Pół na pół: co powinieneś wiedzieć przed zakupem

wlewanie śmietanki do kawy

Jeśli kiedykolwiek siedziałeś w przytulnej kawiarni lub klasycznie urządzonej knajpie, prawdopodobnie dodałeś pół na pół do swojej kawy, niezależnie od tego, czy była podana w metalowym dzbanku, czy w plastikowych pojemnikach o indywidualnych rozmiarach. A może od lat jest częścią codziennej rutyny w domu, dodając odrobinę do porannej filiżanki joe.


Pół na pół ma wiele zastosowań oprócz robienia znacznie lepszej kawy, ponieważ znajduje się w wielu przepisach na quiche, zupy, sosy i nie tylko, aby były bardziej kremowe, ale co to właściwie jest? Pół na pół to jedna z wielu opcji znajdujących się w lodówce sekcja mleczarska w lokalnym sklepie spożywczym, ale czy wiesz dokładnie, co dostajesz, gdy podnosisz ten karton z półki? To o wiele więcej niż tylko odrobina nabiału, aby dodać tekstury do Twojej kawy. Oto, co musisz wiedzieć o pół na pół, zanim go kupisz.To pół mleko, pół śmietana

karton mleka

Ludzie rzucają o poranku plusk pół na pół Kawa czy popołudnie mrożone Americano przez długi czas, ale z czego dokładnie jest zrobione? Pół na pół to po prostu mieszanka mleka i lekkiej śmietanki, a według Kuchnia , jest zwykle przygotowywany z mleka pełnego, a nie odtłuszczonego lub 2 procent. Ale to jest to. Równe części mleka, równe części śmietany to pół na pół. Nazwa ma teraz sens.
Aby naprawdę nazwać produkt mleczny pół na pół, według USA Administracja Jedzenia i Leków , musi składać się z nie mniej niż 10,5 procent tłuszczu mlecznego, ale mniej niż 18 procent. Stamtąd może być pasteryzowany lub ultrapasteryzowany, lub zawierać stabilizatory lub aromaty, o ile na etykiecie zaznaczono jego dodatki.

Istnieje kilka odmian, takich jak niskotłuszczowe i beztłuszczowe pół na pół, które wykorzystują inne rodzaje mleka lub dodatki, ale prawdziwe pół na pół to mniej więcej tak proste połączenie mleczne, jak to tylko możliwe.Pół na pół zawiera mniej tłuszczu niż śmietanka ciężka

śmietana w spodku

Stojąc przed chłodnicą nabiału, osłupiały, może się okazać, że istnieje niedorzeczna liczba opcji kremów. Poważnie, jak jest ich tak wielu? Pół na pół różni się od śmietanki ciężkiej, która różni się też od śmietanki do ubijania i śmietanki lekkiej. Ale jaka jest różnica, jeśli chodzi o zawartość tłuszczu?

Według Kuchnia , produkty o wyższej zawartości tłuszczu będą miały gęstszy krem. Pół na pół zawiera zazwyczaj 12% tłuszczu, podczas gdy śmietanka zawiera aż do 38% tłuszczu. Jedna łyżka pół na pół doda 1,6 grama tłuszczu do twojego obliczenia na dzień, z czego 1,1 grama pochodzi z tłuszczów nasyconych. Ewentualnie jedna łyżka gęstej śmietany doda oszałamiającej 5,4 grama tłuszczu na swój rachunek, z 3,5 gramami z tłuszczów nasyconych.Według USDA , dorośli spożywający 2 000 kalorii dziennie powinni zazwyczaj spożywać od 44 do 77 gramów tłuszczu dziennie, a osiągnięcie tej liczby jest całkiem łatwe bez zastanowienia. Ale przynajmniej wybór pół na pół zamiast śmietanki da ci ułamek ilości tłuszczu, który dodajesz do porannej kawy.

Nie można użyć pół na pół do bitej śmietany

bita śmietana

Jeśli kiedykolwiek poszedłeś do sklepu i stwierdziłeś, że czujesz się na tyle odważnie, by zrobić własną bitą śmietanę zamiast puszka aerozolu w chłodziarkach do mleka, mogło się to przytrafić tobie. Często zdarza się, że zamiast bitej śmietany chwyta się pół na pół z półki nabiałowej. W końcu jest prawie w tym samym kartonie.

