Nieopowiedziana prawda o Tater Tots

Ore-Ida Tater Wszystko Bloomberg/Getty Images

Czy istnieje bardziej klasyczny, całkowicie amerykański dodatek niż Tater Tots? Wynaleziony w latach 50. XX wieku jako sposób na wykorzystanie niewykorzystanych resztek ziemniaczanych pozostałych po produkcji frytek, Tater Tots stał się klejnotem w koronie Ore-Ida, firmy spożywczej założonej przez rodzeństwo hodowców ziemniaków. Krótko po premierze produktu, wycofany Zjadacz , małej firmie udało się przejąć całą czwartą dynamicznie rozwijającego się rynku mrożonych ziemniaków w całym kraju.


Kiedy Ore-Ida została kupiona przez H.L. Heinza za 30 milionów dolarów w 1965 roku, sukces marki wciąż narastał; po połączeniu Heinza z Kraft Foods w 2015 roku, Tater Tots pozostał jedną z najbardziej lukratywnych marek firmy. Dziś Tater Tots pozostają podstawą wszystkiego, od szkolnych obiadów po nocne przekąski i można się nimi delektować w sześć różnych odmian : Oryginalne, Cebulowe, Mini, Extra Crispy, Extra Crispy Easy i Crispy do mikrofalówek.Po prawie siedmiu dekadach obecności na rynku Tater Tots stały się wręcz kultowe, ale ile tak naprawdę konsumenci produktu wiedzą o tych smacznych ziemniaczanych przysmakach? Czytaj dalej, aby odkryć nieopowiedzianą prawdę o Tater Tots.
Tater Tot to wzór amerykańskiej pomysłowości

Worki produktów Ore-Ida Bloomberg/Getty Images

W 2017 roku Zjadacz odbył głęboką podróż dochodzeniową w historię Tater Tots. Wszystko zaczęło się od F. Nephi Grigga i jego brata, Golden Grigg, „dwóch zdeterminowanych młodych mormońskich przedsiębiorców”, z których każdy posiadał farmę ziemniaczaną, sprzedając bogactwo swojej ziemi przyjaciołom i sąsiadom. Przed śmiercią w 1995 roku Nephi napisał własną, nieopublikowaną „Historię Tot”, która zawierała wiele informacji Zjadacz używany do kompilacji wspomnień z wczesnych lat produktu.

Nephi był wizjonerem, który uwierzył, że mrożonki wkrótce zdominują amerykański przemysł spożywczy. Kierując się jego przeczuciem, bracia zastawili swoje gospodarstwa i kupili zakład szybkiego zamrażania w pobliskim Oregonie, z planem przekształcenia upraw ziemniaków w mrożone frytki . Po kilku próbach i błędach udało im się przestawić maszynę do cięcia ziemniaków, aby oddzielić frytki od resztek tasiemek, które były używane jako pasza dla bydła. Jako przedsiębiorca, który nienawidził marnotrawstwa, Nephi wpadł na pomysł sprasowania tych niechcianych resztek ziemniaków w bryłki wielkości kęsa, które można by usmażyć lub upiec.Nazywając swoją firmę po dwóch stanach, w których działali, narodziła się Ore-Ida Foods Inc.

Skromny Tater Tot został przedstawiony w eleganckim hotelu w Miami

Kilka gotowanych taterów

Tater Tots zadebiutowali w 1954 roku w hotelu chi-chi Fontainebleau w Miami. To, zgłoszone Zjadacz , było to, gdy założyciele Ore-Ida F. Nephi Grigg i jego brat Golden Grigg udali się na wybrzeże Florydy, aby wziąć udział w Narodowej Konwencji Ziemniaczanej, która odbyła się w tym roku w Fontainebleau.Nephi wpadł na genialny plan, by w spektakularnym stylu wprowadzić na rynek nową kreację kulinarną Ore-Idy. Po odnalezieniu szefa kuchni w hotelowej kuchni sprytny przedsiębiorca przekupił go, aby ugotował 15 funtów wynalazku na bazie ziemniaków, który przywiózł ze sobą, a następnie podał maluchom uczestnikom konwencji podczas śniadania.

Mei zabawa vs chow zabawa

Jego przeczucie, że ugryzienia ziemniaków wywrą duże wrażenie na zgromadzonych w przemyśle ziemniaczanym bigwigach, było dobre. „Wszystko to zostało połknięte szybciej, niż martwy kot mógłby machać ogonem” – Nephi Grigg barwnie napisał o swoim planie, który zadziałał nawet lepiej, niż się spodziewał, i położył podwaliny pod wszystkie przyszłe sukcesy, które migotały na horyzoncie.

