Prawda o słynnej gorącej szarlotce McDonald's

McDonald McDonald's

Szybkoobsługowy, wszechobecny i urodzony ze skromnych początków, McDonald's to jasnożółty symbol amerykańskiej kultury. Sprowadzeni tu z zagranicy, pod wpływem kultur imigrantów i rozprzestrzenieni po całym świecie poprzez globalizację, szarlotka jest ściśle związana z amerykańską tożsamością , także.






Więc jeśli nic nie mówi o amerykańskim kapitalizmie tak jak McDonald's i nie ma nic tak amerykańskiego jak… szarlotka , czy możemy zatem stwierdzić, że szarlotki McDonald's należą do najbardziej amerykańskich ze wszystkich szarlotek?



Być może odważne twierdzenie, ale szarlotka McDonald's ma zdołał pozostać podstawowym amerykańskim deserem fast-food przez ponad pół wieku. Bardzo pierwszy deser oficjalnie oferowany w McDonald's w całym kraju , kultowa szarlotka przetrwała, nawet jako pozycje w menu, takie jak McPizza, Fish McBites i McSpaghetti przyszedł i odszedł . To jest wytrwałe niezliczone metamorfozy — przede wszystkim jego fatalny, bardzo protestowany transformacja ze smażonego w pieczone w latach 90.








Ale tak uhonorowany tradycją i ukochany, jak mały placek w tekturowym woreczku, pod tą ciastowatą skórką kryją się tajemnice, których możesz nie być świadomy. Czytaj dalej, aby poznać prawdę o słynnych szarlotkach McDonald's.

Oryginalny przepis został oparty na szarlotkach czyjejś mamy

stary McDonald McDonald's

To było początek lat 60 i założyciel McDonald's Ray Kroc był w marynacie. Jego hamburgery, cheeseburgery i frytki, pod każdym względem, odniosły ogromny sukces. Ale jego eksperymenty z kolackimi, ciasteczkami, ciasteczkami truskawkowymi i innymi krótkotrwałymi próbami deseru? Nie tak bardzo.



Gdy Kroc błagał muzy McDonald's o inspirację do deserów, właściciel restauracji McDonald's w Tennessee postanowił zapytać matkę. Jako dziecko dorastające w Knoxville, Litton Cochran uwielbiał malutkie smażone szarlotki, które mama gotowała dla niego po szkole. Po otwarciu pierwszego McDonald's w Knoxville w 1960 roku, Cochran zatrudnił swoją mamę i siostrę jako szefów kuchni deserów do robienia szarlotek, które tak bardzo kochał. Czerpiąc z oryginalnego przepisu pani Cochran, smażyli szarlotki w stylu obrotowym, aż stały się chrupiące i złociste, a następnie włożyli je do tekturowego woreczka. Ciasta stały się tak popularne, że rodzina musiała sprowadzić dostawcę korporacyjnego.

Wkrótce ciepły aromat szarlotek z Knoxville McDonald's dotarł do nosa Kroca. Deser został wprowadzony do oficjalnego menu McDonald's w 1968 roku i stał się hitem McDonald's sklepów w całych Stanach Zjednoczonych do lat 70. XX wieku.



Przejście ze smażonych na pieczone wywołało narodowe oburzenie

smażona szarlotka Facebook

Do wczesnych lat 90. wszystko szło dobrze za gorącą szarlotką McDonald's. Następnie, pewnego wstrząsającego dnia w 1992 roku, McDonald's przestała smażyć szarlotki i przestawiłem się na pieczenie.

Dokładny powód tego drastycznego, prawdopodobnie głupiego posunięcia jest wciąż dyskutowany. Niektórzy stawiają hipotezę, że przejście z smażenia na pieczenie miało na celu uczynienie ciasta zdrowszym. Inni spekulują, że McDonald's chciał zmniejszyć ryzyko prawnej batalii, która mogłaby wyniknąć, gdyby klient sparzył sobie język na bardzo gorącym nadzieniu jabłkowym. Ale przechodząc na pieczone, McDonald's poświęcił delikatną, chrupiącą chrupkość ciasta smażonego w głębokim tłuszczu na rzecz czegoś, co było bardziej papkowate, mdłe i tylko nieznacznie zdrowsze.

