Co się stało z Arthurem Treacherem?

Artur Treachers jedzenie Instagram

Przesuń się, fast foodowe kanapki z rybą — każdy wart swojej soli posiłek szybkiej obsługi wie, że Fish & Chips Arthura Treachera był niegdyś królem smażonego fileta rybnego. Od lat 60. XX wieku ta kultowa restauracja oferowała klientom posiłek niepodobny do nigdzie indziej, unikalny produkt, który rzadko był replikowany, co spowodowało gwałtowny wzrost, który rozprzestrzenił nazwę od wybrzeża do wybrzeża. Jego żółta latarnia była dosłownie latarnią morską w ciemności dla spragnionych brytyjskiej ryby z frytkami, a zielony dach gontowy przez dziesięciolecia był miejscem stażystów w fast foodach.


Jednak pomimo jego wczesnej popularności, znalezienie Zdrajcy Artura w twojej okolicy jest teraz prawie niemożliwe. Nie mówimy o menu na pasku bocznym u Nathana w barze szybkiej obsługi; istnieją samodzielne restauracje, ale pozostało tylko kilka. Historia Arthura Treachera jest pełna gwiazd i pełna dramatycznych wzlotów i upadków godnych filmu dokumentalnego Netflix. Przygotuj się na mocną dawkę nostalgii, gdy zanurzamy się w świecie Arthura Treachera i gdzie jest on dzisiaj.Arthur Treacher zrobił rybę z frytkami w USA

Artur Treacherzy Facebook

Smażona ryba z szybką obsługą nie była właściwie „rzeczą” w Ameryce przed pojawieniem się Fish & Chips Arthura Treachera. Tylko kilka restauracji je oferowało, według badań K. Annabelle Smith dla Smithsonian.com , z McDonald's i ich Filet-O-Fish dominował na początku lat sześćdziesiątych. Jeśli ludzie chcieli spróbować ryby z frytkami w autentycznym stylu, musieli albo odwiedzić Wielką Brytanię, albo poprosić swoich brytyjskich kumpli, aby zrobili dla nich trochę.
Można by pomyśleć, że taki posiłek pojawiłby się w menu fast foodów gdzieś na wybrzeżu, jak Maine lub Connecticut. Zapotrzebowanie na smażoną rybę w towarzystwie grubych kawałków smażonych ziemniaków powstało nieco dalej w głąb lądu. Pierwszy sklep został otwarty w Columbus w stanie Ohio w 1969 roku za pośrednictwem firmy National Fast Food Corp. stronie internetowej , potentat fast foodów Dave Thomas (tak, Wendy Guy”), odegrał rolę w rozwoju restauracji. Wkrótce restauracje rozprzestrzeniły się po całym stanie; Arthur Treacher szybko stał się podstawą w branży fast foodów w Ohio. Kto by pomyślał, że taki typowy brytyjski posiłek stanie się ulubieńcem fanów na Środkowym Zachodzie?

Został nazwany na cześć słynnej postaci Shirley Temple

Artur Zdrajca Mała księżniczka (1939)

Restauracja została nazwana imieniem Artur Treacher , aktor z prawdziwego życia, który był najbardziej znany ze swojej pracy jako kamerdyner Jeeves w filmach Shirley Temple, takich jak Dziękuję, Jeeves i Heidi. To sprawiło, że stał się kwintesencją aktora charakterystycznego w kinie brytyjskim i amerykańskim, a także w spotach radiowych. Według artykułu w Czas magazyn, Treacher został później zatrudniony jako spiker w Pokaz Merva Griffitha, w 1962. Pozostał w programie do 1970, zmarł wkrótce potem w 1975 w wieku 81 lat.Arthur Treacher był bardzo zaangażowany w rozwój i reklamę swojej restauracji o tej samej nazwie. Nie tylko jego nazwisko zostało licencjonowane do franczyzy, był rzecznikiem prasowym restauracji , co uwiarygodniło i wzmocniło popularność restauracji w kulturze fast foodów. W 1975 roku Poczta Bridgeport cytował, że Treacher czasami mówił, że przepis na filety z dorsza w piwie w fast foodzie był na podstawie własnej receptury . Treacher nigdy nie pojawił się w żadnych reklamach telewizyjnych, ale jego twarz jest nadal znalezione dziś na drzwiach restauracji .