Nazwisko Tater Tots było wynikiem ogólnopolskiego konkursu... może?

Tater tots na białym tle

Założyciele Ore-Idy udoskonalili swój produkt, wymyślony jako sposób na zapobieganie niepotrzebnym marnotrawstwu podczas produkcji szybko mrożonych frytek. Według notatek Nefiego, zgłoszone Zjadacz , nienazwany sprzedawca, który „podróżował po rynkach grając na ukulele i demonstrując nasz produkt”, był odpowiedzialny za opracowanie monikera Tater Tot, uzbrojony jedynie w „tezaurus i powinowactwo do aliteracji”.

Jednak krąży inna historia pochodzenia o tym, jak przystawka ze złomu ziemniaczanego Griggsa została nazwana Tater Tots. Według Codzienny Posiłek , Reporter z Południowej Florydy i strona internetowa Pitco (która produkuje komercyjne frytownice), firma stworzyła konkurs, zapraszając ludzi z całej Ameryki do zgłaszania swoich pomysłów. W tej wersji historii zwycięski wpis pochodzi od gospodyni domowej Clora Lay Orton, łącząc słowo „tater” (slangowe określenie ziemniaka) i „tot”, słowo opisujące niemowlę — w zasadzie dziecko ziemniaki .

„Nowy produkt ma około trzyletni skok w stosunku do konkurencji” – napisał Nephi Grigg. Aby wykorzystać to krótkie okno, zanim rynek zostanie zalany naśladowcami, nazwa „Tater Tot” została zastrzeżona, zakupiono nowe maszyny, a produkcja wzrosła do masowej produkcji ich nowego artykułu spożywczego.

Tater Tots walczył z podróbkami

Zrzut ekranu z reklamy Imi-Taters youtube

Tater Tots szybko wystartował, zdobywając zupełnie nowy udział w rynku, który wcześniej nie istniał; jak Reporter z Południowej Florydy zauważono w 2019 roku, że romans Amerykanów z produktem trwał przez dziesięciolecia i nie osłabł.

Jak to zwykle bywa, gdy nowy produkt staje się hitem wśród konsumentów, inne firmy zaczęły produkować własną wersję Tater Tots pod różnymi nazwami. Jednak nawet gdy konsumenci przyszli kupić podróbki, nadal określali naśladowców jako Tater Tots, podobnie jak marki takie jak Band-Aids, Kleenex i Corn Flakes stały się ogólnymi określeniami zarówno dla oryginalnego produktu, jak i jego imitacji.

Tak jak New York Times zgłoszone w 2014 roku, Ore-Ida odpowiedziała kampanią reklamową „Imi-Taters”. W jedna z reklam , produkty podobne do Tater Tot są noszone w różnych przebraniach w nadziei oszukania konsumentów, od kombinacji okularów Groucho Marx i wąsów po strój piracki. „Kampania „Imi-Taters” była bardzo udana” – powiedział Federico Arreola, wiceprezes jednostki biznesowej zajmującej się marką produktów konsumenckich w Heinz , właściciel marki Ore-Ida. Kampania, dodaje Arreola, skutecznie „przypominała konsumentom, że oryginał jest jedynym”.

Tworzenie własnych Tater Tots to test na wytrzymałość

Tater tot zapiekanka

Oprócz imitacji Tater Tots, produkt zdobył także konkurencja domowych kucharzy, którzy wymyślili własne przepisy. Tworzenie DIY Tater Tots nie jest jednak tak łatwe, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Tak jak Zjadacz wskazał w swojej eksploracji historii Tater Tots, czyniąc bryłki ziemniaków wielkości kęsa bez tych wszystkich specjalistycznych maszyn, co jest w rzeczywistości nie lada przedsięwzięciem. David Kinch, szef kuchni w uznanej kalifornijskiej restauracji Manresa , udostępnił swoją specjalność Przepis dla majsterkowiczów taterów; Jednak każdy, kto spróbuje sobie z tym poradzić, prawdopodobnie będzie chciał wziąć dzień wolny, biorąc pod uwagę, że przygotowanie przepisu zajmuje aż 12 godzin.

