Nieopowiedziana prawda o oleju rzepakowym

mała miska oleju rzepakowego

Wszyscy jesteśmy winni, że od czasu do czasu oddajemy się smażonemu jedzeniu, ale większość z nas nie wie w pełni, jaki wpływ mają te tłuste potrawy, a w szczególności olej rzepakowy, w którym są smażone, na nasz globalna gospodarka czy nasze zdrowie. Na przykład możesz nie wiedzieć, że roślina, z której pochodzi olej rzepakowy, jest prawie identyczna z rośliną rzepakową i stanowi drugą co do wielkości uprawę oleistą na świecie po soi (poprzez Nauka Direct ) . Nazwa „rzepak” w rzeczywistości pochodzi od słów „Kanada” i „ola”, które oznaczają olej, ponieważ to kanadyjscy naukowcy opracowali jadalną wersję rośliny rzepaku (tj. rzepak), za Linia zdrowia . Tradycyjna roślina rzepakowa i olej z niej wytwarzany zawierają duże ilości związków zwanych kwasem erukowym i glukozynolanami, które są toksyczne dla ludzi, podczas gdy olej rzepakowy zawiera tylko bardzo niskie poziomy tych związków (poprzez Klinika majonezu ).


Ina i Jeffrey garten wartość netto

Od momentu odkrycia olej rzepakowy stał się absolutną podstawą w kuchni, po części dzięki jego neutralnemu smakowi i stosunkowo wysoki punkt dymienia 400 stopni Fahrenheita (przez MasterClass ). Jednak chociaż olej rzepakowy ma wiele kuszących właściwości, istnieją również pewne wady gotowania z nim lub zbyt częstego używania, które mogą mieć wpływ na wszystko, od talii, przez zdrowie serca po pamięć, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym pozornie prostym tłuszcz.Prawda o oleju rzepakowym i zdrowiu serca

butelki oleju rzepakowego na półce

Niektóre olejki są tak zdrowe dla serca i mózgu, że przyjmujemy je jako suplementy (pomyśl olej rybny i te omega-3). Cóż, olej rzepakowy jest również bogaty w niezbędny wielonienasycony tłuszcz zwany omega-6 (poprzez Linia zdrowia ) . Podobnie jak omega-3, nasz organizm nie może wytwarzać omega-6, więc musimy go pozyskiwać z naszej diety. Niestety, większość osób stosujących typową zachodnią dietę otrzymuje już więcej niż wystarczającą ilość kwasów omega-6, co może prowadzić do niechcianych stanów zapalnych w organizmie.
Jednak to tylko jeden aspekt wpływu oleju rzepakowego na zdrowie serca. W porównaniu z innymi rafinowanymi, bielonymi i dezodoryzowanymi olejami, takimi jak sojowy lub słonecznikowy, rzepak oferuje wyjątkowe korzyści dla serca. Na przykład, podobnie jak oliwa z oliwek, ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i wysoką zawartość tłuszczów wielonienasyconych, które są uważane za bardziej „zdrowe dla serca”, a nawet zawiera fitosterole, które mogą pomóc w zmniejszeniu ilości cholesterolu wchłanianego przez organizm (poprzez Harvard School of Public Health ).

mcdonalds przejeżdża przez pracownika

Z drugiej strony, jedno z badań wykazało, że osoby, które regularnie gotowały z olejem rzepakowym, były bardziej narażone na zespół metaboliczny, zespół schorzeń (w tym wysoki poziom cukru we krwi i wysokie ciśnienie krwi), które razem zwiększają ryzyko chorób serca (poprzez Dziennik Składniki odżywcze ). Tymczasem liczne badania wykazały, że podczas zastępowania tłuszczów nasyconych nienasyconymi olejami roślinnymi zrobił prowadzą do obniżenia poziomu cholesterolu u pacjentów, doświadczyli również znacznie wyższego wskaźnika zgonów z powodu chorób układu krążenia i choroby wieńcowej (poprzez Sc dzienna ). Potrzebne są jednak dalsze badania.Wpływ oleju rzepakowego na zdrowie jelit i mózgu

falafel smażony na głębokim oleju w oleju rzepakowym

Od momentu powstania olej rzepakowy był przedmiotem naprawdę fascynujących badań zdrowotnych. Na przykład, zgodnie z jednym z badań z 2017 r., wykazano, że dieta bogata w olej rzepakowy ma negatywny wpływ na zachowanie pamięci i zdolność uczenia się u myszy – efekty modelowania demencji (poprzez Dziennik Nauki ). W rzeczywistości myszy karmione olejem rzepakowym wykazywały wzrost liczby płytek amyloidowych beta, które, jak się uważa, są zaangażowane w rozwój choroby Alzheimera i uszkodzenie ich synaps (struktur odpowiedzialnych za komunikację między komórkami mózgowymi) w porównaniu z grupą kontrolną (przez Wiadomości medyczne dzisiaj ).

W innym badaniu smażony olej rzepakowy porównano ze świeżym olejem rzepakowym, aby sprawdzić, czy podgrzewanie oleju ma jakikolwiek wpływ na stan zapalny u myszy z IBS i rakiem jelita grubego. Według badań przeprowadzonych w UMass Amherst olej rzepakowy podgrzany do 325 stopni Fahrenheita (w przybliżeniu temperatura, w której smażony jest falafel) miał znacznie silniejsze działanie zapalne niż niesmażony olej rzepakowy (poprzez UMass ). W rzeczywistości myszy, które były karmione smażonym olejem rzepakowym, zauważyły, że ich guzy okrężnicy podwoiły się w porównaniu z grupą kontrolną, co daje nam kolejny powód, aby ograniczyć smażone potrawy, nawet jeśli są smażone w zdrowszych olejach.