Ed Sullivan i Bob Hope odegrali ważną rolę w jego rozwoju

Ed Sullivan i Bob Hope Obrazy Getty

Był znany z tego, że ocierał się łokciami gorącymi zdjęciami Hollywood, ale w maju 1940 r. przedsiębiorczy Ed Sullivan sprowadził fascynującą grupę aktorów i osobistości do Ameryki Środkowej, a dokładniej do Akron w stanie Ohio. Stany Zjednoczone powoli wychodziły z Wielkiego Kryzysu, a za granicą rozpoczęła się II wojna światowa; Sullivana Kawalkada Gwiezdnego Pyłu rewia była mile widzianą przerwą dla tych, którzy zmagali się ze stresem tak tragicznych wydarzeń. Jednym z wykonawców był Arthur Treacher, który zachwycał publiczność swoim rutynowym stand-upem. Było to jego pierwsze wprowadzenie do Ohio, miejsca, do którego powracał wielokrotnie podczas swojego zaangażowania w przyszłe imperium Fish & Chips Arthura Treachera.Ale to legendarny komik i celebryta Bob Hope popchnął prawdziwego Arthura Treachera do czołówki branży fast foodów. Urodzona w Cleveland w stanie Ohio Hope nie była obca scenie restauracyjnej w Ohio. W wywiadzie dla Cleveland.com , Bob Vittoria, właściciel lokalizacji w Garfield Heights, stwierdził, że „Bob Hope zasugerował współpracę z Arthurem Treacherem, który był starym angielskim aktorem… Arthur pojawiał się na wernisażach w piętrowym autobusie — nikt nie robił nic podobnego to i sprawiło, że Arthur Treacher poczuł się jak wyjątkowy wieczór, jakbyś jechał do Anglii.

Wojny dorszowe naprawdę wpłynęły na rzeczy

kod Obrazy Getty

Wraz z zespołem celebrytów reklamujących smażone owoce morza, firma Arthur Treacher's szybko wprowadziła rybę z frytkami do większej populacji amerykańskich jadłodajni. Wielki klucz do ich sukcesu? Smażenie filetów z dorsza, takich jak te, które można znaleźć w tradycyjnym angielskim sklepie z rybą z frytkami. Był tak ukochany, że w ciągu zaledwie kilku krótkich lat restauracja Arthura Treachera stała się niemal tak popularna jak McDonald's. Artura Treachera szybko się rozwinął , z co najmniej 800 sklepami w całych Stanach Zjednoczonych w szczytowym momencie.

Ich szybki wzrost został nagle zatrzymany, gdy między kilkoma narodami europejskimi toczyła się dosłowna zimna wojna o połowy dorsza. Krótko mówiąc, Dorsz Wojny rozpoczęła się od bitwy rybackiej między Islandią a Wielką Brytanią. Stoczono trzy oddzielne wojny dorszowe, ostatnią w 1976 r., która doprowadziła do „zamknięcia łowisk islandzkich, skutecznie kończąc brytyjskie połowy dalekobieżne”, zgodnie z postem na Archiwum Narodowe . Te konflikty powodowały problemy również w Stanach Zjednoczonych, gdzie cena dorsza stała się prawie zbyt wysoka, aby można ją było importować.

Pani Paul próbowała pomóc, ale spowodowała więcej problemów

Artur Treachers jedzenie Facebook

Biznes Arthura Treachera zaczął się załamywać ze względu na to, jak drogie stały się filety z dorsza. Franczyzy na całym świecie bolały, a w ostatniej próbie ratowania marki firma została sprzedana pani Paul's w 1979 roku. Mrożona ryba producent mógłby zaopatrywać restauracje w mrożone produkty rybne, które pomogłyby zrekompensować straty. Zamiast tego jednak sprawy stały się… podejrzane.

