko ze smażonej piersi z kurczaka z dwoma piklami w bułce do hamburgerów nie powinno być takie trudne, prawda? Oczywiście, osiągnięcie tego smaku, a nawet wyglądu kawałka smażonego kurczaka Chick-fil-A nie jest łatwe. Od małych, złocistobrązowych, smażonych chrupek na końcu każdego fileta po wyrazisty smak marynaty – to przepis, który firma udoskonalała przez dziesięciolecia.

Z pewnością nie brakuje artykułów instruktażowych i przewodniki wideo w internecie. Niektóre z nich prawdopodobnie są bardzo bliskie dostarczenia naśladowcy, który mógłby nawet oszukać najbardziej oddanych zagorzałych wielbicieli Chick-fil-A. W końcu jednak, nawet jeśli te przepisy oszczędzą ci kłopotów z przedzieraniem się przez zatłoczoną kolejkę tylko po herbatniki z kurczaka lub paczkę nuggetsów, czy to naprawdę kawałek kurczaka Chick-fil-A, jeśli go zrobiłeś we własnej kuchni? Po prostu nie ma nic równie dobrego.