najlepsza kanapka w arby

Amerykanie nie pozwolili, by smażone w głębokim tłuszczu placki przeszły bez walki. Fani jeździli do odległych miejsc, aby spróbować znaleźć odstające lokalizacje, w których nadal serwowane są smażone szarlotki. Kiedy internet wystartował, ludzie gromadzili się na forach, błagając innych rozmówców o informacje o obserwacjach smażonej szarlotki McDonald's. Dziś nadal możesz znaleźć petycje przywrócić smażone szarlotki McDonalda i stare listy franczyz, które nadal je oferują. Do tej pory prośby o przywrócenie niesfornych placków trafiały do ​​głuchych uszu — ale marzenie żyje w sercach nostalgicznych blogerzy kulinarni i Głośniki wysokotonowe .

...i dał początek malutkiemu czarnemu targowisku smażonej szarlotki od podstaw

Greenspan Facebook

Kiedy alkohol zniknął z menu w lokalach w całych Stanach Zjednoczonych, pojawiły się knajpki. Kiedy smażona szarlotka zniknęła z menu w McDonald's, mieliśmy czarny rynek smażonej szarlotki.

Szef kuchni o imieniu Eric Greenspan natknąłem się na czarny rynek z szarlotką McDonald's podczas skromnej konwencji kulinarnej poza Chicago. Greenspan szukał opakowania na grillowane kanapki z serem, które podawał w swojej restauracji w Los Angeles, Greenspan's Grilled Cheese – takich jak te, które McDonald's używał do smażonych szarlotek, wyjaśnił.

Jak opowiadał szef kuchni w rozmowie z Magazyn LA , sprzedawca podsłuchał, jak wypowiada magiczne słowa „Smażona szarlotka McDonalda” i wyjawił Greenspanowi, że mógłby kupić oryginalne smażone placki sprzedawane w McDonald's. Sprzedawca pracował z restauracjami typu fast food w Ameryce Północnej i miał kontakt ze sprzedawcą, który kiedyś dostarczał smażone placki do McDonald's (i nadal dostarczał je do kanadyjskich lokalizacji).

Greenspan poznał złotą, smażoną w głębokim tłuszczu okazję, kiedy ją zobaczył. Zaaranżował wysyłkę szarlotek z czarnego rynku do Los Angeles, gdzie podawał je w swojej restauracji jako „Pierwotne szarlotki” za 3 dolary. Greenspan od tego czasu zamknął swój grill z serem i zajął się innymi kulinarnymi wynalazkami, ale jego bohaterskie wskrzeszenie smażonych ciast McDonald's nigdy nie zostanie zapomniane.

Szarlotka właśnie otrzymała nową, „zdrowszą” metamorfozę, która również wywołała publiczne oburzenie

McDonald Facebook

Jakby nie mogło być wystarczająco źle dla wielbicieli oryginalnej, niezdrowej smażonej szarlotki, McDonald's dał ciasto inne zdrowa metamorfoza jesienią 2018 roku nowa szarlotka jest częścią kampanii McDonald's, która ma na celu zdrowo na nas — kampanii, która obejmuje takie ruchy, jak usuwanie sera z cheeseburgerów w Szczęśliwe posiłki i usuwanie z nich sztucznych składników miękkie służyć .

Wersja pieczonej szarlotki z 2018 roku zawiera 100-procentowe amerykańskie pokrojone jabłka, zamiast pokrojonej w kostkę mieszanki z dawnych czasów. Zamiast cynamonowej polewy cukrowej, ciasto pokryto kratką i posypką cukrową. Ciasto jest przyprawione cynamonem i faktycznie zawiera jeszcze cukier niż wcześniej: stary przepis miał 13 gramów cukru , a nowy zawiera 16.

Fani zabrali się na Twittera, aby zaprotestować przeciwko nowym przepisom na szarlotkę. „McDonald's zmienił skórkę z szarlotką i powinniśmy buntować się na ulicach” – napisał na Twitterze jeden użytkownik .

laska fil przy krawężniku

– Gdzie jest zielone pudełko? tweetował inne . 'Gdzie jest szarlotka?!! Franken-Strudel, który zaoferowałeś 2 wieczory, to kolejny przykład wielkiego biznesu, który trzyma się zwykłego człowieka!!