Jak powiedział Wes Rowe, szef kuchni i właściciel Wesburger 'N' More w San Francisco Zjadacz , w przeszłości zrobili własne domowe Tater Tots, ale postanowili przestać to robić i zamiast tego służyć klientom OG Ore-Ida Tots. Według Rowe, „po całym tym czasie i pracy wszyscy zgodziliśmy się, że najbardziej kochamy nasze klasyczne Ore-Ida”.

Tater Tots byli w centrum procesu sądowego dotyczącego rakotwórczej substancji chemicznej

Tater Tots w zamrażarce Bloomberg/Getty Images

Jednym niefortunnym efektem ubocznym procesu produkcyjnego, który tworzy Tater Tots, jest tworzenie substancji chemicznej o nazwie akrylamid . Tak jak SFGate Zwrócono uwagę, że gdy produkty bogate w skrobię, takie jak ziemniaki, są podgrzewane w wysokich temperaturach, w procesie powstaje akrylamid. Ale dopiero w 2002 roku wykryto jego obecność w żywności; stanowiło to duży problem, biorąc pod uwagę, że stan Kalifornia już wymieniał akrylamid jako jedną z substancji rakotwórczych wymienionych w Propozycja 65 . Ustawa ta, uchwalona w 1984 r., wymagała, aby konsumenci otrzymywali ostrzeżenia o wszelkich rakotwórczych substancjach, z którymi mogą się zetknąć – w tym o obecności akrylamidu w Tater Tots.

W wyniku pozwu wszczętego przez stan Kalifornia przeciwko Ore-Idzie i innym producentom produktów ziemniaczanych, Ore-Ida zgodziła się na ugodę, która wiązała się z zapłaceniem 600 000 USD kosztów i kar, a także obniżeniem poziomu akrylamidu we frytkach firmy. i Tater Tots w połowie.

Istnieje wiele sposobów na zhakowanie Tater Tots

Tater tot nachos

Ludzie, którzy kochają Tater Tots uwolnili swoją kreatywność dzięki sprytnym i czasami szalonym przepisom, które zabierają małe przekąski w nowe, śmiałe kulinarne kierunki. Na przykład, Brit+Co skompilował listę 17 unikalnych hacków, które wykorzystują Tater Tots jako podstawę wszystkiego od gofry do bekon cheeseburger Tater Do zapiekanki , który wygląda na tak pobłażliwy, jak się wydaje.

Inne hacki obejmują przekąski, takie jak bomby Tater Tot w bekonie , Buffalo kurczak tater tot nachos , a nawet Pizza śniadaniowa Tater Tot . Aby uzyskać bezmięsny hack Tater Tot, żądni przygód kucharze domowi mogą wypróbować ten przepis na Tater Tot burger z kwaśną śmietaną Sriracha , który wykorzystuje Tater Tots do stworzenia bezmięsnego, wegetariańskiego kotleta, który zadowoli nawet najbardziej zagorzałych mięsożerców. Ponadto Tater Tots stają się również popularne w hakowaniu na Chanuka , z przepisami dostępnymi online pokazującymi, jak używać Tater Tots do tworzenia łatwych do zrobienia latki .

Na krzepki żołądek proponuje kanał Mitycznej Kuchni na YouTube to hack : miska Tater Tot chili, łącząca wiele Tater Tots, aby stworzyć jadalną miskę, którą następnie napełnia się chili.

Najwyraźniej wszyscy źle gotują Tater Tots

Tater Tots z keczupem

Każdy, kto postępował zgodnie z instrukcjami gotowania na opakowaniu Tater Tots, wyrządzał sobie wielką krzywdę. A przynajmniej taka jest opinia Kuchnia Kelli Foster , który napisał w 2018 roku, że gotowanie tych małych bryłek ziemniaczanych zgodnie z „zalecanym czasem podanym w instrukcjach na opakowaniu” może je wystarczająco podgrzać, aby stały się jadalne, ale „nie wystarczy, aby osiągnęły pełny potencjał chrupiącej skórki, .

Foster zaleca odłożenie stopera i zamiast tego patrzenie na „wskazówki wizualne”, aby określić, kiedy partia Tater Tots osiągnęła doskonałość podobną do nirwany. ' Będziesz wiedziała, że ​​szczeniaczki są gotowe i gotowe, gdy będą miały głęboki, złotobrązowy kolor z zewnętrzną skórką, która wygląda wyjątkowo chrupiąc” – napisała. Według Fostera zalecany przez markę czas gotowania – „25 do 35 minut” – po prostu nie jest wystarczająco długi, aby osiągnąć ten ideał Tater Tot; zamiast tego zaleca solidne 60 minut w piekarniku.