Ale kiedy wrócisz do domu i spróbujesz to ubić, na pewno zdasz sobie sprawę, że to nie działa. A to wszystko ze względu na różnicę w zawartości tłuszczu. Według Kuchnia , im gęstsza śmietana i te o wyższej zawartości tłuszczu, łatwiej ubić w stabilne piki.

Ze względu na niższą zawartość tłuszczu w pół na pół, nigdy nie będzie w stanie osiągnąć tych puszystych, chmurnych szczytów bitej śmietany, których szukasz. Do prawidłowego przygotowania bitej śmietany potrzebna jest śmietanka kremówka o zawartości tłuszczu 38%. Według Światło do gotowania , to jest to, co daje bardziej wszechstronną bitą śmietanę, która zachowa swój kształt znacznie dłużej niż inne opcje. Przy różnicy w zawartości tłuszczu w mleku wynoszącej średnio ponad 20 procent, po prostu nie ma mowy, żeby pół na pół sprostało zadaniu.

Pół na pół musi być hartowany podczas gotowania

kremowe ziemniaki

Kiedy wrzucisz ciężką śmietanę do sosu z wódki na nadchodzące penne makaron danie, zwykle będzie działać bezpośrednio w miksturze bez większego zamieszania, dodając do sosu piękną, kremową konsystencję. Ale to nie jest takie proste, jeśli zdecydowałeś się użyć pół na pół. Według Prawdziwe proste , dania takie jak quiche, tłuczone ziemniaki , czy zupy dobrze sprawdzają się z dodatkiem pół na pół i całkiem dobrze można je stosować zamiennie z gęstą śmietaną, ale po drodze trzeba trochę dopomóc.

Według Prawdziwe proste , opcje śmietankowe o wyższej zawartości tłuszczu są bardziej odporne na zsiadanie się, ale jeśli używasz pół na pół, zsiadania się można uniknąć dzięki temperowaniu.

Aby utemperować pół na pół, należy wsypać do miski niewielką ilość gorącego płynu, do którego próbujesz dodać. Następnie dodaj pół na pół i powoli ubij. Według Prawdziwe proste , należy powtórzyć te czynności dwa razy, aby powoli wprowadzić śmietankę do mieszanki przed ponownym dodaniem jej do potrawy. To sprawia, że ​​temperatura stopniowo wzrasta, a nie nagłe dodawanie, które spowodowałoby zsiadanie się.

Pół na pół zaprojektowano z myślą o długim okresie przydatności do spożycia

karton mleczny

Kiedy wyciągniesz karton pół na pół z lodówki na mleko razem z galonem mleka, możesz zauważyć, że ich daty przydatności do spożycia zdecydowanie nie pasują do siebie. Cóż, inna mleczarnia to inna data przydatności do spożycia. A to wszystko dzięki przetwarzaniu, które ma miejsce, zanim produkty mleczne trafią na półki sklepów spożywczych.

co jest w mięsie hamburgera McDonalds?

Wiekszosc z połowa i połowa produkty dostępne na rynku są ultra-pasteryzowane, zanim trafią na półki. Według Uniwersytet Cornella , gdy produkt jest ultrapasteryzowany, jest podgrzewany do temperatury co najmniej 280 stopni Fahrenheita i pozostaje w tej temperaturze przez co najmniej dwie sekundy. Podczas tego procesu zabija wszelkie problemy bakteryjne, a stamtąd jest pakowany w sterylnych warunkach, aby bakterie nie mogły wrócić do produktu. Cornell University podaje, że ultra-pasteryzowane produkty mogą leżeć na półkach średnio przez 30-90 dni w lodówce. Ale gdy karton jest już otwarty, zostaje zanieczyszczony przez otwarte elementy i pozostaje tylko 7-10 dni na idealną konsumpcję.

