Nigdy nie powinieneś dostać Lo Mein w chińskiej restauracji. Dlatego

Wołowina lo mein

Lo mein może być idealnym chińskim jedzeniem typu comfort – lekko słodkim, trochę lepkim, niezbyt ostrym, ale jakże satysfakcjonującym. Możesz go sparować z dowolnym napojem, od coli, przez wytrawne białe wino, po herbatę jaśminową, a jeśli nie możesz przełknąć całego talerza za jednym razem — w końcu jest super sycący — resztki wydają się smakować jeszcze lepiej za następnym razem dzień, nawet (a może szczególnie), jeśli jesz prosto z kartonu, jeszcze zimnego z lodówki.


Mimo to, jakkolwiek pyszne i kuszące, jak lo mein może być, to naprawdę nie jest coś, czym powinieneś być zamawianie z chińskiej restauracji . Po pierwsze, lo mein, jak wiemy, nie jest nawet w najmniejszym stopniu autentyczny, ani trochę, ani nie jest to coś, co zbliża się do wartości odżywczych. Lo mein jest również znacznie tańszy i znacznie lepszy, jeśli możesz to zrobić sam.Amerykańska lo mein w niczym nie przypomina swojego chińskiego odpowiednika

Kurczak Lo Mein

Jeśli chcesz zamówić najbardziej autentyczną pozycję z menu, lo mein nie jest daniem dla Ciebie. Podczas gdy lo mein, w przeciwieństwie do kurczaka generała Tso, nie jest całkowicie nieznane w Chinach, chińska wersja jest zupełnie inna od tej, którą znamy. „Lo mein” w rzeczywistości oznacza „zmieszany makaron” i odnosi się raczej do metody przygotowania niż do konkretnego dania. Według Moje świetne przepisy , chińska metoda przygotowania polega na wmieszaniu makaronu do bulionu tuż przed zakończeniem gotowania, dzięki czemu makaron zmięknie i wchłonie smak bulionu i jego przypraw.
ChowHound dalej wyjaśnia różnice między lo mein, ponieważ może być podawane w Bostonie i Pekinie. W USA makaron lo mein wrzuca się do gorącego woka z gęstym brązowym sosem zrobionym z takich składników jak bulion z kurczaka, sos sojowy, hoisin, imbir, sos ostrygowy, olej sezamowy, wino ryżowe i skrobia kukurydziana. Białko pochodzi z wieprzowiny, kurczaka, wołowiny, a czasem owoców morza (chyba że jest to wersja wegetariańska).

Chiński makaron lo mein jest również smażony na woku, ale sos jest lżejszy i cieńszy, być może zrobiony tylko z octu sojowego i ryżowego z odrobiną zagęszczacza. Chiński lo mein można posypać mostkiem wołowym, a nawet wontonami, albo mięso – wraz z warzywami, takimi jak grzyby i bok choy – może być podawane razem z makaronem, zamiast być zmieszane, co jest bardziej typowe w wersji amerykańskiej.To po prostu nie jest zdrowe

Jedzenie lo mein z pałeczkami

Lo mein, jak wiemy, jest w zasadzie sporą porcją węglowodanów i dużą ilością oleju. Jeśli zamówisz to odpopularny amerykański łańcuch chiński P.F. Chang , nawet wersja wegetariańska ma 630 kalorii , 10 gramów tłuszczu i 114 gramów węglowodanów. Dodanie tłustego mięsa, takiego jak wieprzowina, naprawdę przesadza, jednak z 920 kaloriami i 32 gramami tłuszczu, chociaż jeśli to trochę pocieszenie, ta wersja tylko ma 112 gramów węglowodanów.

Ponadto, jeśli obserwujesz spożycie sodu, możesz chcieć odwrócić wzrok od lo mein — słony sos sojowy zwiększa zawartość sodu do 3540 mg w przypadku warzyw i aż 4170 mg w przypadku krewetek. Zawartość cukru też nie wygląda dobrze – 20 gramów na każdy rodzaj lo mein z wyjątkiem warzyw, które osiągają 23.Jeśli zastanawiasz się, jak to ma się do zalecanych dziennych wartości opartych na 2000 kalorii dziennie, meina wieprzowa dostarczy prawie połowę twojego dziennego dozwolonego 78 gramów tłuszczu, a wszystkie oferowane przystawki lo mein dadzą ci więcej niż 1/ 3 z twoich 275 gramów węglowodanów. Będziesz prawie w połowie drogi do dozwolonych 50 gramów cukru, ale – oopsie! – zdecydowanie przesadzone na sód, ponieważ tak naprawdę powinieneś spożywać tylko 2300 gramów lub mniej dziennie tego konkretnego składnika odżywczego (poprzez Bardzo dobrze dopasowane ).

Lo mein nie jest wart swojej ceny

Wołowina lo mein

Ściągawka wymienia lo mein jako jeden z najlepszych chińskich dań w menu restauracji, które są całkowitą stratą pieniędzy. To prawda, że ​​w większości restauracji danie składa się przede wszystkim z makaronu, który jest jednym z najtańszych produktów w kuchni restauracyjnej. Co więcej, można je uzupełnić niedrogimi warzywami, takimi jak kapusta, podczas gdy droższe białka – wieprzowina, wołowina, kurczak, krewetki – są rzadko dostępne.

Lo mein jest w rzeczywistości opłacalnym sposobem, aby restauracje skąpiły na serwowaniu wszystkiego, co faktycznie będzie ich kosztować, jednocześnie pozbywając się wszelkich warzyw, które mogły przepełnić. Chociaż jest to miłe dla właścicieli restauracji, dlaczego miałbyś pomagać ich właścicielom? Jeśli tyzamów coś takiego jak gorący garnekzamiast tego zobaczysz dokładnie, ile mięsa dostajesz, zamiast zakopywać je pod stosem makaronu.

Lo mein jest łatwe do zrobienia w domu

patelnia lo mein

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowszą wersją lo mein za dużo mniej pieniędzy, niż będzie cię to kosztować w restauracji – i za trochę więcej kłopotów niż zamówienie na wynos – to naprawdę dość proste danie do zrobienia. Epickie sugeruje użycie dowolnego typu okrągłego makaronu zamiast chińskiego makaronu jajecznego, jeśli ten ostatni jest trudny do zdobycia.

Naprawdę nie będziesz potrzebować żadnych skomplikowanych składników do sosu — ich przepis wymaga sosu sojowego (możesz wybrać wersję o niskiej zawartości sodu), sosu ostrygowego, wina ryżowego lub wytrawnej sherry, miodu, orzeszków ziemnych lub oleju roślinnego, czosnku, imbir i szalotki, z grzybami do warzyw i pieczoną wieprzowiną lub innym mięsem do wyboru ( resztki kurczaka z rożna byłoby kolejną łatwą opcją) dla białka. Nawet wok jest opcjonalny, jak każda duża patelnia. Być może 15 lub 20 minut od momentu, gdy zaczniesz gotować wodę, aby ugotować makaron, do czasu, gdy obiad jest gotowy, a będzie to więcej niż warte minimalnego wysiłku, jaki w to włożysz.