Jak zauważył Foster, dodatkowy czas gotowania „sprawia najsmaczniejszą różnicę zarówno w smaku, jak i konsystencji taterowych ciastek”, ponieważ powoduje, że „skurczają się i nieco wysychają, co sprawia, że ​​są jeszcze bardziej chrupiące na zewnątrz z ziemniakami - środek jest bardziej gęsty i kremowy.

Restaurator odkrył uzdrawiającą moc Tater Tots

Tater Tots z bliska

Szef kuchni Chris Ladley jest właścicielem Dom Nudo restauracje w St. Louis, specjalizujące się w makaronach ramen. Kiedy wybuchła pandemia COVID-19, zmuszając restauracje w całym kraju do zamykania drzwi, znalazł ukojenie w Tater Tots. Jak powiedział Ladley Nadrzeczne czasy , kiedy sprawy „zaczęły się robić naprawdę źle”, jego szef kuchni Qui Tran „zapytał mnie, czy mamy coś gównianego do jedzenia w przejściu. Powiedziałem mu, że mamy Tater Tots, więc trochę usmażyłem. Na początku miałam małą miskę. W końcu zamienił się w średniej wielkości i następną rzeczą, którą wiedzieliśmy, było jedzenie ich z dużej miski. W cztery dni zjedliśmy ich całą skrzynkę.

W rzeczywistości Ladley przyznał, że Tater Tots stał się „łagodzącym stres” pocieszeniem, które pomogło mu przebrnąć przez niektóre mroczne czasy. „Tater tots są jak skrobiowe, chrupiące, słone antydepresanty” – przyznał.

Knajpka w Vancouver stworzyła całe menu oparte na Tater Tots

Tater Tot poutine youtube

Biorąc pod uwagę, że Tater Tots zadebiutowali w jadalni eleganckiego hotelu Fontainebleau w Miami w latach 50., wydaje się bardziej niż właściwe, że w 2018 roku jadłodajnia w Vancouver opracowała całe menu, które było w całości poświęcone Tater Tots.

Tak jak Dzienny ul zgłoszony wówczas, na krótki i chwalebny okres sześciu tygodni wiosną 2018 roku, bar sportowy Vancouver Yaggers stworzył menu składające się wyłącznie z Tater Tots. Ostateczny cel, zauważono Dzienny ul , była próbą urzeczywistnienia „najdzikszych marzeń o ziemniakach” wszystkich bywalców baru. Specjalności menu Yaggera obejmowały Tot Esquites, Cheesy Tots i Tot Poutine; w tym ostatnim przypadku Tater Tots zastąpiono frytki w typowo Quebecowskiej specjalności znanej jako poutine, w której chrupiące frytki – lub, w tym przypadku Tater Tots – są posypane kawałkami twarogu i oblane pikantnym sosem.

Amerykanie jedzą DUŻO Tater Tots

Kupa Tater Tots

Romans Ameryki z Tater Tots był długotrwały i rozpoczął się w połowie lat pięćdziesiątych i trwa do dziś. Od czasu wprowadzenia kultowego dania z mrożonych ziemniaków, Tater Tots nadal jest ulubioną potrawą amerykańskich konsumentów. W rzeczywistości, zgodnie z Reporter z Południowej Florydy , do 2019 roku Amerykanie zjadali co roku oszałamiające 70 milionów funtów taterów.

Tym, co sprawia, że ​​jest to jeszcze bardziej niezwykłe, jest skromne pochodzenie żywności, jako środek mający na celu odzyskanie kosztów, aby zapobiec marnowaniu nadmiaru resztek ziemniaczanych, powstałych w masowej produkcji frytek, jako paszy dla bydła. Jak napisał współzałożyciel Ore-Ida Nephi Grigg do „przedstawiciela Ore-Ida” w 1989 roku, nie miał pojęcia, że ​​tworzy kultową żywność. Według Grigga, jego jedynym celem było uratowanie „produktu, który został zakupiony od hodowcy, przechowywany przez miesiące, przeszedł proces obierania, przeszedł przez linie nakrapiane i został usunięty ze wszystkich wad, tylko po to, by zostać wyeliminowanym z paszy dla bydła .