Stabilne na półce minis pół na pół zawiera mnóstwo dodatkowych składników

mini śmietanka

Kiedy siedzisz w swojej ulubionej restauracji, dodając te urocze mini pojemniki pół na pół do swojej kawy, możesz zastanowić się, ile dodatkowych składników jest w nich. To zdecydowanie nie jest zwykła mieszanka mleka i śmietanki, którą można znaleźć w pół na pół chłodzonej.

mini-stabilne na półce zawierają mleko. Jednak w jakiś sposób można je trzymać z dala od lodówki, z idealną temperaturą od 45 do 80 stopni. A to wszystko dzięki dodatkom chemicznym.

Wiele indywidualnych porcji wielkości pół i pół opcji na rynek zawierają cytrynian sodu, datem, pirofosforan tetrasodowy i karageninę. Według Linia zdrowia , karagen jest dodatkiem przeznaczonym do zagęszczania potraw i napojów, ale działa również jako konserwant. Cytrynianu sodowego jest stosowany jako środek smakowo-zapachowy, a także jako antykoagulant. Liczba elementów dodanych w celu stworzenia minis stabilnych na półce sprawia, że ​​zastanawiasz się, czy nie lepiej po prostu wziąć karton z sekcji chłodniczej.

Możesz uzyskać niskotłuszczowe pół na pół

wlewanie śmietanki do kawy

Ponieważ zwykłe pół na pół składa się z prostej kombinacji śmietany i pełnego mleka, mieszanka pozostawia trochę miejsca na dostosowanie, szczególnie w kategorii mleka. Teoretycznie, z dostępnymi na rynku opcjami 1%, 2% i odtłuszczonego mleka, pół na pół producenci mogliby mieszać dowolną opcję procentową zawartości tłuszczu mlecznego ze śmietaną. Aby osiągnąć tę kremową konsystencję, standardowo stosuje się mleko pełne, ale używanie mleka o niskiej zawartości tłuszczu oferuje konsumentom pożądaną opcję o niższej tłuszcz i kalorie liczy.

Zgodnie ze standardami znakowania żywności określonymi przez Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków , każdy produkt oznaczony jako niskotłuszczowy musi zawierać 3 gramy lub mniej tłuszczu ogółem na 100 gramów. Lub nie więcej niż 30 procent kalorie pochodzące z tłuszczu. Aby osiągnąć ten tytuł, niektóre firmy połączy odtłuszczone mleko ze śmietaną, aby obniżyć zawartość tłuszczu do mniej niż 0,5 grama na łyżkę stołową. Ale nawet przy niższej zawartości tłuszczu można go używać zamiennie ze zwykłym pół na pół.

jakie są smaki kręgli

Nigdy nie powinieneś kupować pół na pół bez tłuszczu

przejście mleczne

Podczas gdy niskotłuszczowe pół na pół jest uczciwą opcją, jeśli próbujesz spożywać mniej kalorii i tłuszczu, beztłuszczowe pół na pół zdecydowanie nie jest. Jeśli rzeczywiście chcesz opcji, która nadal zawiera mleko i śmietankę, nigdy nie kupuj pół na pół beztłuszczowej. Poważnie, nigdy.

Jak się okazuje, beztłuszczowe pół na pół nie zawiera w ogóle śmietanki. Według Smacznego , beztłuszczowe pół na pół to w rzeczywistości tylko odtłuszczone mleko, które przeszło proces zagęszczania za pomocą syropu kukurydzianego i innych dodatków. Według Czas , beztłuszczowe pół na pół zazwyczaj zawiera karageninę, sztuczny barwnik, fosforan disodowy, gumę guar i palmitynian witaminy A. Ale jeśli porównujesz listę prania dodatki po prostu do mleka i śmietanki, powiedział starszy dietetyk kliniczny w Texas Children's Hospital, Kristi King Czas równie dobrze możesz po prostu mieć prawdziwą rzecz.

Ale jeśli potrzebujesz opcji o niższej kaloryczności innej niż pół na pół, Smacznego mówi, że powinieneś używać odtłuszczonego mleka. Bez względu na to, jaką inną opcję wybierzesz, przynajmniej nie będziesz wrzucał mnóstwa dodatków do porannej kawy

Sam możesz zrobić pół na pół

śmietana do ubijania

Jeśli nadejdzie dzień, kiedy się obudzisz, udaj się do lodówki i spróbuj nalać sobie filiżankę kawy z pół na pół, tylko po to, by znaleźć pusty karton, wciąż jest alternatywa. Ponieważ pół na pół i dosłownie tylko mieszanka mleka i śmietany, możesz łatwo zrobić to sam!

