Nieopowiedziana prawda o meksykańskiej coli

Butelki Coca-Coli Daniel Leal-olivas/Getty Images

Wygląda na to, że w dzisiejszych alejkach z napojem w większości sklepów spożywczych, obok puszek i plastikowych dwulitrowych butelek Coca-Coli, znajdziesz szeroki wybór szklanych butelek z długą szyjką Coca-Coli. Są szanse, że są to butelki meksykańskiej coli, wersji znanego na całym świecie napoju bezalkoholowego produkowanego na południe od granicy.


To nie tylko opakowanie, które wciąż zawiera hiszpański tekst i dumnie głosi, że jest that stworzone w Meksyku , co również odróżnia ją od wersji amerykańskiej — rzeczywista receptura jest znacznie inna. Coca-Cola produkowana w Meksyku jest wytwarzana z cukru trzcinowego, podczas gdy Coca-Cola ze Stanów Zjednoczonych jest wytwarzana z syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy (przez Rafineria 29 ).zestaw do posiłku martha stewart

Wydaje się, że każdy ma swoją (bardzo silną) opinię na temat tego, którą wersję sody preferuje. Podczas gdy niektórzy ludzie przeklinają meksykańską colę i odmawiają picia amerykańskiej produkcji, zdobywca nagrody Jamesa Bearda J. Kenji López-Alt przeprowadził kiedyś test degustacyjny z przyjaciółmi, który sugerował, że zdecydowana większość z nich (siedmiu z ośmiu) wybrała smak i aromat American Coke nad jej meksykańskim odpowiednikiem (przez Poważne jedzenie ).
Prawda o składnikach meksykańskiej Coli

Cukier biały i trzcina cukrowa

Jedną z przyczyn rozbieżności w składnikach jest gotująca się wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem (poprzez Smithsonian Magazine ). Meksykański przemysł sodowy zawsze preferował cukier w swoich napojach, ponieważ wspomaga on krajowy przemysł cukrowniczy.

ukryty koszt sklepów dolarowych

W 1997 roku Meksyk uchwalił cło na syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, aby wesprzeć przemysł cukrowniczy ze względu na konkurencję stwarzaną przez syrop kukurydziany. Stany Zjednoczone, które eksportują duże ilości syropu kukurydzianego, nie przychylnie przyjęły cła — wniosły sprawę do Światowej Organizacji Handlu, która orzekła na korzyść USA.Pięć lat później Meksyk ponownie próbował sprawić, by syrop kukurydziany był zbyt drogi. Ponownie Stany Zjednoczone udały się do WTO i ponownie WTO orzekła na korzyść Stanów Zjednoczonych. Nawet po tych prawnych niepowodzeniach Meksyk wydaje się robić coś słusznego, aby utrzymać syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy z dala od swojego przemysłu sodowego, ponieważ meksykańska cola, która jest eksportowana do Stanów Zjednoczonych, nadal jest wytwarzana z cukru trzcinowego.