Są konkursy jedzenia Tater Tot i nie są dla osób o słabych nerwach

Plakat Rock the Tot youtube

Tak jak konkurencyjne jedzenie nadal zyskuje na popularności, koncepcja rozszerzyła się poza hot dogi, ciasta i skrzydełka z kurczaka, obejmując również Tater Tots. W rzeczywistości ogólnokrajowa sieć restauracji Bar Louie organizuje coroczny konkurs jedzenia Tater Tot.

Tak jak Nadrzeczne czasy zgłoszony w 2010 roku, „Rock the Tot” Bar Louie konkurs jedzenia został wygrany w tym roku przez poprzedniego mistrza Carla Deselma, który utrzymał swój tytuł drugi rok z rzędu po tym, jak został wcześniej uznany za „mistrza kraju”. Wygrał „obrzydliwie niesamowity” konkurs po tym, jak połknął prawie trzy i pół funta Tater Tots w zaledwie sześć minut.

Tak jak Nowe czasy w Miami Odnotowano w 2013 roku, że zawodnicy w tym roku próbowali ustanowić nowy rekord świata pod względem największej ilości spożytych Tater Tots w ciągu trzech minut, zarówno w konkursie indywidualnym, jak i sztafecie. „Wyścig sztafetowy nagrodzi prędkość ponad ilością, a każda czteroosobowa drużyna otrzyma jeden funt maleńkich okrągłych ciastek haszyszowych do spożycia w jak najkrótszym czasie. Zwycięska drużyna otrzyma za darmo Tater Tots na rok – wyjaśnił kierownik marketingu Bar Louie, Ashley Kouns, dodając, że „osobowi konkurenci będą mieli wyzwanie zjedzenia jak największej liczby tater Tots w ciągu trzech minut”.

Kulinarny geniusz połączył Tater Tots z nachos, aby stworzyć „totchos”

Tater Totchos youtube

Rzeczywiście istnieje wiele sposobów na zhakowanie Tater Tots, używając chrupiących przekąsek ziemniaczanych jako podstawy zupełnie nowych i nieprzewidzianych kulinarnych przysmaków. W tym duchu fani Tater Tots powinni oddać hołd Jimowi Parkerowi, byłemu dziennikarzowi Portland, który stał na czele pionierskiego ruchu rzemieślniczego w Pacific Northwest City. W nekrologu Parkera, który zmarł w 2019 roku, oregoński wyróżnił kolejne z jego osiągnięć: totchos.

Czym są paluszki? Dokładnie to, co można by pomyśleć, nachos, ale z Tater Tots zamiast chipsów kukurydzianych, zwieńczone czarnymi oliwkami, topionym serem, jalapeños, kwaśną śmietaną i innymi dodatkami tradycyjnie kojarzonymi z nachos. Posiłek na bazie Tater Tot stał się podstawą pubu Parker's Oaks Bottom w Portland. „Spojrzeli na mnie, jakbym wyrastał trzecie ucho” – powiedział Parker o swoim wynalazku w 2015 roku, kiedy ujawniał sekretna historia totchos . „Powiedzieli: „To brzmi jak jedzenie naćpane”. Namawiali mnie do umieszczenia ich w menu, ale okazało się, że to jeden z naszych najczęściej zamawianych produktów.

Tater Tots trafiły do ​​przebojowego filmu o superbohaterach

Tater tots, zbliżenie

Tater Tots to coś więcej niż tylko pyszna przekąska; w rzeczywistości te ziemniaczane perełki wielkości kęsa stały się również częścią popkultury. Stało się to widoczne w filmie z 2018 roku Jad , oparty na postaci Marvel Comics. Grany przez aktora Tom Hardy Eddie Brock jest niezależnym dziennikarzem, który wraz z obcym symbiontem staje się tytułowym Venomem, ogromną, potworną bestią o pozornie nienasyconym apetycie – który Hardy próbuje zaspokoić. niezapomniana scena wlewając do przełyku całą torbę wciąż zamrożonych Tater Tots.

W rozmowie z SyFyWire , reżyser Ruben Fleischer wyjaśnił obsesję postaci na punkcie Tater Tots, która nie miała nic wspólnego z lokowaniem produktu. „Nie było umowy z Ore-Idą, po prostu było to pierwotnie w scenariuszu” – ujawnił Fleischer. „Zawsze było dość zabawne, że scenarzyści wymyślili, że on kocha Tater Tots. Właściwie musieliśmy to trochę zmniejszyć. Była scena, którą nakręciliśmy, ale nie znalazła się w filmie, gdzie on kupuje w sklepie spożywczym, a Wąsy Jadu wychodzą i łapią kilka Tater Tots.