Jeśli pracujesz nad przepisem na wypieki lub dania gotowane, takie jak zupy lub sosy do makaronów, przygotowanie zastąpić będzie działać w mgnieniu oka, jeśli zabraknie również. Według Smacznego , po prostu wymieszaj równe części mleka pełnego i śmietany. Włóż miksturę do słoika lub filiżanki z pokrywką i lekko potrząśnij. Otóż ​​to! Smacznego mówi, że może się lekko rozdzielić po dodaniu do kawy, ponieważ nie przeszła przez proces homogenizacji, ale jest to ledwo zauważalne.

Według Świerk zjada , można również łączyć razem mleko o niskiej zawartości tłuszczu i śmietankę, aby uzyskać lżejszą mieszankę. Lub, jeśli nie masz w domu żadnej tłustej śmietany, możesz dodać łyżkę roztopionego masła do filiżanki pełnego mleka, aby uzyskać tę samą konsystencję i zawartość tłuszczu mlecznego.

Pół na pół oznacza różne rzeczy w innych krajach

Pszczoła Guinnessa

Jak się okazuje, „pół na pół” nie oznacza dla wszystkich tego samego. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie słyszenie pół na pół odnoszące się do produktu mlecznego jest dość powszechne, ale plotka głosi, że aby otrzymać ten sam produkt w Wielkiej Brytanii, musisz poprosić o pół śmietany zamiast.

Ale nazwy zmiennych nie kończą się na tym. Według Huffpost , powiedzenie „pół na pół” w Irlandii oznacza, że ​​zamawiasz piwo składające się z dwóch połączonych stylów warzenia. Według Para winorośli , napój, czasami znany również jako Black and Tan, to dwutonowe piwo warstwowe składające się z Guinness and Bass Ale lub innego rodzaju pale ale. Piwo wlewa się najpierw do szklanki, z Guinnessa dopełnianie go.

Huffpost mówi też, że prośba o pół na pół w Brukseli da ci mieszankę szampana i białego wina. Jeśli chodzi o Amerykę Północną, nasze wykorzystanie pół na pół świata nadal zapewni ci tę mieszankę pół mleka i pół śmietanki, którą wszyscy znamy i kochamy, bez żadnego alkoholu.

Możesz włożyć pół na pół do koktajli

koktajl śmietankowy Instagram

Jeśli kiedykolwiek popijałeś białą rosyjską, hiszpańską kawę, a nawet martini z limonki w barze, prawdopodobnie zdarzyło Ci się, że miałeś gęstą śmietanę lub pół na pół w swoim koktajlu . Do koktajli często dodaje się ciężką śmietanę, aby nadać im kremową konsystencję, przełamując odrobinę kwasowości alkoholu. Ale pół na pół to świetna alternatywa poprosić, gdy nie jesteś tak zainteresowany popijaniem całej filiżanki śmietany i nie chcesz rozcieńczyć smaku alkoholu. Poza tym restauracje zwykle mają go pod ręką częściej, ponieważ i tak jest używany do kawy.

Ale nie możesz po prostu wlać garści pół na pół do koktajlu i założyć, że idealnie się ze sobą wymieszają. Jest trochę nauki, która się dzieje z procesem .

Ze względu na kwasowość alkoholu nie zawsze dobrze miesza się ze zwykłym mlekiem. Mleko nie ma wystarczająco wysokiej zawartości tłuszczu, aby zapobiec temu, co dzieje się podczas zsiadania się, dlatego często używa się ciężkiej śmietany. Ale jeśli wprowadzisz go poprawnie, wystarczy tylko dolać kieliszka koktajlowego, pół na pół działa cudownie, a odrobina może znacznie przyczynić się do uczynienia koktajlu o wiele smaczniejszym.
Kategorie Aktualności Inny jak