Są wykonane z sześciu różnych rodzajów jabłek uprawianych w Ameryce

McDonald McDonald's

Jak wspomniano, przed niedawną aktualizacją McDonald's nadzienie do szarlotki było pyszną - jeśli nie nieco podejrzanie wyglądającą - lepką mieszanką pokrojonych w kostkę jabłek. Te jabłka mogą pochodzić z dowolnego miejsca: Włoch, Nowej Zelandii, zaczarowanego lasu trujących jabłoni itp.

Teraz jednak McDonalds zobowiązał się do używania tylko świeżych, rodzimych jabłek. W szczególności franczyza będzie oferować ciasta zrobione z sześć rodzajów jabłek : Golden Delicious, Jonagold, Rome, Gala, Idared i Fuji.

„Nasz nowy przepis na świeżo upieczoną szarlotkę jest zgodny z innymi pozytywnymi zmianami, które wprowadziliśmy”, powiedział A Rzecznik McDonald's . „Usunęliśmy na przykład sztuczne konserwanty z naszych kurczaków McNuggets i zmieniliśmy nasze kanapki śniadaniowe na prawdziwe masło, ponieważ te zmiany mają znaczenie dla naszych gości”.

Wiesz, co też jest ważne dla ich gości? Smak. Ale to nie nasza sprawa...

Istnieje ponad 40 różnych smaków ciast

McDonald Facebook

Oprócz jabłek firma eksperymentowała z ponad 40 różnych nadzień i sezonowych smaków w ciastach w ciągu ostatniego półwiecza w Stanach Zjednoczonych i poza nimi.

Niedługo po wydaniu szarlotki McDonald's wprowadził na rynek swojego tartego kuzyna, ciasto wiśniowe . Podobnie jak oryginalna szarlotka, ciasto wiśniowe było smażone, a nie pieczone. Słowo na ulicy jest to, że w niektórych franczyzach w określonych porach roku nadal można znaleźć ciasta wiśniowe.

McDonald's znany jest z rozwijania ciasta o smaku dyni jako limitowana edycja, sezonowy smak. Firma przez lata zmieniała recepturę, ale ostatnie wcielenie ciasta dyniowego było pół nadzieniem do ciasta dyniowego, pół kremem.

substytut liścia curry

W okresie świątecznym McDonald's czasami serwuje wakacyjne stopy w uczestniczących lokalizacjach. W zeszłym roku świąteczny placek McDonald's zawierał nadzienie z kremem waniliowym zapieczone w cukrowej skorupce podobnej do ciasteczek i posypane kolorową posypką.

Inne rodzeństwo szarlotki McDonald's, które pojawiało się i znikało i powracało, zawierało truskawki i krem, ananasy i Borówka amerykańska .

International McDonald's oferuje całkiem kreatywne smaki ciasta

McDonald McDonald's

Gdy zaczniesz podróżować po świecie, ciasta McDonald's mogą stać się o wiele bardziej interesujące.

młoda giada autorstwa laurentiis

Restauracja ma tysiące lokali w ponad 100 krajów i często dostosowuje menu tak, by uwzględniać lokalne składniki i kuchnie. Oprócz sieci i boków, znane są międzynarodowe McDonald's ciasta inspirowane lokalnymi smakami , także.

Udaj się na przykład do Chin i możesz znaleźć smażone ciasto z taro wykonane z grubego, bulwiastego korzenia rośliny taro (ciasto zostało również zauważone w lokalizacjach McDonalda w Hawaje ). W lokalizacjach McDonald's w Malezji i Korea Południowa , możesz chrupać dalej ciasto kukurydziane , który zawiera słodką mieszankę kukurydzy i budyniu.

Jeśli dotrzesz do Japonii, możesz zafundować sobie placek ziemniaczany z bekonem wypełnione pikantną mieszanką boczku, ziemniaków i cebuli. Udaj się na zachód, a może uda ci się złapać ciasto śliwkowe imbirowe z Ukrainy lub ciasto bananowe w Brazylii.

Zainspirował mnóstwo naśladowców w innych sieciach fast foodfood

Szarlotka Burger King Facebook

Za tym, co robi McDonald's, często podążają konkurencyjne sieci fast foodów. Nic więc dziwnego, że konkurencyjne restauracje, takie jak Burger King, Taco Bell i Arby's, oferują własne szarlotki. Jak układają się szarlotki konkurenta? Rzućmy okiem na:

  • Holenderska szarlotka Burger Kinga : W przeciwieństwie do większości innych szarlotek z fast foodów, które są dostępne w przyjaznej dla podróżnych formie obrotu, holenderska szarlotka Burger King to prawdziwy kawałek ciasta. Ciasto ma atrakcyjny wygląd, jakby zostało wycięte z prawdziwego ciasta, ale z tego powodu jest zdecydowanie mniej przenośne.