Najbardziej kontrowersyjną rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiła pani Paul, było mieszanie się z przepisami, które klienci uwielbiają. Mięsiste filety z dorsza, które umieściły na mapie Arthura Treachera, zostały zastąpione mintajem. Ryba była tańsza, co pozwoliło zaoszczędzić pieniądze, ale klienci przejrzeli przynętę i zmienili. Wielu byłych fanów Arthura Treachera przypisuje ten poważny błąd jako prawdziwy powód, dla którego restauracja popadła w niełaskę. Konsystencja Pollacka jest bardziej oleista , i bardziej podatne na łuszczenie niż dorsz, co powoduje, że kruszy się w smażonej kieszeni, a tym samym obniża jakość smaku ryby z frytkami. Arthur Treacher nadal używa ' dziki złapany rdzawiec na Alasce ' jako ich wybraną rybę.

Nathan uratował sytuację na początku 2000 roku

nathans Instagram

Nazwisko Arthur Treacher było kilkakrotnie kupowane i sprzedawane w latach 80. i 90., a wiele firm macierzystych ogłosiło upadłość wkrótce po sprzedaży. Jego popularność rosła i spadała, podczas gdy marka desperacko próbowała rozwijać się w Stanach Zjednoczonych. Na forum na AtDetroit.net , użytkownik, który twierdzi, że pracował w Arthur Treacher w latach 1985-1997, stwierdził, że „firma Arthura Treachera próbowała „ponownie wprowadzić” swoją nazwę z powrotem na obszar Metro-Detroit, kupując niektóre z pustych sklepów Seafood Bay i ponownie – otwierając je jako „Arthur Treacher's Seafood Grille”… ale przedsięwzięcie upadło”. Kultowe sklepy z rybą i frytkami zostały zamknięte w całym kraju, pozostawiając niepewną przyszłość dla smażonej ryby szybkiej obsługi.

Właśnie wtedy, gdy sprawy zaczęły wyglądać ponuro, pojawił się nieprawdopodobny bohater zawinięty w bułkę. Chociaż trudno jest znaleźć samodzielne sklepy Arthura Treachera, jest bardzo prawdopodobne, że natkniesz się na taki, który sprzedaje słynne hot dogi Nathana. To dlatego, że według Artura Treachera stronie internetowej , firma została przejęta przez markę macierzystą Nathan's Famous w 2002 roku i ostatecznie znalazła się pod TRUFOODS, LLC współfranczyzodawcy w 2007 roku. Od tego czasu jest synonimem marki Nathan's. Jesteśmy wdzięczni Nathanowi za zrobienie hot-dogów i smażonej ryby nieprawdopodobnym, ale pysznym połączeniem.

Nie pozostało wiele restauracji?

Artur Treachers znak Instagram

Być może Arthur Treacher miał 826 lokalizacji w czasach swojej świetności, ale po tak burzliwej przeszłości, hardkorowi fani mogą doświadczyć świeżego smaku tylko w jednej z siedmiu wciąż istniejących restauracji Arthur Treacher's Fish & Chips. Lokalizacje można znaleźć na ich stronie internetowej — trzy znajdują się w hrabstwie Suffolk w stanie Nowy Jork (na Long Island), a pozostałe cztery znajdują się w całym Ohio, stanie, w którym wszystko się zaczęło.