  • Szarlotka karmelowa Taco Bell : Zainspirowana tradycyjnymi latynoamerykańskimi przeobrażeniami, karmelowa empanada jabłkowa Taco Bell to kieszonka z pokrojonych w kostkę jabłek i brązowego cukru. Empanada jest trochę skąpa w jabłkach, ale dostaje punkty za jedyne 1 USD.

  • Obroty jabłek Arby : Przy 430 kaloriach, obrót jabłkami Arby jest najbardziej kaloryczny ze wszystkich tych ciast. Jednak ma również najbardziej łuszczącą się skórkę i odrobinę lukru waniliowego.

  • Cynamonowa szarlotka Popeye'a : Cynamonowa szarlotka Popeye'a wyróżnia się tym, że jest super cynamonowa. Cały obrót jest pokryty cynamonem, więc możesz go preferować, jeśli naprawdę lubisz cynamon.

To wegańskie!

wegańska szarlotka McDonald Facebook

Jeszcze przed drugą zdrową metamorfozą, szarlotka McDonald's była wegańska. W rzeczywistości, poza napojami i sałatkami bez sosów, szarlotka była przez długi czas jedyną wegańską opcją oferowaną przez McDonald's.

Dziś wegańskie menu w McDonald's nieco się powiększyło — do napojów i sałatek dołączyły owoce, płatki owsiane z klonu i plasterki jabłka. Ale szarlotka pozostaje – prawdopodobnie – najsmaczniejszą wegańską opcją w menu McDonald's. Szarlotka na gorąco jest zrobiona z długiego (choć krótszego niż kiedyś) bez produktów zwierzęcych lista składników w tym jabłka, wzbogacona mąka, cukier, olej palmowy, cynamon i sól.

Natomiast większość klasyczne przepisy na szarlotkę proś o masło, jajko i smalec. Produkty pochodzenia zwierzęcego znajdziesz w wielu wersjach szarlotek konkurencji McDonald's. Szarlotka z cynamonem na gorąco Popeye zawiera mleko , na przykład. Karmelowa empanada jabłkowa Taco Bell zawiera mleko i masło , podobnie jak Arby obrót jabłkami .

Lista smaków makaronu ramen

„Szarlotki” były kiedyś powszechnym miejscem na placach zabaw McDonald's

McDonald youtube

Oderwijmy się od współczesnego świata ze zdrowymi, niesmażonymi szarlotkami McDonald's i wróćmy do prostszych czasów w zupełnie innym miejscu.

Jest rok 1971. Miejsce to McDonaldland , fikcyjny wszechświat, w którym Ronald McDonald i jego przyjaciele mieszkali, śmiali się i jedli hamburgery. McDonaldland był częścią początkowo części kampania reklamowa aby przedstawić dzieciom pozycje menu McDonald's za pomocą kolorowych postaci z kreskówek.

Oprócz postaci takich jak Ronald McDonald, Officer Big Mac i burmistrz McCheese, w reklamach pojawiły się szarlotki. Były to antropomorficzne drzewa, które kołysały się w rytm muzyki, ich oczy były wyłupiaste, a usta wiecznie wykrzywione w niepokojącym uśmiechu.

Po sukcesie reklam postacie te zostały przerobione na figurki akcji i wprowadzone do McDonald's Miejsca Play w całym kraju. Przed dołkami z piłeczkami znajdowały się wysokie plastikowe figurki oficera Big Maca z otwartymi ustami, które służyły za więzienie. Byli wysokie hamburgery z wyciągniętymi ramionami trzymającymi huśtawki. I były plastikowe drzewka do jabłek , z liśćmi w kropki, które zacieniały miejsca do siedzenia.

Te postacie ostatecznie zniknęły wraz z McDonaldlandem. Jednak przez wiele lat nadal można było znaleźć szarlotkę nawiedzającą starsze restauracje, obserwując, jak pożerasz owoce z jej wyimaginowanych gałęzi.