Byli klienci szybko wspominają swoje ulubione potrawy z fast foodów z rybą z frytkami. „Jeden z moich wujków pracował kiedyś w Arthur Treacher's, więc mieliśmy w moim domu plastikową tacę Arthura Treachera, dorastając na długo przed tym, zanim spróbowałem charakterystycznej dla sieci ryby z frytkami” – powiedział Ted Berg w swoim artykuł , „Wszystkie 59 restauracji fast-food, w których pamiętam, jadłem w rankingu”. Wyszukiwanie restauracji w Google ujawnia jeszcze więcej wspomnień. Wielu członków społeczności dostało swoją pierwszą pracę w Arthur Treacher's lub przeszło do własnych restauracji. Miło jest wiedzieć, jaki pozytywny wpływ na tak wielu ludzi wywarły oferty Arthura Treachera i ryby z frytkami.

Ma wyznawców religijnych - dosłownie

koszula arthur Treachers Facebook

Ohio nie było całkowicie przypadkowym wyborem, jeśli chodzi o otwarcie pierwszego Arthur Treacher's. Katolicyzm jest jedną z najpopularniejszych religii w stanie Ohio, według artykułu Julie Irwin Zimmerman dla Magazyn Cincinnati . W swoich badaniach odkryła, że ​​właściciel Ohio McDonald's rzekomo wynalazł Filet-O-Fish, aby zapewnić posiłki klientom podczas Wielkiego Postu. Rozsądne było tylko otwarcie Arthur Treacher's w tym samym stanie i zapewnienie bezpośredniej konkurencji dla klientów szukających bezmięsnych alternatyw. Wygoda serwowania smażonych ryb dla konsumentów przestrzegających tradycyjnych obyczajów katolickich okazała się sukcesem, wielu klientów wracało po okresie Wielkiego Postu.

Ben Vittorio, właściciel oryginalnego Arthur Treacher's w Ohio, często komentuje „religijne wyznanie” restauracji. Wielu klientów odwiedzało swój najbliższy sklep po kościele w niedziele na szybki, ale satysfakcjonujący popołudniowy lunch. „Na zewnątrz czekała na nas kolejka ludzi, którzy otworzymy się w Środę Popielcową” – powiedział w poście dla Cleveland.com . ' Przybyli aż z Toledo. Magazyn QSR pisał również o tym, jak ludzie tłumnie przychodzili do Arthura Treachera, aby zdobyć żarcie podczas świąt religijnych. „Sezon Wielkiego Postu jest najbardziej pracowity w roku… wiele jednostek tej marki przynosi 30–35 procent całorocznych obrotów w ciągu mniej więcej sześciu tygodni Wielkiego Postu”.

A teraz sprzedaje żyroskopy, bulgogi i nie tylko

sklep artur treachers Instagram

Czasy się zmieniają, podobnie jak gusta. Można by pomyśleć, że nieliczne pozostałe sklepy z rybą i frytkami Arthura Treachera będą grabiły ciasto jako wyłączni dostawcy oferty, do której nie może się ubiegać wiele innych restauracji typu fast food. Czasy były jednak ciężkie. Obecne lokalizacje musiały dostosować swoje menu do gustów i potrzeb społeczności. Arthur Treacher's zawsze sprzedawał inne produkty poza rybami – w ofercie były również smażone dania z kurczaka. Ale obecni właściciele podnieśli nazwę Arthur Treacher na nowe wyżyny, wprowadzając sieć w różnorodne gusta rynków fast foodów XXI wieku.

Po powrocie do Ohio właściciel Ben Vittorio dowiedział się, że poszerzenie menu jest koniecznym żądaniem. Lokalizacja najbliżej Cleveland używany do sprzedaży żyroskopów na początku 2000 roku. Jednak rozwój mediów społecznościowych w rzeczywistości wywołał odwrotną reakcję klientów – widok kultowej latarni i zielonego dachu przypominał klientom restaurację, którą znali i kochali. Jednak inne lokacje były w stanie przetrwać, mieszając nowe smaki ze znanymi. Arthur Treacher's niedaleko Waszyngtonu również serwował dania kuchni azjatyckiej, takie jak bulgogi , obok starych smażonych faworytów. Niezależne sklepy, takie jak ten, nadal promują różnorodność i uznanie międzynarodowych kuchni, za którymi zawsze opowiadał się Arthur Treacher.